Tek Başına 160 Km...!!!

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
eline ayağına sağlık..

tebrikler..

bu arada piknik alanına neden girmedin ki :)
ben olsam dalardım içeri, elbet birisi gel bi şeyler yiyelim der :D :p

• Beğen
Tepkiler: Serkan Taşdelen
Scudo

ulas

Forum Bağımlısı
Tepki
9.754
Bisiklet
Geotech
Merhaba Arkadaşlar yine tek başıma. Kendi rekorumuda kırdım sayılır. Tek başıma 160 Km yaptım bugün. İnanın ben yine çok zevk aldım. Lafı daha fazla uzatmadan gezimi anlatmaya geçiyorum.
Bu geziye çıkmaya daha dün karar verdim. Yarın Refahiye'ye gidecem diye. Çok uzak olmamasına rağmen D100 Karayolunun en önemli geçitlerinden birinin olduğu kısımdayım. Sakaltutan geçidi, Rakım:2160m. Beni korkutan tek yer burası. Daha önce arabayla birçok kez gittim. Zorlu olacağını biliyordum. Onun için hazırlıklıydım.
Hazırlığımı geceden yapmıştım erken çıkıcam diye. Saat: 05:50'de evden hareket ettim.

Merhaba Doğacı Öncelikle tebrik etmek isterim,

Hem tutundan dolayı hem de Sakal Tutan Geçidinden bahsettiğin için

O yolları bilmeyen arkadaşlara bir kaç eklenti yapmak isterim. Bir çok defa Sakal Tutan Geçidinden geçtim.

Sakal Tutan Geçidi: Adının sakal tutan olmasını kışın çok soğuk olmasından alıyor. Doğu Anadoluya bir bağlantı geçidi olan Sakal Tutan, her yıl karla kapanan ve araçların benzinini dahi donduran bir soğuğa sahip. Kışın Geçitte araçtan inip yere bastığınızda dahi ayağınız yere yapışabiliyor. Rakımı 2160 m. Aslında çok yüksek olmamasına rağmen kendine has rüzgarları ve iklimi ile bir çok canlar almış bir geçittir. Bazet otobüsle bazen de otomobille bir çok kez geçtiğim bu yol başlarken nefesler tutulur ve kimseden ses çıkmaz. Ne ciddi bir uçurumu vardır ne de dar yolları. Ürküten ve korkutan yanı bugüne kadar çözülmemiş ikliminin gizemi. Yine aynı yol üzerinde bir de Kızıl Dağ vardır. Sanırım sevgili Serkan bu dağı biliyordur.
http://img130.imageshack.us/img130/3783/karcw5.jpg

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Serkan selamlar,
tüm fotolarını ayrıntılı şekilde inceledim. Yazını okudum.
bundan 10 yıl öncesine kadar ben de yaz demeden kış demenden o yollardan (ve sakaltutandan) arabayla yılda 2-3 kez geçerdim.

Doğunun yolları batınınkilerden çok farklı.
Örneğin İstanbuldan Ankara ya giderken sanki şehiriçi bir güzergahtan gider gibi oluyorsunuz. Yani bir şehir nerede bitiyor diğeri nerede başlıyor belli değil.

Ama doğuda böylem ya. İki şehir sanki ayrı dünyalarda. yani şehirlerarası yollar çok uzun ve çok ıssız.

Onun için senin bu cesaret dolu gezin için tebrik ediyor. Güvenlik önlemleri konusunda (kask vb.) aldığın tedbirleri için de seni tüm sevenlerin adına teşekkür ediyorum.

O sakaltutan dan kışın geçmesi ne de zevkli olur, oy oy ne de tatlı olur. (geçebilirsen tabi..:D )

saygılar ve sevgiler. .

ulas

Forum Bağımlısı
Tepki
9.754
Bisiklet
Geotech
Konu da açılmışken biraz da anadoludan bahsedelim...

Yüksek dağ sıralarıyla, plato, ova ve gölleriyle, dere ve nehir yataklarıyla mor, kahverengi, gri, sarı ve kırmızı renk tonlarıyla bütünleşen ve Türk Kültürü'nün eşsiz güzellikteki mimari eserleri ve folklorik değerleriyle bezenmiş Doğu Anadolu Bölgesi tarihi ve kültürel değerlerini en çok koruyabilen bölgelerimizden biridir. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden kalma görülmeye değer medreseler, kümbetler ve camilerin yanı sıra doğal güzellikleri de mutlaka gezilmeli.

