Shimano 105 mi yoksa Ultegra mı?

Kıvanç Pürtelaş

Daimi Üye
Tepki
93
Bisiklet
Orbea
Merhaba.
Bu konuyu görünce ben de müdahil olmak istedim.
Benzer sorularım var aslında, ve benzemeyen sorularım da var :)

Yakın zamanda Orbea Avant M30 karbon yol bisikleti aldım.
Üzerinde 105 li sistemle birlikte.
Ve yine üzerinde gelen Vision team 25 jantlarımı, geçen hafta Mavic Kysrium SLS jant seti ile değiştirdim.

Uzun yıllar ara verdiğim bisiklete yeni dönüş yaptığım için, en önemli mesele olan kondisyonumu kazanmaya çalışıyorum.

Akabinde, kendime iyice güvenim geldiğinde yarışlara da katılmak maksatlı soracak olursam;
Sizce bu bisikletin, bu donanım ile gayet yeterli olup olmayacağını sormak istiyorum.
Ardından misal Cannondale supersix evo hi-mod veya s-works, trek madone 9 gibi bisikletlerin, ultegra dışında öyle aman aman ne katıp katamayacağını(bana) öğrenmek isterim.
*Kıstası günlük 100km lik bisiklet antrenmanları veya granfondo yarışları bakış açısıyla irdeleyebilirsiniz.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
790
Bi bitmediniz be yeter artık bıktam laan böyle konulardın çıldırtacaksınız illaki adamı birader paran varsa iyisini alırsın yoksa almazsın bu kadar basit ya nasıl anlayamıyorsunuz bunu. Eğer paran olmadağı halde daha iyisini alıyorsan performans farkı olsa bile mutlu olamazsın hep daha iyisini aramakla geçer hayatın. Aylık 2000 lira geliri olan adam bu devirde en fazla 3000-3500 liralık bir bisiklet alması lazım. Bisikletler öyle çok para verince sizi uzaya çıkartmıyor yapacağınız iş yine aynıhayattan biraz keyf almaya bakın ya bu kadar kısa bir hayatımız varken siz hala 105 mi ultegramı diyorsunuz ben bisiklet diyorum. bisiklet sürdüğüm zamanlar diyorum bunlar en iyi grup setten bile daha değerli şeyler bir grup set size mutluluk verebilir bilir ama bisiklette yapacağınız sürüşlerin zirveye ulaşmanın verdiği o duyguyu o zevki başka ne verebilir size soruyorum bir grup set bu zevki verebilir mi.

İsteidğim şey çok değerli olan zamanınızı böyle sıradan konulara harcamayın hayatta mutlu olduğunuz şeyleri yapmaya çalışın bir ürünün vericeği zevk 2 sürer ama bisikletin üzerinde geçireceğiniz süre paha biçilemez bunu anlayın eğer bana soracak olsanız bende 105 set var çok önemlimi değil ne önemli diye sorucak olursanız sadece bisiklet sürmek derim sora set olsada çok bir şey fark etmezdi benim için hedeflerimi belirleyen şeyin grup set olmadığını çok iyi biliyorum öğrencilik arifesinde olduğum için maddi açıdan azcık sıkıntı içerisindeyim böyle hafif bir pişmanlık var bisiklet süremediğim günlere üzülüyorum uzaklara gidemediği yeni yerler göremediğim günlerime üzülüyorum umarım herkes bir gün istediği bisiklete kavuşur ancak o zaman metalin yenilemediğini anlarlar zamanınızı iyi değerlendirin benim gibi salak salak yazılar yazarak zamanınızı öldürmeyin çıkın bisiklet sürün. insanın yapıcağı en iyi yatırım kendinedir bisiklete değil kendinizi geliiştirin yeni hedefler belirlerin daha önce adını hiç duymadığınız bir yere seyahate çıkın bisiklet sürerken yanınıza kitap alın hayat bu be

Tepki
232
Bisiklet
Salcano
@Pamuk
yaa sen kimsinde elealem hakkinda bilip
bilmeden konusuyorsun yaw sana bu hakki kim veriyor senden yardim isteyen mi oldu gelmis burda insani provake ediyorsun sana mi soracagiz ne yapip ne yapmayacagimizi ne konu acip acmayacagimizi isiniz gucunuz yok milleti delirtmek durup durduk yere hasbinALLAH ve nimen vekil
nerde bole acayip bole model var gelir beni bulur hadi kardesim baska konuya yol al sen gereksiz fikirlerini benim konularima yazmazsan sevinirim bir bitmedi sizin gibi modellerin elealemi gereksiz yere asagilama cabalari yil olmus 2018 beyin hala tanimadigi insanlari
asagilama laf sokma cabalari ne tiplerle ugrasiyoruz yaw ilk bir kac satirindan sonra adam veya madam neysen artik yerine koyup okumadim bile

selim82

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
İsim
selim
Bisiklet araba gibi birşey değil. Yani en kralınıda alsan pedala basmayınca gitmiyor. Bence amatör biniciler için tiagra gayet yeterli.imkan var ise 105 set kral olur. Fakat standart kullanıcı için ultrega dura ace setler gereksiz. Ama imkanın var ise en iyisini almak istersen elbetteki almasın. Fakat seni senden başka hiçbirşey uçuramaz.

Tepki
232
Bisiklet
Salcano
@selim82 gunde 50-150 km arasi yol yapan birisiyim zaten hocam bende farkindayim pedala basmadigimizda gitmedigimizin 105 set hem fiyati hem dayanikli uzun omurlu olmus olmasi 11 disli olmasi da hosuma gitti en kisa zamanda siparisi verecegim insallah

@Pamuk benim uzeriminden prim yapmazsan sevinirim hic sevmem senin gibi provake tipleri

rodya

Daimi Üye
Tepki
908
İsim
Berkay
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bir r8020 kullanıcısı olarak 105 5800 set ile ultegra r8000 arasında ciddi farklar var. R8000 yükte çok kararlı, değiştiricileri harika çalışıyor. Ön aktarıcı çok yumuşak geçiyor ve indexlemesi çok kolay. Zaten Dura ace R9100 ile Ultegra R8000 arasında sadece materyal farkı var. Aynı dura ace teknolojisi daha ucuz malzemelerle üretiliyor adı da Ultegra oluyor. Ağırlık ve kullanılan malzeme harici hiç bir fark yok. (link)
Ultegra r8000'in teknolojileri yeni 105 r7000 set ile gelince aradaki fiyat farkına göre r7000 setin ultegra'nın pazarını büyük ölçüde ele geçireceğini düşünüyorum. Bekleyip göreceğiz.
Bu arada 105 5800 ile tiagra 4700 arasında frenler harici pek bir fark hissedemedim. Bütçesi tiagra'ya yeten bunu hiç dert etmesin. Yatırımınızı daha çok kadroya yapmanızı öneririm.

Motorola

Daimi Üye
Tepki
271
İsim
Abdullah
Bisiklet
Cube
Arkadaslar merhaba, 105 5800 setteki 11-32 kaset yerine ultegra r8000 11-32 kaset takilir mi?

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Motorola

Daimi Üye
Tepki
271
İsim
Abdullah
Bisiklet
Cube
Tesekkurler.... jant setini degistirmeyi dusunuyorum. Eski rubleyi tak cikar ugrasmayayim diyorum. Jant alirsam bir de ruble alayim o zaman. Tekrar teaekkurler...@Murat B.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi