Windows 10 teknik ön izleme sürümü ve diğer gelişmeleri

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ms-dos görmüşlüğümüz de var :)

• Beğen
Tepkiler: Tahir Keskin
Scudo

ismail.yüksel

Forum Demirbaşı
Tepki
276
Dual grafik karti olan bilgisayarim windows 7 den baska destek vermediginden kuramiyorum. windows 7 ye mahkumuz.

Bu cift grafik kartini cikaranlari Allah bildigi gibi etsin. Cok fazla batarya imkani da sunmuyor. Kullanicilarin elini kolunu baglamaktan baska birsey degil.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
24544 dosyayı görüntüle

Şuan Windows 10 işletim sisteminin 101030 sürümünü kullananlar için değil ama sıfırdan kurmak isteyenlerin ilgisini çekebilir diye linkleri paylaşıyorum. İster sıfır kurulym için indirebilir, isterseniz 10074 sürümünü dahi kullansanız 10130 sürümüne sahip olacaksınız.

EditionsLink to downloadSHA-1 hash value
Windows 10 Insider Preview (x64) - Build 10130 (link) (3.65 GB) E70A6724B1920F693441B9B23F376DAB72775E4D
Windows 10 Insider Preview (x86) - Build 10130 (link) (2.67 GB) 9827F7F6FA4DEB0011AA24533552139FE7C1A481
(link)

(link)

Ayrıca yeni ve güncellenmiş haber olarak yazıyı okuyabilirsiniz. Sizleri bir sürpriz bekliyor ;)

Windows Insider katılımcılarına Windows 10 hediye (Güncellendi)

Microsoft'un yeni Windows sürümlerini deneme amacıyla kullanıcıların beğenisine sunduğu Windows Insider programı, 29 Temmuz itibariyle kullanıcılarına önemli bir sürpriz yapmaya hazırlanıyor.
Normalde Windows 10 işletim sistemini elde edebilmek için Windows 7 veya 8 sürümlerine sahip olmak veya yeni bir bilgisayar almak gerekiyordu. Ancak Windows Insider programında Windows 10 önizleme sürecine katılanlar 29 Temmuz itibariyle yasal Windows 10 sürümünü indirip kurabilecek.
Daha önce de Microsoft deneme programına katılanlara Windows 10 RTM sürümünün hediye edileceğini açıklamıştı. Ancak bu sürümden sonra lisanslı bir sürüme geçilip geçilmeyeceği bilinmiyordu.
Windows Insider programında 10130 yapısını kurmuş olanlar, kayıtlı Microsoft hesapları ile Windows 10 RTM sürümüne terfi ettiklerinde yasal ve aktive edilmiş bir işletim sistemi onları bekliyor olacak. İsterlerse final sürümü ile kullanıcılar sistemi baştan kurabilecek.
Bunun yanında Mac bilgisayarlarında Boot Camp veya bir sanal makine ile deneme programına katılanlar da aynı hakka sahip olacaklar. Yani platform ne olursa olsun deneme programında Microsoft'a katkı sağlayanların eli boş kalmayacak.
Insider programının yaklaşık 2 milyon katılımcıya ulaştığı düşünüldüğünde diğer sürümlerden terfi edecekler ile birlikte ilk hafta Windows 10 kullanıcı sayısının oldukça yüksek bir rakam imza atacağı tahmin ediliyor. Microsoft’un hedefi ise dünyada 1 milyar Windows 10 cihaz sayısına erişebilmek.
Güncelleme : Microsoft tarafından yapılan açıklamaya göre Insider programındakiler Windows 10 önizleme sürümünü kullandığı sürece lisanssız ancak aktive edilmiş Windows 10 sahibi olacaklar. Yani 29 Temmuz sonrasında da Insider programında kalmaları gerekiyor.

Kaynak : (link)

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
@BF Okuru, ücretsiz Windows 10 Lisansı güzel bir hediye. :)
Ben yaklaşık 1 senedir kullanıyorum Windows 10, ama Insider'a üye miyim bilemiyorum. Nereden anlarım bunu?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Tahir Keskin
Edit : İlgili linkten gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Edit : (link)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@ismail.yüksel

Windows 10 kurduğum çift grafik kartı olan notebook'lar da denedim ve grafik kartı geçişlerde bir sorun yok. Denemelerimde de stabilite sorunu yok 10074 sürümde ilk zamanlar bir takım stabilite sorunları vardı ama hala o sürümü kullananlar sistemlerini güncellerlerse stabilite sorunu çözülecektir. Yani illa ''10130''sürüm numarasına yüksetmeniz şart değil.

