Trek Retül Bike Fit hayal kırıklığı

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Geçen hafta Bike Fit yaptırdım, tam bir hayal kırıklığına uğradım. Nedenini nasılını anlatmaya çalışayım, siz karar verin.

Bisikletçi vasıtasıyla Trek Retül'ün Antalya'ya geleceğini öğrendim. İndirim de varmış. Hazır ayağıma kadar gelmişken yaptırayım mı acaba diye düşünmeye başladım. Transcontinental yarışına katılacağım. Binlerce kilometre on binlerce irtifa kat edeceğim. Kimi zaman uykusuz, kimi zaman aç, çoğunlukla yorgun bisiklet süreceğim. Daha önce hiç bilmediğim yerlerde dağ başlarında köy yollarında gezerken sürekli bisikletin üstünde yaşayacağım. Bisikletin tamamen bana uygun olması gerekiyor. Bisikletim kadro boyu olarak bana uygun, çoğu ayarını kendim biliyorum ama vücuda tam olsun diye, üstüne aerobar takacağım için aerobarı tam pozisyonunda yerleştireyim diye, bike fit yaptırmaya karar verdim

Trek Türkiye vasıtasıyla fit yapacak Birol Özçivit'in numarasını aradım ve görüştüm. Ona Transcontinental'e katılacağımı ve aerobar takacağımı anlatıp fit yaptırmak stediğimi söyledim. Bisikleti sordu, ben de Cannondale Süpersixevo yol bisikleti dedim. ''Aerobar takılıp takılamayacağını bilemiyorum, bisikletin açılarını görmem lazım'' dedi. Ben de şu an satılan güncel Süpersix modeli, kadro boyu, uzunluklar, hatta bazı açılarını biliyorum, olmadı bakıp netleştirip söyleyebilirim dedim ama ''Yok benim görmem lazım, hem vücut ölçülerinizi de görmeliyim'' dedi. Bu yarışa katılanların tamamı her tür bisiklete aerobar takıyor ve bike fit yaptırıyorlarmış ama.
- Neyse yılların fit uzmanı, vardır bi bildiği deyip randevu aldım. Böyle tatlı sevinçle beklemeye başladım tarihi

Antalya'daki bisikletçiden randevu aldım. İşte çalışma saatlerimi arkadaşla değiştirip verilen randevu tarihine kendimi ayarladım. Randevudan bir gün önce ben uyurken hop bi telefon: ''Alo Mehmet abi, bugün gelebilir misin, randevunu bir gün önceye aldık'' Yahu dedim ben işimi ona göre ayarlamıştım. ''Bugün gelebilirsen iyi olur, zaten fit 45 dakka bişey sürüyor'' dedi arkadaş. Daha önceden Aktifpedal bike fitin 1.5- 2 saat gibi sürdüğünü biliyorum. Bu yüzden şaşırdım biraz.
- Neyse bu işin uzmanı ben değilim, 45 dakka ya da her neyse gidip yaptırayım dedim. Çalışma saatlerimi yeniden ayarlayıp kalkıp hazırlanıp çıktım yola.

Bisikletimi temizleyememiştim, yolda sürerken lastik patlattım, neyseki inşaatçının biri beni yolda görüp ta bisikletçiye kadar bırakıverdi sağolsun. bisikletçide selamlaşıp derdimi anlattım tekrar. Transcontinentale katılacağımı, aerobarla beraber fit yaptımak istediğimi söyledim.

Hiç böyle ''ne kadar sürüyorsun, nasıl bir beklentin var vs'' ön görüşme yapılmadı. Ön görüşmemenin yapılmaması bana ilginç geldi. Arkadaş konuşmayı pek sevmiyor heralde yani ne bileyim. Halbuki Çağrı Terzioğlu önce bi kahve söylüyor, sonra başlıyor muhabbete. Ne kadar sürüyorsun, hiç belli yerlerde ağrı oluyor mu falan. Bisiklet treynıra kondu, aerobar takıldı. Bu kadar.
- Neyse vardır bi bildiği, Heralde bisiklet üstünde ısınırken falan mülakat yapacağız dedim kendi kendime.

