Strava hakkında bilinenler, bilinmeyenler

musaataseven

Çankırı-Ankara
Tepki
269
İsim
Musa Ataseven
Bisiklet
Carraro
Strava'yı az çok forumda büyük bir kesim kullanıyor.

Programda keşfettiğimiz şeyleri, bildiklerimizi, bilmediklerimizi burada sorup öğrenelim derim.

Soru ve cevaplar 1. mesajda güncel tutulacaktır.

strava.png

Soru 1:

İlk soru benden gelsin?

Strava'nın bu kısımlarının ne işe yaradığını tam anlamıyla anlatacak arkadaşlar var mı? Yardımcı olunursa çok memnun olurum.

Özellikle 1. Fotoğrafta COMMUTE ne anlama geliyor. Her sürüş bitiminden açsam mı açmasam mı düşünüyorum. :(

Dosya_000jnjnjko.jpeg Dosya_001scfsxas.jpeg

Cevaplar;

@luneris

1. Commute, evden-işe gidiş gibi bir anlama geliyor. Bisikleti işe ulaşımda ya da bir iş için kullandığınızda açabilirsiniz. Bu özelliğin olma sebebi ile ilgili tahminim, bazı belediyelerin (tabii ki yurtdışında), Strava verileri ile bisiklet kullanımının yoğun olduğu bölgeleri anlaması ve buralara yatırım yapması.

2. İzlediğiniz yolda belirlenmiş bölümlerden geçersiniz (segment). Buralardaki geçiş sürenizin diğerlerinin geçiş süreleri ile kıyaslandığı bir liste var. Bu listede görünmek istemiyorsanız kapalı tutabilirsiniz.

3. İkinci resimdeki özellikler genel olarak aktivitelerinizin başkaları tarafından görünürlüğü ile ilgili.
3.1 Enhanced , gelişmiş demek. Bu açıkken adınız yerine uydurma bir isim görünüyor. Tam başladığınız nokta yerine haritada farklı bir nokta görünüyor (evinizin yeri görünmesin isterseniz diye vs.)
3.2 Aktivitleriniz diğerlerine görünmüyor (bu kapalı iken yaptığınız eskiler görünür)
3.3.sadece arkadaşınız olanlar görüyor
3.4. segment gibi, aktiviteler görünüyor ama leaderboard larda görünmüyorsunuz.
3.5.Stravanın FLyBys denen ve ne olduğunu bilmediğim özelliğinde görünmüyorsunuz.

@Mehmet Cetinbudak

1.) Commute - işe gidiş-geliş anlamında. Yani yaptığınız rota eğer evden-işe, işten-eve rotasıysa bunu işaretleyebilirsiniz.
2.) Hide from segment leaderboards - Yaptığınız rotada segment'lerde gösterdiğiniz performans listelerde gösterilmez, gizlenmiş olur.

1.) Enhanced privacy - profilinizin herkese açık olmaması yada sadece sizde ekli olan arkadaşlarınıza açık olmaması gibi gizlilik ayarı
2.) Private by default - yeni aktivitelerinizi kaydettiğinizde sadece siz görürsünüz, başkası görmez, segment listelerine girmezsiniz.
3.) Group activity E.P. - grup sürüşlerinde yer aldığınızı sizi takip eden ve sizin takip ettiğiniz arkadaşlarınız görür, herkes görmez
4.) Hide from leaderboards - yeni aktivite kaydettiğinizde listelerde yer almazsınız
5.) Hide from flybys - Aynı rota üzerinde kimlerle birlikte sürdüğünüz gizlenir

SORU 2:

@Erkan_007

Cevap;

GPS'in gördüğü yerlerde hiçbir sorun OLMUYOR. Eski bir android telefonda hat olmadan kullanıyorum ara sıra. Açık alanda net ölçüm veriyor.

Not:Verileri aktarmak için Wi-fi yada GSM şebekesine ihtiyaç duyulur.

