Shimano 105 mi yoksa Ultegra mı?

Scyleia

Aktif Üye
Tepki
363
İsim
MKR
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sakın yanlış anlaşılma olmasın, soran arkadaşlarımızı eleştirmiyoruz.Parayı kolay kazanmıyoruz, Türkiye şartlarında gelirlerimiz de belli; tabii ki fiyat performans araştırması yapacağız.Ama bütçemiz,gelir seviyemiz yeterli olsa,döviz kuru böyle saçma sapan olmasa üçe beşe bakmaz en iyisini alırdık.
Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar, @alembey , @Ceasar Bravo , @hamlet2006
Tabi olay aslında bütçe meselesi. Ayırdığım bütçenin üstüne çıkmayı düşünmemde ki temel sebep de kurlarda ki ani artış maalesef
2 sene sonra hiç alamayabilirim endişesi bu soruyu sormaya itiyor....
Aslında sormak istediğim nokta tam olarak bu değildi. 105 ile tiagra arasında 1200 tl gibi bir rakam varsa aynı ekipmanlarla sıfır olan iki bisiklet arasında tercih de 105 için 1200 tl fazla gözü kapalı verilir mi?
Benim kafamı bu git-geller son güne kadar kurcalar durur artık yapacak birşey yok. Hakkımda hayırlısı inşallah

• Beğen
Tepkiler: Ceasar Bravo
Scudo

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.971
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ceasar Bravo
Sanki bir yerlerde Trek Emonda Sl 5 mi Peugeot'un ultegra karbonu mu diye soruyordunuz değil mi.Kesinlikle Trek.Trek dünya çapında kabul görmüş global bir firmadır, 2000 fazla verin Trek alın.İkinci ele çıkarsan peugeot dan daha çok zarar edersin.Treki alabiliyorsan bu kadar yaklaşmışken zorla yapıştır.İnan seneye almak daha da zorlaşacak Trekler Kaf dağının arkasına çkaçacak.Kötüsünü yaşadık , şimdi daha da kötüsü gelecek malesef

Ceasar Bravo

Forum Bağımlısı
Tepki
1.679
İsim
Sezer
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@Ceasar Bravo
Sanki bir yerlerde Trek Emonda Sl 5 mi Peugeot'un ultegra karbonu mu diye soruyordunuz değil mi.Kesinlikle Trek.Trek dünya çapında kabul görmüş global bir firmadır, 2000 fazla verin Trek alın.İkinci ele çıkarsan peugeot dan daha çok zarar edersin.Treki alabiliyorsan bu kadar yaklaşmışken zorla yapıştır.İnan seneye almak daha zorlaşacak.Kötüsünü yaşadık , şimdi daha da kötüsü gelecek malesef
Aynen böyle düşünmüyor değilim.
80'lere döndük.

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.971
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
105 ile tiagra arasında 1200 tl gibi bir rakam varsa aynı ekipmanlarla sıfır olan iki bisiklet arasında tercih de 105 için 1200 tl fazla gözü kapalı verilir mi?
Hangi bisikletin 105 ile hangi bisikletin tiagrasını karşılaştırıyorduk hatırlatır mısınız?.Bisikletin marka ve modeline, kadro geometrisine ,karbon veya alüminyum olmasına göre bile bunun cevabı değişir.

• Beğen
Tepkiler: MakRo

fahrettin akansu

Daimi Üye
Tepki
596
Bisiklet
Focus
alacağınız bisiklete ekipman seçerken;
eskidiği zaman yenileyeceğiniz, hasar aldığı zaman değiştireceğiniz parçalarını da hesaba katın,

eğer bütçeniz el veriyorsa aradaki farkı daha iyi bir jant, sele, gidon ve/veya lastik alabilirsiniz,

bunlar bisikletten alacağınız performansı, keyfi ve konforu da ciddi oranda farkedilir kılacaktır.

daha önceden yol bisikleti kullandığınızı düşünerek;
kask, ayakkabı, tayt, forma gibi eksikleriniz olmadığını varsayarak yazıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Serrchi

ali önder

Forum Demirbaşı
Tepki
1.296
İsim
ali önder büyüksünetçi
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@hamlet2006 yeni vergi sistemi ile 100 dolar alıyorsun 1 dolar devlete vergi veriyormussun.ayni sistem altın içinde geçerli... O yüzden alınmış alınmış deyip gözümüz gibi bakacağız...

