Sağlam maşa önerisi

Tepki
18
suntor xcm 80mm süper çok sağlam 3 senedir kullanıyorum daha bi hata vermedi zaten wersede yine aynısını alırım hem ucuz hem kaliteli bunny hop yaptığım halde çok sağlam tavsiyemdir alın

Scudo

ujur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.215
xcm mi o maşalar çok dandik 50 kg lik arkadaşım borusunu yamultmuştu ve bende 2 haftada üst köprüyü kırmıştım. çok sağlam bi maşa değil. yani ilk başladığında iyi, yetiyo maşa, sağlamda geliyo ama geliştikçe hareketleri kaldırmıyo daha dün akşamki xcpro maşam kırdığım 5. maşa idi. ondan öncede rock shox tora kırmıştım alt köprüden. bu tür maşalar yanal darbelerde kırılıyo 20 ile giderken 40cm lik kaldırımdan 180i koyunca çat diye bir ses ve kocaman bir kırık. bu işler için üretilmiş maşalardan kullanmanızı öneririm. yoksa sürekli boşa para harcamış olursunuz.

Soner YAMAN

Forum Bağımlısı
Tepki
51
marzocchi al mount -- z serisi ,55 serisi .

yada rock shox pike serisi u-turn olduğu için 95-145 mm ayarlaman mümkün

saygılar

koraymalkoc

Forum Bağımlısı
Tepki
371
Veynah al mountain serisi 140'lık z seriside-55'de.Travelli olanlarıda pahalı biraz.Bunun yerine dj serisi alması daha mantıklı deilmi.Rock shox'dada argyle alması ?Bu saydıklarının hiç biri street için deil.

Soner YAMAN

Forum Bağımlısı
Tepki
51
@koraymalkoc

kardeş almount serisinin 140 - 160 arası modelleri mevcut ayrıca
bende almount serisi var eta özelliği sayesinde 130 mm alçaltılıyo bu birincisi

55 serisinin r modelleri en alt modelleri burda değil ama dışarda 300 $ kadar bulabilirsin (tr de dj serisini 390€ istediklerini düşünürsen hele comp ikinci ele 400 ytl isteniyorsa) dediğim fiyat devede kulak kalıyor 5 r 140 mm ama fazla bir fark olmayacağını düşündüğüm için ha daha ucuz bişey arıyo ise bana sorarsan beleş arıyo demektir biraz para biriktirip alıonamayacak bir amortisör modeli sölemedim
pike modelinin coil serileri ucuz bulabilir ,( yada kısaca z1 drop of seri eski model ikinci el baksın )130mm

saygılar

Soner YAMAN

Forum Bağımlısı
Tepki
51
al mountain 1 seri 160 mm eta + tst2 özellikli modelini ben ucuza buldum 290 $

ujur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.215
pike 430€ civarı liste fiyatı ama all mountain kısa sürede kırılıcaktır. bahsettiğiniz marzocchi all mountain maşalar ise çok sağlam değiller ve onlarda kısa sürede kılıcaktır. ya dj serisinden almak yada argyle serisinden almak çok daha mantıklı.

• Beğen
Tepkiler: hsrv_khy

özçeçen

Üye
Tepki
1
@ujur

kardeş saydığım maşalrın hepsi extreme freeride-dh hariç her alanda kullanılacak amortisörler . bu amortisörleri yakından inceledi isen (özellikle mrzcchi) bacağınn altında dj-fr-am kullanılır exfr-dh kullanılmaz yazar heleki pike amortisörü dj kullanılşdığını almount fr kullanıldığını bilmiyorsun anladığım kadarı ile zaten çak amaçlı olduğu için u-turn gibi bir özelliğe sahip 430€ civarı dediğin trdeki fiyatı aslında biraz araştırsaN BURADADA UCUZUNU BULABİLİRSİN BEN 250€ OLDUĞU YER BİLİYORUM 2007 426 COİL dj-argyle serisi mantıklı dosun ama konuyu açan kişi 130 mm lik maşa önerisi istiyo

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru

ujur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.215
dj maşaları hakkında emin olki senden çok daha bilgiliyim. kullanım türü am yazan bi maşada fr için kullanıla bilir asla yazmaz. yazsa am yazmazdı. pike yi al dj yap demiyorum bi öneri, argyle daha iyi dedim. ayrıca pikenin 1 modeli değil 9 tane modeli olması lazım. 426 serisi en alt model. benim dediğim 454 serisi coil u turn 140-95mm travel. ve bu seriler arasında gerçekten çok fazla fiyat farkı var. 454 ün bi üst serisi baya pahalıydı. ayrıca arkadaş 130mm istiyorum dememiş düzgün oku en fazla 130 olsun 130 dan fazla ise travel ayarı olsun demiş. argyle onun için çok uygun. bana göre gürkan pikeyide kolay kolay kıramaz daha xcm de hiç bişey yok. pike de onun işini görür. araştırma yurt dışından yarı fiyata getirtmekte hiç bişey yok ama turkiyede 454 coil uturn pike yi 400€ nun altına alıcak kişi sayısı çok az.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
@ujur