ismail.yüksel

Forum Demirbaşı
Tepki
276
@BF Okuru AMD HD5400 gibi eski bir karta sahibim ve HP gerekli BIOS güncellemesini yayınlamadığı için yeni sürücüler ekran kartını tanıyamıyor. Bilgisayarda AMD kart yokmuş gibi davranıyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@ismail.yüksel
Windows 10'da sürücü kurmanıza gerek yok şuan, bende 10 kurduğum makinalarda sürücü kurmuyorum sorunsuz tanıyor. Siz bana ürünün tam model numarasını verebilir misiniz? alt kısımda model no, seri no yazan etiketi fotoğraflarsanız daha iyi olur.

Tepki
52
Bisiklet
Giant
Kullananlar söyleyebilir mi ? hiç bir program açık değilken ne kadar RAM kullanıyor WIN 10.

ismail.yüksel

Forum Demirbaşı
Tepki
276
@BF Okuru Bilgisayar HP G62-B01ET modeli. Windows 8 kurduğumda bende sürücü kurmadım otomatik tanıdı fakat kurduğu sürücü tam çalışmıyor. Geçişler sırasında ekran kararıp kalıyor görüntü gelmiyor. Uyku modundan bilgisayar uyanıyor ama grafik kartı uyanamıyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ufuk Demirtürk

24646 dosyayı görüntüle

@ismail.yüksel
Zaten donanım sıkıntısından değil ama windows 8'de donanımlar konusunda geriye yönelik kararsızlık sorunları vardı o yüzden 8.1 çıkarttılar.

Eğer imkanınız varsa (link) linkten indirin bir deneyin bakalım hala aynı sorunları alıyor musunuz.

CanerG

Aktif Üye
Tepki
27
İsim
Caner G.
Bisiklet
Salcano
Size önerim Windows 10 kurmak için çıkış tarihini beklemek. Şuanki versiyon yazılımcıların ve kullanıcıların sistemdeki hataları ve bugları bulup Microsoft'a bildirmesi için çıktı. En sağlam sürüm 29 Temmuz'da çıkış yapacak. Windows 8.1 , Windows 7 SP1 kullanıcıları ve Windows 10 insider üyeleri Windows10'u 1 sene boyunca ücretsiz kullanacak.

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
@Tahir Keskin ben de yaklaşık 3 aydır win10 kullanıyorum. Yanına Ubuntu kurmak istedim ama kurulumda "yüklü bir işletim sistemi yok" diyor.
İkisini birlikte nasıl kurabilirim?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
29 Temmuz da Windows 10'un RTM yani tamamlanmış tam sürümünde gelecek olan duvar kağıdının perde arkasına bir bakın derim :)

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BF Okuru

tüm kaynakları tek bir ekranda toplamaları iyi olmuş.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Taner James
Windows 10'a özel birşey değil, 8 ve 8.1'de vardı zaten. Bir fark yok.

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BF Okuru halen Windows 7 kullanan birisi olarak normaldir :) esasında bende direk Windows 10'a geçmeyi düşünüyorum, Windows kurmak sıkıntı değil diğer yüklü programları tekrar kurmak, ayar vs. asıl sıkıntı bu, birde bende 3 adet Windows 7 var.

@BF Okuru driver desteği nasıl acaba? (örneğin nvidia ekran kartı)
üretici firmalar Windows 10 daha çıkmadığı için driver yapmamış olabilirler, muhtemelen Windows 8 driver'ları 10 içinde kullanılır diye düşünüyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Taner James

Aynen doğru söylüyorsunuz.
Önceden bir yükseltme yapmamamış olduğunuzu düşünerek yazıyorum. Yükseltme programında sizin bir şey yapmanıza gerek yok. Geçiş sadece işletim sistemi dosyalarını yükseltecek, bu tür yükseltmelerde prog. vs. sorunları çok az rastlanan bir durum. Eğer orjinal ürün kullanıyor ve güncellemeleriniz tam olarak yapılmış ise sıkıntı olmaz ama her ihtimale karşı önemli verilerinizi yedeklemenizi öneriyoruz.

İşletim sistemi sayınız önemli değil.

Tüm sürücüler sertifikalandırılıyor, çoğu testi geçiyor zaten. Şuan için sürücülerde bir sıkıntı yok.

Sızdırıldı gerçi ama söylemekte bir sakınca yok. 10154 sürümü yayınlandı ve artık son halini aldı. Şu an hiç bir sıkıntı yok.