Vücut geliştirmeyle birlikte performans bisikletçiliği yapılabilir mi?

Hamza Hakkı

Forum Demirbaşı
Tepki
303
Bisiklet
Giant
@Bilal Demir

@Betül özkal

Bu tarz konular ilerledikçe kafam karışıyor bildiğimi de unutuyorum. :) Bisiklet aslında bu duruma verilecek pek uygun bir örnek değildi. Şimdi tekrar yazalım;

1.durum: Yüksek viteste(yol bisikleti için 16. vites diyelim) bir yokuşu 60 kadansta çıkarsak kasın kuvveti de tabi ki artar ama hacmi daha çok artar.

2. durum: Aynı yokuşu 8. viteste 90 kadansta çıkarsak kasın hacmi daha az olmakla birlikte kuvveti bir önceki duruma göre daha çok artar diyorum ben. Yanlış mı düşünüyorum?

Scudo

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
yanılmıyorsam haftada bir pazarları sürüyormuşsunuz. e bu durumda çabuk tükenmeniz normal.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
Sinan Bey izninizle size ve konuyu okuyan arkadaşlarıma geçen hafta yaşadığım bir olayı anlatmak istiyorum. 120 kiloyum. Pek kas sahibi değilim. 3-4 aydır işe bisikletle gelip gidiyorum ve günde 6 KM sürüyorum. Bu sürenin 1 ya da 1,5 ayını eski dağ bisikletimle geçirdim. Bu bisikleti Sirkeci'den almış ve eve kadar 12 KM sürerek getirmiştim. 3 gün kendime gelemedim. İlk gün yataktan kalkamadım. Sonraki günler her yanım ağrıdı. Çünkü en son bisiklete 10 sene önce falan binmiştim.

Evim Bayrampaşa'da. Geçtiğimiz Cumartesi bir arkadaşım bilgisayarı ile ilgili bir problem için beni Perpa'ya çağırdı. Oysa ki o günü kendime gezi günü olarak ayırmıştım. Yapacağım en fazla yol 10 KM olacaktı. Artık sınırlarımı aşayım, bisikletle gideyim dedim. Açtım baktım. Yol 12 KM idi. 12 de dönsem 24 eder. Yapar mıyım yapamaz mıyım diye düşünürken, "N'olcak yahu. En fazla biterim. Pazar yatarım" diye düşündüm. Reflektörlü yeleği sırtıma geçirip yola çıktım. Hayatımda hiç bu kadar eğlendiğimi hatırlamıyorum. Eve dönmek istemiyordum. Yolu uzatmak için bir oradan bir buradan girip duruyordum. Akşam eve döndüğümde 38 KM yol yaptığımı gördüm. Bitmek ne kelime. Bıraksan sabaha kadar gezeceğim.

Biraz uzun oldu kusura bakmayın. Uzun lafın kısası diye bağlayalım; @Mehmetali07 Bey'in de dediği gibi, haftada 1 gün sürerseniz bitmeniz normal. Ama her gün 3-5 KM bile sürseniz uzun yolları rahatlıkla çıkaracağınızdan eminim.

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
Durumu çok güzel izah etmiş arkadaşlar ben kısa bir cümle ile yardımcı olmak isterim bisiklet üzerindeki performansınızı ve dayanıklılığınızı artttırabilmek için öncelikle beslenmenize , dinlenmenize , ve belirli bir program çerçevesinde antrenman yapamaya özen göstermelisiniz bisiklet sporunu profesyonel olarak düşünmeye ve yapmaya başladığınız andan belirli bir süre sonra bedensel olarak gelişiminizi de mutlaka göreceksiniz kolay gelsin

Sinan Çakır

Forum Demirbaşı
Tepki
350
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Cannondale
@Güney Tuncer

173 cm boy
76 kg

@Murat B.

