Yama yaparkenki yapıştırıcı sorunu

Tepki
2
İsim
Burak Poyraz
Bisiklet
Salcano
Dün lastik patladı. Ertesi sabah farkettim. Masrafs8z olsun diye 1 liraya 2 yama aldım. Eve geldim şamyeli açtım. Tam birleşim yerinden patlamış. Sonra bide zımpara aradım. 1 liraya da onu aldım. Her sey tamam yapıştırıcıyı sürdüm yamayı kapattım, 1-2 saat bekledim kurumadı. Çıkarttım. Bide bally aramaya çıktım. Onu da bulamadım. Sonra bi yerde PELİGOM veriyim dedi. Bally satışı yasak dedi. Bende 2.t tl ye zorunluluktan onu aldım. Yaklaşık 12 saattir olduğu yerde bekliyor. Simdide taktım şişirdim, yama tutar mı yoksa tekrar kenarlardan iner mi teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: suat akman
Scudo

m.klcts

Forum Bağımlısı
Tepki
419
İsim
Muhammed
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@poyrazburak yapıştırıcıyı çok az süreceksiniz sanırım biraz fazla sürmüşünüz parmağınıza nokta kadar alın patlak olan kısma yedirin

• Beğen
Tepkiler: poyrazburak

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.344
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Bally veya yama yapıştırıcıları esnek olduklarından bu tip işlerde kullanılıyor, Peligom tarzı yapıştırıcılar kuruduğunda esnemeyeceği için bir süre sonra yama kendini atacaktır.
Bally satışı bir süredir yasak ancak internet üzerinden satın alınabiliyor.

Benim önerim kendinden yapışkanlı yama denemeniz olur.
(link)

Bisikletsurenadam

Daimi Üye
Tepki
125
İsim
Emrulah ALTAN
Bisiklet
Diğer
Japon yapıştırıcı dediğimiz yapıştırıcı lastiğe zarar verebilir ama kesin çözüm bir de patlağı diyelim ki su yönetimi ile bulduysan seminde sıvı kalmasın ha bu arada zımpara ya gerek yok o kadarda bıçağın keskin tarafıyla da yapabilirsin her zaman zımpara bulunmaz . bisikletin lastiğin de yapışkan dan sonra elinin lekesi pisi tozu bulaşmasın solüsyona (senin deyiminle yapıştırıcı) ve ortamın temiz olması az bir faydası olur ben 20 dakika da hallederdim o kadar beklemene gerek yok hatta ankara daysan gel ben yapayım :))

• Beğen
Tepkiler: tolgax3

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
Ballynin muadili ürün patex denen bir marka çıkarttı. Hiç olmadı çevrenizde o tarz yapıştırıcıları ayakkabı tamircileri kullanır onlardan bulabilirsiniz
http://images.tapatalk-cdn.com/15/11/16/1f10008d2c15edd2bf2cd94436aa5251.jpgbudur yapı marketlerde nalburlarda mevcuttur

• Beğen
Tepkiler: ozansefer
B

BF Okuru

Misafir
Poyraz kardesim bunlar hep yol yordam bilmemekten :) hepimiz hemen hemen aynı aşamalardan geçtik. Tavsiyem kenarda yedek iç lastik bekletmen , lastigin patlayinca onlari kullan . biriken patlayan lastikleride tek seferde hepsini yamalarsin , en pratik bu şekilde oluyor , kolay gelsin . mahalle bisikletcilerinde o yapistiricilardan kucuk tupler halinde cokca oluyor . duzgun bir esnaf bulursan makul bir fiyattan alabilirsin .ballynin kurumasi uzun suruyor , yamayi yapistirdiktan sonra mandalla tutturup bir kenara koymalisin .

Tepki
130
İsim
navigraph55
Bisiklet
Scott
Peligom veya benzeri yapıştırıcılarla lastik tamiri yapılmaz çünkü ESNEME özelliği yoktur..O kadar emek verip zaman harcadığınız yamanız yavaşca inecek ve sizi sinirden çıldırtacaktır hem de nerde tabii ki yolda..Yani sil baştan hemde aynı işi ikinci defa yapmak zorunda kalıp kendinize küfredip kızacaksınız.. Ayakkabı yada oto lastik tamircilerinden en küçük kutusunda (derby-bally yada muadilini alıp ) kenara koyacaksın.ÇÜnkü sürekli lazım olacak bir SARF malzemesidir..
Yapıştırma işinde ki belki de en büyük püf noktası sürülen yapıştırıcı miktarıdır..Patlak merkezine bir pirinç tanesi kadar ancak değdirip ZAR ŞEKLİNDE PATLAK ALANINA YAYILARAK basınç uygulanıp yapıştırılr.Tabii ki öngörülen bekleme süresi sonucunda ..

