Strava hakkında bilinenler, bilinmeyenler

musaataseven

Çankırı-Ankara
Kayıt
2 Nisan 2014
Başlık
3
Mesaj
315
Tepki
286
Şehir
Çankırı ve ANKARA
İsim
Musa Ataseven
Bisiklet
Carraro
Strava'yı az çok forumda büyük bir kesim kullanıyor.

Programda keşfettiğimiz şeyleri, bildiklerimizi, bilmediklerimizi burada sorup öğrenelim derim.

Soru ve cevaplar 1. mesajda güncel tutulacaktır.

strava.png

Soru 1:

İlk soru benden gelsin?

Strava'nın bu kısımlarının ne işe yaradığını tam anlamıyla anlatacak arkadaşlar var mı? Yardımcı olunursa çok memnun olurum.

Özellikle 1. Fotoğrafta COMMUTE ne anlama geliyor. Her sürüş bitiminden açsam mı açmasam mı düşünüyorum. :(Dosya_000jnjnjko.jpeg Dosya_001scfsxas.jpeg

Cevaplar;

@luneris

1. Commute, evden-işe gidiş gibi bir anlama geliyor. Bisikleti işe ulaşımda ya da bir iş için kullandığınızda açabilirsiniz. Bu özelliğin olma sebebi ile ilgili tahminim, bazı belediyelerin (tabii ki yurtdışında), Strava verileri ile bisiklet kullanımının yoğun olduğu bölgeleri anlaması ve buralara yatırım yapması.

2. İzlediğiniz yolda belirlenmiş bölümlerden geçersiniz (segment). Buralardaki geçiş sürenizin diğerlerinin geçiş süreleri ile kıyaslandığı bir liste var. Bu listede görünmek istemiyorsanız kapalı tutabilirsiniz.

3. İkinci resimdeki özellikler genel olarak aktivitelerinizin başkaları tarafından görünürlüğü ile ilgili.
3.1 Enhanced , gelişmiş demek. Bu açıkken adınız yerine uydurma bir isim görünüyor. Tam başladığınız nokta yerine haritada farklı bir nokta görünüyor (evinizin yeri görünmesin isterseniz diye vs.)
3.2 Aktivitleriniz diğerlerine görünmüyor (bu kapalı iken yaptığınız eskiler görünür)
3.3.sadece arkadaşınız olanlar görüyor
3.4. segment gibi, aktiviteler görünüyor ama leaderboard larda görünmüyorsunuz.
3.5.Stravanın FLyBys denen ve ne olduğunu bilmediğim özelliğinde görünmüyorsunuz.

@Mehmet Cetinbudak

1.) Commute - işe gidiş-geliş anlamında. Yani yaptığınız rota eğer evden-işe, işten-eve rotasıysa bunu işaretleyebilirsiniz.
2.) Hide from segment leaderboards - Yaptığınız rotada segment'lerde gösterdiğiniz performans listelerde gösterilmez, gizlenmiş olur.

1.) Enhanced privacy - profilinizin herkese açık olmaması yada sadece sizde ekli olan arkadaşlarınıza açık olmaması gibi gizlilik ayarı
2.) Private by default - yeni aktivitelerinizi kaydettiğinizde sadece siz görürsünüz, başkası görmez, segment listelerine girmezsiniz.
3.) Group activity E.P. - grup sürüşlerinde yer aldığınızı sizi takip eden ve sizin takip ettiğiniz arkadaşlarınız görür, herkes görmez
4.) Hide from leaderboards - yeni aktivite kaydettiğinizde listelerde yer almazsınız
5.) Hide from flybys - Aynı rota üzerinde kimlerle birlikte sürdüğünüz gizlenir

SORU 2:

@Erkan_007

Cevap;

GPS'in gördüğü yerlerde hiçbir sorun OLMUYOR. Eski bir android telefonda hat olmadan kullanıyorum ara sıra. Açık alanda net ölçüm veriyor.

Not:Verileri aktarmak için Wi-fi yada GSM şebekesine ihtiyaç duyulur.