AĞRI
Diyadin Kaplıcaları: Köprü, Yılanlı ve Davut adlarını alan üç sıcak su kaynağından oluşmaktadır. Deri hastalıkları ile enfeksiyonlara bağlı romatizmal hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir. Sezon süresince devamlı dolmuş seferleri yapılan kaplıcalarda bir de turistik otel bulunmaktadır.

Meteor Çukuru: Alaska'daki meteor çukurundan sonra dünyanın 2. büyük göktaşı çukurudur. 70-80 yıl önce düşen bir göktaşı tarafından oluşturulan meteor çukuru 35 m. genişliğinde ve 60 m. derinliğindedir.

Balık Gölü: Çevresindeki dağlardan gelen küçük dereler, kıyısındaki pınarlar ve yer altı suyu ile beslenen Türkiye'nin en yüksek rakımlı göllerinden birisidir. Göl, adada kuluçkaya yatan kadife ördek popülasyonu ile önemli kuş alanı statüsü kazanır.

Nuh Gemisinin İzi: Türkiye – İran transit yoluna 3,5 km uzaklıkta Ağrı Dağı'nın güneyinde Telçeker ile Meşar Köyleri arasında yer alan doğal bir anıttır. Bu anıt gemiye benzer bir siluettir.

ADIYAMAN
Nemrut Dağı: Doğu ve Batı Medeniyetlerinin, 2150 m. yükseklikte muhteşem bir piramitteki kesişme noktası, Dünyanın sekizinci harikası Nemrut, yüksekliği on metreyi bulan büyüleyici heykelleri, metrelerce uzunluktaki kitabeleriyle, UNESCO Dünya Kültür Mirasında yer almaktadır.
http://www.kolej.org/dergi/sayi80/resim/nemrut.jpg
Nemrut Dağı, üzerinde barındırdığı dev heykellerin ve anıt mezarın yanı sıra, dünyanın en muhteşem gündoğumu ve gün batışının seyredilebildiği yer olmasıyla da ilgi çekmektedir. Her yıl binlerce insan gündoğumu ve gün batışını seyretmek için Nemrut Dağına gelmektedir.

BİNGÖL
Yüzen Ada: Solhan ilçesinin Hazarşah köyü Aksakal mezrası mevkide bulunan ve bir tarafı doğa harikası olan Yüzen Ada tamamen doğal, üç tarafı dağlar ve tepeler ile çevrilmiş bir krater gölü içerisindedir. Gölün ortasında bulunan iki ada, göl üstünde serbestçe hareket edebilmektedir.

Kös Kaplıcaları: Bingöl'ün 25 km kuzeydoğusunda Ilıca köyünde bulunan Kös Kaplıcası çeşitli hastalıklara iyi gelmektedir. İlde bunun dışında Hasköy, Hozavit, İngan, Harur, Hacıyan ve Cemre kaplıcaları da hizmet veriyor.

BİTLİS
Nemrut Gölü: Türkiye'nin en büyük krater gölü olan Nemrut Gölü, Nemrut Dağı'nın üzerinde bulunan krater çukurluğunun bir bölümünü kapsayan bir yarım ay biçimindedir. Kar ve kaynak suları ile beslenen ve yer yer oldukça derin olan Nemrut Gölü Doğu Anadolu Bölgemizde mutlaka görülmesi gereken doğal güzelliklerden biridir. Göl çevresindeki kaplıcalar ve fışkıran sıcak sular volkanik etkinliklerin son izleridir.