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.908
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@poyrazburak
Degisik yapistiricilar deneyip sonuc alamamak yerine bir yama seti alman en mantiklisi.
Internette biraz ararsan butcene gore bir set bulursun.
Veya cevredeki bisiklet tamircilerine, motorsiklet parcasi vb. satan yerlere sorarsan onlarda vardir. Solusyonu ile beraber 30 - 40 adet yama 5- 10 TL fiyat aralıklarinda bulunur. Biraz daha kaliteli markalara gidersen fiyat yukselir.
En iyisi bu is icin tasarlanmis solusyon yapistiricilarinda dahil oldugu yama setleridir ;)
Bu yapistiricilar zimparalayip yuzeyi kaplayacak kadar abartilmamis miktarda (yamanin boyuna uygun alana) suruldukten sonra 2-3 dakika beklersin ve yamayi uzerine yapistirip parmaklarinla ovarak 20-30 saniye tutarsin. Canavar gibi olur :)
Kucuk bir puf daha vereyim:
Delik cok buyuk degilse ve lastik biraz siskinken yaparsan daha dayanikli olur. Aksi takdirde yama yapip lastigi sisirdiginde yama yama yeterince esnemeyecektir ve bir sure sonra yapistigi kenarlardan lastigi yirtabilir.

Ornek bir set:
(link)

Tepki
59
Bisiklet
Diğer
pattex ultra gel flexible 3 tl yamalı lastikle downhill yapmama rağmen hiç bir sıkıntı yok

Tepki
754
İsim
Çağlar ç
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu arada sibop kenarından patlak olduğunda yama yapsanız bile tekrar açılır, çok dayanmaz, hele ki yol bisikleti lastiği ise.

• Beğen
Tepkiler: navigraph55
Tepki
2
İsim
Burak Poyraz
Bisiklet
Salcano
Bütün umutlar alt üst... simdi ben ne yapıyım. Su an iç lastiği taktım. Daha inmedi.

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.984
Bisiklet
Kron
@poyrazburak Derby bally yasak mı?Ben hırdavatçıdan satın almıştım.Patlak konusuna gelirsek,güzelce zımparalayıp çok fazla olmayacak şekilde yapıştırıcınızı sürün ve 20 dakika bekleyin,sorunsuz tamir olur.Patlak cok büyük degilse yamayı ikiye bölün.yüksek basınclı yol lastigimi bile böyle yamıyordum.İç lastiğimde 1 seneden fazla süre geçmiş yama bile var.Nalburdan derby/bally alın.

Emre G.

Forum Bağımlısı
Tepki
796
İsim
Emre Gulen
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Yapıştırıcının markasının o kadarda önemi yok bende çin malı bali var işimi görüyor. Bu şekilde yama yapıyorum : iç lastiğe ve yamaya ince şekilde sürün sonra hemen kapatmayın en az 5 dk bekleyin kurusun.Ondan sonra yapıştırın ve 1-2 dk elinizle baskı uygulayın.

• Beğen
Tepkiler: Tayfun Sezer

ozansefer

Daimi Üye
Tepki
205
@Taxonera
Ben pattex kullanıyorum şu an ki içlastiklerimde 5 den aşağı yamalısı yok. Yama takımının kendi solüsyonundan bile daha başarılı şiddetle tavsiye ederim. Derby peligon tutmaz. Bir kere yolda kaldım yedek iç lastik sıfır olmasına rağmen yarık çıktı. solüsyonumda bitmiş derby bulabildim bir türlü kurumadı sonrada tutmadı zaten :S

Tepki
1.982
İsim
Ceyhun Özkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@furkan.zaman katılıyorum en sağlıklısı bu bence de yanınızda 1 veya 2 tane iç lastik taşıyın yolda değiştirir eve gelince yaparsınız soğukta teriniz kurumasın.

Yunus M.

Forum Demirbaşı
Tepki
286
Bisiklet
Diğer
Bir sürü yamam vardı yapıştırıcım bitince 404 aldım meğer tutmazmış derby almak gerekiyormuş öğrendik [emoji2]

Imlampre

Daimi Üye
Tepki
287
İsim
hakan
Bisiklet
Cannondale
Yol bisiklet kullaniyorum.iki teker ve yedek iki lastiklerim de yamalı. Simdi iyi dinle.Derby ve bally kullan milyoncularda var satarlar.miktar onemli degil iki yuzeyede bolca sür.20 dakika bekle kurusun.sonra yapıştır.üzerine saksı benzeri geniş bisey koy .yuzeye tamamen baskı yapması icin. Acele etme 24 saat beklet .taş gibi olcak.

B

BF Okuru

Misafir
Zamanında işim icabı bally çok kullandım. Bally öyle sürdükten sonra çok bekletme olmaz. üzerinde farklı tabakalar bulaşır.
Bally kullanmak için tek genel şart her iki yüzey iyice zımpara yapmak olmalı.
Her iki yüzeye çok olmamak kaydıyla ilaç sürülür. 5-10 dakika beklenir ve yapıştırılır.
yapıltırıldıktan sonra tokmak, kaşık arkası yada benzer zedeleyici olmayan aletlerle kenetlenmesi adına baskı yapılır.

Bu kadar..

B

BF Okuru

Misafir
Japon veya çelik 404 kullanıyorum yama yaparken hiç sıkıntı yaratmadı.