Soru 3:

@Acedia

Cevap;

@luneris

@luneris
 

En beğenilen 5 mesaj

  Abdülkadir Ergin

  Forum Bağımlısı
  9
  Strava için mükemmel bir bir browser eklentisi öğrendim sevgili Strava severler: elevate for strava

  Kullanan vatandaş bu eklentiyle Strava'nın data analiz summit paketine gerek kalmadığını belirtmiş. Nabız veya güç verisi üzerinden tss hesaplayıp sayesinde fitness-form-fatigue grafiklerini veriyor imiş. Bunları anlatan kişi
  Bağlantıyı görüntüleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.
  . Eklentiyi kurunca aktivite sayfası şöyle görünmeye başlıyor. Sağdaki turuncu "Display elevate extended stats" tuşuna basınca grafikler de ortaya dökülüyor.
  193148

  BerkEvren

  Forum Bağımlısı
  8
  @Eroseros
  • Strava'ya web'den giriş yapın.
  • My Profile / Settings kısmına gelin
  • My Gear sekmesinden New Bike seçeneğini seçin
  Premium üye olmasanızda her sürüş kaydından sonra size hangi bisikleti sürdüğünüzü soracak strava :harika:

  Haluk Eke

  Daimi Üye
  7
  Strava ktivitelerinizdeki GPS kayıtlarını düzeltmek-değiştirmek için şu dört adımı izlemeniz gerekiyor:

  1. Strava web sayfasındanilgili Strava aktivite kaydınıza girip soldaki edit tuşunun yanındaki üç noktalı tuşu tıklayarak Export GPX'i çalıştırın:

  Strava1.jpg

  2. Bu işlem size bilgisayarınızda seçtiğiniz klasöre GPX uzantılı bir dosya ekleyecektir. Bu dosyayı notepad.exe ile açarsanız biraz biçimlendirdikten sonra şöyle bir yapı göreceksiniz:

  GPX Dosya1.jpg

  Bu görüntü benim dosyanın ortalarından bir yerinden kopyaladığım bölüm. Dosyanın en başında 5-6 satırlık bir başlık bölümünden sonra <trkpt> ile başlayan ve </trkpt> ile biten kayıtlar göreceksiniz. Bunlar Strava'nın 4 saniye aralıklarla düştüğü GPS kayıtlarıdır . Yani siz ilerlerken Strava GPS den aldığı lat (enlem) ve lon (boylam) yerel koordinatlarını, ele (yükseklik) ve time (zaman) değerini (örneğin her 4 saniyede bir) GPX dosyasına kaydeder.
  Bu kayıtları GPX dosyasında notepad ile açtığınızda böyle kolay izlenir halde görmek için, notepad menüsünde biçim altındaki sözcük kaydır seçeneğini seçmeniz ve pencereyi yatay olarak genişletip veya daraltıp sütün halinde anlamlı bir görüntü elde edene kadar kaydırmanız gerekir. Bu işlemi yaparken tabloyu biraz aşağı kaydırın ki, başlıktaki düzensiz sıralama sizi yanıltmasın.

  3. Artık bu tabloda amacınıza uyan değişiklikleri yapabilirsiniz. Bunun için en önemli aracınız Google Earth programıdır. Tablodaki ele ve lon değerlerini birlikte parlatıp g-earth ekranının sol üst köşesindeki ara alanına kopyalayın. Ancak sayısal değerler dışında karakterleri silin ve iyi sayı arasında bir boşluk bırakıp ara butonuna basın. Google Earth haritasında o Strava kaydı gösterilecektir:

  GEarth1.jpg

  Yukarıda verdiğim tabloda işaretli olan ve yan yana 2 Strava lokasyon kayıt setini gösteren satırdan birinci lokasyonun haritadaki yeri bu haritada sarı pin ile gösterilmektedir. Google harita üzerinde bu noktanın başka bir yerde olmasını istiyorsanız, o başka yerin üzerine imleci koyup koordinatları okuyup GPX dosyanızda o koordinatları eskisinin yerine yazabilirsiniz. Hayal gücünüze göre katettiğiniz yolu bu şekilde zaman değerlerini de bozmayarak değiştirebilir, kendinizi hızlandırabilir, yavaşlatabilir, segmentlerde isterseniz kendinizi kom bile yapabilirsiniz. Ama dikkatli ve sabırlı bir çalışma ile tabi.