Tükeniyorum kelimesi biraz abartılı olmuş durum şu
Performans turlarına Kudret abiyle gidiyorum Göçbeyliyi ele alalım. Sabah kahvaltımi komplex karbonhidrat ağırlıklı yapar buluşma yerine giderim. Turun 30.kmlerinde artık performans yapamayacami hissediyorum rolantide gidiyorum tur boyunca da yanimda fındık olur arada 3-4 tane yerim şekerimin düşme ihtimaline karşı da çikolata bulundurururum

@Uğur SARIGÖL

Evet haftada bir sadece pazar günleri binebiliyorum ama sonuçta buda rutin olmuyor mu her pazar sele üstündeyim vücut pazar günü bisiklete binecegimi biliyor alışmış olmalı

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
@Sinan Çakır

sinan hafta içi beslenme periyodu uygula ,
örnek şimdi bu ara acaip kıymalı nohut yiyorum tabi bu hafta içinde başka şeylerde yiyeceğim örnek mercimek kıymalı ,ve bulgur ,makarna fazla abartmadan ,mtb com tr yi biliyorsun orada verilen bir bilgi var
performans turu öncesi yani bi gün öncesinden yüzde 70 karbonhidrat ve gerisi yağ ve protein bunlar az olacak ilginç olan proteinin az olması açıkça bunu uyguladım bende iyi tepki verdi ama herkesde aynı olurmu bilemem biliyorsun su olacak her zaman matarada çok önemli su kaybediyoruz 50 km boyunca 6-7-10-13 eğimlerde boğuşmak kolay değil su kaybediyoruz karbonhidratlarda gidiyor ,bi çare var aslında ben denedim ve beni fişekledi tanesi 7 lira gnc mağazalarında satılan energel bu sıvı içecek jöle değil beni acaip fişekliyor idi ,göçbeylinin sonuna doğru az içiyor idim ,üzerine su içiyor idim .

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
sinan aklıma gelmişken kızartma yeme fazla ,ve aşırı pilav yeme ,sosis yok salam yok süt ise , feridun tezbaşaran türkiye şampiyonu çok içiyorum dedi ama sende ne olur bilemem ,sabah kahvaltıda ekmek kızartma tam buğday ekmeği ,meyve çok fazla olursa şekerde fazla olur aleyhimize olur zeytinyağ sızma olacak yemekler zeytinyağlı olacak ayrıca tereyağın hası olacak diğer yağların yanına asla uğrama ,kefir iç ,muz önemli tuzsuz kuru yemiş,şekeri kontrol edecen her şeyde şeker var tuzu kontrol edecen ,asla katı yağ margarin sana, mana yok , bitkisel margarin yok, margarin eve girmeyecek ,tereyağın hası ve sızma zeytinyağı ve yoğurt ye peynir tam yağlı ve de lor peynir ,pastırma arada sırada çiğer arada sırada, kızartma çiğeri, haşlama patates kızartma olmayacak, ama çok az ,kızartmayı yaşamından çıkar kavurma yok, kokoreç yok, akşamları erken yat sabah erken kalk ,et kırmız dana eti ve tavuk kızartma tavuğu etide bunlar asla kızartılmayacak ya da çok az olabilir ,,şimdi pekmezde dehşet şeker vardır ve balda ,helvada ,
aşırı yenmeyecek bunlar ,
performans yapanlar aşırı şeker tüketemez ,

Sinan Çakır

Forum Demirbaşı
Tepki
350
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Cannondale
@Kudret Kurtcebe

abi fitnessa başladığımdan beri yememem gerekenleri biliyorum burada saydığın gibi.
beslenme konusunda sıkıntım olmuyor genel bilgilere sahibim
madem enerjim bitiyor anlık enerji saglayacak bir besin bulayım diye bu konuyu açmadan önce forumdan power bar konularını okudum 10 dk da kana karışıp işe yaradığını okudum fakat dediğin gibi çok pahalı bu tarz ürünler

