Uzun süreli bisiklet sürmek: iyi mi yapıyoruz kötü mü?

mekolac

Aktif Üye
Tepki
103
@irfanyazicitunc metro durak wclerinden çıkarken dikkat ediyorum kimse elini yıkamyor okulda yine böyle. Bir işçi günde 100 kg hurma topluyorsa 1kilosuna ancak bahsettiğiniz kir bulaşır. Yazdıklarınızda kötü niyet var gibi geldi. Arapları hurmayı kötülemek gibi

Ayrıca nereden biliyorsunuz tuvalet olmadığını

Scudo

pilot

Forum Demirbaşı
Tepki
215
İsim
mehmet coşkun uzak
Bisiklet
Focus
Araplara laf edecek kadar tanımıyorum ama bizler millet olarak temizlikte sınıfta kalırız. Okumamışı, cahili, okumuşu, alımı... Hiç farketmez.

NKurtuldu

Forum Bağımlısı
Tepki
1.205
Bisiklet
Canyon
@mekolac

Arap ülkelerinde bu tür işleri araplar yapmazlar. Daha doğrusu araplar iş bile yapmazlar, şirket sahibi olan ordan gelen parayı, olmayanlar da devletten gelen parayı yer; geneli alışveriş merkezlerinde boş boş dolanır.

Düşük seviye işleri Hindistan, Bangladeş, Tayland vs. gibi yerlerden gelen işçiler yaparlar. Temizlik olayını hayal bile edemiyorum, bence siz de hayal etmeye çalışmayın.

pilot

Forum Demirbaşı
Tepki
215
İsim
mehmet coşkun uzak
Bisiklet
Focus

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Candan Biberci

bir selim giro vardı rahmetli,severdim insanlığını,acaip bir sevgisi vardı bisiklete,yarış koşmuştu,uğrardım dükkana kızıltoprakta idi,fanatik gramcı idi,150 gram için parça değiştirirdi,dışardan getirtirdi,ama kötü bir alışkanlığı vardı,malboro tiryakisi idi ve nescafe,gırtlak kanserine yenik düştü.valla eskilerden sadece formunu koruyan 60 'ların efsane ismi 56 feridun tezbaşaran kaldı ,56 ayna kol çevirirdi,şimdi haber alamıyorum ama bir gün gene göçbeyli taraflarında raslaşırız.

@mekolac

kadir mısıroğlunu youtube 'dan izliyorum,kendisi osmanlıcıdır,demokrat olduğum için sağcıyıda dinlerim solcuyuda,(örnek yalçın küçük )
kadir bey suudlar için şöyle der (bizzat kendisi görmüş )suudlar son derece yemekleri ziyan ediyorlarmış,müslüman ülkelerinden somalide açlıktan kırılan onca müslümana haksızlık oluyor tabi,islam israfa karşıdır,kuran oku diye başlar,okuyacağız, eğriyi doğruyu öğreneceğiz,islam hurafeden uzaktır,osmanlı islamiyeti geliştirmiştir,islamiyetin ne olduğunu önce öğreneceğiz,ve en önemlisi tasavvuf felsefesine hatim indireceğiz,her şeyin aşırısı ziyandır,gerçek islamda aşırılık yoktur hele hele sömürüye hiç yer yoktur adil düzeni savunur,amaaaaa,gelelim bu güne diyecem ve konuyu burda kilitleyeceğim konu dışına çıkmak istemiyorum,son olarak islam ne liberalizmdir,ne faşizm ,kominizm ,ne kapitalizm ne de sosyalizmdir,adil düzen yanlısıdır (sosyal ve ekonomik açıdan )halktan ve haktan yanadır herkesten affımı dilerim ,

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
@Kudret Kurtcebe
Hocam bu zzmana kadar yazdığın herşeyde sonuna kadar haklısın.
Sporcu adamın sigarayla ve zaralı maddelerle işi olmaz.Senin dediğin gibi keyifçiyse o zaman ayrı..
Dediğiniz gibi İslamda sömürüye taklacılığa yer yok.Besmele çekip soygunada..İslam adalettir bizde ona göre terazilik yapma durumundayız.
Bu arada albümün mükemmel llmuş abi.Sende endemik bir müzisyensin.Gitarı konuşturmuşsun :)
Yeni yol şarkılarımı müsadenle albümünden oluşturacağım.200+ larda iyi doping etkisi yapar :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Candan Biberci

estafurullah ne demek,güzeli arıyoruz aslında ülkemin kavgasız gürültüsüz olmasını diliyorum ,adaletli bir ekonomik düzen istiyorum herkesin işi olsun istiyorum,mutlu insanlar istiyorum,başkada bir dileğim yok.

irfanyazicitunc

Forum Bağımlısı
Tepki
901
İsim
İrfan
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benim yazdığım hurma toplama işine fazla takılmayın. Acabami diye sesli düşündüm. İlla öküz altında buzağı aramayın buzağı sütten kesildi,otlamaya gitti.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Kudret Kurtcebe

@irfanyazicitunc

Kendi adıma topiklerinize bir şey yazmasam da (Kartepe günü hariç, o da saatler geçtikçe merak ettiğim için oraya bir mesaj not düşmüştüm sadece) sürekli takip ediyorum sizleri. Hem disiplininizi (özellikle Kudret Abi'nin -müsaadenizle abi diyorum-), performanslarınızı ve de muhabbetinizi, boş olduğum zamanlarda keyif veriyor şahsen bana okuduklarım.
Yazdığınız mesajları birazcık takip eden birileri de genel olarak ne düşündüğünüzü, ne hissettiğinizi biliyordur muhtemelen. Bu forumda, kendini/mesajını anlatması/açıklaması gereken son kişilerdensiniz bence, saygılarımla.