ELAZIĞ
Buzluk Mağarası: Harput beldesinin kuzeydoğusunda, Elazığ'a 11 km uzaklıktadır. Buzluk Mağarası, jeomorfolojik yapısı nedeniyle gerçekleşen klimatolojik şartlar ve hava sirkülasyonu özelliğinden dolayı yaz ayları içinde doğal olarak tabakalar, sarkıtlar ve dikitler halinde buz oluşturmakta, kış aylarında ise tam tersine buz teşekkül etmemekte ve sıcak hava oluşturmaktadır. Mağarada oluşan buzun bazı hastalıkların tedavisinde etkili olduğu belirtiliyor. Bölgede meydana gelen büyük bir çöküntü ile çevresinde bulunan kayaların üst üste yığılmasıyla oluştuğu sanılan mağaranın bulunduğu yer ağaçlandırılmaya elverişli olup, mesire olarak da değerlendirilebilir durumdadır.
http://www.kolej.org/dergi/sayi80/resim/gezi1.jpg

ERZURUM
Çoruh Nehri: Derin kanyonları ile ilgi çeken Çoruh, her yıl turistlerin akınına uğrar. Bayburt'ta doğan ve Erzurum'un İspir İlçesi sınırlarından geçip Artvin'in Yusufeli ilçesine uzanan, oradan da Batum'a vararak Karadeniz'e dökülen 466 km. uzunluğundaki Çoruh Nehri, rafting sporu yapmak isteyenlerin uğrak yeridir. El değmemiş bakır güzellikleri ve doğal yapısıyla raftingcilerin gözde mekanlarından biri olan Çoruh Nehri özellikle yaz aylarında yabancı sporcuların ilgisini çekmektedir.

Elmalı Çam Mağarası: İspir ilçesi, Maden Köprübaşı Belediyesi'ne bağlı Elmalı Çam Mağarası içerisinde çeşitli yönlere ayrılan galeriler bulunmaktadır. Bunların boyları 30m'den 100m'ye kadar uzanmaktadır. Tavanlardan sızmakta olan sular, salon ve koridorları tümüyle karakteristik sarkıt ve dikitlerle dolmuştur. Dikitlerin çoğu 0.6 ile 4m boyutları arasında uzunluktadır. Mağaranın, astım hastalarına iyi geldiği bilinmektedir. Bu mağara 5.000 kişiyi rahatça barındırabilecek genişliktedir.

KARS
Kuyucuk Gölü: Kars-Akyaka Platosu'nda, hafif dalgalı açık bir arazinin ortasında yer alan küçük bir tatlı su gölüdür. Alanda üreyen en önemli kuş türü dikkuyruktur. Gölde türeyen en önemli kuş türleri arasında kızıl boyunlu batağan, kara boyunlu batağan, boz ördek, sakarmeke ve uzun bacak sayılabilir.

TUNCELİ
Munzur Vadisi Milli Parkı: Karasu ve Murat çöküntüsü alanları arasında yükselen Munzur Dağlarının jeolojik yapısı, metamorfik , volkanik ve tortul kayaçlardan meydana gelir. Kuzeyde 3300 metreye kadar yükselen bu dağlık alan Mercan ve Munzursuyu vadileri ile büyük ölçüde parçalanmıştır. Mercan vadisinin 1.60 metreden yukarı kesimlerinde buzul gölleri, dağlardan Ovacık düzlüğüne gelindiğinde kaynayan gözeler, vadi boyunca dökülen küçük şelaleler Milli Parkın peyzajında ilgi çekici örnekleridir. Milli Parkta tepeler ve yamaçlar meşe ormanları ile kaplıdır.

Halbori Gözeleri: Halbori Gözeleri, Tunceli-Ovacık yolu üzerinde, kent merkezine yaklaşık 20 km uzaklıkta, Munzur Suyu kenarında, derin ve kayalık bir vadinin içerisinde yer almaktadır. Halbori Gözeleri, çok soğuk kaynak sularına sahip bir dinlenme ve mesire yeri olup, oldukça yoğun kullanılmaktadır.

