Trainer karşısında vantilatör kullanımı

Emrah Özşahin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.745
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
bugün fransa bisiklet turunda bazı bisikletçilerin trainer kullandıkları sırada karşılarında vantilatör olduğunu gördüm. Bu neyi sağlıyor. Hasta etmez mi bu şekilde. Yoksa dışarıda sürme hissiyatı vermesi için mi kullanıyorlar. Ya da başka bir sebebi mi var.

Scudo

N.ÖZKAN

Aktif Üye
Tepki
244
Bisiklet
Salcano
Bu kış ilk defa trainer kullanma fırsatım oldu. Kendi tecrübeme göre 8-10 dakika sonra trainerda, adeta hamama girmiş gibi vücudunuzdan ter akmaya başlıyor ve yanıyor insan resmen. Açık havada bisiklet kullanmaya benzemiyor. Bisikletçiler ısınırken dikkat ettiyseniz kafalarından sürekli ter damlıyor:)

• Beğen
Tepkiler: aknorl

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Trainer bende balkonda duruyor , güneş altında, vantilatör fikri süpermiş ve ulan nası gelmedi aklıma. Motoru soğutur, bir nevi hava soğutma.

• Beğen
Tepkiler: amoush00

Bahadır S.

Daimi Üye
Tepki
698
İsim
Bahadır S.
Bisiklet
Canyon
Vantilatör olmadan trainer imkansız gibi birşey. Evin içerisinde kapı cam dahi açsanız 10 dk olmadan kan ter içerisinde kalırsınız.
Vantilatör etkisini karşıdan gelen rüzgar gibi düşünebilirsiniz, hasta etmez. Bünyeye göre de değişebilir tabi.

Emrah Özşahin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.745
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Ben 15 kg verdim vantilatorsuz :) yine kilo verme amacli kullanacagim. Bir deneyelim ama vantilatorlu sekilde. Eminim daha zevkli olacaktir.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.943
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Trainerda antrenmanın dışarıdaki antrenmandan bir farkı var. Performansınızı arttırmak istediğinizde nabzınızdan önce vücut ısısı yükseliyor ve vücudun direncini kırıyor, yani nabzınız zorlandığı için değil enerjiyi verimsiz harcadığınız için istediğiniz noktaya gelemiyorsunuz. Bu nedenle trainer başında dışarıdaki üst nabızlara çıkılamıyor. Olayın özü şu: aşırı sıcaklarda veya çok soğuk havalarda bisiklet sürerseniz vücudunuz enerjinizin bir kısmını iç ısıyı dengede tutmak için harcıyor, bisiklet sürmeye enerjiniz kalmıyor.

iksis

Aktif Üye
Tepki
155
İsim
ihsan
Bisiklet
Canyon
Ev de trainer üzerinde iken 10 dk sonra vücut ısındıktan sonra aşırı bir terleme oluyor. Dışarıda hava akımı bunu engelliyor evde de sanırım Vantilatör kesinlikle kullanmak zorundayız. Bir şöyle bakayım dedim ama istediğim gibi birşey yok.

Benim pedal çevirme gücümle orantılı olarak hızı artacak bir vantilatör önerisi olan varmı? yada en azından böyle birşey varmı piyasada yada bunu imal edecek bi arkadaş varmı?

07yusuf

Daimi Üye
Tepki
589
İsim
Yusuf
Bisiklet
b'Twin
@iksis
böyle bir şey var mı bilmiyorum ama yoksa bile özel olarak imal edilir herhalde... kullanılmayan aynakol çarklarından birine veya rubleye başka bir zincir ekleyip, o eklenen zinciri de vantilatörü çevirmek için kullanabiliriz bence :cool::komik:
çok zihnisinir bir iş gibi görünse de dışarıda hızlandıkça artan rüzgar benzeri bir hava oluşturabilir.

iksis

Aktif Üye
Tepki
155
İsim
ihsan
Bisiklet
Canyon
@07yusuf Bende trainer var ve bunda arka tekere denk gelen ve benim gücüm ile çevrilen bir silindir var belki buradan eski traktör arkası patozlar gibi yada motorda ki kayışlar gibi bir kayış takılarak bir rüzgar elde edilebilir buda serinlememizi sağlayabilir.

Ahhh ne güzel olurdu :D Buradan ARGE ci arkadaşlara sesleniyorum bunu yapın ilk ben alacağım :D

• Beğen
Tepkiler: 07yusuf

anzolot

Forum Demirbaşı
Tepki
1.295
İsim
murat yücedemir
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Dışarıda hava akımı terlemenizi önlüyormu yoksa güneşin ve havanın etksiyle daha çabuk mu kuruyor? Bence dışarıda gerek hava akımı gerek güneşin etkisiyle ter daha hızlı kuruyor, dikkat ederseniz tükettiğiniz suya nazaran neredeyse hiç idrara çıkmıyorsunuzdur ve formanızda da kuruyan terden dolayı beyaz beyaz tuz izlerini görürsünüz..

07yusuf

Daimi Üye
Tepki
589
İsim
Yusuf
Bisiklet
b'Twin
@anzolot
Aynen öyle... 4 litre su içip de yarım litre anca işediğimi bilirim. tabi güneş altında 6-7 saatlik sürüşten bahsediyorum.
ter ve buharlaşma ile hepsi uçup gidiyor vücuttan... ve siyah şortum tuzdan bembeyaz oluyor.

normal zamanda yani evde otururken, içtiğim su ile çıkardığım idrar miktarı neredeyse aynı.

Saikou

Forum Demirbaşı
Tepki
336
İsim
Ali B
Bisiklet
Scott
Vantilatör kullananlar nasıl bir fan kullanıyorlar? Ne kadar güçlü bir fan almak gerekli?

anzolot

Forum Demirbaşı
Tepki
1.295
İsim
murat yücedemir
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Fan için abartmaya gerek olduğunu sanmıyorum, illa fanla serinleme düşünülüyorsa basit bir vantilatör iş görür hatta tahminimce gidona takabileceğiniz ufak bir 12 voltluk fan da iş görür. Amaa vantilatör normal adamı bile yamultmaya yetiyor ki trainer karşısında direk çarpan rüzgar adamın ciğerini böbreğini eline verir.
Bırakın terleyin ter iyidir toksinler gider. Traineri bir tv karşısına kurup güzel bir film yada program izlerken arada havluyla terinizi kurutur yavaştanda soda bir de suluğunuza karıştırdığınız küçük parça karbonat ile alkali olmuş su gayet iyi gider

efeozata

Forum Demirbaşı
Tepki
764
İsim
Efe
@07yusuf

çok zorlaştırdın işi :D

trainer zaten hızı ölçüyor. vantilatöre elektronik bir bağlantıyla hızı gönderir ve bunun için üretilmiş olan vantilatör ona göre rüzgarı arttırır. :harika:

bana kalırsa vantilatör kullanmak çok mantıklı, ancak hıza göre arttırmak saçma. yolda zaten sürekli yön değiştiriyoruz. biz düz gitsek bile rüzgarın yönü değişiyor. mesela arkadan estiği zaman önden yediğimiz rüzgar azalıyor. yani hızımızla paralel bir rüzgar artımı olmuyor. bari güneşi de simülasyona alın bir tane de ufo soba yakın uzaktan yaksın :koptum:

kısacası açın vantilatörü çalışın, bu kadar detay kasmayın :D

kapluj

Daimi Üye
Tepki
161
İsim
Yusuf Mucur
Bisiklet
b'Twin
trainer kullanırken buz yeleği de kullanıyorlar bir de burunlarına pamuk tıkıyorlar, buz yeleğini denedim cidden vücudu soğuk tutmak performansı en az su içmek kadar etkiliyor ama pamuk tıkadığımda artı bir şey hissetmedim, mentol döküp denedim yine de açık bir burun dışında bir şey hissetmedim, neden yapıyorlar bunu?

• Beğen
Tepkiler: kobalamin

Omzu kalabalık

Daimi Üye
Tepki
485
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Başlık eski ama bahar ve önümüz yazken bu konu sanırım lazım.

Şiddetli bir vantilatör evet hasta edebilir, peki usb den güç alacak (link) iş görür mü, ne dersiniz.

RmzBurak

Forum Bağımlısı
Tepki
1.439
İsim
Remzi Burak
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Şiddetli bir vantilatör evet hasta edebilir, peki usb den güç alacak (link) iş görür mü, ne dersiniz.
Kesinlikle yeterli gelmeyecektir. Benim için öyle oldu

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.015
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Hiç bir faydası olmaz çok ufak. Ben sağlı sollu 2 adet şundan kullanıyorum yinede yetersiz kalıyor. Bunlara ek olarak wahoo headwind alacağım

Screenshot_20230516_113852_Gallery.jpg

kyucel

Daimi Üye
Tepki
688
İsim
Kamuran YÜCEL
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benim kombinasyon şu şekilde; kışın iş gördü ama yazın deneyeceğim.
Laptop da bir film telefonda veri takibi ve serinlemek için, 220V la çalışan 120x120x38 lik (ihtiyaca göre daha büyüğü de alınabilir) bir switch fanı. Bu fanlar 7/24 çalışmak için tasarlandığından ve elektronik aksamları soğutmada kullanıldığından kolay kolay arıza yapmaz. Küçük olduğundan yer de tutmuyor. Dediğim gibi daha büyük çaplı olanlar da alınabilir.

WhatsApp Image 2023-05-17 at 15.10.49.jpeg

lrfan

Cyclist
Tepki
8.048
İsim
İrfan Türetgen
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Fan çok önemli, termoregülasyona çok enerji harcanıyor vücutta, RPE düzeyini artırıyor iç mekan sıcaklığı, böylece algılanan yorgunluk değeri de artıyor dış ortam sürüşüne göre