Efendim bike fit yaptırırken vücut muayenesi yapılıyor. Böyle ayakların pedal basış şekli, esneklik ölçümüne dair çeşitli çömelme, tek ayak hareketi, esneme hareketleri falan gibi. Trek Retülcü arkadaş bana hepi topu iki tane hareket yaptırdı. ''Kolları havaya kaldıralım, şimdi de öne doğru eğilelim'' İki tane. Bitti.
- Neyse, bizim köyde eskiden derlerdi adam atı soluyuşundan tanıyor diye. Vardır bildiği dedim, ses etmedim

Hemen direk atladım bisikletin üstüne. Üstüme belirli noktalara bilgisayarın hareketleri algılaması için sensörler takıldı. Bike fit sürüşü esnasında biraz ısınma yapman gerekiyor. Böyle nabız kemerini falan da götürdüm. Gerek yokmuş nabız ölçere. Sürerken patlak lastik ön tarafta dengesizlik yapmaya başladı. Dedim şu patlak lastiği tamir mi etsek, ön taraf sallanıyor. Arkadaş ne derse beğenirsiniz: ''O işlere ben bakamıyorum'' Sürekli önündeki bilgisayara bakıp fincanda bişeyler içerken çubuk kraker yeme başarısı gösteren bu arkadaşın neden patlak lastikle bana bike fit yaptığını anlamadım ama sürmeye devam ettim. O esnada henüz ısınmaya başlamadım bile. Kolumdaki omzumdaki sensörler patır patır düşmeye başladı. Sürerken aşağı düşmesin diye yerine takmaya çalışıyorum, olmadı birini arka cebime koydum. Yahu ön teker zaten patlak, ön tekerin yerle temas edeceği yere bir tane sunta gibi bişey koymuşlar, onun da üstüne yüksekliği dengelemek için mermer gibi bişey koymuşlar, ön teker ben sürdükçe, sürmeye çalıştıkça, yalpalayıp duruyor...
- Neyse ısınmam bittikten sonra kendim tamir edeyim bari dedim. Daha 5 dakika olmamışken ''Tamam abi inebilirsin'' sözüyle indim aşağı lastiği tamir etmeye başladım.

Dükkan sahibine seslendim ama müşterisiyle ilgileniyordu. benim yama da yağmurda ıslanınca bozulmuş, tutmadı. Aerobar takıldı bu arada. Sele 2 cm ileri alındı. Lastik tamiri beklenmeden tekrar atladım bisiklete. Sensörlerin biri cebimde, biri pat pat pat diye bisiklete vuruyor bu arada ve patlak lastik o mermerimsi yükseltide sallanırken iki dakika sonra bike fit bitti.
Ekran Görüntüsü (8).png

Fotoğrafta duvara doğru bisiklet süren kişi benim, tam anlaşılıyor mu bilmiyorum; patlak lastiği, yerdeki profesyonel çözümü ve dizimdeki sallanan sensörü görebilirsiniz.

Evet bitti. Evet ısınma bile yapmadığım, iki hareketle muayenenin yapıldığı, toplasan 10-15 dakika bisiklet sürmediğim bike fit buymuş... Konuşmayı pek sevmeyen arkadaşa bir iki soru soracağım ama daha birincide yarım ağızla bişeyler söyleyince aklımdaki sorular bir bir uçup gitti. Zaten benimle konuşurken dükkana gelen alımlı bir bayana dükkan sahibiyle beraber Trek Projeckt One satmaya başlayınca sinirlerim atmaya başladı.

Dışarı temiz havaya çıktım. Bir sigara yaktım. Yağmur artmaya başlamış. Anlaşılan eve ıslanarak gideceğim. Ücreti ödedim, yüzlerine bile bakmadan bisikleti toplayıp çıktım gittim.

...

Bütün bunları aslında yazmayacaktım. Sinirlerim bir kaç gün sonra geçti. Aslında ekleyeceğim başka şeyler de var. Örneğin sele yüksekliğim yanlış ayarlanmış. Olması gerekenden 2 cm daha alçakta. Sürerken kaldır beni diye yalvarıyor. Fitçi arkadaş arka jantı treynırdan söküp bisiklete takarken freni bacağını ayarlamamış. Yağmurda fren bacağı arka janta sürtüp durmuş. Ses yapıyordu, ses artınca indim baktım, fren yağmurda karbon janta sürtüp durmuş. Bütün bunları yazmak yine de aklımda yoktu. Yoktu ama.

Amma velakin bu bike fit yapılmış! bisikleti geçen gün sürerken bir şey fark ettim. Aerobarın biri bi yerde diğeri başka yere monte edilmiş. Yani biri gidon boğazıyla sıfır takılmış, diğeri bir santim uzağına.
- Neyse dedim, arkadaş espiri yapmak istemiş heralde...

Dalga mı geçiyorsun birader

Trek Retül Bike Fit denen şeyi kimseye tavsiye etmiyorum. Paranla rezil oluyorsun. Ne sinirlerin bozulsun ne de bisikletinin ayarları.

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
2019 sezonunda xco ve xcm yarışlarına katılma planım var ve bikefit yaptırmayı düşünüyodum, yazınızı okuduktan sonra vazgeçtim. Çağrı Terzioğlu Dubai’ye yerleştiği için trekten başka yapan yer kalmadı bikefiti. Su terazisi ve metreyi alıp kendimiz yaparsak daha doğru olcak gibi duruyor.

