PTT ile gönderim yapan yurtdışı alışveriş siteleri

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Bu konu için daha iyi bir başlık bulabilirdim ancak uzun başlıkları sevmiyorum, bir çırpıda okunsun istedim. Tabii bide jargonda bu şekilde geçiyor.

Neden PTT?
Bu başlığı okuyorsanız büyük ihtimal nedenini biliyorsunuz. Ancak, bilmeyen arkadaşlar için anlatalım. PTT kâr amacı gütmeyen bir devlet kuruluşudur. Postanız PTT'ye geldiğinde, mevzuat neyse aynen o şekilde uygulanır. Bazı zamanlarda vergi çıkarılmayacak ürünlere de vergi çıkardıkları olmuştur ancak çıkacak masrafı önceden kesin olarak hesaplayabilirsiniz. Böylece risk alsanız bile ödeyeceğiniz parayı bilip, kötü bir süpriz ile karşılaşmazsınız.

Neden özel kargo şirketlerinden kaçınmalıyım?
PTT harici özel kargo şirketlerinde, şirketin insafına kalırsınız. Mevzuatı pek takmazlar. Gümrüğe girmeyecek paketi gümrüklü gibi muamele yaptıkları sıkça forumlarda anlatılıyor. Pakediniz gümrüklü olarak işlem görürse, sizden ordino, navlun, ardiye vb gibi mevzuatta olmayan ücretleri talep ederler. (bunu istisnasız hepsi yapar)

Bu durum şirketten şirkete farklılık gösteriyor. Bazı şirketlerde paketiniz gümrük vergisinden muaf olduğu halde gümrüklü olarak işlem görmüş ise bu durumu kargo şirketine bildirip, gerekli kanıtları sunup ürününüzü gümrüksüz olarak alabiliyorsunuz. Bazı şirketlerde yapamayabiliyorsunuz. Özel kargo şirketleri karışık bir mesele. Bu şirketlerin nasıl davrandıklarını ancak tecrübe ederek öğrenebiliriz. Bu durumları tecrübe etmiş ve sonu kötü bitmiş / mutlu sonuçlarmış bir çok vaka olmasına rağmen kimsenin yaşadıklarını doğru düzgün paylaştığını görmedim.

İşte bu gibi sebeplerden dolayı yurt dışı siparişlerinizde özel kargo şirketlerinden kaçınmalısınız. Sadece, huyunu suyunu bildiğiniz özel kargo şirketlerini kullanın. Aksi takdirde canınız çok sıkılabilir.

Mevzuat
Gümrük ile alakalı mevzuat son yıllarda bir çok kez değişti. Bu yazının yazıldığı tarihteki mevzuatı kendi dilimden pratik olarak yazacağım.

Öncelikle her bir T.C. vatandaşının yılda beş kez, tarih aralığı gözetmeksizin gümrük vergisinden muafiyet hakkı vardır. Bu hakkı kullanabilmek için, getirdiğiniz ürünlerin taşıma bedeli hariç 75 euroyu geçmemesi gerekmekte. Ayrıca getirdiğiniz ürünler ticari nitelik taşımayacak.

Ticari nitelik biraz geniş bir konu, ama genelde olan şudur. Eğer aynı paket içerisinde aynı üründen 3 adetten fazla varsa bu ticari nitelik sayılıyor. (sayıldığı zaman ne yapılıyor açıkçası bilmiyorum.)

Gümrük muafiyeti olmadan, vergisini ödeyerek getirebileceğimiz ürünlerin sınırları ise, taşıma beledi hariç 1500euro ve 30kg. Eğer getirdiğiniz ürün bu sınırları aşıyorsa ürünü resmi olarak ithal etmek zorundasınız. Bu çok uzun hikaye, kullanma klavuzu hazırlatmaktan tutun, TSE onayı almaya kadar bir sürü ayrıntısı mevcut.

Eğer getirdiğiniz ürün 75euro üzerinde ve yukarıdaki sınırları aşmıyorsa sadece vergisini ödeyerek ürünü teslim alabiliyoruz.

Şuan PTT ile Gönderim Yapan Yurt Dışı Alışveriş Siteleri

Şuan iki tane var, bildiklerimi zamanla ekleyeceğim.

merlincycles.com
Şuan benim gördüğüm en ucuz site. Gönderimleri Royal Mail International Signed For ve TNT Post ile yapıyorlar. İkiside takipli ve Türkiye dağıtımını PTT yapıyor.

planet-x-bikes.co.uk
Merlinden daha fazla çeşitte ürün var. Genelde zor bulunan şeyler satıyorlar. Çok güzel özel kadrolar var. Hatta karbon kadrolarında Mitsubishi'nin çok kaliteli bir malzemesini kullanıyorlar. Kadro arayan arkadaşlar için ideal bir site. Gönderimleri Royal Mail International Signed For ve TNT Post ile yapıyorlar. İkiside takipli ve Türkiye dağıtımını PTT yapıyor.

starbike.com
bike-discount.de
bike24.de
bike-components.de
hibike.de
actionsports.de
Yukarıda ise Deutsche Post veya DPD ile gönderen Alman siteleri var. Bu iki kargo şirketide takipli ve PTT ile çalışıyor. Bu sitelerde genelde komponent tarzı şeyler pahalı olur(istisnalar olabilir tabiki) ancak bulunmayan ürün grupları olabiliyor.

Nedir? | Royal Mail International Signed For
Royal Mail, İngiltere'nin devlet postasıdır. Türkiyeye bir hafta civarında teslimat yapıyorlar ve takiplidir. "Royal Airmail" adında takipsiz bir versiyonu da mevcuttur

Nedir? | TNT Post
Çok güzel birşeydir. Bildiğimiz "sure we can" TNT değildir. Hollandada bir şirket, TNT logosunu kullanarak bu işi yapmaktadır(PostNL). Firmanın kurulma amacı E-Ticaret sitelerinin uluslararası gönderimlerini kolay ve ucuz bir şekilde işlemektir. Bu sebeple her ülkenin devlet postasını kullanır. E-Ticaret sitelerine bir çok kolaylık sağlar. Misal, bir alıcı ürünü beğenmedi ve geri göndermek istedi. Veya gümrük işlemlerini halledemedi, veya teslim almadı. Bu ve benzeri durumlarda ürünün geri gönderilmesi konusunda TNT Post satıcılara büyük kolaylıklar sağlıyor. Çünkü herşey planlı.

Siz ürünü aldığınızda ürün öncelikle TNT Post'un Hollanda'daki hub merkeze gidiyor. Oradan hedef ülkeye doğru yola çıkıyor.

Nedir? | Deutsche Post
Almayanın PTT'sidir. Çoğu Alman sitesinde DHL gördüğünüz aslında Deutsche Post'tur. Ancak DHL Express ile karıştırmayın. Türkiye dağıtımınıda PTT yapar ve takiplidir.

Nedir? | DPD
Şirket hakkında çok fazla bilgim yok. Ancak Türkiye dağıtımını PTT yapar ve takiplidir. Bizi ilgilendiren kısım da bu zaten.

Nedir? | Parcel Force International
Bu şirket hakkındada pek bilgim yok. Yine takipli olması ve Türkiye dağıtımını PTT yapması bizi ilgilendiriyor.

önemli not: burada yazdıklarım kendi tecrübelerimden ve satıcı siteler ile görüşmelerimden çıkan sonuçtur. sizin durumunuzda farklılık olabilir. bu sorumluluğu kabul etmeyeceğimi bilmenizi isterim.

Scudo

Özgür Ka

Üye
Tepki
11
Bisiklet
Merida
Bence 10 numara konu ve anlatım olmuş.Ellerinize sağlık..

(link) un linki hatalı onu düzeltin isterseniz.. :in:

• Beğen
Tepkiler: Tuncay Üner

Gazel Girgin

Aktif Üye
Tepki
64
Bisiklet
Whistle
Ayın 18 inde yurtdışından ürün kargolandı adamlar her işlemi yansıttılar sayfaya ama ptt ye geldiğinde sorgu yaptığım zaman 22 isinden beridir işlem gözükmüyor en son pim yazılı yurtdışından 2 günde istanbula geldi ptt 3 gündür balıkesire getiremedi ne olduğunuda yazmıyor işleme bazen dhl yada ups daha iyi diyorum kendi kendime

Bahadır Ulusoy

Forum Bağımlısı
Tepki
231
İsim
BAHADIR ULUSOY
Bisiklet
Salcano
Buy In Coıns te ptt ile gönderiyor.kesinlikle tavsiye ederim bozuk fenerimin para iadesi bedelinin üstünde yaptılar.

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
@Gazel Girgin

İstanbul içi anca 3 günde teslimat oluyor. Balıkesir için birazdaha beklemelisiniz.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
evanscycles.com da bugüne kadar bana hep PTT ile gönderim yaptı..

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
@Edip Dinçer

Burada önemli olan gönderi şeklini net olarak bildiren firmalar. Tabii bu firmaların içerisinde takipli ve PTT ile gönderim yapan firmalar.

Evans, CRC gibi yerlerde 200 TL veya üzeri siparişleriniz size sormadan DHL Economy Select ile gönderilebilir. (Bana yaptıkları gibi) Hesapta olmayan bazı şeyler canınızı sıkabilir.

