PTT ile gönderim yapan yurtdışı alışveriş siteleri

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Alacağınız siteyi verirseniz bakarım. Ödeme için kredi kartı gerekiyor. Yada sanal kart ile ödeme yapabilirsiniz.

Scudo

Latif D.

Forum Demirbaşı
Tepki
24
Bisiklet
Cube
@Özgür Ka
Merlin bike olur büyük ihtimal önerileriniz doğrultusunda birde kargo sonradan mı ödeniyor. ..

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Merlincycles güvenilir bir sitedir, sıkıntı çıkarmaz.

Tüm masrafları internet üzerinden 1 kerede ödüyorsunuz. Daha sonra ürün size gleiyor, vergisini ödeyip alıyorsunuz.

Onur K.

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Merhaba,
Geçtiğimiz günlerde başımdan geçen bir olayı anlatarak bisikletforum'da ilk mesajımı atmış olacağım. Umarım bu konuyu burada anlatmak doğru olur, eğer yanlış başlıkta yazıyorsam, şimdiden kusura bakmayın diyorum.
23 Ekim'de (link) sitesinden alışveriş yaptım. Aldığım ürün; (link)
Linki tıkladığınızda göreceğiniz gibi ürünün fiyatı 73,63 euro, yani 75 euro limitine takılmıyor. Üzerine hızlı kargo fiyatı olan 23,61 euro'nun eklenmesi ile 97,25 euro oluyor. Gümrük hesaplamalarında
kargo hariç tutar üzerinden hesaplama yapıldığı için hiç bir sorun olmadan alabilmem gerekiyordu. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı.
Gönderici firma, ürün ile ilgili beyan formunu doldururken bedelini 97,25 euro yazmış ve ürün gelir gelmez gümrüğe takılmış.
Kargo firması GLS, Türkiye'de ki ortağı MNG kargo. Yani, FedEx ile aynı bünyenin içindeler. Zaten GLS Türkiye yetkilisine ulaşmak için MNG kargoyu arayıp FedEx bölümüne bağlanıyorsunuz.
31 Ekim'de GLS- MNG Kargo'dan e-mail ile bir ihbarname geldi ve arkasından 1 saat süren telefon kavgası. Sonuç: Para ödemekten başka şansınız yok !!
Ürünün ekinde fatura var ve faturada 73,64 ile 23,61 kargo ücreti ayrı ayrı gözüküyor desem bile, beyanname de 97,25 yazılmış yapacak hiç bir şey yok cevabını aldım.
Toplam cebimden çıkacak parayı öğrenmek için sorduğumda;
150 TL Ardiye
53 TL Harç, damga vs..
150 TL Terminal hizmetleri bedeli (eskiden ordino diyırlardı, şimdi ismini değiştirmişler)
50 TL Ürün avrupa'dan geldiği için %18 vergi.
Toplam 403 TL.
Bunu duyduğumda alın sizin olsun, zaten bisiklet ayakkabısı hiç bir işinize yaramaz, soygun bu, dedim.
Şöyle bir yol deneyebiliriz, dedi. Ürünün beyannamesi yanlış yazılmış, kargo hariç tutara bakarsanız 75 euro'nun altındadır, gümrük işlemlerinden muaf tutulmasını istiyorum şeklinde bir dilekçe yazabilirsiniz, dedi.
Ama bu dilekçe kabul olsa bile, Ardiye ve harç bedelelrini (203 TL) kesinlikle ödemek zorundasınız dedi. Ben yine isyan ettim ama başka çarem olmadığı için dilekçeyi yazıp gönderdim. 1 hafta sonra cevap geldi ve kabul edildi, dedi.
Banka hesap numaralarını verdiler ve havale yapıp dekonutunu göndermemi istediler. Bu esnada ürünü istemiyorum geri göndericem, dedim. Tamam peki nasıl isterseniz, dedi. Geri gönderim ücretlerimiz biraz pahalıdır ama haberiniz olsun, dedi.
Ne kadar? dedim, 220 euro, dedi. Bende cevap olarak ya size para vericem ya da o ürünü cebe atacaksınız değil mi? dedim. Cevap vermedi sadece güldü. Sinirden telefonu kıracaktım :):)
Sonuç olarak 205 TL havale yaptım, MNG kargo koliyi getirdi.
Aynı esnada, benim açımdan olumlu bir gelişme oldu, satıcı firma ile iletişime geçtim ve beyannamenin yanlış yazıldığını söyledim. Konuyu inceleyeceklerini ve yardımcı olmaya çalışacaklarını, söylediler. Benim pek bir ümidim yoktu ama, ertesi gün ödeme yaptığıma dair faturaları gönderirsem %50 sini geri ödeyerek yardımcı olacaklarını söylediler. 205 TL'lik faturaları gönderdim ve karşılığında 37,5 euro yu Paypal hesabıma yatırdılar. Bu sayede, toplam da cebimden 373 TL çıkmış oldu.
Konunun özeti olarak, Retto firmasından alışveriş yapabilirsiniz, ancak beyanname kısmını dolduruken kargo hariç tutarı yazmalarını söyleyin. Hatta, faturasında da kargo bedelini göstermesinler. Hatta belki yerel İspanyol postası ile göndermelerini isteyebilirsiniz. En azından PTT ile gelir, kafanız rahat olur.
GLS ve FedEx firmalarından kesinlikle uzak durun, aksi takdirde benim gibi 75 euro altında ürün alıp, telefonda sayısız kavga edip, sonunda 205 TL ödemek zorunda kalabilirsiniz. Alın sizin olsun demesem belki 400 TL ödeyecektim.
Bu 2 kargo firmasının iş yapış şekli şöyle özetleyebilirim ----> Ellerine birisi düşerse para ödemeden kurtulma imkanı yok!!