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.971
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ali önder
Benim akıllı esnaf bir ağabeyim vardı.
Derdi ki önemli olan malı ucuza almaktır.
İlginçtir şunu da derdi ucuza alamadıysan canını sıkma ülkemizdeki gibi enflasyonist ortamlarda çok olsa kârdan zarar edersin.

Kısaca alınmış alınmıştır ,alan değil satan zarar eder.

Bir de ben hep şunu söylerim:''İnsanlar her şeyin en iyisine layıktır.Eğer ki kimseye, doğaya , çevreye ,hayvanlara ,vatana millete zarar vermiyorsanız her malın veya hizmetin en iyisini alabiliyorsanız alın'' derim

Tutmosis89

Forum Demirbaşı
Tepki
1.751
İsim
Mehmet D.
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Genel olarak yorumları incelediğimde 105 ile ultegra arasında aman aman bir fark olmadığı ve 105 den ultegraya geçmeye çok da gerek olmadığı yönünde. Peki ultegra di2 ya geçiş için de aynı şey söylenebilir mi? Açıkçası ilerleyen senelerde 105 setimi ultegra di2 ile değiştirmeyi düşünüyorum. Bir arkadaşım yukarıda değinmiş bisiklet alirken sistem yükseltirken yedek parça fiyatlarına bakmak lazim. Düşüyoruz kalkıyoruz pahalı sistemlerde ufacık bir parça çok para tutuyor.

• Beğen
Tepkiler: HakanAydn

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.522
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Tutmosis89 Benim hayattaki alim kistasim kırıldığı zaman yerine koyabilecek miyim? Di2 geçiş elbette cok fark edecektir. Benzetme tam olmasa da manuel arabadan, otomatik vitese gecis gibi birşey. En oncesinde kadronuz di2 ya uygun mu onu ogrenmenizde fayda var.

Tutmosis89

Forum Demirbaşı
Tepki
1.751
İsim
Mehmet D.
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@trainspotting35 evet size katılıyorum kırıldığı zaman yerine koyabilmek çok önemli. Geçen ghost lectorumun kadro kulagini yamulttum küçücük parçaya 140 lira verdim. Fren balataları ön arka set 350 lira tuttu. Bunlarda önemli tabi. Yol kadromun di2 uyumlu olduğunu biliyorum ama ben de herkes gibi yukseltmeye jantlardan başlarım. Ama di2 nun belirttiğiniz gibi avantajları çok fazla.

• Beğen
Tepkiler: trainspotting35

sargonnas

Forum Demirbaşı
Tepki
1.501
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Diğer
@Ceasar Bravo orta şekerli karbon kadrodan trek emonda sl6 ya geçtim sl5 105 sl6 ultegra setli. Ben şahsen trek almanızı öneririm. Evladiyelik kadro diyebilirim. Ayrıca üzerinde gelen paradigm jantlar hiç de fena değil ilk aşamada işinizi çok çok görecektir. Tek değişmeniz gereken lastik olacatır.

105 ultegra diye düşünmeyin kadro jant düşünün daha iyi. Bence trek 👍🏻

Ceasar Bravo

Forum Bağımlısı
Tepki
1.679
İsim
Sezer
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@Ceasar Bravo orta şekerli karbon kadrodan trek emonda sl6 ya geçtim sl5 105 sl6 ultegra setli. Ben şahsen trek almanızı öneririm. Evladiyelik kadro diyebilirim. Ayrıca üzerinde gelen paradigm jantlar hiç de fena değil ilk aşamada işinizi çok çok görecektir. Tek değişmeniz gereken lastik olacatır.

105 ultegra diye düşünmeyin kadro jant düşünün daha iyi. Bence trek 👍🏻
Teşekkür ederim cevap için. Peki hangi markanın karbonundan geçtiniz Trek'e. Bir de spor ve performans amaçlı kullanım açısından emonda hakkında fikrinizi öğrenmek isterim.