Soru 3:

@Acedia

Cevap;

@luneris

@luneris

Scudo

Erkan_007

Üye
Tepki
22
İsim
Erkan
Bisiklet
b'Twin
Bu konuda bir sorum var, sadece gps i açıp aktiviteyi başlatsak ve bisikleti sürmeye başlasak kayıt altına alıyor mu yoksa interneti açmak durumunda mıyız?

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.372
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Musa_06-18 Kırmızı ile yazılı 2 numara bağlı olduğunuz kluplerde haftanın lider tablosunda sürüşünüz gözüksün gözükmesin seçimi bildiğim kadarıyla.

5 numara açık olduğunda o segmentteki sürüşünüzü herkes flybs özelliği ile havadan seyredebiliyor. Haritada resminiz çıkıyor başladığınız yer, bitirdiğiniz yer, durduğunuz yerler gözüküyor diye biliyorum.

Caner Geyik

Daimi Üye
Tepki
858
İsim
eski rumuz: luneris
Bisiklet
Carraro
1. Commute, evden-işe gidiş gibi bir anlama geliyor. Bisikleti işe ulaşımda ya da bir iş için kullandığınızda açabilirsiniz. Bu özelliğin olma sebebi ile ilgili tahminim, bazı belediyelerin (tabii ki yurtdışında), Strava verileri ile bisiklet kullanımının yoğun olduğu bölgeleri anlaması ve buralara yatırım yapması.

2. İzlediğiniz yolda belirlenmiş bölümlerden geçersiniz (segment). Buralardaki geçiş sürenizin diğerlerinin geçiş süreleri ile kıyaslandığı bir liste var. Bu listede görünmek istemiyorsanız kapalı tutabilirsiniz.

3. İkinci resimdeki özellikler genel olarak aktivitelerinizin başkaları tarafından görünürlüğü ile ilgili.
3.1 Enhanced , gelişmiş demek. Bu açıkken adınız yerine uydurma bir isim görünüyor. Tam başladığınız nokta yerine haritada farklı bir nokta görünüyor (evinizin yeri görünmesin isterseniz diye vs.)
3.2 Aktivitleriniz diğerlerine görünmüyor (bu kapalı iken yaptığınız eskiler görünür)
3.3.sadece arkadaşınız olanlar görüyor
3.4. segment gibi, aktiviteler görünüyor ama leaderboard larda görünmüyorsunuz.
3.5.Stravanın FLyBys denen ve ne olduğunu bilmediğim özelliğinde görünmüyorsunuz.

@Erkan_007 : Evet sadece GPS açık olarak kullanabiliyorsun. Ama sürüşü sisteme yüklemesi için sonradan internete bağlanman gerekiyor.

Acedia

Aktif Üye
Tepki
794
İsim
Habib
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Benim de bir sorum var. Premium üyelik almaya gerek bir durum var mı?

Caner Geyik

Daimi Üye
Tepki
858
İsim
Bisiklet
Carraro
@Acedia

Biraz kullan sonra 30 gün ücretsiz premium var onu da kullan. Karşılaştır. Birine gerekli olup diğerine olmayabilir, kişisel seçim.

Mehmet Cetinbudak

Aktif Üye
Tepki
242
İsim
Mehmet Cetinbudak
Bisiklet
Cannondale
1.) Commute - işe gidiş-geliş anlamında. Yani yaptığınız rota eğer evden-işe, işten-eve rotasıysa bunu işaretleyebilirsiniz.
2.) Hide from segment leaderboards - Yaptığınız rotada segment'lerde gösterdiğiniz performans listelerde gösterilmez, gizlenmiş olur.

1.) Enhanced privacy - profilinizin herkese açık olmaması yada sadece sizde ekli olan arkadaşlarınıza açık olmaması gibi gizlilik ayarı
2.) Private by default - yeni aktivitelerinizi kaydettiğinizde sadece siz görürsünüz, başkası görmez, segment listelerine girmezsiniz.
3.) Group activity E.P. - grup sürüşlerinde yer aldığınızı sizi takip eden ve sizin takip ettiğiniz arkadaşlarınız görür, herkes görmez
4.) Hide from leaderboards - yeni aktivite kaydettiğinizde listelerde yer almazsınız
5.) Hide from flybys - Aynı rota üzerinde kimlerle birlikte sürdüğünüz gizlenir

Eksik yada hatalı olabilir yazdıklarım ama genel anlamda bunları ifade ediyor diye biliyorum.

Acedia

Aktif Üye
Tepki
794
İsim
Habib
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@luneris elbette öyledir. Benim daha çok öğrenmek istediğim sözde bedava olarak kullanırken sürekli premium dayatma durumuydu.

Caner Geyik

Daimi Üye
Tepki
858
İsim
Bisiklet
Carraro
@Acedia

Sürekli dayatmaya denk gelmedim. Beleşte hız, yükseklik vs verdim diyor program, para ver kalp atım hızını da vereyim, kişisel koç özelliği açayım, analizler yapayım vs. Bunlara ihtiyacın var mı? Hayırsa, premiuma geçme. Evetse, o zaman asıl soru, "Strava premium mu yoksa madem parayı verdim başka program mı kullanayım? " olmalı.

musaataseven

Çankırı-Ankara
Tepki
269
İsim
Musa Ataseven
Bisiklet
Carraro
@luneris
Değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Benim gibi birçok sorunu, sorusu olan olacaktır bu başlık altında. Yardımlarınızı bekliyoruz :)

@Mehmet Cetinbudak
Bilgiler için çok teşekkürler. Benim gibi birçok sorunu, sorusu olan olacaktır bu başlık altında. Sizin de aynı şekilde Yardımlarınızı bekliyoruz :)

Son Selim

Daimi Üye
Tepki
482
İsim
Selim A.
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bilgilendirme için teşekkürler.

Celeste

Aktif Üye
Tepki
158
İsim
Saruhan Er.
Bisiklet
Bianchi
Etkinlik başlangıç tarihini gizleme işini çözebilen var mı?

musaataseven

Çankırı-Ankara
Tepki
269
İsim
Musa Ataseven
Bisiklet
Carraro
@fblisaru
Ayar olarak ilk mesajda yazılı olanlar var. Orada olanlar gizlenebiliyor sanırım sadece.

Celeste

Aktif Üye
Tepki
158
İsim
Saruhan Er.
Bisiklet
Bianchi
@Musa_06-18 evet, o detayları biliyorum.
sanırım istediğim şeti Strava da çözebilmiş değil. Biraz Strava sıkça sorulan sorular ve açık konulara baktım da. Açık başlık olarak hala görünüyor.
maalesef gizleyemiyoruz bu durumda.

@Musa_06-18 evet, o detayları biliyorum.
sanırım istediğim şeti Strava da çözebilmiş değil. Biraz Strava sıkça sorulan sorular ve açık konulara baktım da. Açık başlık olarak hala görünüyor.
maalesef gizleyemiyoruz bu durumda.

(link)

musaataseven

Çankırı-Ankara
Tepki
269
İsim
Musa Ataseven
Bisiklet
Carraro
@fblisaru Bunu neden gizleme gereği duyuyorsun. Bunun yerine etkinliğini kendine özel kaydedebilirsin.

Celeste

Aktif Üye
Tepki
158
İsim
Saruhan Er.
Bisiklet
Bianchi
@Musa_06-18 üstadım o dediğin kolay yolu.

İş ortamında takip eden bazı kişilerin aktivite başlama saatimi görmesini istemiyorum. Rahatsız edici diyaloglar olabiliyor aksi durumda.

• Beğen
Tepkiler: aytunctarakci

adilmusazafer

Forum Demirbaşı
Tepki
255
İsim
Adil Musa ZAFER
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Çok mükemmel bir konu olmuş. Soru cevaplar için çok teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: semçanta

musaataseven

Çankırı-Ankara
Tepki
269
İsim
Musa Ataseven
Bisiklet
Carraro
@fblisaru
İş yerinde sıkıntı oluyorsa o dediğinde haklısın o zaman. Araştıralım, vardır belki çözümü.

• Beğen
Tepkiler: Celeste