Trek Retül Bike Fit hayal kırıklığı

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
@S-Works

Bilgisayarsız da yapılır. Bilgisayar kolaylık getiriyor. 40 yıl önce bilgisayar mı vardı? :)

Scudo

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
Ben başka birşeye takıldım..
-Transcontinental yarışına katılacağım. Binlerce kilometre on binlerce irtifa kat edeceğim.
-Dışarı temiz havaya çıktım. Bir sigara yaktım.
@MehmetAliB. sizin gibi birisinin sigara içmesini anla(ya)mıyorum:naslyany:
Cannondale'niz var,Transcontinental'a katılacaksınız,bike fit filan yaptırıyorsunuz ama sigara içiyorsunuz..!

19tunahan93

Daimi Üye
Tepki
485
İsim
Tunahan
Bisiklet
Fuji
Konudan sapacağım ama konu konuyu açar hesabı bir şey sormak istiyorum. Daha detaylı bakmak için retül'ün sitesine girdim ülkeye göre retül bike fit yapan firma/kişileri gösteren seçeneği tıkladım ama orada ülkeler arasında bizim ülkemiz yok. Bu bahsi geçen kişinin retül yapabildiğini denetlemesini yapabileceğimiz bir yer yok mudur?

Dosyalar

S-Works

Special Works Detaylı Araç Bakım Merkezi
Tepki
423
İsim
Bayram
Bisiklet
KTM
@19tunahan93Mail atıp cevap beklenebilir .

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
@19tunahan93

Biraz önce yazdım arkadaşın sertifikası var. İlgisizliğinden kendini web sitesine bile kayıt ettirmemiş.

• Beğen
Tepkiler: MehmetAliB.

PanigaleR

Üye
Tepki
40
Sensör çıkınca keşke durup yapıştırtsaydınız. Gözle ondan iyi yaparsınız zaten kendi bike fitinizi

• Beğen
Tepkiler: MehmetAliB.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
İstanbul'da bisiklet camiasında tanınan bir arkadaştır (Bora Özçivit), bisiklet sporcusudur yarışlara katılır, dereceleri vardır, Retül sertifikası vardır ama Bike fit için enerjisi yoktur maalesef.

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.181
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@MehmetAliB. öncelikle geçmiş olsun konuyu açtığınızdan bu yana takip ediyorum. Zaten bu tip şeyi yapanları sayısı bir elin parmağını geçmezken, gelen insanları da vazifelerini yerine tam olarak getirmemesi sonucu bunu kendileri içinde yapmak isteyen kişilerin içine kurt düşüyor hali ile. Bir bedel ödeyip baştan savma yapan esnaflardan bolca mevcut sonra iş yok. Yani attığınız resimde zaten aero barın gidon üstüne bağlantısı net bir şekilde görünüyor. @clubber de yadığı gibi ve internette yazana göre sertifikası varmış. Demek ki zoraki yapıyor işini. Tekrardan geçmiş olsun.
(link)

Alptriatlon

Aktif Üye
Tepki
745
Bisiklet
Cube
Konuya kayıtsız kalamadım
Onbinlerce yol bisikletçisiyiz ve 80 milyonluk ülkemizde malesef sadece şu 1 kişi bike fit yapıyor ve kendisini denetleyen, puan veren, hata yaptın diyebilecek kimse yok. Bu işlemi yapan arkadaş ise çok genç ve karşısındakinin pozisyonunu, isteklerini, ihtiyaçlarını ve duygularını önemsemiyor yada umursamıyor diyelim. Burada arkadaşın şahsına bir sözüm yok, yaptıklarını ve gözlemlediklerimi söylüyorum.
çok ayrıntılı yazıp başınızı şişirmek istemiyorum.
- Bike fit yapan arkadaşımızın sürekli bir acelesi var; "Çok çabuk bitecek abi 45 dakika bile sürmez" modunda.
- İşlemleri kaliteli bir alyan yada tornavida ile değil, hepimizin yanımızda taşıdığı katlanır seyyar alyan seti ile yapıyor "ortaköyde bana öyle yaptı" 15 dakikada 300 lira verince insan en azından bir tork anahtarı vs. bekliyor
- Benim bike fit işlemim sırasında en az üç beş kere elindeki malzemeleri yere düşürdü
- Bacak açılarımı vs. ölçmedi, konuyu açan arkadaşın belirttiği gibi öne eğil, kollarını kaldır dedi bitti.
- Ayakkabımın kal ayarlarını yaparken bir vidaya diş kaptırdı, uğraştık malesef pul ile tutamaz hale geldi, oradan başka bir vida ayarladı, pulsuz onu taktı hala öyle kullanıyorum. "ayakkabı, kal ve pedalı yeni alıp gitmiştim."
- Bike fit asma katta yapıldı, havasız basık bir yerde pedal çevirince insan terliyor, sağ bileğime ve dirseğime taktığı kablolar işlem boyunca hep düştü, dizime vs çarptı, elimle ne kadar tekrar tutturduysam yine düştü, her seferine sağolsun "normal abi düşer onlar" dedi. insan sağ omuzundan, ucunda iki prop olan bir kablo sallanırken haliyle rahat edemiyor, huzursuz oluyor, evde deneyebilirsiniz.
- Yüksek viteste "zor olan" pedal çevirmemi söyledi, ellerim haliyle vites kollarının üzerindeyken, üst boruyu tutan vidaları gevşetti, azıcık aşağı eğmek istemiş, hoop komple öne yattım, ön tekeri öpmeme az kaldı, zor bela geri kalktım, belim normalde hassastır, ters hareketlerde sızlar, heyecandan ve şaşkınlıktan o bile tepki veremedi..
- Bi ara bu kabus mu, yoksa kamera şakası mı diye düşündüm, baktım arkadaş gayet rahattı, herhalde adet böyle dedim sabrettim, derken terden elim yüzüm su oldu, bi kağıt peçete verir misin dedim, sağolsun verdi, Söylemesem elimi yüzümü görmüyor. peçete de elimde terden yol olunca, yerde gördüğüm insan eli çapında küçük vantilatör çalıştırmasını rica ettim "bu arada pedal çeviriyorum" priz bulamadı, yerdeki çoklu prizden bir fiş çekti, karşımdaki lcd monitördeki bike fit görüntüsü gitti, olsun dedim pervane çalışsın, yanlış düşünmüşüm pervane hiçbir işe yaramadı. selemi çok az öne aldı, ellerimle tuttuğum yeri de bir iki santim aşağı aldı ve BİTTİ dedi.
- Şaşkınlığım daha da arttı, ne denir bilemiyorun, aklıma bu bisikletin selesi bana uygun mu ? kalça kemikleri ölçmedin demek geldi, değişik bir cevap verdi "onu ölçmüyorum ile gerek yok tarzı birşeydi"
- Sonra dedim ki; omuzlarımın arasını da ölçmedin ? bu gidonun boyu bana uygun mu ? "onlar standart olur" dedi. Değiştiremeyeceği şeylere bakmazmış. evdeki yedek bisikletimin gidonu 44 cm bu bisikletim 42 cm hangisi bana uygundur dediysem de, sonuç değişmedi. Ölçmedi. Oysa kalça kemiklerimi ölçse, bu sele sana uygun değil dese, sele satabilir. yada gidon satabilir. Ama niye uğraşsın ki...
- Son olarak sonuçları sana mail atayım dedi, mail adresimi söyledim, bekledim gelmedi, sonra anladım ki içinde bisiklet üzerinde fotoğrafım, cep numaram, ölçülerim olan bir dosyayı başkasına mail atmış :(
mail gelmeyince mail adresini kontrol et dedim, başkasına gittiğini anladı, tüm bunlar olurken arkadaş kuzuların sessizliği filmindeki adam kadar sakindi, ben ise o filmdeki kurbanlar kadar şaşkın. Ayrıca trek'in ana sayfasındaki retül formunu doldurmuştum. mail adresim kendilerinde mevcuttu.. Birde maili kurumsal bir hesaptan göndermiyor, kendi şahsi mailinden atıyor.
Bike fit işlemini trek mi, alatin firması mı, bu arkadaş mı, retül mü ? kim yapıyor, kime yaptırıyoruz, kim kontrol ediyor. daha sonrasında kontrole gel diyen olmadı, dönüş yapın, sonucu bize bildirin diyen olmadı,
Sonuç; Bike fit işlemi çok ciddi ve sağlıkla ilgili birşey. sonuçlarının etkilerinin kontrol edilmesi en azından kısa vadede takip edilmesi gerekir. sertifikanız vardır ama, o sertifika size insanları üzme ve mutsuz etme hakıı vermez. Bu işlemi böyle yapan kardeşimde olsa bunları yazardım, çünkü insanların canı ve malı benim için kıymetli.

