Paslanıp sıkışmış sele borusu nasıl çıkartılır?

Cosmic camel

Aktif Üye
Tepki
72
Bisiklet
Diğer
Merhaba arkadaşlar bisikletimin sele borusu paslanıp sıkıştığı için seleyi kaldıramıyorum bunun bir yolu var mı ? Daha önce madeni yağ döküp çıkarmayı denedik olmadı sonra pas sökücü sıvı döküp çıkartmayı denedik o da olmadı en son sele borusunu matkapla delip içinden ince uzun bir demir parçası geçirerek iki kişi çevirmeye çalıştık gene olmadı. Bu işin bi kolayını bilen var mı ya da bisikletin kadrosunu demirciye götürsem genleşinceye kadar iyice ısıtsak çıkartabilir miyiz sizce ? Şimdiden teşekkürler iyi forumlar.

Scudo

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.375
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Sele borusunu mengeneye sıkıştırın ve kadroyu yavas yavas cevirin. Her ne olursa olsun kesinlikle isitarak cikarmayin, sonra sele borusunun girdigi yer deforme olur.
%95 mengene isinizi görecektir.:harika:

Tayfun Sezer

Daimi Üye
Tepki
276
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
Arkadaşımın eski bisikletini boyayıp elden geçirmeye karar vermiştik.Ve sele borusu çıkmıyordu.Her yolu denedik.(Mengene fikri hariç)En son çare tornavida çekiç yöntemiyle sele borusunun girdiği yeri yardık.Zaten bisikleti gözden çıkarmıştık.Yarılan yeri de sanayide kaynattırdık belli bile olmuyor.Ama imkanınız varsa ilk yukarıdaki mengene fikrini uygulamaya çalışın derim.Kolay gelsin.

OĞUZ.UZ

Aktif Üye
Tepki
161
Bisiklet
Diğer
kadronuzu ısıtın ocak veya o tarz birşeyle sele borunuz kadronuza göre daha soğuk olmasını sağlayın genleşmeden dolayı boyutları değişecektir böylece çokta zorlanmadan çıkarabilirsiniz, fizikte herşeyin bir kolayı vardır :D

• Beğen
Tepkiler: Cosmic camel

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.628
Bisiklet
Scott
Aynı durumdaki bisikletimi mengene kurtarmıştı :) Başka şeylerle vakit kaybetmeyin, sanayi bölgesinde bir atölyeye rica edin; mengenesine kadroyu sıkıştırıp sele borusunu sağa sola çevire çevire kolaylıkla çıkartabilirsiniz.

Düzeltme: Pazar sabahı mahmurluğu :) Sele borusunu mengeneye sıkıştırıp kadroyu çevirmek lazım tabii ki :) Düzeltme yapan arkadaşa teşekkürler...

Fanonn

Aktif Üye
Tepki
138
Bisiklet
KTM
Mengeneye sele borusunu sıkıştırıp kadroyu döndürerek çıkartmanız gerekir.
Bu arada würth pas sökücü sprey de wd40'tan daha etkili, sorun pastan kaynaklanıyorsa işe yarayabilir.
Kolay gelsin.

• Beğen

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.908
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Herkes yazmis zaten. Kadronuz mu kiymetli sele borunuz mu ona gore karar verin :)
Kadroyu isitmak veya kadroyu mengeye takmak kadroda deformasyon ve boya bozulmasina neden olur. Sele borusunu mengeneye takarsaniz en kotu ihtimal yeni sele borusuna mal olur ancak bisikletin kalanini kurtarirsiniz. Isleme baslamadan sele borusunun kadroya gierdigi yere WD40 vb. pas sokucu sıkmak ve biraz beklemek islemi belki bir parca daha kolay hale getirir. Durumun ne kadar kotu olduguna bagli.
Bu sorunu yasamamak icin yagmur camur sonrasi veya birkac ayda bir gibi periyotlarda sele borusunu cikarin silin tekrar takin.
Su parcada kadroya sele borusu ve tekerden gelen sivilarin girmesini engeller.

saddle protect.jpg saddle protect1.jpg

Not: Bu parca sele borusunu MTB tarzi bisikletlerde yukari asagi ayarladiginiz zaman pratiktir. Yoksa sabit sele borusu kullaniyorsaniz kotu havalarda elektrik bandi veya strec folyo sararakta sele borusu kadro arasina sivi / camur vb. girmesini engelleyerek kilitlenme nedenlerini minimize edebilirsiniz...

B

BF Okuru

Misafir
denemediğim ama uydurduğum bir yöntem, bir ihtimal işe yarayabileceğini düşünüyorum. eğer sele borusunu kestiyseniz yine wd40 türü bir ürün kullanıp bir süre bekledikten sonra mengeneyle işlem yapmadan önce sele borusunun içine kuru buz (katı co2) doldurmayı deneyin, kuru buz çok soğuk olduğu için belki borunun az da olsa büzüşmesini sağlayabilir, sonra uç takılmamış bir matkabı birleşme yerinin yakınına yaslayıp çalıştırın oluşacak titreşim aradaki bağın miktar kopmasını sağlayabilir. sonra elle ya da yine olmadıysa mengeneyle çıkartmaya çalışın.

