Vegan beslenme

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.723
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@SerdarCYCoo2Bursa O kadar da değil yahu... Açlık sınırında değilsen yine de hayvansal şeyler yiyebiliyor bi insan. Tavuk döner yersin, kahvaltıda yumurtanı kırarsın, 2 haftada bir et döner yersin, o kadar değil yani durum. Bakliyat alamamaktan bahsetmişsin yine. Bakliyatla bile beslenememek açlık sınırına geliyor zaten?

• Beğen
Tepkiler: SerdarCYCoo2Bursa
Scudo

tansel35

Üye
Tepki
3
İsim
Ahmet Yemen
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Amoeba
Bisiklet türü
Trial
"Ben veganım. Veganım çünkü hayvanları ve çevreyi önemsiyorum. Veganım çünkü bu beni daha sağlıklı yapıyor. Ve veganım çünkü bu beni iyi hissettiriyor."

Veganlık, sağlıklı bir yaşam sürmek ve hayvanlara ve çevreye karşı nazik olmakla ilgilidir. İnsanlarla kavga etmek, küçümsemek değil. Veganlığın avantajları elbette vardır. Kimse veganlık tamamen kötüdür diyemez. B12 eksikliği gibi durumlar rahatlıkla karşılanabilir mesela. Türkiye'de maalesef çok fazla kaynak yok. Bu konuda araştırıldığında aslında günümüzde vegan beslenmek imkansız değil ama biraz masraflı. Yani özellikle yoğun derecede spor yapıp, kas inşasını arzulayanlar için.

noyanyan

Aktif Üye
Tepki
359
İsim
noyanyan
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link)

Hadi iyisiniz köftehorlar

• Hahaha
Tepkiler: necmeddin

AeroKnight

Daimi Üye
Tepki
475
İsim
Emre
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Vegan beslenmek hakkındaki düşünceleriniz nedir? Ben 1.5 aydır veganım düzenli antrenmanlara devam ediyorum ve dayanıklılığım oldukça arttı sanırım kan dolaşımım hızlandı. Sizden de fikir almak istedim.

noyanyan

Aktif Üye
Tepki
359
İsim
noyanyan
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yine de yazayım, eksik olursam olmaz :koptum:

Vegan beslenenler olarak; doğaya, dünyaya saygımız hayvan etiyle beslenenlere, hayvansal herhangi bir ürünü tüketerek hayvanların istismarına göz yumanlardan birkaç ceket üstün bir sosyal statüde olduğumuzu düşünüyoruz. Ve altımızdaki bu güruhu hiç ama hiç haz etmiyoruz. Üstün ırk olarak inandığımız bu yolda bu güruhu doğru yola getirmek gibi bir misyonumuz var ama bunu inceden dokundurarak ürkütmeden yapmak istiyoruz ama beceremiyoruz.

Bu arada tabi ki vegan beslenme daha sağlıklı. Hayvansal gıdalardan alabilip de bitkisel gıdalardan alamadığımız bir şey yok. Bazen hayvansaldan 20 gr tüketerek elde ettiğimizi bitkisel 100 gr tüketmek gerekebiliyor ama hayvan dostlarımız için buna değer biliyoruz, inanıyoruz. He alamadığımız bir şey olursa da onu eczanelerden takviye olarak kolayca alabiliyoruz. Beyin bedava.

Alışma sürecinde mercimek ve ıspanaktan yapılan çakma köftelerle yapılan hamburgerlerle ve zaten alışkın olduğumuz soğanlı lahmacunlarla idare ederek duruşumuzdan taviz vermiyoruz.

Vegan yemek tariflerine açığız.

• Hahaha
Tepkiler: enzo ve necmeddin

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.723
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Vegan beslenenler olarak; doğaya, dünyaya saygımız hayvan etiyle beslenenlere, hayvansal herhangi bir ürünü tüketerek hayvanların istismarına göz yumanlardan birkaç ceket üstün bir sosyal statüde olduğumuzu düşünüyoruz.
Veganizme sataşmaya yeltenmeden önce, cümle kurabilmeyi öğrensen iyi olacak sanki.

noyanyan

Aktif Üye
Tepki
359
İsim
noyanyan
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Veganizme sataşmaya yeltenmeden önce, cümle kurabilmeyi öğrensen iyi olacak sanki.
Ulu veganizme sataşmak için Türkçem yetmedi. Çok utandım. İlköğretimde çok değerli Türkçe öğretmenlerim oldu. Lisede de öyle. Hepsinden özür dilerim.

Düzeltmeyi burada yapayım ki Sayın Can Çelik'in mesajı havada kalmasın, hakkı yenmesin.

Edit:

Vegan beslenenler olarak; doğaya, dünyaya saygımızla; hayvan etiyle beslenenlere ve hayvansal herhangi bir ürünü tüketerek hayvanların istismarına göz yumanlarınkinden birkaç ceket üstün bir sosyal statüde olduğumuzu düşünüyoruz.
@can_celik Zihnim çok yorgun. Umarım bu kez doğru kurabilmişimdir.

Ne dersiniz sizce Türkçem kötü mü yoksa hızlıca doğru yazmayı mı beceremiyorum.

Ayrıca senli benli konuşmayalım lütfen. Size yakıştıramıyorum çünkü.

Ciclista

Aktif Üye
Tepki
64
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
Ben de 6 yıldır veganım, beslenmeyle ilgili herhangi bir sorusu olan sorabilir.

• Beğen
Tepkiler: SerdarCYCoo2Bursa

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.135
Veganlık bir yana, hayvansal proteinlerin sindirimi zordur ve örnek, süt proteini demir eksikliği yapar bağırsakta mikrokanamalara yol açarak. Büyuk proteinler sindirilmez. Bitkisel proteinler daha kolay sindirilir, içinde çok demir falan yoktur, dolayısıyla bağırsağı çok yıpratmaz.

Tabii, veganlara da et yemelerini öneriyoruz çünkü beslenmek şakaya gelmez. Bitkilerde tanin ve fitatlar var, tadı acılaştıran "mineral bağlayıcı" besin karşıtları. Endüstriyel tarımdan çıkmış, gübre almış bitkiler fazla fitat saklıyor, balıktan aldığımız fosforu, etten aldığımız demiri almamıza engel oluyor.

Yağ-protein-şekerden oluşan makrobesinler açısından bitkisel besinler iyi diyebiliriz, mineral-vitamin mikrobesinleri alabilmek için ise hayvansal besinler daha kıymetli. Beslenmede hem makro besinler hem de mikro besinleri beraber almazsak, sağlığımızdan oluyoruz. Nasıl çay, kahve demir almamızı engelliyorsa ve et yemeklerinden sonra içmememiz gerekiyorsa; C vitamini de B12 almamızı engelliyor, etli yemeklerde domates, limon, sirke, turşu yemememiz gerekiyor.

Beslenmeye yaklaşımımıza dikkat edersek aslında hepimizin daha sağlıklı olabileceği sonucu ortaya çıkıyor.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.723
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Mete Can Karahasan Veganlara et yemeyi önerdiğinizi görünce aklıma şu geldi :

Kendi adıma konuşacak olursam, veganlığı daha sağlıklı olmak için seçmediğim için, et yemenin verebileceği (varsa) faydalar da pek umrumda değil.

• Hahaha
Tepkiler: emre özbay

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.135
@Mete Can Karahasan Veganlara et yemeyi önerdiğinizi görünce aklıma şu geldi :

Kendi adıma konuşacak olursam, veganlığı daha sağlıklı olmak için seçmediğim için, et yemenin verebileceği (varsa) faydalar da pek umrumda değil.
Umurunuzda olur diye umuyorum. Sonuçta C vitamini yemezsek nasıl yaşayamazsak, bu da öyle.
Sizi temin ederim, et yiyin dediğim yok. Konu demir ya da B12 değil - fosfor. O biraz sıkıntı. Tahmin edeceğiniz gibi, duymak istemediğiniz halde bile vurgulamak gerektiğine göre, sağlık açısından önemini tahmin edersiniz. Kişisel tercihlerin dışında kalan bir durum.
Fosforun bitkisel kaynakları nelermiş diye ben de bakacağım; ama tahıl grubunda beklemediğimi söylemeliyim. Meyveler de çok müsait değil diye biliyorum. Bakalım.
Not: en kolay bulunabilecek yulaf müslisi, bir de yer fıstığında var gözüküyor. Bu iki besin baklagillerden bile daha verimli.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: sadi imren

