Shimano 105 mi yoksa Ultegra mı?

Yakup3525

Üye
Tepki
2
İsim
Yakup
Bisiklet
Carraro
Arkadaşlar bilgiler için çok sağolun.Benim acı bir tecrübem olduda ilk yol bisikletim çalındı. Eskiydi ama üzerinde dura Ace 7900 aktarıcılar ve vites deiştirileri ultegra 10 lu sistemdi ilk böyle başlayınca gözüm hep yukarıda olucak ama bütcemi iyi bir kadrodan yana kullanmak zorundayım. Buda çalınan evlad 3 aydır yok yer izmir Bornova. Hani ilk aşklar unutulmazmışya bende onu unutamadım Screenshot_20171118-203632.png

Scudo
Tepki
56
İsim
ahmet
Bisiklet
Cannondale
hem 105li hem de ultegralı bisikletim oldu. 105li bisikletim cyclocrossdu ama ben sonradan üzerindeki orijinal dişli lastiği, silik lastikle değiştirdim ve bisiklet biraz daha yol bisikletine yaklaştı. 105li bu bisikletimi 2000 küsür km kadar kullandım. sonrasında halen kullanmakta olduğum ultegralı bisikletimi aldım. yukarıda arkadaşlar 105 ve ultegra arasında vites geçişinde netlik ve ses farkı olduğundan bahsetmişler. kendileriyle hemfikirim. ayar hususuna gelince ikisinde de hiçbir problem yaşamadım. doğru vites kombinasyonlarında çapraza düşürmeden kullanıldığı ve temizliğe dikkat edildiği takdirde uzun kmler boyunca bir problem yaşanacağını zannetmiyorum. ülkenin ekonomisi malumunuz. bir çok hobi gibi bunun da tuzlu bir maliyeti oluyor. kararların şekillenmesinde nihai nokta bütçe meselesine dayanıyor.

alembey

Üye
Tepki
98
İsim
Dinçer
Bisiklet
Fuji
Ben de ayni ikilemi yasamistim. Ultegra fiyatina 105 5800 + powermetre aldim. Iki set arasindaki fiyat farki, performans yaninda fazla kaliyor. En azindan benim icin oyle... Eger sportif amacli kullanacaksaniz, powermetre, ultegradan daha cok sey katacaktir size.

Eroseros

Forum Bağımlısı
Tepki
1.300
İsim
Eray Yumuşaker
Bisiklet
Sedona
Tiagra ile 105 arasında çok büyük farklar var mı ?

Fırat Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
851
İsim
Fırat
@Eroseros
1x11 ruble aralığı fazla eğer hobi kullanıcısıysanız tiagra seçin derim.

• Beğen
Tepkiler: Eroseros

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.371
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Eroseros Eski 105 5700 ile tiagra 4700 hemen hemen aynı hatta bence tiagra 4700 daha stabil çalışıyor bu sadece benim yorumum hemen gömmeyin. Yaklaşık 2000 km dir kullanıyorum Tiagra 4700 ü (Tüm set) hiç ayar yapmadım.

İsmail Selçuk

Founder Pelokon Cycling Team on Strava
Tepki
2.529
İsim
İsmail SELÇUK
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ultegra alıp yılda 1-2 yarış koşacağıma 105 le 1 yarış ya koşarım ya koşmam... bu işten para da kazanmıyoruz çok paramız da yok... 105 için kendimce sebeplerim çok (fakir avuntusu). Şaka bir yana sebepler gerçekten hissettiklerim. Sesi hoş, 1 saniye içinde atak yapacağım dediğim de hiç olmadı. Gerek duymadım anlayacağınız. Biz ülke olarak lüksü severiz ama ihtiyaç fazlası olacak bir ürün yerine fiyat/performans odaklı alış veriş yapmak daha akılcı olacaktır. Set araştıranlar @alembey 'in dediği gibi 105 in üstüne birçok ekipman eksiğini tamamlayabilirsiniz. Zaten bu setler ömürlük olmasalar da kullanıcı yorumlarına bakarak 10 binlerce km yapılabiliyor olduğu aşikar, kullanıcı yorumları harika.. Ürünleri satmak için almayın ve bence en önemlisi niçin kullanacağınızı(yarış, hobi, antrenman vs.) kullanacağınızı ve hedefinizi belirleyin ona göre yol alın arkanıza bakmayın. Hep daha iyileri gelecektir... Allah kaza bela vermesin.

Tepki
232
Bisiklet
Salcano
merhaba arkadaslar 105 set ile ultegra arasinda parasina degecek kadar fark var midir iki set arasinda kaldim iki grupsetinden birini alacagim insallah herkese iyi forumlar

• Beğen
Tepkiler: İsmail Selçuk

İsmail Selçuk

Founder Pelokon Cycling Team on Strava
Tepki
2.529
İsim
İsmail SELÇUK
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
yarışmıyorsanız milisaniyelik tepki sürelerine ve ses vs. takıntınız yoksa bence 105 daha mantıklı.

bugra_5211

Üye
Tepki
91
İsim
buğra
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
105 ile ultegra arasında vites sayıları ve oranları arasında fark yok aradaki minik performans farkına daha fazla bedel ödemek artık sizin tercihinize kalıyor.
105 settede 5800- r7000 modellerinde 11'li ruble mevcut 11-32 , 11-28 vs. arka ruble opsiyonları mevcut
50-34 , 52-36 , 53-39 anakol opsiyonları mevcut yarış koşmayacağınıza göre 105 gönül rahatlığı ile tercih edilebilir.

Tepki
232
Bisiklet
Salcano
hocam yeni aldim onlari hali hazirda bisikletim var salcano xrs050 kullaniyorum suan ama ikinci el aldigimdan midir nedir bir yildir hic yol da birakmamasina karsin bir turlu bisiklet icime sinmedi full karbon bir bisiklet toplama fantezisine de giristim tamirden cok anlayan birisi de degilim full karbon kadro bulup grupsetiyle birlestirip bir bisiklet toplamayi dusunuyorum bakalim suan kullandigim bisikleti de satilikta satilirsa da guzel gelir olur

bugra_5211

Üye
Tepki
91
İsim
buğra
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Fatih Yasin Söndüren açıkçası işi ekonomik olarak çözme düşüncesi içindeyseniz xrs050 'nin arka göbeği 11 ruble destekli ise 105 set alıp , bir süre değişen vites oranlarınız ile bisikletinizi bir süre kullanmanız , yapılan değişiklik sonrası içinize sinmesi durumu olacak belki ve karbon sete yönelmeniz bile gerekmeyecek belkide , arka hub 11 destekli değil ise ileriye dönük güzel bir jant tercih etmeniz ilerleyen süreçte sizi 2. bir jant almaktan kuracaktır.