Bike fit ile ne işin var kendin yapamıyor musun ! diyen arkadaşlar olacaktır. Haftada 300 km bisiklete binince insan kendisine zarar vermekten korkuyor, Ankara'dan gece arabamla çıkıp, sabah İstanbul'a indim. randevumuz akşam olduğu için o saate kadar yorgun ve heyecanlı bekledim. işlem bitti soğuk bi hava oluştu, aşağı ödeme yapmaya indim, şehir dışından gelenlere indiriminiz varsa yapın dedim, yokmuş. ödemeyi yaptım ve buruk bir şekilde arabama binip Ankara'ya döndüm. üzüntüden ve hayal kırıklığından yolda yemek yemek bile aklıma gelmedi, az bişey uyudum sabah arkadaşlar için uyandım ve o halde bile 110 km pedal bastık.

Parasında değilim, firma sahibi yada retül çırağanda oda açsa umurumda değil, insanlara kaliteli hizmet versinler diye bunları yazdım, Dilerim işe yarar birileri durumu anlar ve düzeltir. İnsanların sorunu para, fit, bit vs. değil saygı istiyorlar. neden tek kişi ? mahrem olan ne ? yanına bir iki tane daha personel, çırak, stajyer, emekli bi amca vs. koy hem iş öğrensinler, hemde eksikleri, hataları rapor etsinler, genç bi çocuk bi yerden sonra standartı kendi belirliyor, bence yaptığı bike fit değil, 15 dakikada bilgisayar destekli sele gidon ayarı.
belki daha ciddi bir hizmetle karşılaşsaydım, Ankara'ya bir Trek domane ile dönebilirdim, giderken niyetim vardı, asma katta yaşattıkları yüzünden unuttum gitti :(
Eğer söylediklerime yalan derlerse, bike fit videomun "güvenlik kamerası" vs tamamının yayınlanmasını rica ediyorum. günümüzde kuruyemişçiler bile 24 saat kayıt yapıyorlar, bu kadar büyük firma mutlaka herşeyi kaydediyordur. "en azından birşeyler çalınmasın diye.."

imla hataları vs. için kusura bakmayın. tabletin tuşlarının azizliğidir.
Saygılarımla

Mirkan

Üye
Tepki
19
İsim
Mirkan
Bisiklet
Eddy Merckx
Bildiğim kadarıyla BORA OZCİVİT henüz bisiklet gecmişi olmayan bir arkadaşımız, bisiklet ile ilgili pek bilgili olduğunu söyleyemem. benim bildiğim kadarıyla bir dönem Ömer Hayta'nın antrenörlüğünde yetiştiriliyordu. ( SPORCU OLARAK )
Ne yazıkki sosyal medyada ASLA DURMA adında yine bisiklet ile ilgili bilgi birikimini kesinlikle inandırıcı ve samimi bulmadığım bir youtuber tarafından övgülerle söz ediliyordu, genele baktığınız zaman asla durma da trek için çalışıyor :) kimse yoğurdum ekşi demez.
Yabancı forumlara da baktığınız zaman iyi bir fitter in 1 sporcuyu 45 dakikada fit edebilmesi mümkün bu fit yapan kişinin ne kadar tecrübeli olduğu ve nekadar fazla fit yaptığı ile ilgili bir durumdur.
Çağrı Terzioğlu işini gerçekten 4/4 lük profesyonelce yapan türkiye'ye fazla gelen bir değerdi, yetenekli ve memnuniyet garantili işler yapıyordu. Retül ün hakkını veriyordu.
Ömer Hayta geçmişi olan iyi bir sporcu olmasıyla beraber en eski fitter lerden biri fakat ne retül nede benzeri bilgisayar yazılımları kullanarak fit yapıyor. önceleri sadece pro atletlere bike fit yapıyordu bilgisayar kullanmamasına rağmen halen Torku sporun sporcuları Ömer'den vazgeçmiyor.
Yaşadığınız kötü tecrübe için geçmiş olsun.
torku .jpg

