Shimano 105 mi yoksa Ultegra mı?

Boran Selçuk

Daimi Üye
Tepki
352
Bisiklet
Cube
Bu konuyu her 2 vites sistemi arasında yanlış bilinenleri ve algıları düzeltmek gayesiyle açtım. Yol bisikletine yeni başlayan arkadaşlar için faydalı olacağını düşünüyorum.

Shimano 6 grup sete sahiptir. Bunlar en üstten en alta doğru şu şekilde sıralanır.

• Dura-Ace
• Ultegra
• 105
• Tiagra
• Sora
• Claris

Bunlardan Dura ace ve Ultegra Di2 elektronik (bluetooth) vites geçiş sistemine sahiptir. Yani kablosuzdur.

Shimano 105 grup setin ortalama fiyatı pedallar hariç 600 Sterlindir. Shimano Ultegra groupset fiyatı ise 880 sterlindir.(pedallar hariç). Her 2 side 11 dişli sistemlere sahiptir. Her 2 sinin benzerlikleri farklılıklarından çok daha fazladır.

HER 2 Sİ ARASINDAKİ EN TEMEL FARK AĞIRLIKLARIDIR. 105 GRUP SET DAHA AĞIRDIR.

Aşağıda sadece vites sisteminin ayrı ayrı karşılaştırmasını veriyorum.

Fren ve Vites kolları

Screen Shot 2017-06-24 at 09.47.56.png

Kimileri ultegra sistemde vites geçişlerinin daha hassas ve sessiz olduğunu söyler.

Ayna Kol

Screen Shot 2017-06-24 at 09.51.29.png

Gerek 105 ve gerekse Ultegra sistem 53-39, 52-36 ve 50-34 için muadildir. ANCAK ultegra 105 den farklı olarak 46-36 ayna kol'a izin verir.

Ön vites

Screen Shot 2017-06-24 at 09.55.05.png

Gerek 105 ve gerekse Ultegra ön vitesler bire bir aynıdır. Sadece Ultegra da kaplama malzemesinin farklılığı nedeniyle ağırlık farkı vardır.

Arka aktarıcı ve vites

Screen Shot 2017-06-24 at 09.57.42.png

Ultegra da arka aktarıcı karbon fiberce güçlendirilmiş plastik bir kaplamaya sahipken 105 sistemde bu aluminyumdur. Ultegra daha iyi vites geçişlerine sahiptir. Ancak 105 sistemde vites geçişleri daha hızlıdır.

Kaset

Her 2 side 11 li sisteme sahip olup, 105 kasetleri 11-28, 11-32 ve 12-25 opsiyonlarında çalışır. Ultegra ise 11-23, 11-25 14-28. Her 2 side 32 lik dişli sistemi kullanmanıza izin verir. Ancak her 2 sinde de çelik dişliler nikel kaplamaya sahipken Ultegra da istavroz karbon olup 105 de aluminyumdur.

Screen Shot 2017-06-24 at 10.02.47.png

Yani aslında görüldüğü üzere 105 sistem ile Ultegra arasında ağırlık dışında hiç bir fark yoktur. Ağırlık farkı nedeniyle verimlilik muhtemelen %5 dolaylarında fark edebilir. Ancak fiyatlar arasında oldukça büyük farklar vardır.

*Not: Çeviridir.

Scudo

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.901
Bisiklet
Cervélo
Güzel başlık teşekkürler :harika:

Sadece antrenman ve fit kalmayı amaçlıyorsanız alabileceğiniz en iyi grupset 105'tir. Çok dayanıklı ve uzun ömürlü bir set.

Eğer daha çabuk tepki veren, yani yarışta arkanızdaki atağa kalkınca siz de hemen ayağa kalkıp, vitesi artırdığınızda sizi üzmeyen bir grupset istiyorsanız da ultegra idealdir. 105 bu verdiğim örneğe pek imkan vermez, antrenmanda deneyebilirsiniz... Birkaç saniyenizi alır, ama ultegra küt diye oturur. Bu yüzden ultegranın çok fazla ses çıkardığını, kütür kütür geçtiğini söylerler, sesiyle de meşhurdur :D Bunun dışında özellikle STI kollarda daha rahattır ultegra. Hem vites değişimi için daha küçük ve kolay hamleler yapmanızı sağlar, hem frenleri daha iyi tepki verir.
Vites değişimindeki benzer küçük fark aynakol viteslerinde de geçerli, büyük aynaya almak veya küçük aynaya almak, daha zahmetsiz ve daha net olur ultegrada.