• Beğen
Tepkiler: sargonnas

sargonnas

Forum Demirbaşı
Tepki
1.501
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Diğer
Teşekkür ederim cevap için. Peki hangi markanın karbonundan geçtiniz Trek'e. Bir de spor ve performans amaçlı kullanım açısından emonda hakkında fikrinizi öğrenmek isterim.
Batus vardı ben de. İzmir Doruk bisikletin markası. Genel anlamda memnundum aslında sadece esneme hissedebiliyordum. Trek bu konuda oldukça iyi yokuş yukarı esneme neredeyse hissetmiyorum. Neredryse dememin nedeni daha 800km civarı kullandım 500 ü tırmanıştır ama genede tam olarak algıladım diyemem. Diğer kadroya göre oldukça sert bir kadro. Paradigm jantlar standart her üreticinin koyduğu rs100 jantlardan 3 4 tık yukarı jantlar. Lastikler r2 ise onlar değişecek sadece o da tercih meselesi ben yuvarlanmasını iyi bulmadım lastiğin o yüzden eski lastiklerimi kullanıyorum.

Türko

Sunroofa değil gökyüzüne inananlar
Tepki
3.206
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben 105 kullanıyorum o yüzden 105 😝

• Beğen
Tepkiler: Hami Bulut

Trends

Üye
Tepki
5
İsim
Sabahattin
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba arkadaşlar iyi akşamlar tiagra için neler söylersiniz 105 le arasında çok fark varmı yada arasındaki farklar nelerdir?

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.522
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Trends Tiagra 4600-Tiagra 4700-105 5700-105 5800 ve en son 105 R7000 kullanan birisi olarak Tiagra 4700 ile R7000 arasındaki fiyat farkına değer ama 5800 mü R7000 diye sorsaydınız fark yok derdim. Kollar daha ergonomik ki en önemli fark 11 Li ruble seçeneği. Geçişler daha pürüzsüz kollar daha hassas 105 te.

selim82

Forum Bağımlısı
Tepki
2.423
İsim
selim
Merhaba arkadaşlar iyi akşamlar tiagra için neler söylersiniz 105 le arasında çok fark varmı yada arasındaki farklar nelerdir?
3 sene tiagra kullandım 4700 şimdi 6800 ultegra kullanıyorum. 5800 105 de deneme fırsatım oldu.
Tiagra güzel set vites geçişleri güzel bir tık ağır sadece kullanınız çok performansa dönük değil ve çok para harcamak istemiyorsanız tiagra fazlası ile yeterli. Olmuşken 11 olsun dersen 105 alabilirsin. Ultegra ile 105 yeni serileri kullanmadım o yüzden yorum yapamayacağım. Kısaca 25 km ortalama ile turlar yapıyorsanız tiagra alın keyfinize bakın derim

Tepki
5.345
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benim bildiğim kadarıyla 105, Ultegra dan daha ağır ama daha dayanıklı bir set. Ultegra 6800 kullanıcısıyım şuan set alacak olsam 105 R7000 alırım.

Bıyıkov

Forum Bağımlısı
Tepki
3.079
İsim
Ayhan Bıyıklıoğlu
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bence en onemli noktalardan biri beklenti. Eger performans amaciniz varsa, duzenli gelisim ic8n antreman yapacagim, bulundugum yerde yokuslar da bol diyorsaniz 11 li ruble seçeneği sunan sistemleri tercih etmek mantikli olabilir. Ben su anda 11-34 Tiagra kullaniyorum ve son 3 carkin disli sayilari 26 30 34 oldugu icin %8 uzeri ve degisken yokuslarda ciddi kadans problemi yaşatıyor. 11 28 yada 11 30 11li bir ruble olsa cok daha akici bir vites degisimi ve puruzsuz kadans olacagini düşünüyorum. Yoksa 200 gr agirlik bence onemli bir sorun degil.

sahrana

Daimi Üye
Tepki
578
Bence para yönünden sıkıntınız yoksa yeni seri 105 daha mantıklı,kullanırken herşeyden önce daha keyif alacağınıza eminim,ha ikiside işini görür mü görür,105'in vites geçişlerindeki hissiyat daha iyi.