  4. Şimdi artık modifiye edilmiş tablonuzu save edip Strava'ya aktarabilirsiniz. Ancak bunu yapmadan önce Strava'daki o aktivitenizi silmeniz gerekir. Orijinal verinizin kaybolmaması için de 1. adımda elde ettiğiniz GPX dosyasını güvenli bir yerde orijinal haliyle saklayın ve modifikasyonları onun kopyaları üzerinde yapıp save edin. Strava'ya yükleme sırasında dosya adının ne olduğu önemli değildir. Strava sadece dosya içindeki zaman bilgisini ve başlık verilerini kontrol eder, bunun sonucunda da eğer varsa ve sizin aynı zamanları içeren aktivitelerinizi kabul etmez. O yüzden halen yüklü bulunan aktivite sizin sayfanızdan silinmiş olmalıdır. Silip yenilerini yükleyerek istediğiniz sonuş elde edene kadar çalışabilirsiniz. Strava'ya bir dosyadan yükleme yapmak için Strava ekranında sağ üst köşedeki + butonuna tıklayıp, çıkan alt menüden upload activity seçeneğini seçmeniz yeterlidir.

  Strava Android ve Ios uygulamalarında zman zaman rotayı düz çizgi olarak gösterme alışkanlığından (bunu özellikle ve anlaşmalaı olduğu Garmin gibi markaları korumak için yaptığına inanıyorum) vazgeçmediği için buradaki hataları 4 saniyelik zaman aralıklarını dikkate alarak GPX dosyanızda lokasyon veri setleri ekleyerek düzeltebilirsiniz de. Tırmanışlarda KOM olmak için bence fazla uğraşmayın, köpekbalığı Nibali'den örnek alıp bir arkadaşınızın arabası ile bidonkale yapın çok daha zahmetsiz.

  Strava Android uygulamasının keyfine göre düz çizgi atmasının hiçbir çözümü yoktur. Yaşadıklarım ve telefon ayarlarında şunun kapalı bunun açık, pil koruma şöyle böyle, şunu yaptım düzeldi, 2 ay sonra "aaaa yanılmışım, düzelmemiş" edebiyatından hep aynı hikayeleri yıllarca okuyup bıktıktan sonra 2 yıldır bedava Oruxmaps uygulamasını kullanıyorum. Sürüş sırasında anlık, ortalama hız, yükseklik vs. gibi 17 değeri ekranımda anlık olarak görebiliyor ve sürüşüm bittikten sonra da GPX file olarak save edip yukarıda dediğim gibi Strava'ya yüklüyorum.

  İyi eğlenceler :)

  Abdülkadir Ergin

  Forum Bağımlısı
  7
  Geçen mobilde fark ettiğim özellik. Grup ile sürüş yapmış birine kudos veriyoruz ya. Gruptaki diğer insanların listesinin olduğu ekranda telefonu hafiften sallıyoruz bir menü çıkıyor. Hepsine şukusunu ver dersek gruptaki herkese şuku veriyor. Çok hoşuma gitti. Önceden PC'den amele gibi tek tek profillere girip kudos verir idim..

  Veto8

  Forum Demirbaşı
  7
  Kirik, cikik iyilesir ama Strava kaydinda dusen ortalama hiz duzelmez. :D

Erkan_007

Üye
Kayıt
6 Temmuz 2016
Başlık
0
Mesaj
24
Tepki
20
Şehir
Antalya
İsim
Erkan
Bisiklet
b'Twin
Bu konuda bir sorum var, sadece gps i açıp aktiviteyi başlatsak ve bisikleti sürmeye başlasak kayıt altına alıyor mu yoksa interneti açmak durumunda mıyız?
 

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Kayıt
18 Ağustos 2015
Başlık
13
Mesaj
4.471
Tepki
10.912
Yaş
39
Şehir
İstanbul
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Musa_06-18 Kırmızı ile yazılı 2 numara bağlı olduğunuz kluplerde haftanın lider tablosunda sürüşünüz gözüksün gözükmesin seçimi bildiğim kadarıyla.

5 numara açık olduğunda o segmentteki sürüşünüzü herkes flybs özelliği ile havadan seyredebiliyor. Haritada resminiz çıkıyor başladığınız yer, bitirdiğiniz yer, durduğunuz yerler gözüküyor diye biliyorum.
 

Caner Geyik

Daimi Üye
Kayıt
12 Nisan 2016
Başlık
28
Mesaj
267
Tepki
977
Yaş
36
Şehir
İzmir
İsim
eski rumuz: luneris
Bisiklet
Carraro
1. Commute, evden-işe gidiş gibi bir anlama geliyor. Bisikleti işe ulaşımda ya da bir iş için kullandığınızda açabilirsiniz. Bu özelliğin olma sebebi ile ilgili tahminim, bazı belediyelerin (tabii ki yurtdışında), Strava verileri ile bisiklet kullanımının yoğun olduğu bölgeleri anlaması ve buralara yatırım yapması.

