Sigara içmek performansı arttırır mı?

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.594
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisiklet'de sigara şaaart. Her akşam da 5 bira içtiniz mi işte oldunuz Peter SAGAN.

Scudo

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.971
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Wigo Paşa(Sir Bradley Wiggins) vardı 2012'de Tour'u kazandırmak için gökyüzündeki yıldızları aynı hizaya getirdiler.Sağlam sigara içiyordu.Baş domestiği de Froomey idi.

Biraz sigara biraz salbutamol işi götürdü:ssrtcbya::snzdglsn::krnz::ckskc:

unnamed.jpg

• Beğen
Tepkiler: Atasoy

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
Herkesin genetiği farklıdır, sigara herkesi aynı şekilde etkilemeyebilir, ama genelde kötü etkiler diyebiliriz sanırım.

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.238
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@BF Okuru Ciğerleri etkilememesi mümkün değil.

Goflet

Forum Bağımlısı
Tepki
1.589
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
32 yaşındayım, 12 yıldır günde 1 paket sigara içiyorum. Son 3 yıldır bisiklete, son 1 yıldır da yol bisikletine biniyorum. (daha öncesinde yüzme, savunma sporları, hentbol ve futbol) Şu an şehrimdeki en iyi bisikletçiler (çoğu sigara içmiyor) ile aynı performansları yapıyorum (strava ve beraber yapılan performanslar) Sigarayı bırakmak istiyorum ama şu an o kadar iradem yok. Sigarayı bugün bıraksam performans katkısını görür müyüm bilmiyorum. Son 1 yıldır performans odaklı bisiklete bindiğim için vücudun henüz gelişim aşamasında. Bacaklarımdaki damarlar yeni yeni belirginleşmeye başladı. Sigara hakkında bildiğim bir şey ki sigara içmek damar ve sinir gelişimini yavaşlatıyor. Sigarayı bugün bırakmak vücudumun bir bisiklet atletine dönüşme hızını artıracaktır. Hız, güç olarak 10 yıla yakındır sele üstündeki arkadaşlarımdan eksiğim yok hatta yüksek efora daha uzun süre dayanabiliyorum. (genetik düşük nabza sahibim) Ancak sprint atmak, patlayıcı güç uygulamak yapamadığım bir şey ve performans öncesi ısınmaya uzan zaman ayırmam gerekiyor. Kafamda ki soru acaba sigarayı bırakmak bu eksiklerimi gidermeme yardımcı olacak mı. Umarım bir gün sigarayı bırakacak iradeye sahip olabilirim.
sigarayı bırakırsan yeniden doğarsın, ben 10 sene önce bıraktım hayatımda yaptığım en iyi şey.

burcinhan

Forum Demirbaşı
Tepki
1.374
İsim
Burçinhan Doğan
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bir bira içip performans artışı yaşayan etrafımda insanlar var.

Oğuzhan Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.795
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Felt
@burcinhan Bira karbonhidrat içerdiği için -eğer karbonhidrat eksiği varsa- performansı arttırır.

• Beğen
Tepkiler: burcinhan

PuncherZ

Puncher
Tepki
5.428
İsim
Ziya D. Bilgitoğlu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cipollini
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sigarayı bırakan bir arkadaşım bunun iradeyle alakası olmadığını, iradeyle sigarayı bırakmanın mümkün olmadığını, kimsenin o kadar güçlü olamayacağını, sigara içmenin insana büyük mutluluk verdiğini, ayrı kaldıkça savaşmanın daha da zorlaştığını, kendisinin de defalarca denediğini ama ancak kafasında sigaraya olan “inancını” yitirdiği için bırakabildiğini anlatmıştı. Sigaranın ona verdiği mutluluğun gerçek bir mutluluk olmadığını anlamış. Bir nevi aşık olduğunuz insanın kötü bir yanını görüp ondan soğumak gibi.