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Alptriatlon
Komple okudum ve kendimi bir Aziz nesin hikayesi icinde hissettim.
Mahalle terzisi daha ilgili valla bi pantol paçasi icin bile daha cok inceleme yapiyor , emek veriyor. Sonunda 4 lira aliyor ama :(

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.572
İsim
Çağdaş
Doktor olmaya gerek yok . 45 dakikada 300 tl. Bir sertifika . Hastadan yada yakınında darp tehlikesi yok nöbet yok. Memleket ne güzel. Sertifika ,taksi plakası , ciftlikbank..... gerek yok fazla düşünmeye. Bodrumda havva anada kahvaltı yapmak için ayakta bekleyen cip sahipleri. Kapitalizmimiz bile buram buram arabesk kokuyor.

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.120
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şöyle bir sisteme sahip olmayan ve sadece trainer kullanılarak yapılan Bike fit hizmet vermeden sadece para kazanma amaçlı gibi geliyor bana. Elbette para kazansınlar gözümüz yok ama insanlarıda enayi yerine koymasınlar.

S-Works

Special Works Detaylı Araç Bakım Merkezi
Tepki
423
İsim
Bayram
Bisiklet
KTM
Neyse bu konudan sonra insanlar gitmeyi kesecektir . Sonuçta bike fit herkesin bildiği birşey değil. Elbet bu foruma düşecek insanların yolu . 2 mağdur var. Bakalım sayı artacak mi ?

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sabit

Üye
Tepki
62
İsim
numan
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@S-Works sarıyere ziyaretine gittim benim bisiklet s beden telefonda fiyat konuşmuştuk ,bisiklet bir beden büyük olduğu için ben fit yapamam parada alamam dedi ozaman dedim ki işini düzgün yapıyor bu arkadaş.

• Beğen
Tepkiler: S-Works

Insansevmem

Aktif Üye
Tepki
308
İsim
Erim
Bisiklet
b'Twin
Öncelikle Arkadaşa Transcontinental'e katılacak arkadaşa şimdiden başarılar diliyorum. İşini severek yapmak, her işte olduğu gibi önemli.. Bizler hafta içi eşşek gibi çalışarak kazandığımız parayı hobimiz/sporumuz için harcıyoruz. Çoğumuz bu parayı bir yerlerden arttırarak biriktiriyoruz. Bizler bir çok sektörde olduğu gibi ' tüketiciyiz' yani potansiyel para harcayıcısıyız. Sektördekiler de bunun farkında, ne koysam yerler rahatlığında.. Nadir samimi insanlar var bu sektörde. Şanslı olanlarımız cebinden fazla para çıkmadan tecrübe ediyor kimimiz kapısından geçmeyeceği, samimiyetsiz yerleri kötü tecrübelerle öğreniyor.
Olan dişimiz tırnağımızdan arttırdığımız paralarla başkalarının zengin olmasına yarıyor.

Gelelim bike fit olayına. Retül bike fit bir sistemdir. Tespit sistemidir. Bir problemi hesap makinesi ile de çözebilirsiniz bir kağıt kalemle de. Bir lcd ekran bir kaç sensörle açı ölçüyor. Aslında bir açı pergeli fazlası değil. Bu sistem ile emek x 2 sizden daha çok para isteniyor.

Ama işini severek yapmak bütün bu elektronik aletlerden daha önemli. Çağrı Terzioğlu da eğer o makineler olmasa bir şekilde size bike fit yapabilecek bilgi birikime sahip. İşini severek yapan bir başka kişi ise Ömer Haytadır. Youtuber tutup kendini övdürücek, samimiyetsizlikte değildir. Youtuber tutup kendini övdürüceği parayla size makul şekilde bike fit yapar.

Süslü dükkanlar, havalı yüzünüze zar zor bakan adamlar yerine Ömer gibi Çağrı gibi adamlara gidin. Ben keşfederken maalesef çok zaman ve para kaybettim.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.191
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@erhan erhan
Uygulayıp memnun kaldığım bir ölçüm sistemidir bu. Ama ölçü alırken birinden yardım almanız ve doğru ölçüm yaptığından emin olmanız şart. Her ölçü için video açıklama var. Mutlaka izlenmeli ölçü almadan önce.