halukyyy

Üye
Tepki
0
İsim
Halukyy
merhaba,

Navluna kargo bedeli dahil edilir.
Kargo şirketlerinin kişisel eşya kapsamında olan ürünlerden ekstra ücret talep etmeleri yasaktır. İlgili gümrük müdürlüğüne şikayet edebilirsiniz. Gümrüğe tabi olması halinde sadece %18 maktu gümrük ücreti ödenir.
Ya da istemediğiniz bir durum varsa ürünü geri gönderme hakkınız var(gümrük işlemleri yapılmadan) bu durumda sadece posta ücreti ödemiş olursunuz.

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
İlk defa ptt tarafından teslim edilen yurt dışı alışverişim oldu.
Ben yokken işyerine arkadaşlara bırakmışlar 3.65 tl "gümrük snm bedeli" adı altında ücret almışlar. Ptt yurtdışından gelen kargolarda bu ücreti eskiden beri almaktamıdır ? ( hangi mevzuat çerçevesinde almaktadır diye de sormak istiyorum ama bu fazla teknik detay olacak).

Onur K.

Forum Demirbaşı
Tepki
379
@HALUK EKİCİLER

Navluna kargo bedeli dahil edilir derken ne demek istediğinizi tam anlayamadıım, navlun ve kargo farklı şeyler mi?
Valla bende tam olarak ne yapacağımı bilmiyorum. Toplamda 205 TL para ödedim, detayları da ekli faturalar da görebilirsiniz.
(link)
Bu arada, ürünü almıyorum geri göndermek istiyorum dediğimde, (dalga geçmiyorum) gerçekten 220 euro dedi, ücretlerimiz geri gönderimde biraz pahalı olur diyerek güldü.

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
@OnuRRuno
şaka yapıyorsunuz diye düşünüyorum. Firma gayet pişkin dolandırıcılık yapıyor. Faturayı gümrük dikkate alır. istedikleri diğer ücretleri de zaten firma kendine alıyor. gümrüğe giden bir para yok. ortada bence sahtekarlık var. firmanın genel müdürlüğüne şikayet yazın çünki başınıza gelen tüketici aleyhine alt kadame çalışanların keyfiyeti gibi geldi bana. faturanız direkt kanıt. gümrük yada şu garip kargo firması istediği belgeyi geçerli sayamaz. belli ki satıcı kargo ile ürün fiyatını birlikte yazmış.
paypal üzerinden alışveriş yapmışsınız paypal üzerinden ödemeye itiraz edebilrdiniz aslında paranızı hemen çekemezlerdi en azından .

Onur K.

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Önceki mesajımda gönderdiğim 3 adet faturaya ek olarak, ödemeyi yaptığım Özdemir Gümrük müşavirliği firmasının benim adıma düzenlemiş olduğu bir de dekont var. Bu 3 gider kaleminin tahsilatı yazıyor.
Benim anladığım şu;
Türk hava yolları ambarları ürün depoma girdi diyerek kendi tarifesine göre ücretler belirliyor. MNG kargoya faturalıyor, MNG kargo ise bu ücretleri Özdemir Gümrük Müşavirliği aracılığı ile tahsil ediyor. Sonuç olarak bu para türk hava yollarının kasasına giriyor.
Benim işlemimde herhangi bir gümrük ödenmedi ve ithalat işlemi yapılmadı. Benden ambar, hammaliye ve muayne adı altında tahsil edilen tüm ücretler türk hava yollarının kasasına gitti.
Bu durumda kimi kime şikayet ediceğimi bilemiyorum.

