Windows 10 teknik ön izleme sürümü ve diğer gelişmeleri

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
2 aydır win10 kullanıyorum. Win7yi beğenenler için söylüyorum;
Gayet stabil ve kullanışlı olan win 8 üzerine win7nin aranan eksik kalmış özelliklerini eklemişler yani win7+win8 kombo yapmışlar. Bence hemen geçin.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
21080 dosyayı görüntüle

Windows 10 29 Temmuz'da geliyor, rezervasyonlar başladı

Teknik önizleme sürümleriyle Windows 10 için herşeyin en iyisi olmasına gayret eden Microsoft, nihayet işletim sistemi için çıkış tarihini de açıkladı. Ayrıca rezervasyon sistemi de devreye sokuldu.
Windows 10 masaüstü sürümü için çıkış tarihi 29 Temmuz 2015 olarak belirlendi. Bu tarihten itibaren bilgisayar ve tablet modelleri için güncellemeler başlayacak, yeni cihazlar raflara çıkacak.
Windows 10 işletim sistemi masaüstü, tablet ve mobil deneyimi birarada sunacak. Sistem ekran çözünürlüğü ve boyuta göre kendisini ayarlayabilecek. Ayrıca bir uygulama tüm cihazlarda gerekli optimizasyonlar yapılmış şekilde çalışabilecek.
Windows 10 ile gelecek en bilinen yeniliklerin başında Cortana dijital asistan geliyor. Windows Phone 8.1 ile macerasına başlayan Cortana artık masaüstü platformlarda da en iyi yardımcınız olmaya aday.
Yılların eskitemediği Internet Explorer tarayıcısı Windows 10 ile birlikte tarihe karışıyor ve yerine Edge tarayıcısı geliyor. Daha hafifletilmiş kodlar üzerine inşa edilen Edge tarayıcısı çok daha hızlı ve kullanımı kolay bir tecrübe sunacak.
Windows 10 ile gelecek diğer bir yenilik Continuum olacak. Uygun bir donanıma sahip Windows telefonunuza monitör, klavye ve fare bağladığınızda mini bir bilgisayar kullanıyormuş gibi fonksiyon icra edebilecek.
Microsoft aynı Apple'da olduğu gibi güncellemenin çıkar çıkmaz kullanıcıya haber etmek ve anında indirmesini sağlamak istiyor. Böylece Windows 8'de yavaş güncelleme sürecinin de önüne geçilecek.
Bu bakımdan Windows Update KB3035583 güncellemesi ile birlikte sağ alt kısımdaki ikon menüsüne yeni bir rezervasyon ikonu eklendi. Burada Windows 7 ve 8 kullanıcıları Windows 10 güncellemesini rezerve edebilecek. İkona tıkladıktan sonra kısa bir kayıt işlemi yapılıyor. Windows 10 yayımlandığı andan itibaren indirme işlemi başlayacak ve kurulum için kullanıcıya bildirim gönderilecek.
Rezervasyon hatırlatmasından rahatsız olanlar ve güncellemeyi hemen indirmek istemeyenler, ikonu saklayabilir veya KB3035583 nolu güncellemeyi kaldırarak problemi çözebilirler. Rezervasyon işlemi her kayda bir mail adresi şart koşmadığı için birden fazla bilgisayar tek bir mail üzerinden de kayıt edilebilir.

Kaynak : (link)

Emrah Özşahin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.745
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
tv kartım olduğu için macera aramayayım zaten win7'de zor çalıştırıyorum :) mecbur win7'ye devam. Ama sanal işletim sistemi olarak kurup bi incelemek lazım

oktayakgoz

Forum Bağımlısı
Tepki
507
Bisiklet
Salcano
teknoloji sitelerini takip etme bağımlısı olmuştum bisiklet alınca buranın müdavimi oldum. win 10 konusunu görünce birden eski günler aklıma geldi. bir şeyler yazmadan duramıyorum.

w10 mükemmel değilse bile ilk sürüm için iyi olmuş. ilk sürüm derken tek windows olayını diyorum. bundan sonrası zaten güncelleme olarak gelecekmiş. sıkı bir windows phone kullanıcısı olarak market işinide hallettiler mi ciddi bir sıçrama yaparlar.

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Başlat menüsü olsun da, ne olursa olsun :)

Cafcaf bizi bozar, ben klasikciyim, sıradaki parçamız Tarkan'dan dön bebeğim, seçeneği niye koymazlar?
İsteyen cafcaflı kullansın, istemeyen klasik görünümlü başlat vs. kullansın.

• Beğen
Tepkiler: Matiz

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Neredeyse bir senedir Windows 10 kullanıyorum. Henüz bitmemiş haliyle bile şimdiye kadarki tüm versiyonların kat kat ötesinde.
Denemek isteyenler sanal makineye kurup görebilirler.

@oktayakgöz, ben de yıllarca HWM müdavimi idim. Insanlar seviyesini yitirince tası tarağı toplayıp ayrıldım.

