Strava'da yardım

SEL PER

Forum Demirbaşı
Tepki
792
İsim
Selçuk
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Strava kullanırken önceden rotamı çizip, gidebileceğim bir yolsa gitmek istiyorum. Ama stravanın bazı özelliklerini çözemedim.
Örneğin "elevation gain" nedir bilen var mı? Yükseklik olmuyor, uymuyor başka bir anlamı olmalı diye düşünüyorum

Scudo

Eren D.

Daimi Üye
Tepki
153
İsim
Eren Demirbaş
Bisiklet
b'Twin
Elevation Gain o sürüş içinde kazandığınız toplam irtifa anlamına geliyor. 400 metreye çıktınız, 100 metre indiniz sonra yine 200 metre çıktınız. Bu durumda çıktığınız maksimum yükseklik 500metre olacak ama kazandığınız irtifa 400+200'den 600m olacak.

Rota çizmek mümkün Strava ile. Bilgisayardan stravaya girin, üst kısımda Dashboard sekmesinden My Routes'a tıklayın. Çıkan sayfada Create a New Route butonuna tıklayarak rota oluşturabilirsiniz. Rota takip etme olayı da mevcut ama nasıl kullanıldığını bilmiyorum, hiç denemedim.

nihat yildir

Daimi Üye
Tepki
144
Bisiklet
Ghost
merhaba. strava'da navigasyon şeklinde kullanmak istiyorsanız ücretli sürüme geçmeniz gerekiyor. Rotayı web sayfasından çizebiliyorsunuz. daha sonradan telefon üzerinden myroute sekmesinden rotayı açıp show my location dediğinizde tanımladığınız rotanın neresinde olduğunuzu görebiliyorsunuz.

elevation gain ise toplam yapılan tırmanış miktarı. yani ilk tepede 50mt sonrakinde 75mt tırmandıysanız. elevation gain'de 125mt olarak gözüküyor.

SEL PER

Forum Demirbaşı
Tepki
792
İsim
Selçuk
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Teşekkürler sayın Yıldır ve sayın Eren.
Stravanın tavsiye edebileceğiniz başka özellikleri var mı? ve yükseklikleri doğru hesaplıyormu sizce?

• Beğen
Tepkiler: nihat yildir

nihat yildir

Daimi Üye
Tepki
144
Bisiklet
Ghost
ridewithgps'in yüksekliği daha hassas hesapladığını düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: SEL PER

SEL PER

Forum Demirbaşı
Tepki
792
İsim
Selçuk
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@nihat yildir

Peki daha teknik bir soru olacak ama, Rampaları zorluk dercesine göre sıralayabilir miyiz?.
Örneğin 20 km. bir yol sonunda 600 rakıma çıktıysak ve 1100 m tırmanış yapmışsak bu verileri başka bir rampa nın zorluğu ile kıyaslamak için hangi verileri kullanabiliriz.

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Zorluk derecesi kişiye göre değiştiği için böyle bir karşılaştırmanın mümkün olmadığını tahmin etmiyorum. Aynı rampayı çıkn diğer kullanıcılar ile karşılaştırma yapma imkanı mevcut ama.

Bu arada Strava'nın ücretli sürümüne nabız ölçer de bağlanıyor. Eğer ciddi bir sporcu iseniz bu çok güzel bir özellik. Ben kullanmıyorum. :)

• Beğen
Tepkiler: Soner Sarihan

SEL PER

Forum Demirbaşı
Tepki
792
İsim
Selçuk
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Haklısınız tabii ki zorluk derecesi kişiden kişiye değişir ancak aynı kişinin çıktığı değişik rampaları kıyaslamak mümkün olacaktır.
Örneğin tırmanış yapan birçok kişi strava gibi programlar kullanarak önceden gideceği yolun planlamasını yapıyor sanırım (en azından ben böyle yapıyorum), ama gideceği yolun zorluk derecesini daha önce gittikleri ile kıyaslamak mümkün değil midir.
Bu açıdan Stravada vb programlarda eğimi gösteren veriler veriliyor, ama yolun uzunluğu, çıkılan yükseklik ve tırmanış miktarını kapsayan bir zorluk formülü olmalı diye düşünüyorum.