VAN
Van Gölü: Van iline adını veren Van Gölü Türkiye'nin ve dünyanın en büyük soda gölüdür. Dört tarafı yüksek dağlarla çevrilidir. İçinde Akdamar, Adır, Çarpanak, ve Kuş adaları olmak üzere 4 ada bulunmaktadır. Tarih boyu Yüksek Deniz, Nairi Denizi ve Yukarı Deniz dendiği gibi Deryaçe (Küçük Deniz) adını da alır. Gölün suyu çok tuzlu ve sodalıdır. Sabunsuz köpük verir ve temizlik maddeleri kullanılmadan içinde her şey yıkanabilir ve temizlenebilir. Her mevsim, her saatte farklı bir renk alan, gündoğumu ve günbatımının muhteşem olduğu göl, bölge turizmine önemli bir katkı sağlamaktadır. Sahil boyunca yapılaşma ile bozulmamış koylar, yeşil bitki örtüsüyle sarılmış kıyılar görülmeye değerdir. Van Gölündeki adalardan en büyüğü olan Ahtamar Adası, üzerindeki kilisesi ile ünlüdür. 900'lü yılların başında Kral Gagik tarafından yaptırılmış olan kilise taş işçiliğinin en seçkin örneklerindendir. Akdamar adasına Gevaş iskelesinden dolmuş motorları çalışmaktadır.
http://www.kolej.org/dergi/sayi80/resim/gezi2.jpg

Van Kalesi: Büyük bölümü ayakta kalan Van Kalesi'nin kuzeybatı ucunda bulunan ve Sardur Burcu denilen yapı taş bloklarla örülmüştür. I. Sarduri'ye ait, Assur çiviyazısı ile yazılmış, bilinen en eski Urartu yazıtı bu burçtadır. Kalenin önemli bir yapısı da I. Agrişti'ye ait olan kaya mezarı. Urartulardan günümüze ulaşan en uzun yazıt da ( Horhor Yazıtları) buradadır. Ayrıca kalenin kuzey yamacında II. Sarduri'nin Açıkhava tapınağı (Analı-Kız) kale içinde Menau ve Sarduri 'ye ait mezar odaları, mağaralar, su sarnıçları ve çeşitli odalar vardır.
http://www.aksityayincilik.com/images3/eastern_1.jpg

http://www.formsante.com.tr/dogal_terapiler/00893/images/imperiaflex_0_0_0.jpg

http://www.byegm.gov.tr/YAYINLARIMIZ/kitaplar/turkey2005/content/turkey/images/086-1.gif

http://www.erzincan.gov.tr/images/genel/cogra.jpg

cambaz24

Aktif Üye
Tepki
88
Serkan abi tek kelimeyle muhteşemsin. Bu yolu birlikte gitmek hayalimdi aslında. Ama sağlık olsun seninle gelmiş kadar oldum. Yürekten kutlarım seni...

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.806
@nisan baklası
Çok teşekkür ederim Ender Abi. Haklısın aslında o kadarda yalnız sayılmam. Gölgem beni takip ediyor. O olmasa bile yoldaki herkes beni yalnız bırakmıyorlar. Sağolsunlar. Valla senelik iznim olsa Türkiye'yi dolaşırım. Ama nerdeee...
Burak katılamadı bana, her zamanki gibi çalışıyordu.
Ender Abi zaman ayırıp gezimi okuduğun için çok çok teşekkür ederim.

Sevgiler...

@bikergrrl
Çok teşekkür ederim bikergrrl. Valla sakaltutanın kışı o kadarda güzel değildir. Katildir Sakaltutan. Dikkatsiz gidenin canını alır. Onun için kışın korkarım hep oradan. Ama sizler için kışında giderim oralara. Sizlerde solumuşsunuz oraların havasını,içmişsiniz soğuk suyunu. Sizlerde bilirsiniz.

Sevgiler...

@mazhar
Çok teşekkür ederim mazhar bey. Gezilerime olan ilginiz beni dahada şımarttı. Ayrıca çok sevindim. Sizleri birazcık olsun başka başka yerlere götürebiliyorsam ne mutlu bana.

Sevgiler...

@ismailofli
İsmail kardeşim. Sarı mayo nedir bilmiyorum. Ama sen layık görüyorsan kabul ederim.

Sevgiler...

obsolate

Daimi Üye
Tepki
265
Ya arkadaşlar bu bisikletforum.com ne kadar güzel bir yer, bir yandan canlı canlı gezilmiş yerleri görüyoruz (dogaci24) diğer yandan bu yerler hakkında detaylı bilgi öğreniyoruz (zzyzx) .. kuruculara, hikayelerini aktaranlara, katılanlara teşekkür ediyorum...