Eren D.

Daimi Üye
Tepki
153
İsim
Eren Demirbaş
Bisiklet
b'Twin
Oyun oynamayı bıraktığımdan beri Ubuntu kullanıyorum. İkon temaları ile vs. hem güzel görünümlü hem de hızlı bir sistem oluyor. Çok oyun oynayasım gelirse ya da Lİnux'ta olmayan bir program kullanmam gerekirse diye Win 8.1 kurulu aynı zamanda ama %80 Ubuntu'dayım. Ama 8.1 kasıyor biraz, tekrar Windows 7 kuracağım Ubuntu'nun yanına Wİndows 10 çıkınca deneyeceğim bende, ama şu anki bilgisayarım kasar biraz. O yüzden Windows 7&Ubuntu devam ;)

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
@Eren D.
Bende dual core işlemci ve 4 GB RAM var. Ubuntu 15 ve Windows 10 aynı anda kurulu olarak kullanıyorum.

Eren D.

Daimi Üye
Tepki
153
İsim
Eren Demirbaş
Bisiklet
b'Twin
@Tahir Keskin Benim laptopta harici bir ekran kartı yok, işlemci de öyle iyi birşey sayılmaz. Çift çekirdek, 2 gb ram var ama eski teknoloji. Şu an kursam bile tam performans alamayacağım o yüzden hiç bulaşmak istemiyorum :)

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Ayni durumdayiz merak etme. Ben Ram'i yeni taktım, önceden 2 idi. Windows 10, 7 ve 8'den daha iyi performans ile çalışıyor.

• Beğen
Tepkiler: Eren D.

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
15 yıldır bilgisayar ağları ile uğraşıyorum. haliyle işletim sistemi ve uygulamalara hizmet veren yapılarda en çok sorun yeni yazılımlar ve işletim sistemleri. insnalar uzun yıllar windows XP yi bırakmadılar. win 98 den sonra ilaç gibi gelmişti. windows işletim sistemi olarak, yola boş çıkan bir çöp kamyonu gibidir. başta yeniyken, onun bunun logunu toplamaya yeni başlamışken adeta uçar. vay be dedirtir. uygulama bindirdikçe, anti-virus kullanmaya başladıkça, güncellemeler yağmaya başladıkça, dolu bir çöp lkamyonuna döner. arada bir format atsanız da içinde sıvanmış çöpler ile kirlenmeye hazır hale getirirsiniz. windows u seviyorum. onun sayesinde ekmek yiyorum.

• Beğen
Tepkiler: Tahir Keskin

CanerG

Aktif Üye
Tepki
27
İsim
Caner G.
Bisiklet
Salcano
Microsoft'un Windows10 işletim sisteminin oyuncular için en ideal işletim sistemi olacağını söylüyorlar. DirectX12 ile birlikte heyecanla bekliyorum.

Matiz

Daimi Üye
Tepki
307
Bisiklet
Mosso
Var olan windowsun üzerine alsak format atmış gibi oluyor muyuz:D güncelleştirme gibi mi geliyor nasıl oluyor?format atmam lazım bari o dertten kurtulayım

oktayakgoz

Forum Bağımlısı
Tepki
507
Bisiklet
Salcano
@Tahir Keskin

Seviye gercekten hic bir yerde yok. Fakat cok eski kayit olmakla birlikte aslinda 2 aydir bu forumdayim gercekten burdaki insalar cok iyi ve samimiler

• Beğen
Tepkiler: Tahir Keskin

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Win 8'in win 7 üzerine getirdiği performans artışı sebebiyle win 10 u merakla bekliyorum.

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mtb_rider

Performans göreceli bir kavram, mesela oyunlarda pek bir şey fark etmiyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Matiz
Güncelleştirme gibi gelecek, var olan işletim sisteminin üzerine kurulacak, bir nevi format atmış gibi olacak diyebiliriz. Var olan dökümanlarınız yine aynı yerlerinde duracak. Biz profesyoneller hiç bir zaman bu şekilde kullanmayı doğru bulmayız, tamamen sıfırdan kurulumun olmasını isteriz ama şirket politikasının önüne geçemiyoruz malesef :D

Tepki
70
İsim
Nevzat YAKUPOĞLU
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Katlanır
@BF Okuru

Konuya başka bir yerden gireceğim ama;

halen bırak XP'yi, Windows 3.1 kullanan, kullanmak zorunda olan insanlar var. Gestetner A4 makinalar için çare yok maalesef ki.
Ya da Roland Plotter'lar için XP kullanmak mecburi. :/

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@whereismywings
Doğru söylüyorsun, işin birde 3.1 ve XP'li yüzü var ama o kesim burada olmadığı için konuşmanın bir bir anlamı yok. İnsanlara onlar zevkli gelmez :)

Neyse konunun dışına çıkmadan devam etsek daha iyi :)