Ahmet Keçeci

Aktif Üye
Tepki
62
Bisiklet
Salcano
Şu an program ismini hatırlayamadım strava diye hatırlıyorum; en sonda verilerde yokuşları seviye olarak kategorilendiriyor. Strava değilse de benim kullandığım programlardan biriydi, hatırlarsam yazarım ismini

• Beğen
Tepkiler: Tahir Keskin

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.057
Bisiklet
Diğer
stravayı sadece koşu için kullanıyorum uzun mesafeli bisiklet turlarında çok pil harcıyor

nihat yildir

Daimi Üye
Tepki
144
Bisiklet
Ghost
@SEL PER
hazırladığın güzergah içerisinde tırmanış eğimlerinin yüzde olarak miktarı ve kaç metre o eğimle tırmanacağın sana yaklaşık olarak zorluk derecesini de göstermiş oluyor aslında. örneğin %20 eğimle 2km tırmanmak zor iken, %2 eğimle 10km gitmek daha kolaydır. :) Tahir beyin dediği gibi kişiden kişiye değişiyor. bunu yaptığın antrenmanların strava kaydını tutarak, antrenman sonrasında da rotayı inceleyerek senin için zor ve kolay miktarını tecrübeye bağlı olarak çıkartabilirsin.
örneğin kendi bisiklet grubumu tura götüreceğim zaman az tecrübeli bir grup ise asfalt yolda 40 km toplam tırmanış 250mt civarı olan bir güzergah belirliyorum. aynı grubu arazi sürüşüne götüreceksem 20km 400mt toplam tırmanış ayarlıyorum. bu iki güzergahın tamamlanma süreside aynı olmuş oluyor.

• Beğen
Tepkiler: erkan yurttas

SEL PER

Forum Demirbaşı
Tepki
792
İsim
Selçuk
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Tahir Keskin
@nihat yildir

Teşekkürler Konuyu daha iyi anladım.
Aynı zamanda bu konuyu araştırırken de internette (link) adlı bir siteye rastladım.
Yaptığım bir kaç turun verisini girdim güzel çalışıyor gibi, zorluklara göre rotaları otomatik sıralıyor, sıralaması gayet başarılı.

MeTaLioNs

Daimi Üye
Tepki
210
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@SEL PER strava'nın yükseklik verileri ile garmin'in verileri arasında fark var. Artık hangisi doğru hesaplıyor bilemiyorum ama Garmin verilerine daha çok güveniyorum.

SEL PER

Forum Demirbaşı
Tepki
792
İsim
Selçuk
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@MeTaLioNs
Bu ilginç bir konu aslında aynı rota GPS kaydını hem Stravaya hem Wikiloca yüklüyorum. İkisi de muhtemelen aynı haritayı kullanıyor (Google maps). Verileri haritadan çekse aynı olması lazım verileri yapılan rotadaki bilgilerden alsa yine aynı olması lazım ama sonuçta yapılan Km harici diğer veriler farklı çıkıyor. :(:(

evrenozbilen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.141
İsim
Evren
Bisiklet
Scott
Strava 2 km'den uzun tırmanışlarda; ortalama eğim ve uzunluğu(metre cinsinden) çarparak elde ettiği rakama göre kategorize ediyor.

3. Kategori > 16000
2. Kategori > 32000
1. Kategori > 64000
ve HC > 80000 şeklinde hesaplanıyor.

HC, Horse Category olarak adlandırılan ve en zor tırmanış kategorisi olarak adı geçer.

ilker21

Daimi Üye
Tepki
118
Bisiklet
Fuji
segment olayında sesli uarı filan yok mu? çok rahat üstlerde olacağımyerlerde bilmediğim için o bölgeyi arkada kalıyorum. yani o yere gelince uyarı vermez mi program? :D

• Beğen
Tepkiler: SEL PER

Ozan Duran

Forum Bağımlısı
Tepki
621
Bisiklet
Cannondale
@SEL PER
Veloviewer'ı Strava'yla eşleştirirseniz istediğiniz ayrıntılı eğitim verilerine ulaşabilirsiniz.

Strava'da da yokuşların kategorileri bellidir. Segmentlerin yanında kırmızı yuvarlak için kategorileri yazar.

SEL PER

Forum Demirbaşı
Tepki
792
İsim
Selçuk
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@evrenozbilen

Stravada kategorileri görüyordum ama anlamını bilmiyordum, teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: evrenozbilen

nihat yildir

Daimi Üye
Tepki
144
Bisiklet
Ghost
Arkadaşlar selamlar.
Strava da bir sıkıntım var. başka bir sitede hazırlanmış rota çalışmasını *.gpx formatında strava'ya aktarmak istediğimde tarih bilgisi eksik diye hata veriyor. bu konuda bilgisi olan varsa destek olabilir mi?

Not: yaptığım bir antremanın *.gpx kaydını yüklerken sıkıntı yaşamıyorum.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.943
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@nihat yildir

Strava'ya sadece aktiviteleri yükleyebilirsiniz, rotaları değil; aktivitelerde tarih ve geçen süre olur. Strava'da rota oluşturmak için tek yol "create route" seçeneği.

• Beğen
Tepkiler: nihat yildir