Ruble - Aynakol - Zincir - Arka Aktarıcı Uyumu

kyucel

Daimi Üye
Tepki
698
İsim
Kamuran YÜCEL
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@can_celik teşekkürler.
Rublede herhangi bir yalpalama dikkatimi çekmedi (belki çok az düzydedir) akşam kontrol ederim. Pedallamada farklı bir hissiyat yok. Sürekli trainer da kullandığımdan pedal gayet akıcı geliyor bana. Akşam zimcirli ve zincirsiz ruble videosunu da çekerim.

Scudo

suyunsesi

Forum Bağımlısı
Tepki
6.014
İsim
Turgay
Başlangıç
1979—80
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benim de akşam bi kontrollerden geçirmem gerekiyor.
Çünkü geçen gün acil olarak binip bıraktığım bisikletimin sürüş esnasında bir kere "çat" diye bir ses ve anlık pedal boşalması yaşadım. Sanki zincir orta dişlilerden birinde tam oturmamış, atlamıştı.

oktay3833

Daimi Üye
Tepki
277
İsim
oktay
Dün bisikleti yıkayıp yağladıktan sonra ruble titremeye başladı. Sorunu nasıl çözebilirim? (link)
(link)

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.915
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Dün bisikleti yıkayıp yağladıktan sonra ruble titremeye başladı. Sorunu nasıl çözebilirim? (link)
(link)
@Spartiat Yıkarken su flibber'ın içine kadar ulaşmış ve oradaki yağ azalınca böyle zangırdama başlamış olarak yorumladım. Sence?

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.715
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
@Spartiat Yıkarken su flibber'ın içine kadar ulaşmış ve oradaki yağ azalınca böyle zangırdama başlamış olarak yorumladım. Sence?
Güzel temizlenmiş.
Titremeyi videodan seçemiyorum, sadece zangırdamayı duyuyorum ama öyle gibi.
Zinciri çıkararak ruble dışındaki her şeyi devre dışı bırakıp rubleyi elle çevirerek dönüşüne bakıp daha yakından dinlemek ya da kaydetmek belki daha iyi fikir verir.

(Konuyla ilgisi yok ama attırıcı alt makarasına takıldım. Önden çok az içeri dönük gibi görüyorum. Öyle mi, göz aldanması mı?)

oktay3833

Daimi Üye
Tepki
277
İsim
oktay
Güzel temizlenmiş.
Titremeyi videodan seçemiyorum, sadece zangırdamayı duyuyorum ama öyle gibi.
Zinciri çıkararak ruble dışındaki her şeyi devre dışı bırakıp rubleyi elle çevirerek dönüşüne bakıp daha yakından dinlemek ya da kaydetmek belki daha iyi fikir verir.

(Konuyla ilgisi yok ama attırıcı alt makarasına takıldım. Önden çok az içeri dönük gibi görüyorum. Öyle mi, göz aldanması mı?)

Dosyalar

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.915
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@oktay3833 Dün bisikleti yıkayıp yağladıktan sonra derken? Bahçe sular gibi hortumla su dökmek mi? Veya camsil şişesi gibi bişeyden spreyle su fışkırtmak mı yaptığınız?

Bisiklette suyla temas etmemesi gereken yerler var ve bu tip su boca etme böyle yerlere suyun ulaşmasına ve oradaki yağın azalmasına sebep oluyor.

oktay3833

Daimi Üye
Tepki
277
İsim
oktay
@oktay3833 Dün bisikleti yıkayıp yağladıktan sonra derken? Bahçe sular gibi hortumla su dökmek mi? Veya camsil şişesi gibi bişeyden spreyle su fışkırtmak mı yaptığınız?

Bisiklette suyla temas etmemesi gereken yerler var ve bu tip su boca etme böyle yerlere suyun ulaşmasına ve oradaki yağın azalmasına sebep oluyor.
Eyvah muhtemelen su girdi hocam o zaman. Bildiğiniz detaylı temizlik yaptım. Basınçlı yıkama makinesiyle yıkadım.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.915
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@oktay3833 Flibber'ı açmak için özel anahtarı var. Veya avuç taşlama kullanıyosan lokma kesip yapacaksın. Veya bisikletçi abiye bi sakal atacaksın. Lokmadan kendim kesip yaparım diyorsan özelden mesaj at nasıl yapıldığının videosunu atayım.

• Beğen
Tepkiler: oktay3833

oktay3833

Daimi Üye
Tepki
277
İsim
oktay
@can_celik @Spartiat Flibber kaynaklı değilmiş sorun hocalarım. Söktüm taktım titreme yine var. Küçük makaralar zincirsiz döndüğünde sıkıntısız, ses yok. Zinciri takınca her pedal çevirişte arka attırıcı titriyor.
(link)
feature=share
(link)

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.715
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
@can_celik @Spartiat Flibber kaynaklı değilmiş sorun hocalarım. Söktüm taktım titreme yine var. Küçük makaralar zincirsiz döndüğünde sıkıntısız, ses yok. Zinciri takınca her pedal çevirişte arka attırıcı titriyor.
(link)
feature=share
(link)
Zincir baklalarında takılma yoktur değil mi?
Makaralar da düzgünse, (link) emin olamayıp sorduğum gibi attırıcı bacağı hafif ön içe dönükse zincir bazı yerlerde attırıcı gövdesine sürtüp sistemi titretiyor olabilir.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.915
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@oktay3833 Flibber'ın içini açtığından emin misin? Bence flibber'ı göbekten ayırdın, sonra tekrar taktın. Flibber açmak kolay bir iş değil.

oktay3833

Daimi Üye
Tepki
277
İsim
oktay
Zincir baklalarında takılma yoktur değil mi?
Makaralar da düzgünse, (link) emin olamayıp sorduğum gibi attırıcı bacağı hafif ön içe dönükse zincir bazı yerlerde attırıcı gövdesine sürtüp sistemi titretiyor olabilir.
Benim de aklıma zincir uzaması geldi. Acaba ondan oluyor olabilir mi?

