Vücut geliştirmeyle birlikte performans bisikletçiliği yapılabilir mi?

Sinan Çakır

Forum Demirbaşı
Tepki
350
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Cannondale
Konu başlığı pek açıklayıcı olmadı sanırım biraz derdimi anlatmaya çalışayım.

Haftaiçi fitness yapmaktayım 2 seneye yakın bir zaman oldu.
Bu yaz Ağustos ayında da bisiklet sporuna merak saldım. Bu zamana kadar hemen hemen her pazar pedallamışımdır.
Soruma gelince laylaylom turlarda güç kaybı, halsizlik hiç yaşamadım fakat performans turlarında 25-30 kmden sonra bir düşüş başlıyor.
Bu düşüşün nedeni vücudumun performans turu esnasında kas yapım fazla olduğundan, kaslardaki enerjiyi hızlı bir şekilde tüketip beslenememesi midir. (Biraz araştırdım böyle bir sonuç çıkardım)
Bu iki sporu yapan arkadaşlardan veya konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlardan tecrübelerini paylaşmalarını rica ediyorum.
Bu güç kaybının olmaması için ne yapmalıyım.

Scudo

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisiklet sürerken çalışan kas grupları fitnessta çalıştırdığın genel kas gruplarından farklıdır. Tabiki beslenmeyle fazlasıyla alakası vardır. Enerji tüketimi ilk baş karbonhidrat daha sonra yağların parçalanmasından oluşur. Ayriyetten kondisyonla alakalı olduğunuda belirtebilirim.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
uzun kas grupları daha dayanıklı, kısa geniş kas grupları daha fazla güç üretebilirler.
örneğin, kısa mesafe koşucuları (sprinterlar) daha kuvvetli geniş kas yapısındalar, oysa 3000metreden sonraki orta ve uzun mesafe koşucularına bakarsak daha ince yapılı olduklarını görürüz.

bu ince yapının nedeni sürekli ve düzenli efor ihtiyacından dolayı ani patlamalar ve aşırı güç isteğinin olmamasıdır. dolayısı ile daha az kas grubu olduğu için daha az enerji tüketimi olur.

iki disiplindeki kullanılan kas gruplarının farklı olması da cabasıdır.

Sinan Çakır

Forum Demirbaşı
Tepki
350
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Cannondale
@halil ibrahim duran

nasıl yapıcaz ki o zaman bisiklete binince tın tın gitmeyi sevmiyorum ki performans yapınca da tur bitmeden tıkanıyorum ikisini birarada götürmek son yazdığınız cümleye göre zor olacak

@Betül özkal

kondisyon konusunda sıkıntı yaşamadım şuana kadar ortalamanın 20-21 arası olduğu 190 km lik tur yapmıştım sıkıntı olmadı, iş performansa gelince sıkıntı oluşturuyor çabuk tükeniyorum

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Sinan Çakır

performans bana göre de değil mesela ama dert etmiyorum. önde giden grup gitsin :D
ben orta yaşlı ve ihtiyarlarla arkadan gelirim :D

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dayanıklılık antrenmanlarına yoğunluk vermeniz gerekiyor. İnsan vücudu nereye çekilirse o yöne gidebiliyor. Yani hangi kas grubuna önem gösterirseniz o gelişiyor. Zamanla bunu aşabilceğinizi düşünüyorum fitness yaptıktan sonra bütün sporlara eğilim sağlanıcak diye bir kaidede yoktur. Ben senelerdir taekwondo yapıyorum bacak kaslarım oldukça iyidir fakat sizin gibi aynı sıkıntıyı yaşıyabiliyorum.

• Beğen
Tepkiler: Sinan Çakır

Bilal Demir

Forum Demirbaşı
Tepki
214
Bisiklet
Scott
@Sinan Çakır

Fitnes'la uğraşıyorsanız siz de bilirsiniz, ağırlık çalışarak kaslar hacim yapar. Bu kasların "patlama" gücünü artırır ama dayanıklılığını azaltır. Çünkü daha hacimli kas demek daha fazla oksijen ve enerji (glikoz veya neyse) tüketmesi demek. Kısa bir süre sonra kanla gelen oksijen yetmemeye başlar ve laktik asit oluşmaya başlar. Dayanıklılık anca tekrarlardan oluşan uzun süreli antremanla gelişir (4-5-6 saat sürüşler gibi). Bu uzun süreli antremanları yaptıkça kaslarınız buna uyum sağlayacaktır ve büyük ihtimalle de çok hacimli kaslarınız varsa hacim azalacaktır.