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Konuya bir ekleme daha yapayım.

(link)

Adından da anlaşılabileceği gibi İngiltere'de bir bisiklet dükkanı. Royalmail International Signed For ile gönderiyor. Merlincycles'dan alamadığım yağ ürünlerini buradan aldım.

Ayrıca konuya bir ekleme de şu şekilde yapayım. Pakediniz Royalmail ile geldiğinzde posta işlemi olarak görülüyor, kargo değil. Bu sebeple büyük kutular dahi gümrük muayenesine girmiyor. Bana son gelen kutu şu büyüklükteydi:

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/v/1460296_10152024940797320_822784344_n.jpg?oh=171ed6de8148bb26ef11ead0d9a04b8f&oe=52914F5C&__gda__=1385292769_59ca37287eb82f4b2e4dc87e096f42fb

• Beğen
Tepkiler: Oğuzhan Y.

Onur K.

Forum Demirbaşı
Tepki
379
@Tuncay Üner

Bu yoruma kesinlikle katılıyorum, bende (link) ve (link) 'dan lastik, suluk, suluk kafesi ve bir kaç tamir aleti aldım. 2 sitedende 1 hafta içinde geldi, hatta fawkes cycles siparişim "royal mail international signed for" değil "royal mail airsure" olmasına rağmen 5 günde geldi.

Fawkes cycles' da camelbak suluklar indirimde ihtiyacı olan bir baksın derim..

Tunç Tuncay

Forum Bağımlısı
Tepki
828
İsim
Tunç Tuncay
Bisiklet
Canyon
arkadaşlar ben en çok fransız olan (link) kullanmaktayım. fiyatları ingiliz firmalarına göre oldukça uygun. ayrıca aldığınız ürünün fatura üzerinde gösterilmesi gerekli bedeli mail yolu ile bildirdiğinizde ona uygun belge düzenliyorlar ve gümrüğe takılmadan elinize geçiyor. Herhangi bir özel firma ile değil ptt ile ulaştığı için ve kargo takip nosuda olduğu için aldığınız ürünün takibi ilede güvende oluyosunuz. Ayrıca iade yada ürün değiştirme gibi konularda da oldukça iyiler. sadece bazen ellerind eolmayan ürünler sitelerinde olabiliyor o zamnadaürünü temin edip yollamaları biraz uzayabiliyor. tavsiye ederim.

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
@tunç tuncay

fiyatları merlincycles.com ile karşılaştırdığımda xxcycle sitesinin çok daha pahalı kaldığını gördüm. ayrıca sram apex arka attırıcı için kargo ücreti 22 küsür $ diye not düşmüş. delivery kısmında ise gönderi metodu yazmıyor.

ben şahsen böyle sitelerden uzak duruyorum.

• Beğen
Tepkiler: Serdar KRT

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
xxcycle dan çok defa alışveriş yaptım, önceden kargo ücretleri daha düşüktü, sonradan artırdılar. Fiyat olarak bazı ürünler düşük olabiliyor. Neticede merlinde de her ürün ucuz olmuyor, ürüne göre en uygun fiyatı bulduğunuz siteler genellikle farklı farklı siteler oluyor.
Kargo olarak takipsiz seçerseniz airmail ile, collissimo la poste derseniz de hızlı posta ile geliyor. Her ikisinin de teslimatını PTT yapıyor ancak takipli seçeneği daha yavaş geliyor.

Sinan Çakır

Forum Demirbaşı
Tepki
350
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Cannondale
Buyincoinsden aldigim kargom ülke sınırlarına girmiş bundan sonra nasıl takip edeceğiz

norkun

Üye
Tepki
0
Selamlar arkadaşlar,
CRC yada Merlin'den bisiklet alsam, ürünün elime ulaşamama gibi bir durumu olur mu? Bide gümrüğe takıldığında %18 vergisi haricinde benden başka ücret isteme durumları var mıdır? Zaten gümrüğe takılmama ihtimalini düşünmüyorum bile :) Daha önce tüm bisiklet alanlarınız olduysa deneyimlerini paylaşabilir mi acaba.

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
@norkun

Ulaşmama durumu olmaz, vergini ödeyip bisikletini alırsın. Tek dikkat etmen gereken şey bisikletin fiyatı 1500euro'yu geçmesin.

norkun

Üye
Tepki
0
@Tuncay Üner

Vergi haricinde terminal parasıydı ardiye parasıydı şu bu parasıydı diye başka ücret talep edilir mi peki vergi haricinde?

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
@norkun

Sorunun cevabı ve daha fazlası konunun ilk mesajında mevcut.