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.715
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Benim de aklıma zincir uzaması geldi. Acaba ondan oluyor olabilir mi?
Her şeyi kontrol etmek lazım tabii. Ölçtürmekte fayda var.
İleri ya da geri pedal çevirmiyorken, teker boşta dönerken sesler tamamen normal gibi duyuluyor.
Diğer viteslerde değişen bir şey oluyor mu?
"Tak" sesi pedal çevirirken boşluk verilip aniden çevrildiğinden oluyor sanırım, takılma-boşalma değildir herhalde.

Peregrine

Daimi Üye
Tepki
695
İsim
Peregrine
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Şehir - Tur
(link)
Bana "B-Tension" ayarı hatası gibi geldi. Nasıl ayarlandığını youtube'da aratarak bulabilirsiniz. Ben Calvin amcamın manili videosunu aşağıya ekliyorum:

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.080
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar merhaba, mevcutta kısa bacak arka aktarıcı ve aynakol 39x53 ruble 11x25 orana sahip bir çekiş sistemim var, boy ve kilo da fazla olunca yokuş çıkmak eziyet oluyor, eskisi gibi genç, fit ve formda da değilim :) bu bağlamda rubleyi 11x32 yapmak istiyorum.
Araştırdığım kadarıyla, hiçbir aparat kullanmadan, aynakol 53 deyken rublede en büyük 2 dişli kullanmadan ve aynakol 39 da ike ruble de en küçük iki dişliyi kullanmadan da uygun zincir uzunluğu ile kullanılabiliyor.
İlave olarak "Arka Aktarıcı Uzatma Aparatı" kullanabilirim fakat bu aparat uzun vadede aktarıcıya veya kadroya zarar verebilir mi emin değilim, kullanan veya detaylı bilgisi olanlardan yorumlarını, önerilerini bekliyorum.
1652176238848.png

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.715
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Arkadaşlar merhaba, mevcutta kısa bacak arka aktarıcı ve aynakol 39x53 ruble 11x25 orana sahip bir çekiş sistemim var, boy ve kilo da fazla olunca yokuş çıkmak eziyet oluyor, eskisi gibi genç, fit ve formda da değilim :) bu bağlamda rubleyi 11x32 yapmak istiyorum.
Araştırdığım kadarıyla, hiçbir aparat kullanmadan, aynakol 53 deyken rublede en büyük 2 dişli kullanmadan ve aynakol 39 da ike ruble de en küçük iki dişliyi kullanmadan da uygun zincir uzunluğu ile kullanılabiliyor.
İlave olarak "Arka Aktarıcı Uzatma Aparatı" kullanabilirim fakat bu aparat uzun vadede aktarıcıya veya kadroya zarar verebilir mi emin değilim, kullanan veya detaylı bilgisi olanlardan yorumlarını, önerilerini bekliyorum.
287694 dosyayı görüntüle
Ben kaldıraç etkisiyle kadro kulağının daha kolay esnemesine neden olacağını düşündüğümden kullanmayıp sistemin sınırları neyse onda kalmayı tercih ediyorum ama çok fazla kullanan da var. Mesela "Geziniyo" Fırat Delan son tur bisikletinde kullandı (video başlangıcı ilgili yere ayarlı):

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.080
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben kaldıraç etkisiyle kadro kulağının daha kolay esnemesine neden olacağını düşündüğümden kullanmayıp sistemin sınırları neyse onda kalmayı tercih ediyorum ama çok fazla kullanan da var. Mesela "Geziniyo" Fırat Delan son tur bisikletinde kullandı (video başlangıcı ilgili yere ayarlı):
Aslında yeni model arka aktarıcılarda sanki kendinden bu aparat var gibi

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.255
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
287694 dosyayı görüntüle
Merhaba, benim önceki vites grup setimde 50-34 ve 11-28 vardı ve uzun arka aktarıcı vardı. 11-32 ruble ile aparatlı haliyle denedim(jant tellerinden dolayı arka aktarıcı janta dolandı ve uzun bacak idi. Fakat uzun bacak bulamadığım için o an mecbur aparatlı kısa bacak kullandım) , sorun olmadı ancak fazla gerilim olduğunda, mesela 25/30 ya da 28/32 arasından fazla dişliye çıkılırsa eğer, kadro kulağına zararı var demişti mekanikçi. Mantıklı geldi, çünkü kısa ayaklı aktarıcı ile kadro kulağının, zincir dönerken kazandıkları dirençleri farklı olur. Aparatlı da olsa sonuçta uzun bacaklı bir arka aktarıcı çok daha rahat iniş-çıkış yapar ya da sabit kalınan viteste de zincir yükünü taşıyabilir. Ancak kısa bacakta, kadro kulağı daha fazla işin içine giriyor..
DSC_0304.JPGDSC_0250.JPG

• Beğen
Tepkiler: Eser Sevinç