Yama yaparkenki yapıştırıcı sorunu

Tepki
2
İsim
Salih Emre
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@EmreGökmen35 thumbs up hem ucuz hemde 5 dk da kuruyup hazır hale geliyor. Yalnız yapıştıktan sonra kenarları kontrol edin, yapıştırıcı uç noktalara kadar sürülmüş olsun, uç noktalar güzel yapışırsa tamamdır.
Normal her yerde satılan yamalardan aldım yapıştırıcı olarakda derby kullandim 2 kez denedim yine yama tutmadi yeteri kadar bastirip beklememe rağmen acaba iç lastiğin kalitesindenmidir yoksa kullandigim malzemelerdenmi

Scudo

Fırat İler

Forum Demirbaşı
Tepki
676
İsim
-
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Parktool yamasi cok kaliteli ve esnek yapida.

• Beğen
Tepkiler: EmreGökmen35

portakallimon

Forum Demirbaşı
Tepki
1.297
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Carraro
Normal her yerde satılan yamalardan aldım yapıştırıcı olarakda derby kullandim 2 kez denedim yine yama tutmadi yeteri kadar bastirip beklememe rağmen acaba iç lastiğin kalitesindenmidir yoksa kullandigim malzemelerdenmi
Derby'nin kimyasal bileşenlerini bilmiyorum ama iç lastik yapıştırıcısı "rubber cement" denilen özel bir ürün. Solventle çözülmüş latex vb. ile yapılıyor. Ancak bunun muadili bir ürünle yapışır yani.

Zefal'in yama seti gayet güzel çalışıyor. Onu kullanıyorum.

• Beğen

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
21.137
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Decathlondan 15 tlye aldigim direkt yapistirilan yamalardan yolda kaldigim icin kullanmak zorunda kaldim 4 yama harcadim tutmadi her turlu şeyi denedik tutmuyor nedenide yamanın esnek yapıda olmaması. Yol bisiklet lastigi 700x25
Ondan bende almıştım da daha kullanmadım. Dediğiniz gibi kalitesizse işimiz var.

portakallimon

Forum Demirbaşı
Tepki
1.297
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Carraro
15 TL denilen set tüp yapıştırıcılı olan mı? Japon pazarından bile alsanız bunun çalışması lazım. Kendinden yapışkanlılardan kullanmadım.
(link)

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
21.137
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Yama yapılacak alanı öncelikle biraz zımparalayıp, yapışkanı çok sürmeyip, güzel yayıp, onüç saniye (biraz bekleseniz yeter, sayıya takılmayın 😅) bekleyip sonra yamayı üzerine koyun.
Özellikle kenarlarının ve delik üzerinin iyi yapıştığından emin olun.
Bu yöntem ile gayet iyi tutuyor yama.

Muhammet65

Üye
Tepki
54
İsim
Muhammet
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Yol bisikleti
peki mesela yama yerine eski iç lastiği yama boyutunda kesip yapıştırsak nasıl olur :) bu arada forumda yeniyim fakat yeni başlık açacak bir buton vs bulamadım

alisirin

Aktif Üye
Tepki
213
İsim
ali
Bisiklet
Scott
@EmreGökmen35 eskiden Decathlon mu vardı deyip bende derby almıştım ama ya derbi eski derby değil ya da iç lastikler eski iç lastik değil. Gerçekten tutturması zulüm derby ile.

• Beğen

amasseia

Forum Bağımlısı
Tepki
3.793
İsim
Ali
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Muhammet65 olmaz. Tamir kitindeki yapıştırıcı ile özel yaması mıknatıs mantığı gibi çalışıyor.

Yani o patlak kısma sürülen yapıştırıcı kendi yamasınin turuncu renkli kısmı ile sımsıkı bütünleşiyor iki kısım da biri + kutup biri - kutup gibi birbirini cekiyor ve zamanla kaynaşıyor.

• Beğen
Tepkiler: Muhammet65

nbparkin

Üye
Tepki
125
İsim
Nafiz Burak P.
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben iyidir diye Zefal'in solüsyon gerektirmeyen yamasından aldım ama önce bir abimin lastiğinde,sonra da benimkinde ikişer kere tutmadı.Kenarları hep bir şekilde açılıyor.700x25c için biraz büyük gibi.Ucuz Thumbs Up deneyeceğim bir de

Tepki
1.982
İsim
Ceyhun Özkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Solüsyonlu yamalarda ne marka olursa olsun, iç lastiğe sürdükten sonra en az 2-2.30 dk. beklemekte fayda var. Mat bir görüntü olduktan sonra yamayı koyun üstüne. Ayrıca yama yapılacak bölgeyi de çok iyi temizleyip gerçekten güzel zımparalarsanız, tutmama ihtimali yok. Yama boyutunun iç lastiğe uyumlu olduğunu söylemeye gerek yok sanırım.
Son olarak ben kendinden yapışkanlı yamaları artık dış lastikte oluşan derin kesikleri içten kapatmak için kullanıyorum. Diğer türlü her türlü atıyor, özellikle yol lastiğinde.

lokatrus

Üye
Tepki
41
İsim
ahmet ş.
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Dechatlon'da satılan kendinden yapışkanlı yama seti ucuz ve yolda kaldığın zaman hızlı çözüm olabilir ama uzun kullanımda sağlıklı değil gibi.