Tabii genelde daha pahalı olmaları da bir dezavantaj. Ama en önemlisi PTT ile gönderdiklerinde bile takipsiz gönderiyorlar. İngiltereden pek sıkıntı çıkmıyor genelde ancak yinede arada sıkıntılar olabiliyor.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Evans'ın takipsiz gönderme gibi bir sıkıntısı var gerçekten. Şu güne kadar sorun yaşamadım ama her seferinde "sorun yaşayacak mıyım acaba bu sefer" stresini yaşadım :).

• Beğen
Tepkiler: Zuzunay

Fatih Çetin

Forum Bağımlısı
Tepki
681
Bisiklet
Focus
dx.com ptt ile gönderim yapıyor. Alışverişimin kargo süreci şu şekildedir. Varış noktası istanbul-kadıköy
http://img689.imageshack.us/img689/2881/ezzr.png

• Beğen
Tepkiler: h.kemala

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
@Edip Dinçer

Bir türlü anlam veremediğim şeydir aslında. Hepsi ingiliz sitesi, hatta merlin en ucuzlari ve en dusuk servisi royal airmail'in kayitli olani. :)

CRC ve Evans bildiğim kadarıyla daha büyük firmalar.

İngiltereden buraya 15 liraya kayitli kargo. Saka gibi. Daha bugun ankaraya gonderdigim kargo 13 tl tuttu. :)

• Beğen
Tepkiler: Edip D.

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
@Necmi Bastacı

FAQ kısmında şöyle yazıyor:

Which parcel service are you using?
For most non-EU countries we use Deutsche Post, their partner in the destination country is usually the (formerly) state-owned parcel service.
Within the EU we use either Deutsche Post or DPD.

Deutsche Post ve DPD dağıtımlarını Türkiyede PTT yapıyor. Tabii altta DHL logosu da var. Email ile sorup net şekilde öğrenmek lazım.

Faruk ONUK

Daimi Üye
Tepki
56
@Tuncay Üner

Ucuz ürünler için ptt kayıtlı postalar daha iyi olabilir ama benim asıl merak ettiğim 75 euro yu geçen ürünlerde gümrüğe takılıp takılmama durumu.Çünkü okuduğum kadarıyla firmalar inkar etsede dhl ups gibi firmaların kargoları pek fazla gümrüğe takılmıyor.Bu şekilde ürün alan insanlar var.

yuzuakyener

Aktif Üye
Tepki
78
Bisiklet
Salcano
@Gazel Girgin

O da bir şey mi? Ben CRC'den lastik siparişi vermiştim. 4 günde Türkiye'ye girdi. 7 gün İstanbul'da 7 gün de Adapazarı gümrükte bekledi. Yurt içi teslimat süresi yurt dışından en az 3 kat daha uzun. Lastik büyük olunca çift gümrükten geçti. Gümrükler de haftanın tek bir günü çıkarım yapıyorlarmış. Adapazarındaki gümrük memuru ile akraba olacaktık neredeyse.

Bu arada Tuncay Bey merlincycles tavsiyenizi başka bir yazıda görmüştüm ve cidden fiyat farkı oldukça bariz. 15-20 dolar kar ettim diyebilirim sayenizde. Teşekkür ederim.

sercan hakan

Aktif Üye
Tepki
18
@Tuncay Üner
gündüz mail attım ve bana ürünün girdiği ülkedeki devlet teşkilatının postasıyla gönderileceğini söylediler

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
@M.FARUK

ne demek istediğinizi tam olarak anlayamadım. konular birbirine karışmış sanırım.

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
@Necmi Bastacı

Tamam ozaman bunların DHL dediğide Deutsche Post. Listeye ekliyorum.

Faruk ONUK

Daimi Üye
Tepki
56
@Tuncay Üner

Bazı özel kargo şirketlerinde ürün 75 euro yu geçtiği halde gümrüğe takılmadan teslim edilmiş alıcısına.Bu gibi avantajları da olabiliyor özel firmaların

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Almanya devlet postası DHL olarak geçiyor. "DHL Paket" yani, diğer DHL Express ile karıştırılmasın. Dağıtımı ptt yapıyor ama istisnasız hepsi gümrük memurunun kontrolünden geçtiği için gelme süresi uzun sürüyor. Ayrıca fiyatları 75 euro yu geçiyorsa gümrükte takılmaları neredeyse kesin, çünkü tek tek hepsi inceleniyor. 75 euroyu geçmiyorsa 3 TL damga vergisi alıp teslim ediliyor.

Bildiğim alışveriş yaptığım Alman siteleri:

Bike-discount.de
bike24.de
bike-components.de
hibike.de
actionsports.de