İLKER TAŞ

SPECİALİZED. S-WORKS M5 HARDTRAİLL ALL......
Tepki
794
İsim
İLKER
Bisiklet
Scott
@dogaci24
keşke oralara gelsemde senle beraber turlasak herhalde 300 geceriz

• Beğen

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.806
@gürsel
Çok teşekkür ederim Gürsel Abi. İnsanın içinde olunca bu bisiklet sevdası, insanın aşamayacağı yol yoktur. Bunun için tüm forum arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Sevgiler...

@barhay
Ben teşekkür ederim efendim. Biraz zor oluyor ama gidiyoruz işte. Ne yapalım azim. Sizin askerlik yaptığınız yerleri biliyorum. Günübirlik gidilemeyecek kadar uzak. İnşallah zamanım olurda oralarada giderim sizler için.

Sevgiler...

@Tuğrul
Sayın adminim çok teşekkür ederim. İnşallah birgün oda olacak. Akışına bırakıyorum biraz daha. Geç olsun temiz olsun.

Sevgiler...

@twist_of_faith
Murat Abi biran içimden geçti biliyomusun. Dalayım içeri diye. Sonra yok yok dedim ve yola devam ettim. Belkide yalnızlığımdan kaynaklanmıştır. Yanımda biri daha olsa hiç beklemez hemen girerdim.

Sevgiler...

@Mantis
Bayburt'lusun demek. Çok güzel yerler oralarda. Birgün inşallah oralarada giderim. Çoruh Nehrinin doğduğu yer Bayburt. Şehrin içinden geçiyo hatta. Harika bir şehir.

Sevgiler...

Lay Lay Lom

Aktif Üye
Tepki
42
160 km boyunca pedallarken hayatına dair tüm sorunsallardan uzaklaşmışsındır sanırım.Çünkü pedal çevirmek çoğu zaman bana terapi gibi geliyor.O anda orada olmakdan başka hiç bir yerde olmuyorum, olmak istemiyorum.Ayrıca benim bahsettiğim durum istanbul şehir tarfiği içinde, senin pedalladığın o duru sessizlikde pedallasam sanırım Nirvanaya ulaşırım :) Tabi etrafı ağaçlıklı bir yol olsa, pedal sesine yaprak sesi karışsa mutlu mutlu Nirvanaya ulaşırım :)

Cesaretin için tebrik, paylaşımın için teşekkür ederim.

Herkese Sevgiler...

• Beğen

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.806
@zzyzx
Ulaş kardeş verdiğin bilgi için çok çok teşekkürler. Dediğin gibi çok zorlu bir geçit. 1,5 sene Petrol'de çalıştım ve tüm kamyoncuların korkulu rüyası olduğunu biliyordum Sakaltutan'ın. Yoldan haber almadan çıkmazlardı yola.
Kızıldağ Geçidinden bahsetmişsin. Orası 30 metre daha yüksek ve asfalt değil yolu. Döşeme taştan yapılmış. Nedeni ise aynı kışın yağan kardan dolayı. Ben Ocak ayında yaptığım otobüs yolculuğunda yol tabelalarının kardan görülmediğini hatırlıyorum. O kadar çok kar.
Verdiğin ayrıntılı açıklamaların için çok çok teşekkürler. Bize küçük bir Doğu Anadolu turu attırdınız.

Sevgiler...

@ironman.1
Mesut Hocam yazdıklarınız için çok çok teşekkürler. Haklısınız buralar çok ıssız. Bir köye giriyorum bazen Allah'ın kulu çıkmıyo karşıma. Bu cesaretimi sizden aldığımıda sakın unutmayın Mesut Hocam. Sizin gezileriniz verdi bu gazı bana. Sizlere yetişmem zor ama en azından tozunuzla yarışayım.
Güvenlik konusuna gelince Kask,eldiven ve gözlük ayrılmaz parçalarım oldular. Diğer türlü güvenliğe gelince; Allah'a büyük, bisikletçiyi herkes sever...
Sakaltutan Geçidini kışın sizinle birlikte geçmeyi teklif ediyorum. Ne dersiniz?

Sevgiler...

