Ruble - Aynakol - Zincir - Arka Aktarıcı Uyumu

ömer yayla

Daimi Üye
Tepki
75
sıfır xt ruble aldım ve sıfır xt zincir aldım ve 2.el olarak xt aynakolum var ama bu kombinasyonda ses yapıyo sanki zincir atıcakmış gibi vede aynakolun 2.carkında zincir atıyo ama acaip bir şekilde zincir ileri dogru uzuyo böyle saçma bişey görmedim sizce sıkıntı nedir aynakolun diger yerlerinde o şekil atma yok ama genede ses yapıyo zincirin alışmasınımı bekliyicez alışması lazımmı yoksa xt aynakoldamı bir sıkıntı var ama önceden bundan önce gene xt aynakol lx ruble xtr zincir vardı bu şekilde bişeyler yapmıyodu nedendir arkadaşlar yarıdım ederseniz sevinirim

Scudo

Tufan Yuzseven

Forum Demirbaşı
Tepki
324
aldığın 2. el aynakolun dişlerinin durumu nedir acaba, özellikle sıkıntılı olan orta yaprağın durumuna bir bakın, anlamam diyorsanız baktırın. uzun kullanımlar (belkide yarışlar) sonrasında rublenin zaman içindeki diş ezilmeleri gibi bir sorunu varsa sebebi bu olabilir.

iyice temizledikten sonra dişlerin baskı gören yerlerine (ön aktarıcının olduğu yerden dişlerin bisikletin ön tarafına bakan yerler) bakınca diğer tarafından farklı olaak ezilme var mı yok mu kendiniz de bakabilirsiniz.

başka bir sebepten de olabilir ama zincir yeni, ruble yeni ve bu sorun sadece en fazla ağır yükte kullanılan orta yaprakta olduğundan akıma bu geldi.

ömer yayla

Daimi Üye
Tepki
75
zincir uzunlugu nasıl olmalı arkadaşlar kaç bakla olmalı birde alışma evresinin 200 250 km lere cıkacagı söyleniyo acaba böylemi bulurmu okadar

ömer yayla

Daimi Üye
Tepki
75
(link)

(link)

arkadaşlar burdan zincir cıkıyo kırank kolu burada iken cıkıyo ve cevirmeye devam ettigimde topluyo acaba sıkıntı 2.carktamıdır ama işin garibi eski zincirde bunu yapmıyodu kafamı cok kurcalıyo yenisini alırım gene cözülmez yoktan yere param gider yardımcı olursanız sevinirim

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Aşınmış aynakola yeni zincir taktığınız için, bu durum normal. Ya alışmasını bekleyin, ya eski zinciri takın (rubleden ses gelebilir yalnız bu sefer), ya da sıfır aynakol kullanın.

• Beğen
Tepkiler: ömer yayla

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Sıfır aynakola gerek yok, aynakol dişlilerini değiştirseniz yeter. Hangi dişlide yani yaprakta sorun varsa onu değiştirirsiniz, zinciriniz gibi sıfır ayarda olur. Böylece sorun yaşamazsınız.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
@dgt97

Evet o da olur ama sıfır dişli bulmak zor ve ederinden pahalı diye biliyordum ben. Artık (yani günümüzde) Türkiye'de bulabilmek mümkün mü? Ve almaya değer mi?

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Haklısınız, fakat forumda 2. el bölümünde satılabiliyor. Bazen denk geliyordu, rastlıyordum. Aslında aynakol dişlisi aranıyor diye ilan açılsa bulunabilir, ama ne kadar sürede bulunur bilemiyorum. Bir de aklıma gelmişken söyleyeyim, sanırım Bike And Outdoor'da vardı. Erdoğanlar'da da vardı, ama XTR dişlisi olarak mevcuttu. Yani fiyatı sizin de dediğiniz gibi bir hayli pahalı. Sanırım biraz araştırmak gerekecek...

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Baktım şimdi oralara. 30-40 TL kadar bir fiyatı var XT orta dişlinin. Ben olsam alırdım sanırım. :)

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Çok iyiymiş, bence kaçırılmayacak bir fırsat. Ben göremedim herhalde, yorgunluktan gözümden kaçmış olmalı. Çok para harcatmadan sorunu çözecek gibi görünüyor. :)

Batuhan İŞBİLİR

Daimi Üye
Tepki
71
arkadaşlar kısa bir süre için belki böyle bir sistem kullanmak zorunda kalıcam sizce bu kombinasyonlar çalışır mı?

cs-hg30 8li ruble ile deore SL-M590 vites kolları + deore LX arka aktarıcı.

bu ilk sorumdu ikincisi ise, şöyle bir sistem tamamlamayı düşünüyorum sizce eksikleri var mıdır?

arka aktarıcı, deore LX RD-M580
ruble: deore CS-HG50
vites kolları: deore SL-M590
zincir: 9lu KMC zincir
aynakol: bu kesin değil ama deore nin bir modeli olucak 9lu ya uygun.

cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
kol 9 vitese uyumlu olur ve ruble 8 li olursa 5. vitesten sonra çatır çutur sesler gelir 7-8. viteslerde yüklenmelerde atar...