Bu saydıklarımın hepsi doğal :) Ultegra bir üst segment sonuçta. Ve 105 ile Ultegra arasında set olarak 400 gram civarı fark bulunuyor (2200 vs 2600) Tabi bu ağırlık rublenin boyutuna göre değişebilir, 11-23 ruble ile 12-28 rublenin arasında küçümsenemeyecek bir fark var :)

105'le kafanız rahattır, ne zaman aldığınızı unutursunuz, mekanik arıza vermez, vites ayarı çok zor kaçar. :)

Aralarında 700 lira civarı (1400 lira vs 2100 lira) fiyat farkı var, ihtiyaca göre tercih yapmak önemli o_O

Ekleme1:
Diğer bir yaygın soru: 105'ten ultegra'ya geçmeye gerek var mı?
Bence yok, verdiğiniz paraya değeceğini düşünmüyorum, elinizdeki ikinci el 105 seti elden ucuza çıkarmak zorunda kalacağınız ve sıfır ultegra set alacağınız göz önüne alınırsa 1000 liranın üzerinde bir fark ödemeniz gerecek, bu tutara eğer montajı sizin yapamayıp bir de montaj parası vereceğinizi, yani bisikletçiye en az 50 lira bayılacağınızı da eklersek 1100 lira kabaca :)
Bana göre tek bir koşulda 105'ten ultegra'ya terfi mantıklı, eski nesil 105'ten, yeni nesil ultegraya terfi. Yani 105-5700'den, ultegra-6800'e terfi, yani 10 vitesten, 11 vitese terfi.
Oldukça mantıklı bir terfi olacaktır, lakin ilerde bisikleti elinizden çıkarmaya kalktığınızda da 10 vites veya 11 vites oluşu fiyatına ciddi yansıyacaktır, bu tüyoyu çok fazla satış tecrübesi olan bir abimden aldım, ağzından kaçırdı sağolsun :D haha

Fakat yeni bir bisiklet toplarken, veya sıfır bisiklet alırken 105 almaktansa Ultegra olanı almak bence daha mantıklı, bütçeniz elveriyorsa (ve karbon bir kadro alacaksanız) bence Ultegra almaya çalışın. Hem Ultegra, 105'e göre daha az değer kaybeden bir set olduğundan satarken de zararınızın daha az olacağını belirteyim o_O

Ekleme2:
Sprint meraklıları için; Ultegra aynakolun daha az esneyeceğine, yani gücünüzü tekere daha iyi aktaracağına emin olun. Gören görmüştür, TUR'16'da bazı takımlarda ultegra set vardı, ciddi sayıda ultegralı takım ve bisiklet gördüm, ama asla 105'li bisiklet görmedim. Ultegra dediniz mi, orada durun ve yarış makinesi aklınıza gelsin :D

Ekleme3:
Bir diğer soru: Granfondo kovalayacağım, 105 set işimi görür mü?
Cevap: Fazla bile :D :harika:

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
Birazdan TDF de yarışan esnemezlik ve hafiflik delisi dedeler gelir konuya :D

NKurtuldu

Forum Bağımlısı
Tepki
1.205
Bisiklet
Canyon
105' i 3500 km. Ultegra'yı da 4800 km dir kullanıyorum.

Ultegra' nın frenleri 105' ten kesinlikle farklı. Vites geçişi de ultegra da daha net. Fark daha ilk vites değişiminde ve frende fark ediliyor.

Sadece kağıt üstündeki ağırlık farklarını karşılaştırmak yeterli değil, kullanım yorumlarnı da eklemek lazım.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
Sanırım karşılaştırma eski ultegrayla yapılmış. Yeni çıkan r8000 de fark daha da açılmıştır.

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.474
Bisiklet
Scott
@Boran Selçuk Detaylı bilgiler için teşekkürler Boran bey. Yalnız aşağıda yazdığınız cümleden farklı anlamlar çıkabilir, o konuyu daha açık ifade edebilirseniz daha faydalı olur diye düşünüyorum:

"Bunlardan Dura ace ve Ultegra Di2 elektronik (bluetooth) vites geçiş sistemine sahiptir. Yani kablosuzdur."

Dura-Ace ve Ultegra grupsetlerde Di2 özelliği opsiyonel olarak sunuluyor diye biliyorum. Yani klasik anlamda telle çektirme yaparak çalışan grupsetler de mevcut bu serilerde. Ayrıca Di2 grupsetlerde kablosuz özelliği de yine opsiyon; veri iletiminin kablo ile yapıldığı Di2 modelleri de var.

Yani her Dura-Ace Di2 değil, her Di2 da kablosuz değil :)

Ekleme: Di2'larda kablosuz veri iletimi yokmuş. Düzeltiyorum :)

NKurtuldu

Forum Bağımlısı
Tepki
1.205
Bisiklet
Canyon
Di2 de kablosuz zaten yok.