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Yazıyı sonuna kadar "herhalde ücreti baştan verdiği için ses etmemiş" diyerek okudum ama şu kısımda size de kızdım. Ben trek olsam, adımı kirlettiği için güzelce azarlardım bu bayiyi. O yüzden şikayeti direk Trek' e yapın derim.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
Geçmiş olsun...

45 dakikada bikefit yapabileceğini düşünen kişinin özgüvenine hayran olmamak elde değil. 2 saat bile ancak büyük ölçüde doğru olan bir bisikletin ayarlanması veya yapılacak/alınacak bisikletin ölçünün belirlenmesi için yeterli. Mesela Ben Çağrı Terzioğlu'na gittiğimde 2 saatte sadece sele ve kal ayarı değişmişti. Başka bir işlem zaten gerekmiyordu ama gerekseydi ya bazıları ya yapılmayacaktı ya da üstünkörü yapılacaktı.

Adrenalin26

Orbea
Tepki
1.143
İsim
Fatih
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çağrı Terzioğlu temellimi yerleşti Dubai'ye ve artık aktif pedal bike fit yapmıyor mu?

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Şu da aerobaron bike fitle takılmış hali:eek:ops:
Fark ediliyor mu bilmiyorum, biri boğazın dibinde, diğeri 1.5 cm uzağında
DSC_0058.JPG

@Serkan Mıstınoğlu yok Serkan onu tanıyorum, Trek'e reklam videoları çekiyor. Fatih.
Bike fiti yapan Bora Özçivit mi, Birol Özçivit mi ne, genç biri

Hah, pardon videonun ilerleyen kısımlarına baktım, evet o kişi

Çağrı Terzioğlu'nun bike fitini biliyorum. Gayet profesyonelce. Serkan Çağrı'nınkini beklemiyordum zaten ama o videoda gözüken kısım kadar bile muayene yapılmadı. Bacak açısını ölçme yoktu mesela. Zaten ölçüm yapılacak yatak da yoktu

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Adrenalin26
Temelli yerleşti. Bikefit yapabilme sertifikası firmaya değil kişiye veriliyor. O yüzden başkası yapamaz.

Taze Fasulye

Aktif Üye
Tepki
331
İsim
Sümeyye T.
Bisiklet
b'Twin
Geçmiş olsun.

@Adrenalin26 Ben de şu sorunun cevabını merak ettim. Aktif Pedal| İzmir Şubesi, bike fit yapıyor mu? Biliyor musunuz?

@SoykanU. Mesaj yazarken cevap gelmiş, teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: MehmetAliB.

S-Works

Special Works Detaylı Araç Bakım Merkezi
Tepki
423
İsim
Bayram
Bisiklet
KTM
Bende 2 gün önce uğramıştım. Iyi oldu konuyu gördüğüm. Internetten bakarak yapmak iyi olacak. Ağrı kesilene kadar deneriz ne olacak.

• Beğen
Tepkiler: MehmetAliB.

Anıl Erdoğan

Forum Carbonbaşı
Tepki
1.786
İsim
Anıl ERDOĞAN
Bisiklet
Cube
Abi valla çok geçmiş olsun. Allah sana peygamber sabrı vermiş. Ben kesinlikle bu yapılanları kabul etmezdim. Okurken ben sinirlendim:acpsnr: orda bunlar bana yapılsa düşünemiyorum:tskler:. Maşallah diyorum abi sana:harika:

sabit

Üye
Tepki
62
İsim
numan
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Soykan U. ömer hayta ile görüşmenizi tavsiye ederim,haytabike birkere görüştük işini itinaile yapan parayı ikinci planda tutan bir kardeşimiz.

• Beğen
Tepkiler: OnurA ve olympos

BF Okuru

Üye
Tepki
2
(link)'ye yazmalısınız. Bora Özçivit Alatin firmasının personelidir. Alatin de Trek'in Türkiye dağıtıcısıdır. Bu olayın Trek ile yakından uzaktan bir ilgisi yoktur. Başınıza gelen sevimsiz bir durum. Başlıkta yazdığınız metni aynen firmaya gönderin. Firma sahibini tanırım ilgili bir kişidir. Sizin mağduriyetinizi giderecek çözüm önerecektir. Lastik patlağını Özçvit'ten tamir etmesini istemeniz biraz sevimsiz olmuş, fitting öncesi gittiğiniz bisikletçi iki dakikada yapabilirdi. Neden ona yaptırmadınız anlamadım.

Düzeltme: Burak Özçivit yazmıştım doğrusu Bora Özçivit olacaktı. Burak Özçivit film çeviren ünlü bir artist. Bunlar anladığım kuzen oluyorlar.