Not: @Candan Biberci Tesadüf tamamen senin ileti, senlik bir durum yok yoksa biliyorsun üstat :)

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
@irfanyazicitunc
Ben zaten Trabzon hurması demiştim.
Hani hamını yersen kamaştıranlardan :D

@Kudret Kurtcebe
Hepimizin temennisi adalet ve sömürüsüz emeğin karşığının verildiği bir hayat.
Hayalde olsa umut ediyoruz :)

ozgurgokalp

Daimi Üye
Tepki
663
Bisiklet
Cannondale
@Kudret Kurtcebe abi benim müzisyen kimliğinden yeni haberim oldu. Şu anda "Savaşın Babaları" kulağımda. Çok güzel çalışmalar yapmışsın. Gitarınla bütünleştiğin, ömründen büyük bir parça verdiğin belli. Saygılar sunuyorum...

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
@mekolac
Playlist veririm ama sana uymayabilir:)
Anadolu rock dinlerken aniden Burdur türküsüne oradan da Kerkük hoyratına geçersin ve ne tuhaf bir tipmiş lan bu dersin :D
O yüzden playlistimi öneremeyeceğimdir :)

efeozata

Forum Demirbaşı
Tepki
764
İsim
Efe
@mehmetsunu

katılmıyorum hatta çok yanlış olduğunu düşünüyorum.

insanın yüzyıllar boyunca avlanma şekli hayvanları çok uzun süre kovalayıp yormaktı. hayvan koşamayacak hale gelinceye kadar kovalanıyor ve böyle yakalanıyordu. ve insanların vücutları buna göre gelişti. sadece bunu yapabilen insanlar evrildi ve genlerini taşıdı. biz de doğal olarak onların genlerine sahibiz. ortalama fit seviyede bir insan bile çoğu hayvanı uzun mesafede geride bırakıyor. kısacası uzun mesafe koşmak üzerine evrilmiş bir canlının bunu yapmasının zararlı olacağını söylemek eşyanın doğasına aykırı.

"vucütta geri döndürülmez yıkımlara yolaçma riskinide beraberinde taşıyor. En bilineni kas yıkımı." kas yıkımı geri döndürülemez birşey değil.

bu arada şu videoyu da paylaşayım;

uyto

Üye
Tepki
19
Bisiklet
Merida
2014 mayis 1 de bisikletimi aldim bir bucuk yil içerisinde 6000km yaptim. sonuç diz kapağında dejenerasyon ve sıvı kaybı. fermathron plus igneler, ilaclar, merhemler.. yine de tam olarak gecmedi. artik abartmıyorum. işe gidip geliyorum haftada 3 gün ve vucut ne kadar sicak olursa olsun interval cardio yapmiyorum. profesyonel yardim almiyorsaniz bence siz de abartmayin.

Berke Şahan

Aktif Üye
Tepki
195
İsim
Berke ŞAHAN
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@metalikfb Hocam spor yapmak yükselen insülinin kanda taşınmak yerine kaslara yönelmesini sağlar; böylece insülin direncinden kurtulabilirsiniz.
@efeozata Hocam mesajınıza cevaben insan elbette paleolitik dönemlerde kendini savunacak; kaçacak şekilde evrilmiştir. Fakat bugün bile vahşi yaşama baktığımızda hiçbirinin maraton koşmadıklarını görüyoruz. Atik, hızlı ve sert koşu insanın doğasında var, bu insana kurtulacak zamanı verir. Bununla beraber insan ağaçlara tırmanabilmesi, mağara gibi yerlerden yararlanabilmesi ve ateş yakabilmesi gibi birçok lütfu ile kendini savunabilir. Elbette bu maraton koşamayacağımız anlamına gelmiyor. Koşabiliyoruz fakat vücudumuz tolere edemiyor. Ağır spor yapmayı, sabah çıkıp- akşam dönmeyi; uzun mesafe koşmayı ben çok seviyorum; kafamı boşaltıyorum. Yine de uzun vadede zararlı olabilir.

Bu videoda da maraton boyunca tükettiğimiz karbonhidrat/enerji ve suyu sağlamanın; yerine koymanın çok zor olduğunu, vücut sıcaklığını dengelemekte çok zorlandığımızı ve maraton koşucularının böbreklerinde hasara rastlandığını; böbreklerin toksinleri ayrıştıramadığını anlatıyor kısaca. Kas yıkımından da bahsetmiş.

Konuyu iki sene sonra hortlattım ama Karatay hocaya laf ettirmem :) :)

• Beğen
Tepkiler: Cenk Akbulut

Runandbike

Üye
Tepki
53
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ayrıca 40 yaşında maraton koşan bir çok insan var. Hatta ultra maraton koşan ülkemizde ve dünyada bir çok kişi var.

• Beğen
Tepkiler: berberci

Berke Şahan

Aktif Üye
Tepki
195
İsim
Berke ŞAHAN
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dr. Can Çiftçi, sağlıklı yaşam için çok güzel bir Türkçe kaynak oluşturdu. Fazla spor sizi öldürebilir diye burada da durumu açıklıyor. Ayrıca bisiklet-koşu sırasında kalp rahatsızlığı geçiren sporcular da oluyor maalesef. Bunu birçok farklı etkene bağlayabiliriz elbette ama aşırı sporun stress yükü de önemli bir etken.

• Beğen
Tepkiler: Cenk Akbulut