Sadece komutlar tel kablo yerine elektrik kablosu ile gonderiliyor.

yoğurtcu

Forum Demirbaşı
Tepki
247
Bisiklet
Diğer
shimano altus 9lu vites bile çok iyi bence, paranız çok değilse 9 lu altus alın üzülmezsiniz

Özhan Akgöğ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.118
Bisiklet
Diğer
@Soykan U.
8000 in ağırlığıyla 6800 ağırlığı arasında pek fark yok. belki 10 gram belki 20 gramdır tam hesaplamadım ama kayda değer bir ağırlık farkı yok hatta bazı parçalar 1-2 gram daha ağırdı eskisine göre.:)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
Simdi 105 i kac km kullanabiliriz, ultregayı kac km kullanabiliriz?
En basitinden zincirini ele alacak olursak, ilk ölen parca o oluyor diye biliyorum.

ysnakblt

Daimi Üye
Tepki
208
İsim
Yasin Akbulut
Bisiklet
Orbea
@Serkan Mıstınoğlu merhaba serkan bey benim orbea da arka aktarici on aktarici ve sti kollar shimano 105 5800 yaris icin bi çabam yok bana yeterli olacağını düşünüyorum fikrinizi almak istedim :harika:

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner

fahrettin akansu

Daimi Üye
Tepki
596
Bisiklet
Focus
5700 serisini yaklaşık 18.000km kullandım,
3 defa zincir ve ruble değiştim sadece,
Değiştirmesem de olurdu ama zaten çok pahalı değil ve sistemin sağlığı için değişmesi artı bir değer,

Sattığım kişiye sıfır temizliğinde teslim ettim ve hala kullanıyor.

@Ahmet Bilge Kaan AKIN

• Beğen
Tepkiler: Clal ve NKurtuldu

Yakup3525

Üye
Tepki
2
İsim
Yakup
Bisiklet
Carraro
Merhaba arkadaşlar. 5700 ile 5800 vites sisteminde bir dişli fazlalık olması hariç bir fark varmı. Bu arada her teknoloji bir özrü doğurur. Ve bu 11 ruble mili saniyede olsa zincirin 11 nci dişliye oturmasını bekketmezmi Max zaman ihtiyacın olan bir yarışta. vitese birkere daha dokunmak? ( bu arada 5700 ile 5800 farkı asıl sorumdur kullananlar yorumlarsa çok sevinirim)

ysnakblt

Daimi Üye
Tepki
208
İsim
Yasin Akbulut
Bisiklet
Orbea
@Yakup3525 merhabalar magazada alirken test etmistim cok fazla teknik bilgim yok ama bi ust seri olmasi icin tercihim 5800 olmuştu ortalama 1 senedir kullaniyorum vites gecisleri cok rahat ve yumuşak 5700 de biraz daha sert bastirmak gerekiyodu ( yada alirken 5700 u surmedim fazla 1 km yol yaptim git gel vitesler daha sert 5700 de onun icin tercihim 5800 du ) dedigim gibi teknik bilgim yok vitesler hakkinda ama ikiside ayni grupset icersinde model farki cok bi fark olmiyicaksa ben sana 5800 u oneririm
ancak yarislara katilicaksan ultegra kullanmalisin ( bana zamaninda bu soru soruldu ) ultegra birazdaha naif miş daha atak daha hafif ve daha yumusak daha sık ayar gerektiriyo ama 105 ler yilda 1 kac kez ayarini yap bozulmadan uzun vadeler kullanirsin
:harika:

• Beğen
Tepkiler: Yakup3525

PuncherZ

Puncher
Tepki
5.430
İsim
Ziya D. Bilgitoğlu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cipollini
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hidrolik frenli fitness bisikletimi drop gidon takmaya kalkınca sti kollar konusunda önümde fazla seçenek yoktu. 11'li sti-rs505 takınca uygun set olarak da 105 set dizdim. Daha önce sora set kullanmışlığım vardı ama hem teflonlu zincir yağı hem teflonlu vites telleriyle 105 bana muhteşem geliyor. Vitesin attığını duymuyor. 8000 km'yi geçti, bisikletine çok titiz bakan biriyim, rublem, zincirim hep temizdir ama 1 - 2 haftalık turlar yaptığımdan da oldukça yoğun kullanıyorum (bikepacking ile). Hala ilk günkü gibi. Seti alırken gözüm hep ultregaya kaydı görüntüsü çok daha estetik ve kibar arada 1500 tl fark vardı malum bütçe. Daha sonra ultregayı deneme şansım oldu muhteşem bir şey fakat benim gibi (tur gravel) tarzında kullanacaklara 105 öneririm. Ultrega dayanmaya bilir 105 kadar.