Tepki
7
İsim
Muhammed Sedef
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Decathlondan 15 tlye aldigim direkt yapistirilan yamalardan yolda kaldigim icin kullanmak zorunda kaldim 4 yama harcadim tutmadi her turlu şeyi denedik tutmuyor nedenide yamanın esnek yapıda olmaması. Yol bisiklet lastigi 700x25
decatlon un yama setleri yol bisikletinde tutmuyor 50 kilometrelik yolu 5 kez yamayarak gittim lanet ettim o gün sonrasında ThumsUp marka aldım inanılmaz saglam çok memnunum

EnginK.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.535
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Lastik yaması yapmaktaki esas dikkat edilecek nokta zımparaladıktan sonra solüsyon her iki tarafa sürüldükten sonra yapıştırmadan beklemek. Bu bekleme süresi hava sıcaklığına göre değişebilir. Sürdükten sonra parmağınızla yapıştırıcının üstüne bir kaç defa dokunun. Parmağınıza yapışmıyorsa yapıştırma zamanı gelmiştir. Yama ve lastiği kuvvetlice sıkıştırdıktan sonra (iki yüzey arasında hava kabarcığı bırakmıyoruz) sorun olmuyor. Yol bisikletimde 9 ay önce yaptığım yamalar hala sapasağlam. 105 PSİ basınçla kullanıyorum. Kullandığım yama da en ucuz yamalardan bu arada.583388801_tn50_0.jpg

Muhammet65

Üye
Tepki
54
İsim
Muhammet
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@amasseia işte ben o turuncu yeri tutturamıyorum maalesef :) eski bisiklette acemiliktendi şimdi yol bisikletine geçtim bu seferde yama tekerden büyük ( yuvarlak yamadan bahsediyorum)acaba daha küçük boyları mı var
benim teker 700x23c
bir de hava basıncını sorayım bu petrollerdeki havadan vurdum fakat daha cihaz 10 psi gösterdiğinde teker sertleşti 90 yapsam direk gümler gibi duruyo zaten ilk gün lastikçide vurdum bisiklete oturur oturmaz gümledi.
yol bisikleti çok güzel fakat şu teker olayını çözmem gerekiyo çünkü çok can sıktı satmakta istemiyorum.

amasseia

Forum Bağımlısı
Tepki
3.793
İsim
Ali
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Muhammet65 10 TL'ye "Thumps Up" soğuk yama alıştım 48'li olandan ahanda şu oluyor kendisi:(link)

Yama boyutu büyük bizim iç lastikler incecik olunca, çareyi yanların kimisini 2, kimisini 3'e şeritler halinde kestim. İnce şeritler halinde kesince bizim iç lastiklere tam uyuyor ve mis gibi de tutuyor.

Yapıştırıcıyı patlak yere iyice yedirip 3-5 dakika bekleyip sonrasında yamayi münasip yere denk getirip herhangi bir şeyin altına kistiriyorum tost makinesi gibi.

Petrolde hava vurmadim o konuda bir şey diyemem ama mutlaka bir pompa edinin.

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.

Muhammet65

Üye
Tepki
54
İsim
Muhammet
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@amasseia pompam var fakat hava basıncı ölçme aletim yok söylediğiniz yamayı alacağım sizin şeritler halinde kestim dediğiniz o turuncu kısımlar gitmiş mi oluyor belli kısmı

amasseia

Forum Bağımlısı
Tepki
3.793
İsim
Ali
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Muhammet65 iç lastiğe yapışacak kısım komple turuncu kısım olmuş oluyor siyahlı kısım yukarı geliyor yani yakışmıyor.
Şerit halinde kestiğimde turuncu alandan bir kayıp olmuyor.

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.233
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@EmreGökmen35 dedeğiniz tipte bir yama aldım, adam anlata anlata bitiremedi. Bir gün yolda lazım oldu sette olan 6 yamayı da kullandım 6'sıda biraz havayı görünce açıldı, kaldı ki el pompası ile basmıştım. Sonra gidip n11'de 50'li yama seti aldım. Baktım bir yama zaten lastikten geniş 1 yamayı 3 parçaya makasla kestim öyle kullanıyorum. Yapıştırıcı olarak yanında gelen derby benzeri bir şey olsa gerek onu kullanıyorum evde falan yama yaparsam yama olan yeri kanepe ayağının altında iyice pressliyorum. Yapıştırıcı olarak yolda en yakın markette 502 hızlı yapıştırıcı bulmuştuk onu yayıp yamağı üzerine yapıştırıp kullandığım dahi oldu. Hatta o lastiği 3 yıl kullanmıştım. Tabi çocukluğumun yaması bir zamanlar @hamlet2006 abinin de önerdiği sıcak yamayı da unutmamak lazım. Zahmetli ama sağlam oluyor.