Sinan Çakır

Forum Demirbaşı
Tepki
350
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Cannondale
@Bilal Demir

evet turlarda lastik asit birikmesinden kaynaklanan kramplar oluyor maalesef.
bisiklette dayanıklılığımı arttırayım derken de 2 senelik emekler boşa gitmesin :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
12 senedir boks yapıyorum spor salonlarımn'da gördğüm bir yanlışı söylemek istiyorum cardiyo ve body building yada fitness hangisini yaparsanız yapın 2 si bir arada olmaz mesela cardiyo yapıyorlar işte koşu bandında 2 saat yürüme yarım saat hızlı ve normal tempoda koşmak hemen ardından benç press sehpasına yatıp göğüs çalışanlar ,işte bacak makinasına koşturanlar bu çok yanlış haftada beş gün bunun en azından 2 günü cardiyo ve geri kalanı normal antrenmana ayırmak lazım2 si bir arada olmaz salonda çok kriz geçirip düşen bayılan ve hatta ölen insana denk geldim allah korusun bence sizde haftada en az 2 günü bisiklete ayırın yani dinlenme zamanınızı ozaman diğer günlerde çok'da bir zorlanma yaşamazsınız.

Hamza Hakkı

Forum Demirbaşı
Tepki
303
Bisiklet
Giant
Halil abi nin dediği uzun kas kısa kas mevzusunu ilk defa duyuyorum biraz açarsa iyi olur. Benim bildiğim biçimsel ve yapısal olarak iki tip kas var, çizgili ve düz kaslar. Düz kaslarımız yavaş ve uzun süreli kasılmaların gerekli olduğu yerlerde bulunup, belli bir kasılma durumunda uzun süre kalabilme özelliğine sahiptirler. Ama düz kaslarımız istemlerimiz doğrultusunda çalışmaz (otonom sinir sistemi ile kasılıp gevşer) onun konumuzla pek alakası yok zaten. Çizgili kaslarımızsa sinir donanımını merkezi (somatik) sinir sisteminden sağlarlar. Bu kasların hareketi isteğimize bağlıdır. Çizgili kaslara iskelet kasları da denir. Bir de kalp kası vardır ki çizgili kas yapısında olmasına rağmen istemsiz çalışır.

Şimdi konumuza gelirsek kaslar yapılan spor ve aktiviteye göre gelişir. Kişilerin doğuştan gelen kas sayısı arttırılamaz ya da azaltılamaz yani bol fibrilli ve her fibrilinde bolca miyofibril bulunan insanlar doğuştan daha kuvvetlidirler. İnsanlar arasında doğal kuvvet farklılıkları olmasının en büyük sebeplerinden birisi de budur. Kas gelişimi demek kas sayısının artması değil hacminin artmasıdır buna bağlı olarak da kuvvetin artmasıdır. Çizgili kaslar da Tip1 ve Tip2 Diye ayrılır.

Kırmızı, ince ve kasılan liflere tip 1 kas lifi denir. Tip 1 kas lifi düşük yoğunluktaki kassal etkinliklerde kullanılır, yavaş kasılan lifler olarak da bilinir. YK kas liflerinin kasılmaları yavaş, kasılma süresi uzun ve kasılma kuvveti düşüktür.

Beyaz, açık renk ve hızlı kasılan bu liflere tip 2 hızlı lif de denir. Bu kaslar zorlu ve yoğun (şiddetli) kassal etkinliklerde çok işe yarar ve bunlara kolay uyum sağlarlar Oksijensiz solunumda yani sizin performanslı sürdüğünüzde kullanılan kas tipidir. Kısa sürede kasılan bu lifler yüksek şiddetteki kısa süreli etkinliklere iyi uyum sağlar.
Buradan yola çıkarsak bir hareketi yavaş bir şekilde tekrarlarsak (biz bisiklet kullandığımız için buna yavaş pedal çevirmek diyelim) Tip 1 dediğimiz oksijenli solunumda kullanılan kası geliştiririz ve yüksek basınç altında yavaş bir şekilde yapılan hareket kasın hacminin artmasına sebep olur. Ama kasın verdiği kuvvetin artmasına çok katkısı olmaz. Eğer hareketin tekrarını hızlandırırsak yani pedalı hızlı çevirirsek tip 2 dediğimiz kası geliştiririz. Bu durumda kasın hacminin artışı az olacak ama kasın verdiği kuvvet daha çok artıracaktır.

Kasın hacminin kuvvetle ilgisi vardır ama her hacimli kas güçlü kas demek değildir. Bunu yaşayan iskelet Bradley Wiggins de kanıtlamaktadır :)
http://u1312.hizliresim.com/1j/4/v5dj4.jpg

BF Okuru

Üye
Tepki
2
kısa / uzun kastan kastım hacimli ve hacimsiz olması idi. yoksa düs kas, çizgili kas gibi teknik bir bilgim zaten yok. bu tıp bilgisi ve benim de bu konuda hiç derecesinde bir bilgim var :O

yukarıda başka arkadaşlar da bahsetmiş; hacimli ve sprint tarzı bir disiplin çalışmış kaslar çabuk laktik asit biriktirdiği için anlık veya kısa sürelik performansları daha iyidir.
hacimli olmayan ama uzun süre çalışacak şekilde kondüsyonu disipline edilmiş (aynı örneği vereceğim:) örneğin 3000-10000 metre koşucusunun kas grupları çok daha az hacimlidir. dolayısı ile az laktik asit birikmesi ile daha geç yorulurlar.

söylemeye çalıştığım buydu. :D

yanlış anlaşılmaya mahal verdiysem kusura bakmayın.

