Uzun süreli bisiklet sürmek: iyi mi yapıyoruz kötü mü?

Güray Görkem

Forum Bağımlısı
Tepki
791
İsim
Güray görkem
Bisiklet
Scott
Halk içinde muteber bir nesne yok bisiklet gibi.
Olmaya bisiklet cihanda bir nefes sıhhat gibi.
Herşey kararında güzel olur.

• Beğen
Tepkiler: C.Biberci
Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Ozan k.

ozan kesin olan bi şey var 195 km boyunca alınanlar

1-3 adet maden suyu
2-2 adet ayran
3- işkembe çorba
4-fındık-kuru üzüm
5-2 adet çay
6-su
7- 1 adet lahmacun kıymalı

bunlar yendi
evde karbonhidratı aynen yüklendim .

metalikfb

Aktif Üye
Tepki
131
İsim
furkan A.
Bisiklet
Claud Butler
kadın haklı. adam çocukluğundan beri hiç spor yapmamış gelmiş 50 yaşına evde oturup kafayı yemektense kendini spora veriyor ve bu iş hoşuna gidiyor yavaş yavaş sporun düzeyini arttırıyor ve kendini gençMİŞ gibi hissediyor farkında değilki yaptığı ağır antreman insülin direncini hızlı bir şekilde arttırıyor.Şimdi gelelim asıl meseleye özellikle yaşı ilerlemiş abilerimiz ablalarımız haftada 1 veya 2 gün bisiklete binme şansı bulabiliyorlar ve tadını çıkarmak için sanki bir sporcuymuş gibi(gibi diyorum çünkü ben dahil çoğumuz bir diyetisyen listesiyle beslenmiyor bir doktor gözetiminde spor yapmıyoruz) kendini hırpalıyor .Bu kısa vadede işe yarıyormuş gibi gözükse de uzun vadede büyük zararlara yol açabiliyor.Örneğin ALLAH muhafaza sakatlandınız ve spor yapamayacak duruma geldiniz fakat spor yapmak kalp kasınızı çoktan güçlendirmiş Eee şimdi ne olacak.. Hemen söyleyeyim kalp kasınız hızla gevşiycek ve buda sizi hiç spor yapmamış birinden daha fazla kalp krizi riski içine sokacaktır.Yanlışım varsa daha iyi bilenler düzeltsinler . saygılar..

BF Okuru

Üye
Tepki
2
1976 dan beri,bisiklete binen ve 40 yılını geride bırakmış olan bir insan olarak önce bisiklete yeni başlayanlara tavsiyelerim var,
yıllarca bisiklete binmemiş bir kişi,birden aklına 200 km gitmek gelir ise orada frene bassın,200 km sonra son derece bitik halde iseniz o gün siz boşuna bisiklete binip kendinizi harap etmişşinizdir, önce ufak ufak başlayacaksınız 20-30 km düz yolda süreceksiniz.,
peki anladım,
sele üstünde tarzınızı belirledinizmi,

1-ben kısa mesafe yüksek tempo basmak istiyorum
2- ben keyifciyim

1'inci şıkkımı sececeksiniz iki kere düşüneceksiniz,ne demek kısa mesafe yüksek tempo,doğru beslenecek,sigara içki olmayacak erken yatacak,ilaca bağlı olmamak,yüksek tansiyonunuzun olmaması yani herhangi bir rahatsızlığınız olmayacak,
düz yolda çalışacaksınız 30 km ,ve eğimli güzergahta,
yıllarca bisiklet süren kişi yolları yer bitirir yani şöförün ikinci hamlesini yakalar ,pür dikkattir,bir anda sola kıran araca çarpmadan yırtışım gibi,başkası olsa arkaya geçirir önden uçarak aracın önüne düşerdi,aracın sağından alamazdım çünki park etmiş araçlar vardı ,onun için bu beykoz sahillerini oldum olası sevmem.
eğimli arazide ayağa kalkarak kilitli pedalın zevkine varmak için kilitli pedal alacaksınız,bu iş masraflıdır,kask eldiven tayt,gözlük,bisiklet forma.tabi 10 kilonun altı bi adet yol,
peki ne diye yapacaksınız bu işi,
benim hobim bu ,eyvallah o zaman
ha ,yarışlara katılacağım,peki ne kadar ödül ,ödüle bakacaksınız ,verdiğiniz emeğinize deyecek ,yoksa kendinizi havada asılı bulursunuz,
bu iş hobi olarak güzeldir,ama bırakmayacaksınız tekde kalsanız çalışmalarınız bitmeyecek.
iç lastik -pompa taşıyacaksınız ,idmanda teker patlar ise anında değiştireceksiniz.köpeklere kafayı takmayın,bi idman günü hızdan taviz verin köpekleri aynen besleyin,bunu çok yaptım hızla gelirken ,köpek sürüsü ilerde idi,yavaşladım ,ıslık çaldım resmen tanıdılar birlikte tempo yaptık tabi köpeklerin hızında, asla saldırmadılar eşlik ettiler ,

2'inci şık ise en iyisi, çoğu kişi için kısa mesafede asla sorun olmaz ,mangal köfte turları zevklidir eğlencelidir...