şöyle düşün ki aynı mesafede birisinde 9 dişli var diğerinde de 8 ;) kalınlık ve teknoloji farkı..

vites kolu 9 sa ruble de 9
vites kolu 8 ise ruble de 8 olmalı.

uyum sağlamama durumu olmaz 1:2 çalışıyor. ikisi de shimano.
kollar sram arka body shimano dersen o zaman işler değişir ama uyumlu.. ;)

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
shimanonun sayfasında uyumluluk pdfsi var sramdede var onlara bak derim.Bende çözemedim o yüzden üstünde ne varsa artık öyle kullanıyorum.Eskiyincede aynılarının yenisini alıyorum.

kasablanca

Üye
Tepki
12
herkese merhaba .amoeba hussar marka gövdesi olan bisikletimde aynakol,ruble ,jant seti gibi bazı parçaları değiştirmek istiyorum.başta 8 li sistemde parçalar almayı planlarken(şu anki sistemim 8 li) ileriye dönük olarak 9 lu sistem almayı düşündüm.

sorularıma gelince aşağıda yazacağım aynakol,ruble bu gövdeye ve birbirine uyum sağlarmı ?uyum sağlamazsa ne tür modeller önerirsiniz yada siz olsanız eşdeğer özelliklerde hangi parçaları toparlarsınız. jant seti önerileriniz nelerdir(fiyatta çok uçmadan:D).ayrıca yazdığım parçalar uyumluysa ,yeni vites kolları ve aktarıcıları alana kadar 8 li sistemde olan aktarıcı ve vites kollarımla 9. vitesi kullanmadan sorun yaşayabilirmiyim?

(link)

(link)

önerdiğiniz modelleri linkleriyle atarsanız sevinirim

Nedim92

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Sedona
Herkese iyiforumlar kazasız belasız bol pedallar :) Şuan 3x9 deore xt vites sistemi kullanmaktayım. Arka aktarıcım deore xt, ön aktarcım deore xt, vites kollarım da deore sl-m590. Fakat aynakolum çok kötü zamanında 30tl ye biyerden almıştım shimanonun seri dışı bi ürünü :) Sanırım aynakolun diş sayıları aktarıcıya uymadğı için arka aktarıcı çok saçma duruyor, vites arttırdığımda bacak iyice ileri gidiyor ve neredeyse 180derece oluyor. Zaten ön vitesi 3'e geçiremiyorum bile. Şimdi yeni bi aynakol almak istiyorum ama dişli sayıları nasıl olmalı? Bu sistemde bi aynakolun mükemmel bi sürüm için dişli sayıları nasıl olmalı? Zaten alırsamda forumdan 2.el bi deore xt almak istiyorum ama maddi duruma göre de deore yada slx de olabilir tabi :) Bu konuda bana yardımcı olacak, beni bilgilendirecek abilerim arkadaşlarım kardeşlerim mutlaka vardır :)
Birde ruble hakkında da bi sorum olacak. Bunlarıdan da diş sayıları çok önemli sanırım. Şuanda Shimano cs-hg 20 9'lu kullanıyorum dişlilerin sayısını bilmiyorum( mesela 11-34 oluyor en küçük en büyük diye) Bu kullandığım ruble uygunmudur? değiştirmeme gerek varmı? İleride yenileyecek olsam hangi dişli aralıklarında almalıyım?
Yorumlarınızı ve yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden herkese teşekkür ederim :)

mhmmt111

Aktif Üye
Tepki
69
Bisiklet
Salcano
vitesi yanlış kullanıyor olabılırmısın? mesela aynakol 1 iken arka 1-4 arası 2 de ıken arka 4-7 3 te ıken 6-9 gıbı boyle kullanırsan sıkıntı olacagını sanmıyorum yada sunu dene aynakol 1 de ıken arkayı 6-7 ye at attırıcının bacağı rubleye yapısacak gıbı olmuyor yıne açık duruyorsa zıncırınde 1-2 bakla eksık olabılır aynakolun dıslı sayısının etkıleyecegını sanmam pek fazla..

• Beğen
Tepkiler: Nedim92

Semih_ÇELİK

Forum Bağımlısı
Tepki
346
aktarıcı bacagının cok öne gelmesi ön büyüdükçe arkayı ona göre küçültüyosan. düzgün kullanıyosan zincirin kısa kalmış eski aynakolun 42 idi ve şimdi 44 yada 48 ile değiştirmişsen ondan kısa kalır. zinciri değiştirirsen sorunun cözülür. önü en büyüğe arkayıda 1. yani dişli sayısı olarak en büyük dişliye atarsan hem çapraz durur hem aktarıcın öne yakınlaşır bu şekil kullanmaman gerekir zaten. 11-32 en yaygın olanı 34 olmasıda bişey olmaz cok yokuşlu yolları daha rahat çıkarsın rublenle ilgili birşey yok

• Beğen
Tepkiler: Nedim92