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
@Sinan Çakır

sinan söyle yaparsın bi tane alırsın energel 7 lira bi tanesi,onuda biliyorsun etab sonuna saklarsın,
yani bıçkıdereden sonra gelen rampalara, 13 eğime, orada çakarsın ama az içersin ve üstüne su içersin bi dahaki göçbeyli olayında bunu dene bakalım ne olacak,
22 aralığa ayar çekeceğiz, saat 09.00 yalnız sabah artık ayaz ona görede termaller gerekecek tabi,havaya bakar iş ,

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
@Volkan Kozinoğlu

Volkan bey bunu hangi anlamda söylediniz sorabilirmiyim?

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
@Sinan Çakır

Kilo gayet normal hatta ideal bile. İlk mesajı okuduğumda sizi 100kg+ birisi zannetmiştim.
Ağırlık çalışma ile bisiklet gayet güzel gider. Hatta böylesini herkese öneririm. Sonuçta bisiklet Yarışları'na katılma durumu yok herhalde? ama kollar omuzlar sağlam oldu mu daha bir sporcu ve sağlıklı görünürsün. kötü mü? :)
Özellikle bel ve boyun kaslarını güçlendirmek çok çok önemli. Bisiklet sporu bu bölgelere yükleniyor. Ağırlık çalışmak ayrıca ilerleyen yaşlara yatırım yapmak gibi bişey.
Şu 25. Km de kesilmene gelince ihtiyacın olan şey bisiklet üzerinde biraz daha vakit geçirmek sadece.

Enes Gürel

Aktif Üye
Tepki
69
Bisiklet
Bianchi
tabiki yapılır :) yağ oranını ne kadar düşürürsen o derece iyi bir sürücü olursun :)

http://u1312.hizliresim.com/1j/4/v5vhg.jpg

Junkiea

Aktif Üye
Tepki
18
@Oğuz kurt

doğal olmaması, 60 yaşına gelindiğinde veya bir süre uğrşıp bırakıldıktan sonra oluşan biçimsiz kas yığılması sebeplerden bazıları... tabi kimilerine yakışan hoş görüntüsüne lafım yok. ama yinede insanı hantallaştıran bu eyleme karşıyım. atletik te değil...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
O dedikleriniz doğal yoldan yapmayıp ilaca yüklenen tipler için geçerli ama!onlar bırakın 60 yaşını 50'yi bile zor görürler benimde idolüm olan arnold mesela ama herif ömründe 3 kez karaciğer nakli olmuşdur growth hormonu almakdan ama bu işi doğal yoldan yapanlar'da var.onlar bu işin sağlıklı ve gerçek sporcuları.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@Volkan Kozinoğlu

Bunun gibi mi?

(link)

Junkiea

Aktif Üye
Tepki
18
@Oğuz kurt

gayet tabi, onlar yapsın zaten, onlar da olmasa kim kıracak zayıf çelimsiz halkın özgüvenini :evil:

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
Yalnız ağırlık çalışmak ahmaklıkdır deyince bu genele indirgendi laf herkese gitti;volkan bey olmadı bence bu kelime sonuçda bende ağırlık çalışan biriyim ilaçla felanda işim olmaz,olmadıda.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
bu fındık olayı doğru denedim ama hikaye tabi ,energel acaip fişeklemiş idi beni şile rampasında az içiyordum arka bisiklet formanın cebine dik vaziyette koyuyordum öyle kolay kola dökülmüyor idi, tabi giderken yapıyordum bunları, gene pedal kesmeden mataradan su içiyordum suyla karışınca bende acaip bi patlama oluyor idi..çok kuvvetli idi ve hatta kullandığım power bardan daha iyi idi, ha şimdi bunun zararları varmı bilemem tabi ama bende pek zararı olmadı diyebilirim 7 lira tanesi ama etap uzun olursa en az 4 adet gerekebilir 28 lira bu performas pahalı iş yahu,,