MustafaOnderATiK

Forum Bağımlısı
Tepki
755
İsim
Mustafa Önder ATİK
Bisiklet
Giant
Herhangi bir zarar söz konusu değil. Üniversite zamanlarımdayken bisiklet sürenlerin çocuklarının olmama veya ilgili maddenin içinde bulunan sayının düşük kaldığı gibi araştırmalar vardı. Bu testlere bizde katılmıştık. Ve hiçbirşey çıkmadı. Spor yapanların asıl dikkat etmesi gereken aldıkları takviyeler. Enerji jeli de bir takviyedir ama ben asıl vücuda katkı sağlarken zararda verebilen maddelerden bahsediyorum. Geçenlerde vücut geliştirmesi yapan birisi aşırı dozda alıp hayatını kaybetmiş. İzlediğim videoda Adamın bağırsaklarını incelemişler ve sıkıyorlar. Bağırsakların içinden milyonlarca kurtçuk çıkıyor. Solucan gibi. Yine bazılarının çok sevdiği enerji içecekleri. Örneğin redbull. Alınan veya bu tarz kullanılan maddeler varsa bunları iyice bi araştırmak gerektiğini elimizden geldiğince doğal beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekmek istiyorum.

• Beğen
Tepkiler: C.Biberci

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@boşgezeninboşkalfası

günümüz marketler zincirinde doğal olan bir şey kalmadı,sadece marketten yumurta,ıspanak,kuzu eti,alıyorum,itimattan tereyağ,zeytinyağı,kaymak peynir ,kefir alıyorum,kasaptan kuyruk yağı,
meyvelerde şeker oranı fazla,bu nedenle az yiyorum,elma,portakal,gibi,
havuç alırım,ayrıca karnabahar brokoli,kuşkonmaz menüde,pilav az makarna az,tam organik buğday ekmeği,1 haftada biter bundada gluten var,domateste ise, malesef sera olmayan domates kalmadı,alıyorum az tüketiyorum,yeşillik,turp,menüde,
yüzde 70 yağ yükleniyorum,günümüz buğdayın genetiği ile oynandığı için buğdaydan üretilen makarnalarda sorun olacaktır,ve ne kadar buğdaydan yapılan ürün var ise ,
doktor mercola insanlığı uyarmakta fakat dinleyen kim.festfood çılgınlığıdır gidiyor,abd 'de 10 milyon obezite hastası var,amerikan besin sektörü kendi halkını vuruyor......

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@mehmetsunu

Geçen seneki Avrasya Maratonu sonuçları:
(link)
75 yaş üzeri kategorisinde bitirmiş 5 kişi var, bunların en hızlısı 3:59:06'da bitiren BYUNG CHUL AN.
İsmi geçen kadın, uzmanı olmadığı konularda saçma sapan beyanlar veriyor; kaale almayın.

MustafaOnderATiK

Forum Bağımlısı
Tepki
755
İsim
Mustafa Önder ATİK
Bisiklet
Giant
@Kudret Kurtcebe kesinlikle haklısınız. Normalde osmanlı zamanında obezite diye bir hastalık yoktu Türklerde. Hep belirttiğiniz gibi sonradan ülkemizdede yaygınlaştı. Adamlar bizi bileğimizin yüreğimizin gücüyle yenemeyeceklerini anlayınca naptı.

Sizin hayat deneyiminiz çok belki bilirsiniz. Benim çocukluk zamanlarımda yaklaşık 20 yıl önce ninja kaplumbağalar vardı. Bizler o fareyi kaplumbağaları hayran hayran izlerdik. Ama işin altında yatan şeyi bilmezdik.

Yıllar önce sanırım mc donalds. Türkiyede bayii açmak istemiş. Ama satışlar berbat. İnsanlar hamburgeri pizzayı ne olduğunu bilmiyor. Kültürümüzdede yok. Adamlar biz bunlara nasıl sevdirebiliriz tanıtabiliriz bunu. Devreye reklamlar giriyor. Ama en önemliside benim çağım çocukları kasıp kavuran o çizgi film. Her acıktıklarında pizzalar tüketen muhteşem dövüşen kaplumbağalar. Böyle böyle biz ayakta uyurken adamlar kendi ürünlerini bizim genç nesilin adeta damarlarına enjekte etti. Beynine işledi. Şimdi mc donalds eminim avrupa ve özellikle türkiyeden baya iyi kar yapıyordur. Tabi 100 kiloluk gürzleri ve kılıçları kaldıran osmanlı yiğitlerinden bahsettiğimde bu birçoğumuza abartı gibi geliyor. Ama araştırması bedava. Gerçektende o devirlerde savaş aletleri çok ağırmış. Neyse velhasılkelam lafı uzatmayayım yiğit bir nesilden göbekli bir nesile döndük.

