Sigara içmek performansı arttırır mı?

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
Makalenin tamamına bakmadım ancak tahmin ediyorum ki düzenli için demiyordur sigarayı. Bu anlamda belli değerlere ulaşmak için sigara içiminden doğan etkileri spora yansıtmak mantıklı olabilir ancak sigara kullanmayan birinin yüksek bağımlılık yapan bir maddeyi kontrollü nasıl kullanacağı da ayrı bir konu. Medikal anlamda da örneğin belli dozlarda marihuana bitkisinin doktor gözetiminde kullanımının da faydalı olduğu bilinmekte ancak buradan da düzenli bu bitkiyi kullanın iyidir denmiyor. Benim de aklıma yatan yorum komplike yasa dışı yöntemlerle uğraşacağınıza sigara ile de bu etkilerin bir kısmına ulaşabilirsiniz demek istemişlerdir diye düşünüyorum.

Scudo

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ismail eren hay ağzına sağlık bisikletçi dostum. Konuyu çok güzel özetlemiş paket yapıp bir kenara koymuşsun. Olayın aslı tamda budur. Veya şuda olabilir sigara tekelleri acaba diyorum bakın acaba diyorum biz bisikletçileri kekoş görüpte bizim üzerinden bir pazarlama faaliyetine girişmiş olabilirlermi. Bence kudret abi bu meseleye bir el at. Ki bu tekeller çok uzun zaman malboro manlerle, formula 1 lerle zuvarayı atletik, maço, sportif tiplerle özdeş kılmışlardır. Bence böyle bir ihtimal binde bir bile olsa ciddiye almakta fayda var. Trilyonluk cirolardan söz ediyoruz. Bu arada torku takımının her yarış öncesi erciyes tekir kampında ki 2250 metredir yüksek irtifa antremanları yapması daha iyi anlaşılmıştır.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

A.Samed.Y

Aktif Üye
Tepki
100
İsim
Abdussamed
Bisiklet
Salcano
Performans dedinmi akla keçiboynuzu pekmezi gelir,sabah aç karnına dikin kafaya düşün yola, molasız 75 km garanti

tuna ünüvar

Daimi Üye
Tepki
626
Bisiklet
Sedona
Bakın arkadaşlar iç mihraklar beni bu oyunun içine çekmeye çalışıyorlar. @Furkan TK arkadaşımız bir iç mihraktır , paralel yapının adamıdır. Ben bu oyuna gelmeyeceğim. Eyyyy @Furkan TK kimse benim gücümü sınamaya kalkmasın.

Sigara hakkında size ibretlik şey söyleyeceğim.Sigaranın mucidi Philip Morris'in ölmeden önceki son sözü " Allah benim belamı verdi" olmuş. (pis herif , eşşoğlueşşekk (afedersin) ne biçim adamsın sen yahu buda paralelci çok sinirlendim)

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Sigaradan gelen bir fayda varsa -ki bence zararı faydasından fazla-, o da düzenli kullanmakla olur, yani şimdi bir nikotin alayım performansım artsın gerçekçi gelmedi bana.

Bundan 3 yıl önce Atilla ekibiyle Adana yarışına katıldığımda, aynı odayı paylaştığım arkadaşım bendeki hapları gördü. Kalp ameliyatı nedeniyle coraspin kullanıyorum. Kısa bilgi vereyim: Aspirin, coraspin gibi ilaçlar biliyorsunuz kan pıhtılaşmasını önlemek için kan akışkanlığını arttırıyor. Bunun da kanın damarlarda taşınmasına artı etkisi var ve doping kategorisine giriyor. Aynı zamanda da bir bölgemizde kanama olduğunda kanamayı durdurmak güçleşiyor. Ben sonraki yıllarda anestezili ameliyatlara girmeden bir hafta öncesinden coraspini bırakıyordum çünkü aksi halde ameliyata almıyorlardı. Bu arkadaşım 5-6 tane hap istedi, zannettiği şuydu: hapları alırsa hemen performans artacak. Böyle bir şey yok :) ona da izah ettim ama anlatamadım, verdim hapları. Ben vermesem eczaneden alacak. Coraspin kullanmıyorsanız bu hapı alır almaz bir şeyler değişmiyor. Birkaç hafta düzenli kullanmanız gerekiyor ki vücudun bunu benimsemesi lazım. Zaten bırakınca da etkisi hemen geçmiyor, aynı sigarayı bırakmak gibi.

• Beğen
Tepkiler: kev1ncon

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Edip Dinçer Sigara içerisinde bağımlılığa sebep olan etken maddelerin içinde en hafifi nikotindir. Bandını kullandım, sakızını kullandım, elektroniğini kullandım. İnsan nikotinden nefret ediyor ama sadece nikotinden! Birde o kullanımlarda sürekli sigara içme gereksinimi duyuyor insan :D
Ben nikotin sakızıyla birlikte içiyordum sigarayı (Belki sigaradan tiksinirim diye:)) Doktorun dediği; sigara içerisindeki maddelerden biri beyne uyarı gönderiyor bağımlılığı yapan o madde(adını hatırlayamadım) champix ilaç içerisinde o madde var ve ilacı alınca sürekli beyni uyarıyor falan ama denemedim ilacı.

• Beğen
Tepkiler: kev1ncon

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
3 aydır e-sigara kullanıyorum. İlk başladığım andan itibaren sigara içmedim. İçimde varmış demek ki :D

• Beğen
Tepkiler: Kerem Özbayrak

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Makale harici yazacağım, yaklaşık 10 yıl sigara kullandım. Haftada 1-2 paket içen birisiydim. Hiç bir zaman günde 1-2 paket bitirmedim, keyiften içiyordum da diyebiliriz. Bisikleti aktif kullanmaya başladığım 2013-2015 yılları arasında, az da olsa içmeye devam ettim. Bir süre sonra evime giden eğimli yolu çıkamadığımı görünce, sigara veya bisiklet, ikisinden birisini bırakmam gerektiğini gördüm.

Tercihimi bisikletten yana kullandım ve 15 Mart 2015 tarihinden bu yana sigara'yı ağzıma sürmüyorum. Sigara insan sağlığı için zararlı mı? Sorusuna odaklanmakta fayda var diye düşünüyorum.

Strelok

Aktif Üye
Tepki
258
İsim
Tuncay
Bisiklet
Bianchi
Ciğerlerin kapasitesini doğal yollardan artırmak varken,
sigara ile buna teşebbüs etmek pek akıl kârı gibi gelmedi açıkçası.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
yüksek irtifa jeneratörü, Yüksek irtifadaki oksijen ve hava oranını taklit edip ciğerin güçlenmesine yardımcı olmak için kullanılan bir alet. çok isabetli ,yüksek rakımlarda bisiklet sürmek son derece faydalı,birde eğimler bol ise yemede yanında yat...

@mehmetsunu işte tamda burda 99 km sonra 15 km eğime benim kalp bir şey demiyor ise üstelik yavaş atıyor ise dönüşe 72 km basıyor ise kalp ne oldu bana demiyor ise ,sigara tiryakiliğimin olmadığından ,bir sigara tiryakisi 99 km üzerine 15 km rampada ne olur ,onuda mehmet dostum genç arkadaşlara bırakıyorum.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Kudret Kurtcebe

ben cevaplıyorum. pert olur.

• Beğen
Tepkiler: C.Biberci

bforummurat

Aktif Üye
Tepki
113
İsim
Arif
Bisiklet
Carraro
evet evet tabi performansı arttırır, özellikle uzun vadede yüksek performans sağlar :)

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
1 hafta sürekli sigara dumanına maruz kaldım bir arkadas yüzünden.O haftadan sonraki ilk gün okula e5ten gittim ilk kez ve doğal olarak hızlıydım.Yalan değil kalbime bıçak saplanır gibi oldu nefesim kesildi.Belki alakası yoktur sigara ile ancak ikisi birbirinden sonra olunca ilk aklıma gelen sigara dumanı oldu.

Murat.Bagci

Forum Demirbaşı
Tepki
299
Bisiklet
Scott
trollemeden ziyade dergi aslinda holiday reading subsection altinda cmaj (Canadian Medical Association Journal ) a bagli bir dergide yayinlamis bir makaledir. arada boyle tip ogrencilerinin ki bu yaziyi yazan kardesimiz de tip uzmani vs olmayip sadece tip fakultesinde ogrencidir :) yani her ne kadar sci de cite edilen bir tip dergisi olmasina ragmen fazla kaale almadan oyle bos zamanlarda hafta sonu okunacak kose yazisi tarzinda bir yazidir .

Abstract onsoz de zaten 'However, if research results are selectively chosen, a review has the potential to create a convincing argument for a faulty hypothesis' demesi ile yazarin amaci tip camiasinda yanli ya da yanlis argumanlari kullanarak ne kadar da dogru zannedilebecek sonuclar ortaya cikarabiliecegini gostermek istemis (burada ki bazi mesajlardan basarmis oldugunu da gormekteyiz) bu yuzden de sigaranin bile atletik performansi arttirabileceginden bahsetmis. bir nevi hem tip dunyasinda aslinda bildiklerimizin duyduklarimizin o kadar da gercekci olmadigindan ya da bize farkli lanse ettirildiginden bahsetmek de istemis... yani her okudugunuza duydugunuza inanmayin demek istiyor. benzer durum ulkemiz de sikca yasanmakta . ozellikle tv de herhangi bir doktor prof (tip saglik beslenme ya da dini meseleler hakkinda) vs cikip bi sey soyledigin de arastirmadan sorgulamadan direk inanilmasi gibi..

Abdullah07

Daimi Üye
Tepki
425
İsim
Abdullah
Bisiklet
b'Twin
13 yıl sigara kullandım. O zamanlar bisiklet kullanmıyordum ama merdivenlerden çıkarken nefes nefese kalıyordum. Sigarayı bırakalı 6 yıla yakın oldu. Şimdi merdivenlerde oğlumla yarış yapıyoruz. Altı yıl daha yaşlı olmama rağmen nefeste hiç problem yok. Bende sigarayı bırakmak daha etkili oldu gibi.:)

Serrchi

Daimi Üye
Tepki
769
İsim
Serhat Özcan
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Cyclocross
Kim ne derse desin tütün ve tütün mamüllleri güzeldir, hoştur.

ama herşey de olduğu gibi kararınca kullanımında..

• Beğen
Tepkiler: Tuna Toksoy

Migel

Daimi Üye
Tepki
431
İsim
Migel
Bisiklet
KTM
Sigara o kadar yararlı ki sigara kullanmadan önce mtb kullanıyordum şimdi yol bisikletine biniyorum.Mtb ile 30km/saat ortalama yakalayamıyorken şimdi yol bisikleti ile rahatlıkla yakalayabiliyorum.Fark kesinlikle sigaradan olmalı ;)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
demokrasi var,
isteyen bedenini harcar ,günde 2 paket sigara ile ,isteyen akşamcı olur ,bir büyük rakıyı devirir,
burası bisiklet forum ise,bisiklet denince aklımıza önce sigara gelmez herhalde,bisiklet sürüpte sigara kullananlara epey şahit oldum,onları kınamadım,çünki zararı kendine,ama daha önce idmanlara gelen arkadaşları ikaz ettim,hem 50 km durmadan basacan ondan sonra sigara içecen ,idmanlara arkadaşları seçerken kesinlikle sigara alkol alışkanlıklarının olmaması gerekiyor idi,birde kronik hastalıkları(yüksek tansiyon gibi ),şu anda mevcut sabit topik var 48-64 km pedal kesmeden idman topiği,burada kurallar nettir,sigara içenler için bu idmanlar kesin risk taşımaktadır,
gerçi sigara içenide içmeyenide aynı son bekliyor ,ama bu beden bize kiraya verildi ise iyi kullanma şansımız var.

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Sigaradan tam performans alamazsanız barış çubuğu tüttürün oda yetmez ise bir fabrika bacasına kafanızı sokabilirsiniz:)

• Beğen
Tepkiler: The UGUR