Hep sportif bir insandı, ama çok da sigara içerdi. şimdi bıraktığına çok çok memnun, maraton falan koşuyor. geçen asansörde sigaradan dönen birisi indikten sonra bana gayri ihtiyari dönüp “şu sigara içenler de ne pis kokuyorlar” gibi bir laf etti, sonra ettiği lafı fark etti, birlikte gülmeye başladık. Sigara içenler alınmasın, kötü niyetle anlatmadım. Eğer olayı kafanızdan çıkarırsanız olabiliyor demek için anlattım.
İrade derken aslında bahanelerden kurtulmak da diyebiliriz. Yazılım sektöründeyim, sürekli odaklanmış şekilde çalışmam gerekiyor, saat başı bir sigara mola sebebi ve iş arkadaşlarım da sigara kullanıyor. Bunlar benim bahanelerim. Daha önce 3 ay sigarayı bıraktım. Bırakma sürecim çok sancılı geçti. Sürekli boşluk hissi, göğsümde sıkışma, asabiyet ve odaklanma sorunu. 3 ayın sonunda arkadaş ve içki ortamında yenik düşüp yeniden başladım. Geçen sefere göre bırakma sürecinin ne kadar zor olduğunu biliyorum fakat buna karşılık artık, bisiklete başladıktan sonra tekrar sigaraya başlatacak bir ortamımın olmaması ve bisikleti bir spor olarak görme avantajım var. Lazım olan tek şey hadi sigarayı bırakıyorum cümlesini kendime kurmam. Daha önce denememde her sigara içmeyi istediğimde kendimi "sen vücuduna söz geçiremeyecek kadar aciz misin, iradesiz misin" gibi motivasyonları kullanıyordum. Bu motivasyonları kullanıp tekrar sigaraya başlamakta insanın gururunu kırıyor açıkçası. Bu seferki motivasyonum bisiklette performans olacak bakalım da sigara içtiğim her gün kayıp.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.471
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ziya, on rod olmasına on rod sun ama kendine dikkat et sonun jon lord olmasın.

PuncherZ

Puncher
Tepki
5.428
İsim
Ziya D. Bilgitoğlu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cipollini
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Eywallah :D son 3 yıldır yılda bir kez kardiyoloji muayenesi oluyorum. Performans yapan 30 yaş üstü arkadaşlara da öneririm.

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.058
Bisiklet
Diğer
Ne güzel soru bu zeka fışkırıyor

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.238
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
edit....
sigara hem sağlığa hem cüzdana zarar 3 aylık sigara parasına bisiklet alınır.

Son düzenleme:

Şeffaf

Forum Bağımlısı
Tepki
2.470
İsim
Burak
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
@Şeffaf hocam esrar eroin yasa dışı, sigara ve alkol yasal. ha tabi insan onlarıda kullanabilir ama yasal yaptırımı var, ceza alıp bulundurmaktan hapse girebilirsiniz bu aşamada yinede özgürlükten bahsetmek anlamsız. sonuçta insan birini öldürebilirde hür iradesiyle ama 18 yıla kadar cezası olan bir özgürlük. yanlış anlamayın sigara ve alkolün bile 18 yaş altına satılmadığı bir ülkedeyiz (ki iyikide öyle) , esrar eroin vb uyuşturuculardan 10 yaşında çocukların bile girebildiği bir platformda bu kadar doğal ve özgürlüğe istinaden bahsedilmesi bence doğru değil.
O yüzden ve bazı başka endişelerim nedeniyle mesajı yazdıktan hemen sonra sildim ama siz görmüşsünüz.
Selamlar..

• Beğen
Tepkiler: HakanAydn

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.238
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Şeffaf anladım hocam, ard niyetli yazmadığınız belliydi ama isabet olmuş. a.s.

• Beğen
Tepkiler: Şeffaf

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.594
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ziya ninja olduk Mehmet abi. Yakında bisikleti köşeye bırakıp yıldız fırlatır bize forumda.

erhan erhan

Daimi Üye
Tepki
865
İsim
erhan
Bisiklet
b'Twin
Geçen ay bir ağabeyim mesanesinde oluşan tümörden ameliyat oldu. Mesanesini aldılar. Onun yerine de vücudunun dışına ince bağırsağından bir parça çıkarttılar. Özel bir torbası var. Artık birkaç saatte bir tuvalete gidip o torbayı boşaltıyor. Psikolojisi mahvolmuş durumda. Mesane kanserinin en büyük sorumlusu sigara.

Tepki
274
İsim
Cüneyt TURAN
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
sigaranın sağlığa zararları bilimsel olarakta ortaya konmuştur sigarayı bırakmak tamamen iradeniz ile ilgilidir eğer insan isterse gayet te bırakabilir gerisi lafı güzaftır
23 yıldır spor yapan 10 yıl sigara içip bırakmış biri olarak umarım ki tez zamanda isteyen herkes bıraksın 😁

Tepki
234
İsim
Talha S.
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Öldürmez süründürür cinsinden en mutlu anında bile vücut istiyor moralin bozukken bile Nalet bişey, bırakmak isteyen Spora devam etmeli vücudunun geliştiğini farkettikçe sigaranın vücuduna ne kadar ihanet olduğunu anlayacaktır.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: erhan erhan