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Antrenman mantığıyla çalışan biri yaşı kaç olursa olsun sporunu rahatlıkla yapabilir. 50 yaş üstü ultramaratoncu Karatay görmemiş olabilir ama ben gördüm. Benim bisikletle bitirdiğim mesafeyi adam koşarak bitirdi.

Bu da şurda dursun. Kas erimesi örnekleri(!)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
http://cdn.pudra.com/2726/620x400/elma-organik-tarim-saglik-mkl.jpg

(link)

haydaki ne hayda, nedir arkadaş bu tarım ilaçları,,,,

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
Canan teyzenin kafa hafif eserikli :) arada böyle talihsiz açiklamalari oluyor.

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Bir hususta kişinin genetik yatkınlığıdır.
Atletik yapılı insanlar spora elverişli gibi görünsede bu bir yanılgıdır.Örneğin herkez kendince koşabilir ama herkez maraton yapamaz.Bu durum bisiklet içinde geçerlidir.

Burada abilerimiz kardeşlerimiz doğru beslenme,kararında sürme gibi konulara değinmişler ve bu şekilde sorun olmayacağını söylemişler.
Örnek ben herşeyi nizami şekilde yaptım.Bu ileride bende bir sorun olmayacağının garantisini veremez.
Kemik ve kas yapımda ırsi bir sorun varsa istediğim kadar dikkat etsremde ileriki değil genç yaştada sorun yalşayabilirim.
Uzun mesafede kondüsyonun yanında genetik yatkınlık esastır.
Bir elmayla 214 km yapoyorsam bu benim yapımla alakalıdır.

• Beğen
Tepkiler: Rocketman

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Candan Biberci Ne elmaymış arkadaş kaç konu dolaştı :D:D

Şaka bir yana neyse ki alanında uzman spor doktorları var da onlara danışabiliyoruz böyle şeyleri!

Ehlikeyif

Forum Bağımlısı
Tepki
807
Bisiklet
Diğer
Canan Karatay'ın birçok konuda söyledikleri son derece bilimsel (TV'de söylediklerinden ziyade kitaplarında güncel makale ve yayınlara atıflar mevcuttur). Ayrıca kendisi bir "beslenme uzmanı" değil, kardiyoloji ve dahiliye konusunda profesörlüğü olan bir bilim insanıdır.

Bunları söyledikten sonra altı çizilmesi gereken konu, Canan hocanın hedef kitlesinin sedanter şehir insanları olması. Hareketsiz, tuvalete bile arabayla giden, abur cubur yiyip sağlıklı beslenmeyen asıl halk kitlesi. Sorun da burada çıkıyor. Yarı profesyonel, profesyonel veya sporla ciddi olarak ilgilenen kişiler de Canan Karatay'ın söylediklerini kendi üzerlerine alınıp, kendi tempolarında değerlendiriyorlar ve haksızca karşı çıkmış oluyorlar. Oysa hayatında kıçını kaldırmaktan erinen birine günde 20 dk yürümek kısa-orta vadede çok kazanç sağlayacaktır.

Forumda da aktif sporcu arkadaşlar çok. Kitaplarında anlatıldığı şekliyle söyledikleri, sporcu beslenmesi için rehber olabilir belki ama asla yeterli bu şekilde spor temposu olan biri, gerektiğinde besin takviyesi de dahil özel bir beslenme uygulamazsa ciddi sorunlar çıkacaktır. Günde 5 saat tempolu bisiklet süren veya vücut geliştirme sporu yapan birine "sabah ceviz, zeytin ye; günde iki öğün beslen" denmesi tabii ki saçma olur. Zaten sporda belli aşamaya gelmiş kişiler aşağı yukarı nasıl besleneceklerini de bilirler.

Ben bu başlığı yine bu bağlamda değerlendiriyorum. Yapılan tempo, doğru beslenme ve takviye ile desteklendiğinde herhangi bir sorun olacağını zannetmiyorum. Okuduklarım, gördüklerim de bu yönde...

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
@ÖmerMurat
Amasya elması :D
Spor uzmanları bile dayıyor jeli jöleyi toz mamayı :D
Eski rekortmenler jel jölemi yemiş?
Adam 3 hurmayla Marmarayı yüzmüş..
Koca Yusuf bir kaşık balla alayını devirmiş.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Candan Biberci Yine de hurmaya çok yüklenmemek lazım, bilirsin üstat; " bıldır yediğin hurmalar kışın ..." diye uzayıp giden bir atasözü vardır sonu hiç hayır değildir hurmayı yiyen için. Şekerden uzak durmak lazım, doğal olsa bile :tskler: