Vitesin boşa atması ve zincir uzunluğu

Scudo

sadana

Forum Bağımlısı
Tepki
2.319
Ön dişli olasılığı az..Ruble ve zincire bir bakın.Eski ise sorunun olasılık yüksek.

Birde belki arka aktarıcı ayağa kalktığında sallantıdan doğabilecek bir atmada olabilir..Buda bir ihtimal..

Zinciri iki taraftan tutun ve pimlerin gevşek olup olmadığına ve üstten rubleye oturup oturmadığınıda kontrol edin.

Kazasız sürüşler..

• Beğen
Tepkiler: talha yavuz

talha yavuz

Daimi Üye
Tepki
94
arka rublem daha yeni değişti,zincirimde 3-4 aylık
en eski parçam ön dişli olduğundan belki ondan kaynaklanabilir die düşünmüştüm
ama dediğinizi yapıcam teşekkürler

SRT

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Diğer
Zinciri kontrol edin veya ettirin... Birkaç bakla uzunsa bu tip bir sorun olabilir.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Zincir uzunluğu dışında, zincir yeniyse ve aynakol yaprakları aşınmışsa da olabilir bir ihtimal.

• Beğen

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
Arka attırıcının kolları gevşemiş ise bu sorun ortaya çıkabilir. Ve %90 bundandır. aynı sorun şu anda bende de var. İnceledim ve bu tespitte bulundum. Ayarı ile oynadığımda hangi dişlide bırakırsam o dişlide attırma oluyor. En küçük dişlideyken atıyorsa, o dişliyi kontrol edin. Eğer dişerinin ucu sivri üçgen şeklinde olmuşsa yenisini almak gerekir. Arka attırıcının bacağını oynayın çok sallanıyorsa ondandır. Fazla yüklenmede ve taşlı yerlerde atmasına enden olur.

Erol KOLAS

Daimi Üye
Tepki
188
Bisiklet
Salcano
Aynı viteste boşa mı dönüyor, yoksa misal 4'ten 5'e mi atıyor? Bunu bir aydınlatırsan çözüm bulman kolaylaşır. Aynı vitesteyse boşa pedallıyorsan zincirin kaçırıyor veya rubble göbeğinde 2 adet tırnak vardır onlardan birisi kırılmış olabilir. Yok zincir 4'ten 5'e atıyorsa vites ayarını tekrar yaptırman gerekir, ayrıca vites bacağında yamukluk var mı ona bakman gerekir.

Sorun neyse ona göre şerbet vermelisin mantığı yani. Vites atıyor demişsin ama bu özellikle ayağa kalktığımda ve yüklendiğimde oluyor demişsin. Ben de buna göre tahmin yürütürsem, senin rubble göbeğindeki tırnaklarda arıza var. Yüke geldiğinde sıyırma yapıyor ve sen bunu vitesim attı sanıyorsun.

bianchiultra

Forum Bağımlısı
Tepki
226
eğer yeni aldığın ruple elindeki zincrle çalışır dedilerse evet çalışır ama yeni olsaydı çalışırdı sorun zincirde şu an kullandığın zncr eski rupleye göre açılmış sonuç zincir değiştrrsen bi sorun olmaz güven bana sadece zincir değiştrr zincciirrrrrrr:D:D:D

• Beğen

talha yavuz

Daimi Üye
Tepki
94
Evet dediğin gibi rublem yeni deişti sayılır. Zincirde yeni gerçi ama ondan 2-3 ay önce değişti.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Zincir kısa ise yapması kuvvetle muhtemel. Ayarları iyi yapıldı ise tecrübelerime göre bu tür sorunlarda en çok bakılması gereken vites teli ve dış boruların durumudur, çoğunlukla vites telinin kırılması bükülmesi veya eskiliği bu tür sorunlara çok yol açmakta.

byacem

Üye
Tepki
6
Arkadaşlar bisikleti alalım 3 ay oldu ancak bi sorunu var en alt dişliye atınca pedala biraz yuklenınce çat çat ses geliyor gittigin yerde bile bu ses geliyor acaba vitese bi ayarmı yapılmalı...

Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.432
Bisiklet
Focus
Zincir capraz pozisyonda kaldigi icindir, normal bir durum yani.

Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.432
Bisiklet
Focus
Capraz derken, surekli kullanilmamasi gereken konumu kastediyorum.
On kucuk dislide iken, rublede de en kucuk hatta en kucugun bir iki ustunde kullanirsan, zincir capraz pozisyona duser.

byacem

Üye
Tepki
6
Bisikletciye gösterdim arka dişlin ölmüş dedi anlam veremedim :/

Coşkun Kumru

Aktif Üye
Tepki
33
Arka dişlinin fotoğrafını burada paylaşırsan, bisikletçinin sana yeni bir arka dişli satmak için mi bunu söylediğini, yoksa gerçekten değiştirilmesi mi gerekiyor bizler de fikir verebiliriz...

fatal

Üye
Tepki
23
Bisiklet
Raleigh-USA
Sora 2x8 sistemli bisikletimin aynakolumdan yokuş yukarı çıkarken zincir atması söz konusu her zaman olmuyor çok dik yokuşlarda meydana geliyor yani gönyeyi örnek göstermem gerekirse 45 derecelik açı üzerinde aynakol yapraklarını söktüm herhangi yamukluk,vuruk,ezik v.s göremedim.Vites ayarlarında problem yok sorun zincir'den değilse neden kaynaklanabilir?