marzocchi dj 3 sağ alt bacakta use only-dj-fr-am
altındada don't use- extreme fr-dh

mrzchhi z1 drop of 1 130mm_ aynı şekilde yazı bulunmaktadır uyarı olarak bu yazılara dikkat et benden daha bilgili isen

madem bilgilisin tst-2 ? ata?- eta?vf?-rc? çalışma prensiplerini söle anlayım dj serilerin özelliklerini ve türkçe açılımlarını yap göreyim

birde marzchi amortisörlerde çelik yay hangi modellerde kullanıyor
bunları cevapla andan sonra inanayım

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
@oski

426 coil u-turn modeli 2007 250€ zsatılan yer biliyorum araştırmadan mal almaya kalkarsanız serbest piyasa ve rekabetin nimetlerinden mahsur kalırsınız arkadaşlar

mtbfr

Üye
Tepki
12
@ujur
arkadaşım burası kim daha çok bilgili yada değil mezusunun tartışıldığı bi yer değil herkes kendi fikrini söyler önerisini yapar işine gelen tavsiyelere uyar işine gelmeyen uymaz bu tür tartışmalar sadece BİSİKLET SPORUNA zarar verir... iyi sürüşler

• Beğen
Tepkiler: doğukan

tektekerali

Aktif Üye
Tepki
210
Eger ortada bir yanlış varsa ,bu yanlış üzerine tartışılması gayet normal bence arkadaşları bilgilendirmek açısından.
Ayrıca bu tür tartışmalar BİSİKLET SPORUNA zarar vermez,Bu sporu yapanları bilgilendirir.

İYİ AKŞAMLAR.

• Beğen
Tepkiler: dk_35 ve ujur

oski

Aktif Üye
Tepki
132
@hakkoy

araştırmadan mal aldığımı kim söyledi sence şuan napıyorum araştırmıyormuyum ? hangi dükkanda veya kişide olduğunu sordum

• Beğen
Tepkiler: tektekerali

ujur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.215
@hakkoy

en baştan başlıyalım
alt bacakta ne yapılcağı yazar evet. en başta dj yazar hatta çünki dj maşası fr de yapabilirsin diyo hafif arazidede kullana bilirsin diyo. ama allmountain yazan hiç bir maşada dj yazmaz.
drop of aynı şekilde yazı olabilir ama şöyle birşey daha var drop of ne demek dj de back flip at demek değil bi yeredn atlamak demek. yani dj maşasıda değil. ayrıca 130 luk dj maşasıda duro dan başka görmedim. duroyada dj denirse
bilgiliyim evet ama ben içinde ne olduğundan çok çalışmasına bakarım tst -ata- eta bunlardan hangisi dj serisinde var. dj1 de eta varda 160 tan 100 e mi iniyo. türkçe anlamını bilmek herşey değil çalışma mantığını bilmek daha önemli sen herşeyin türkçe adını bilebilirsin.
çelik yay dj 3 de var dj1-2 havalı.
ayrıca yazdığım yazının en başında şöyle bir şey yazıyor dj maşaları konusunda emin olki ben sendan daha bilgiliyim bu saydığım eta ata hangi dj maşasında var? maden anlamlarını biliyon modelleri, biliyon söyle bakalım. bana inanman gerekmiyor. pike al seni idare eder dedim. argyle al ömür noyu kullan dedim marzonun am maşasını al kullanıp kır demedim. ister inan ister inanma ama drop off la dj yapılmaz dj serisindede ne ata ne eta var. ve lütfen bazı şeyler yazarken dikkatlice okuyun ki konu dışına çıkmayın (drop of gibi). anlamıyorsanız 2-3 sefer okuyun.

ujur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.215
@mtbfr

burda benden senden bilgiliyim sen hiç bişey bilmiyon ama ben çok şey biliyorum gibi bişey yazmadım. bazı arkadaşlar yanlış tavsiler veriyor ve bu konudan anlamayan kişiler yorum yapmaya çalışıyor. ne bilcek adam all mountain maşasının dayanmıycağını. dj le ata nın eta nın ne alakası varsa zaten hep buraya toplanıyo ben tavsiyemi sundum başkasıda onlar olmaz bunlar olur demiş. bende onlar bu işin maşası değil bunlar daha akıl karı dedim bu eğer ben zekiyim sen salaksın gibi bi yere getiriceksen bu senin sorunun ama bölye bişey emin olki asla yapmam. zaten benden bilgili olan birisi burda asla drop off gibi eta ata gibi bi örnek vermezdi.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
@ujur

adanadan serdar adlı bir arkadaşa sor z1 drop of 2 amortisör ve o maşanın üzerinde aynen söylediğim gibi am-fr-dj yazısı mevcuttur 2004-2006 modellere bak anlarsın çünki senin dediğin gibi almount modellerinde 2007 den sonra dj kullanılır ibaresi yamıyo aksine dont' dj-exfr-dh yazıyo kardeş bu kadar idda edebildiğine göre 2 yıldır amortisörler hakkında bilgi sahibi olmaya başlamışın belli .

diğer saydığım özelliklerinde çalışma mantığını soruyorum sana zaten tanımı demek zaten çalışma şekli ne işe yaradığı merak etme senin kadar iyi biliyorum.

Drop of dediğin zaten 150 mm lik mesafeden başlıyo birde z1 drop of serisi ayrıca bunun gibi 130 çalışan başka serileride var ayrıca dj3 lerde çelik yay var demişin. onuda ne kadar bildiğin şüpheliki marzocchi bütün modellerinde çelik yay kullanmaktadır ama wf - dj3 DE dahil bütün modellerinde hava takviyeli olarark ürertmektedir .
kısaca fox lar gibi amortisörün içinde iki yumşakyay, koyup ağırlık fazla olan sürücü için iki tanede yedek sert yay vermiyor çelik yayın kullanımına sertlik yapabilmen için ( alt modellerde özellikle) hava kartuşu kullanıyo .

2007 den önce tamamı ile hava lı çalışma olayını dh serilerinde fazla kullanmıyordu. sadece takviye amaçlı maximum 15 psi 'ye kadar kullanılabilen hava kartuşları bulunuyor çünkü güven vermiyordu dh nin kullanımı sadece diğer rc-rc2 ggibi özelliklerin çalışması hava ile mümkündü .

tepme olayında yay kullanıyorlardı dh nin kullam alanı düşünüldüğünde. bu tür modellerde ürettiler shiver - modeli gibi yapılmadı demiyorum dikkat edin

fakat yeni teknolojilerle geliştirdiklri sistemlerle bunu aştılar (ata modeli ağılıkla havalı çalışan modelidir ki 140-180 mesafe ayarı yapılabiliyor- 888 ata havalı modeli var artık)

kısaca senin ve neyi ne kadar bildiğini sabaha kadar tartışırım ama bildiğin yanıldığına yetmez sana bir konuda katlıyorum dj kullanılır yazması hermodelde aynı şeyi yapabilirsin anlamına gelmez ama şu yazdığına dikkat çekmek isterim

(dj serisindede ne ata ne eta var. ) dj serisinde yok evet basit amortisörlerdir ama sağlamdırlar comp o kadar olmasada genelinde ama 2005 de bitirdiği bir modeli var (z150fr ) bu model 150 mm travelli ve eta özelliğine sahip bir model çalışırken etayı açtığında bacakların dışarda kalan mesafesi 30 mm ye kadar inip sıkışıyor ve dj yapmana olanak sağlıyo (bunuda bir kenara not et)

Burda bir kez daha anladımki senin bilgin son iki yıl daki lerle sınırlı . kusura bakma böle tartışma ne kadar doğru bilmiyorum ama birini yalnış yönlendirmekle suçlarken sen ne kadar geniş bilgiye sahipsin onu da düşün hemen ithamda bulunma ( tst lock out - ata iki kademeli çalışma -eta sıkıştırma özelliğidir)bu arada

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
@ujur

kardeşim bu konuyu açan adam dj- argyle modelinin kullanım alanını senin kadar iyi bilmiyomu sence adam 130 mm lik maşa önerisi istiyor bende sana diyorumki al mountain maşa 130 mm sanada dayanır her kesede kaç tane al mount maşa kırıdında konuşuyosun
sen sorusuna karşı dj-argyleden bahsediyosun.

bu adamda salak değildir heralde dj- adı üstünde ne işe yaradığını bilmesin .
adamın isteğine göre yorum yap o olmaz bu olur demenin doğru olduğunu düşündüğün gibi sadece onun sorusuna göre tavsiye vermekte o kadar doğru sen 160 lık deyince bende 130mm kısa çalışma imkanı var dedim .

her şeyi bildiğini idda edende sen oldun sonrasında pıke modeli ile dj yapmanın neresi yalnış yaylı özellikle de yaylı modelini dj için tavsiye ederim

madem sen argyl modeli yada dj tavsiye ettin bende derdim manitou gold label al oda hepsinden babası

ama 130mm için tavsiye isteği.