2. İzlediğiniz yolda belirlenmiş bölümlerden geçersiniz (segment). Buralardaki geçiş sürenizin diğerlerinin geçiş süreleri ile kıyaslandığı bir liste var. Bu listede görünmek istemiyorsanız kapalı tutabilirsiniz.

3. İkinci resimdeki özellikler genel olarak aktivitelerinizin başkaları tarafından görünürlüğü ile ilgili.
3.1 Enhanced , gelişmiş demek. Bu açıkken adınız yerine uydurma bir isim görünüyor. Tam başladığınız nokta yerine haritada farklı bir nokta görünüyor (evinizin yeri görünmesin isterseniz diye vs.)
3.2 Aktivitleriniz diğerlerine görünmüyor (bu kapalı iken yaptığınız eskiler görünür)
3.3.sadece arkadaşınız olanlar görüyor
3.4. segment gibi, aktiviteler görünüyor ama leaderboard larda görünmüyorsunuz.
3.5.Stravanın FLyBys denen ve ne olduğunu bilmediğim özelliğinde görünmüyorsunuz.

@Erkan_007 : Evet sadece GPS açık olarak kullanabiliyorsun. Ama sürüşü sisteme yüklemesi için sonradan internete bağlanman gerekiyor.
 

Acedia

Üye
Kayıt
30 Mart 2017
Başlık
0
Mesaj
58
Tepki
85
Yaş
28
Şehir
İstanbul
İsim
Habib Y
Bisiklet
Dahon
Benim de bir sorum var. Premium üyelik almaya gerek bir durum var mı?
 

Caner Geyik

Daimi Üye
Kayıt
12 Nisan 2016
Başlık
28
Mesaj
267
Tepki
977
Yaş
36
Şehir
İzmir
İsim
eski rumuz: luneris
Bisiklet
Carraro
@Acedia

Biraz kullan sonra 30 gün ücretsiz premium var onu da kullan. Karşılaştır. Birine gerekli olup diğerine olmayabilir, kişisel seçim.
 

Mehmet Cetinbudak

Daimi Üye
Kayıt
27 Ağustos 2015
Başlık
7
Mesaj
253
Tepki
1.099
Yaş
35
Şehir
Bursa
İsim
Mehmet Cetinbudak
Bisiklet
Cannondale
1.) Commute - işe gidiş-geliş anlamında. Yani yaptığınız rota eğer evden-işe, işten-eve rotasıysa bunu işaretleyebilirsiniz.
2.) Hide from segment leaderboards - Yaptığınız rotada segment'lerde gösterdiğiniz performans listelerde gösterilmez, gizlenmiş olur.

1.) Enhanced privacy - profilinizin herkese açık olmaması yada sadece sizde ekli olan arkadaşlarınıza açık olmaması gibi gizlilik ayarı
2.) Private by default - yeni aktivitelerinizi kaydettiğinizde sadece siz görürsünüz, başkası görmez, segment listelerine girmezsiniz.
3.) Group activity E.P. - grup sürüşlerinde yer aldığınızı sizi takip eden ve sizin takip ettiğiniz arkadaşlarınız görür, herkes görmez
4.) Hide from leaderboards - yeni aktivite kaydettiğinizde listelerde yer almazsınız
5.) Hide from flybys - Aynı rota üzerinde kimlerle birlikte sürdüğünüz gizlenir

Eksik yada hatalı olabilir yazdıklarım ama genel anlamda bunları ifade ediyor diye biliyorum.
 

Acedia

Üye
Kayıt
30 Mart 2017
Başlık
0
Mesaj
58
Tepki
85
Yaş
28
Şehir
İstanbul
İsim
Habib Y
Bisiklet
Dahon
@luneris elbette öyledir. Benim daha çok öğrenmek istediğim sözde bedava olarak kullanırken sürekli premium dayatma durumuydu.
 