benkrennic

Üye
Tepki
238
İsim
murat
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
geçen de bir videoya denk geldim. "peynirin zararları" diye. "bu ne saçma bir başlık" dedim içimden ama belki bilmediğimiz bir şey söyler diyerek izlemeye başladım. Videoda adam peynirle dahi kalmadı ve ayran, yoğurt, kefir gibi dünyanın en sağlıklı besinlerine "zararlı-yemeyin-içmeyin" dedi. İnanamadım ve gülmeye başladım bir süre sonra. yoğurt ve zararlı kelimelerini yan yana koymak bile insanda utanma duygusu uyandırmalı. ne ile beslenecek insanlar? en başında medeniyet nasıl kuruldu? süt ve süt ürünleri olmadan dünya nufusu nasıl doyar? bunların cevapları yok tabii. tek bir cevap var "badem yiyin"

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.723
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@noyanyan Ahahaha... "Mercimek lobisi"... Ne kadar komiksin sen yahu. Bütün etçiller yarıldı bu esprinle.

Çocuğunu susuz bırakan, sürekli çiğ sebze yaprağıyla besleyen sapıkları "vegan aile" olarak göstermek de iyiymiş.

Hayvansal içermeyen dengeli bir beslenmeyle çocuğun gelişimi geri kalmıyor. Böyle büyüyen çokça çocuk var artık. Konuyla ilgili kendi fikrimi söyleyecek olursam, hayvansal tüketmenin, zararlı da olsa, homosapiens'in doğasında olduğunu düşünenlerdenim. Yani bir kişi vegan yaşayacaksa bu kendi hür iradesiyle olmalı. Çocuğu sırf bitkisel beslenmeyle büyütmenin çocuğun zihnini küçük yaştan tanrı, cin, peri, günah, sevap gibi kavramlarla doldurmaktan farkı yok etik olarak.

@benkrennic Damak tadın ağır basıyor, peynirsiz yoğurtsuz sütsüz yaşayamam diyorsun, ve yaslandığın hiç bir bilimsel veri olmadan "utanır insan" gibi iddialı ifadelere başvuruyorsun. İzlediğin video muhtemelen Murat Kınıkoğlu'nundur. O videolarında senin gibi sırf kendi aldığı hazlara dayanarak "iyidir/kötüdür" olarak yorumlamıyor. Tarafsız bilimsel çalışmaları baz alıyor. Ayrıca, bu konuda süt üreticilerinin dezenformasyonları giderek büyüyor. İnsanlar vegan olmasa bile sütün gerçek yüzünü anlatan çatlak sesleri duymaya başladılar çünkü.

noyanyan

Aktif Üye
Tepki
359
İsim
noyanyan
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@can_celik önce üslubunuza dikkat edin. Konu üslup, yazın hatası yanlış yaklaşım vs olduğunda her konuya atlıyorsunuz ama kendiniz uymuyorsunuz.

Olan suçsuz günahsız seçim şansı olmayan bebeye olmuş. Yukarıdaki açıklamanızı nispeten adil yargılama sistemi olan Amerikalılara ve vegan beslenmeyi beceremediğini düşündüğünüz vegan aileye yapın.

Bezelye lobisi

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.723
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@noyanyan Ne oldu? Dediklerime verecek cevabın olmayınca üsluptan girmişsin bakıyorum. Veganlığı karalamaya yönelik saçmasapan bir haberi buraya koyarsan alacağın üslup bu olur.

Oldu, Mevlüt Çavuşoğlu'na söyleyeyim de A.B.D. adalet bakanlığını arayıp hadlerini bildirsin. Çocuklarını öldüren ebeveynleri nasıl engelleyemiyorlar, hayret bişey. Çok mantıklı :harika:

• Hahaha

noyanyan

Aktif Üye
Tepki
359
İsim
noyanyan
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@can_celik Amma saçmalamışsınız yahu :koptum: Tamirciliğiniz kadar az da makul olsaydınız keşke. Söylediklerinizin neyine cevabım olmasın. Lakin bu üsluptaki birine verecek cevabım yok.
Takılın siz böyle.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.723
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@noyanyan Hı hı... Verebilecek cevap yok, gösterebilecek bir veri yok, sonra "üslubun bozuk". Güzel taktik :huhuu:

• Hahaha