@cambaz24
Sevgili Burak bende çok isterdim katılmanı ama malum senin izin konusu beni yalnız bıraktı. Sağlık olsun dediğin gibi. İnşallah seninle daha ne geziler yaparız.

Sevgiler...

@obsolate
Çok teşekkürler kardeş. Bu forumun en çok sevdiğim yanlarından biriside bu işte. Harika yerleri böyle paylaşma fırsatları buluyoruz. Ve çok iyi arkadaşlar kazanıyoruz.

Sevgiler...

@nirvana
Ahhh ahhh nerdeeee. Yanımda bikaç kişi olacak ve bisikletimde biraz iyi olacak biz ne 300'ler gezeriz. Siz gelin yeter ki. Bizim kapımız herkese açık. Buyrun gelin arkadaşlar...

Sevgiler...

@Lay Lay Lom
Çok çok teşekkürler. Yolda sadece kendimle başbaşa oluyorum. Bazen bağıra bağıra şarkı söylüyorum bazende sesizliği dinliyorum. Bundan çok büyük zevk alıyorum. Onun için her boş vaktimde yollardayım. Aşığım..... Bisikletime ve yollara..

Sevgiler...

otec

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Serkancım tebrikler..

160 km.yi devirdin. gerçi daha önce bana 200 km demiştin amaa... neyse :p bunuda kabul ediyorum :D

yine yalnızsın. o yolları ben tek başıma gidemezdim. hemde yakıcı güneşin altında. senden 1 isteğim var. saat + km. tamamda sıcaklık kaç derece :rolleyes:. basit, işini görecek bi derece bulabilirsen iyi olur. sevinirim :winkenlux :winkenlux

dönüş yolu hava kısmen parçalı bulutlu ve daha keyifli olmuş sanırım. özelliklede zirveden aşağı, pedal çevirmeden eve doğru akmak.. ne güzel oluyo dimi :p eve kendini atınca ne yaptın :rolleyes: şimdi o halini merak ettim. ve bu gün nasıldın. yorgunluk falan varmı yani..

ayrıca beni aradığın için saol. tel. şarjı bitmek üzere olduğundan kısa kesmek zorunda kaldık. tahminime göre beni aradığında Palandöken dinlenme tesislerindeydin. yada oralarda biyerlerdeydin :D :D

görüşmek üzereee..

• Beğen

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@Lay Lay Lom

Harika yazmışsın.
Ev sahibi, kira, depozito, boya parası, merkesi sistem, kombili, emlakçı vb. vb. kelimeleri kafamdan atmak için taa Eskişehir e gittim yahuuu.

• Beğen

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.806
@otec
Yasin kardeşim öncelikle teşekkür ederim. 200 demiştik ama o sonra olsun artık. 160 Km yeter bu haftalık.:D :D Sıcaklık konusunda haklısın kardeşim tam olarak hatırlamıyorum ve bilmiyorum ama başımdan aşağı gözlerime ve ağzıma dolan terlerden 30'un üstünde olduğunu zannediyorum.
Dönüş biraz daha kolaydı. Salındım aşağıya. Gerçekten çok zevkli yaa. Eve varınca yatağa yatıp ayaklarımı yukarı doğru dikip 10-15 dakika bekledim. İyi geliyo tur sonrasında. Daha sonrasında soğuk bi duş ve hemen bilgisayarın başına geçtim. Sizlerle paylaşmak için. Bugün ise yorgunluğun belirtileri vardı tabii. Ayaklarım ağrıdı ve sürekli esnedim.:D :D Ama yinede çok yorulmamışım demekki.
Kardeşim seni aradığımda ise;
Erzincan 69
Erzurum 257 yazan tabeladaydım.

Sevgiler...

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.806
@bisiklet_tutkunu_engin
Buyur gel kardeş yapalım... Yalnızım zaten buralarda... Yanıma bikaç kişi arıyorum.:D :D Çok zevkli oluyo ama. Herkese tavsiye ederim.

Sevgiler...

hdeveci

Forum Bağımlısı
Tepki
811
@dogaci24

serkancıgım harika bir tur yapmıssın ayaklarına kuvvet :) birde cok mukemmel anlatmıssın her kareyi,yeni turlarını bekliyoruz :D :D
kendine dikkat et ,

• Beğen