Hamza Hakkı

Forum Demirbaşı
Tepki
303
Bisiklet
Giant
Yok abi ne kusuru. Ben de acaba benim bilmediğim bir kas grubu falan mı var diye merak ettim. :D

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
@Sinan Çakır

Büyük ihtimalle değil ama yine de merak ettim boy ve kilo değerleriniz nedir ?

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Hamza Hakkı

Çok fazla spor fizyolojisi konusuna girmişsiniz :). Kuvvetle alakalı bir sorunu yok arkadaşımızın. Dayanıklılık problemi olduğundan bu sorunu yaşıyor. Önemli bir dipnot vermek istiyorum genelde kaslara giren krampların vücutta eksik olan mineral ve su eksikliğinden kaynaklandığını söylemek istiyorum. Genelde bisiklet sürerken su içmeyi dinlenmek için durmadığımız sürece içme gereği duymuyoruz fakat bol bol tüketmemiz gerekiyor. Dayanıklılık antrenmanları hakkında sitelerde yüzlerce makale var bence bir araştırarak bilgi edilebilir. Verdiğiniz bilgiler muazzam eksiksiz fakat sorun bu değil o yüzden konu üzerinde kafa karışıklılığı yapabilir. Yanlış anlamayın lütfen fikrimi belirtmek istedim.

Bilal Demir

Forum Demirbaşı
Tepki
214
Bisiklet
Scott
@Hamza Hakkı
Yazdıklarınız için teşekkürler, ama burada bir hata yok mu?
Temel olarak yavaş az tekrarlı ama yüksek ağırlıkla yapılan çalışmalar hem kasa hacim kazandırır hem de verdiği kuvveti artırır. Aynı haltercilerde olduğu gibi.
Tabi bunu bisiklette yavaş pedal çevirmeye benzetemeyiz.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Betül özkal

peki suluk içinde sadece su mu yoksa mineralli su mu olmalı? bunun muhteviyatı ne olmalı?

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@halil ibrahim duran

Günde en azından 1 adet sade soda( mineralli su) içmek gerekiyor. Attığımız terin içerisinde fazlasıyla tuz mineral bulunuyor. Tuz kaybı mineral kaybıda haliyle kramplara neden oluyor. Bu powerade gibi içeceklerin içerisindede aktivite esnasında kaybettiğimizi geri alabilecek bir çok bileşen var. Su ve powerade bisiklet sürerken ideal içecekler fakat bisiklet aktivitesi bittikten sonra eğer elde edebilirseniz yeşil elma suyunu sade sodanın içerisine karıştırarak tüketmeniz yararlı olur. Bu hazır satılan elmalı sodalardan bahsetmiyorum. Özellikle elma suyu ve sade sodayı karıştırmak gerekiyor. Bolca mineral kaynağı oluyor o zaman.

@Bilal Demir

Yüksek ağırlık az tekrar (maksimal kuvvet) çalışmaları kasa hacim kazandırır. Kasın gelişmesi ve kuvvetin artmasına neden olur. Yani bahsettiğiniz yazının son cümlesinde bir yanlışlık bulunuyor. Birde bisiklette çevirilen pedalla alakası nedir onu anlıyamadım vitesi düşük mü yüksekmi kullanıcaz? neye göre bu cümle kullanılmış?

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
İşin özeti bence şu şekilde;
Zaten salondan gelen bir spor geçmişiniz var. 2 senedir şöyle ya da böyle bir spor yapıyorsunuz. Salondaki programı, özellikle alt gövde için biraz değiştirip, dayanıklılık üzerine odaklarsanız, bir süre sonra istediğiniz performansa gelirsiniz.

25-30km'de bitmeniz, tamamen şimdiye kadar yaptığınız antrenman yöntemi ile alakalı.

• Beğen
Tepkiler: FelixTheCat

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Sinan Çakır

"tükeniyorum" dediğiniz nedir tam olarak? nefesiniz mi kesiliyor, kaslarınız mı ağrıyor yoksa haliniz mi kalmıyor?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
sinan dostum
gökan torosa katılıyorum ,

bu arada

Kasın hacminin kuvvetle ilgisi vardır ama her hacimli kas güçlü kas demek değildir. Bunu yaşayan iskelet Bradley Wiggins de kanıtlamaktadır :)
http://u1312.hizliresim.com/1j/4/v5dj4.jpg

evet kaslar o kadarda ultra değil ,