Caner Geyik

Daimi Üye
Kayıt
12 Nisan 2016
Başlık
28
Mesaj
267
Tepki
977
Yaş
36
Şehir
İzmir
İsim
eski rumuz: luneris
Bisiklet
Carraro
@Acedia

Sürekli dayatmaya denk gelmedim. Beleşte hız, yükseklik vs verdim diyor program, para ver kalp atım hızını da vereyim, kişisel koç özelliği açayım, analizler yapayım vs. Bunlara ihtiyacın var mı? Hayırsa, premiuma geçme. Evetse, o zaman asıl soru, "Strava premium mu yoksa madem parayı verdim başka program mı kullanayım? " olmalı.
 

musaataseven

Çankırı-Ankara
Kayıt
2 Nisan 2014
Başlık
3
Mesaj
315
Tepki
286
Şehir
Çankırı ve ANKARA
İsim
Musa Ataseven
Bisiklet
Carraro
 • Başlık sahibi Başlık sahibi
 • #11
@luneris
Değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Benim gibi birçok sorunu, sorusu olan olacaktır bu başlık altında. Yardımlarınızı bekliyoruz :)

@Mehmet Cetinbudak
Bilgiler için çok teşekkürler. Benim gibi birçok sorunu, sorusu olan olacaktır bu başlık altında. Sizin de aynı şekilde Yardımlarınızı bekliyoruz :)
 

Son Selim

Daimi Üye
Kayıt
26 Eylül 2016
Başlık
8
Mesaj
398
Tepki
1.602
Yaş
37
Şehir
Bursa
İsim
Selim A.
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bilgilendirme için teşekkürler.
 

Celeste

Daimi Üye
Kayıt
28 Nisan 2016
Başlık
0
Mesaj
228
Tepki
723
Şehir
Istanbul
İsim
Saruhan Er.
Bisiklet
Bianchi
Etkinlik başlangıç tarihini gizleme işini çözebilen var mı?
 

musaataseven

Çankırı-Ankara
Kayıt
2 Nisan 2014
Başlık
3
Mesaj
315
Tepki
286
Şehir
Çankırı ve ANKARA
İsim
Musa Ataseven
Bisiklet
Carraro
 • Başlık sahibi Başlık sahibi
 • #14
@fblisaru
Ayar olarak ilk mesajda yazılı olanlar var. Orada olanlar gizlenebiliyor sanırım sadece.
 

Celeste

Daimi Üye
Kayıt
28 Nisan 2016
Başlık
0
Mesaj
228
Tepki
723
Şehir
Istanbul
İsim
Saruhan Er.
Bisiklet
Bianchi
@Musa_06-18 evet, o detayları biliyorum.
sanırım istediğim şeti Strava da çözebilmiş değil. Biraz Strava sıkça sorulan sorular ve açık konulara baktım da. Açık başlık olarak hala görünüyor.
maalesef gizleyemiyoruz bu durumda.

@Musa_06-18 evet, o detayları biliyorum.
sanırım istediğim şeti Strava da çözebilmiş değil. Biraz Strava sıkça sorulan sorular ve açık konulara baktım da. Açık başlık olarak hala görünüyor.
maalesef gizleyemiyoruz bu durumda.

Bağlantıyı görüntüleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.
 

musaataseven

Çankırı-Ankara
Kayıt
2 Nisan 2014
Başlık
3
Mesaj
315
Tepki
286
Şehir
Çankırı ve ANKARA
İsim
Musa Ataseven
Bisiklet
Carraro
 • Başlık sahibi Başlık sahibi
 • #17
@fblisaru Bunu neden gizleme gereği duyuyorsun. Bunun yerine etkinliğini kendine özel kaydedebilirsin.
 

Celeste

Daimi Üye
Kayıt
28 Nisan 2016
Başlık
0
Mesaj
228
Tepki
723
Şehir
Istanbul
İsim
Saruhan Er.
Bisiklet
Bianchi
@Musa_06-18 üstadım o dediğin kolay yolu.

İş ortamında takip eden bazı kişilerin aktivite başlama saatimi görmesini istemiyorum. Rahatsız edici diyaloglar olabiliyor aksi durumda.
 
 • Beğen
Tepkiler: aytunctarakci

adilmusazafer

Forum Demirbaşı
Kayıt
23 Mart 2015
Başlık
22
Mesaj
452
Tepki
287
Şehir
Trabzon
İsim
Adil Musa ZAFER
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Çok mükemmel bir konu olmuş. Soru cevaplar için çok teşekkürler.
 
 • Beğen
Tepkiler: semçanta

musaataseven

Çankırı-Ankara
Kayıt
2 Nisan 2014
Başlık
3
Mesaj
315
Tepki
286
Şehir
Çankırı ve ANKARA
İsim
Musa Ataseven
Bisiklet
Carraro
 • Başlık sahibi Başlık sahibi
 • #20
@fblisaru
İş yerinde sıkıntı oluyorsa o dediğinde haklısın o zaman. Araştıralım, vardır belki çözümü.
 
 • Beğen
Tepkiler: Celeste
Yukarı Alt