Umur Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
2.040
İsim
Bora
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ozgur908

Ne yazık ki pek mümkün değil. Zira aynı metalden yapılmışlarsa daha ince et kalınlığı ve daha geniş çapa sahip olan kadro sıcaklık değişimlerine daha duyarlı olacağı için selenin borusundan daha hızlı bi şekilde büzüşüp daha da çok sıkışacaktır.

Çok duyuyorum etrafımda hemen azcık sıkışmış şeyleri ısıtıp birbirinden kurtaranları. Yanlış anlamayın, sözüm meclisten dışarı, bahsettiğim tipler bunu alışkanlık haline getirenler. Şahsen ben bu gibi bilinçsiz ısıtma veya soğutma işlemleriyle yapısını deforme ettiğim bi parçanın hayati organlarıma bu kadar yakın olmasını pek istemem :)

Ayrıca kendinizi bunun dökümcüsü, tornacısı, taşlamacısı yerine koyun, sizin arasında milimetrenin yüzdelik, bindelik dilimlerinde boşluk kalsın diye ellerinizle işlediğiniz parçayı biri gelsin çakmakla ısıtıp sokup çıkarsın. İş arkadaşının parmağından çıkartamadığı yüzüğü ısıtarak çıkartırız diyen sözümona montaj ustası gördü bu gözler yahu :)

• Beğen

Cosmic camel

Aktif Üye
Tepki
72
Bisiklet
Diğer
@Murat Cömez
Teşekkür ederim murat bey deneyeceğim olmazsa gidon borusunu vurarak kadroya gömmeyi planlıyorum

@Mehmet Altuğ
Tamamen benim hatam çok erken saatte sormuşum soruyu yardımınız için teşekkürler :)

@suat akman
bisikletin sele borusunu sabitleyen şey pas mı yoksa kötü boyanmış olması mı tam emin değilim çünkü bisikletimin eski sahibi bisikleti parçalamadan basit bir şekilde boyamış. Bu nedenle boya sele borusunu yapıştırmış olabilir. Bu durumda önerebileceğiniz bir kimyasal var mı ?

@ozgur908

Bu yöntemi de düşüneceğim çok teşekkürler :)

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
Bir musluk tamircisine gidip boru anahtarını öndünç al, bir de çekiç. 2 kişi olması lazımi biri boru anahtarı ile zorlarken diğeri sele borusunun üzerinden çekiçle vurarak açmaya çalışır.Bizzat denedim 1 saat uğraştım ve alü boruyu çelik kadrodan çıkartmayı başardım.Birde pas sökücü işe yaramadı yerine bulaşık deterjanı kullanmıştım.

• Beğen

Cosmic camel

Aktif Üye
Tepki
72
Bisiklet
Diğer
@D.Mustafa

Bu yöntem mengene yöntemine göre biraz daha zahmetli duruyor ama sele borusuna daha az zarar verir heralde teşekkürler yardımınız için :)

• Beğen
Tepkiler: D.Mustafa
Tepki
1
İsim
fatihgkteke
Bisiklet
Bianchi
Aynı sorun bende de var bianchi speed 2000 bisikletim 2 gündür ne yapsam diye düsünüyorum

• Beğen

Cosmic camel

Aktif Üye
Tepki
72
Bisiklet
Diğer
@fatihgkteke
Yorumunuzu biraz geç gördüm kusura bakmayın umarım sorununuz çözülmüştür ama ben gene de nasıl hallettiğimi yazayım. Sıkışan sele borusunu matkapla delip içinden kalın bir tornavida geçirdik. Ardından sıvı gres ile sürekli müdahalede bulunarak tornavida yardımıyla sele borusunu sağa sola oynatmaya çalıştık. Yaklaşık 15 20 dakikalık bir uğraş sonucunda seleyi çıkarmayı başardık. Kilit nokta sıvı gres

El_Diablo

Üye
Tepki
122
Bisiklet
Ghost
Gecen youtubede biri Sele borusuna Cola döküp 1 gün bekletip , ertesi gün cikardi? Kendim denemedim, söyledini paylasayim dedim.

sadık özer

Forum Demirbaşı
Tepki
158
Bisiklet
Beldeyama
Söylediğiniz sorundan dolayı çok kadro mahvettim maalesef. Bunlardan en önemlisi bugün piyasa değeri 2500£ pound'a kadar çıkan peugeot px10 maalesef dediklerinizin bir cogunu denedim fakat sele borusunu boru anahtariyla döndürürken sele borusu parçalandı. Ve bende bisikletin degerini bile bile bir anlık sinir kırizyle altboruyu uzunca yardım. Sonradan kendi imkanlarimla ne yaptıysam. Eski haline getiremedim. Ne atmaya kiyabildim nede yapabildim. Bisiklet bende durdukça maalesef acı çekiyorudum. Sonunda benden daha iyi bakacağını düşündüğüm Doğukan Aksu'ya teslim ettim. Şuan ne durumdadır. Bilmiyorum ama en azından hergün acı cekmekten yeğdir. Demem o ki sabırlı olun. :) bu sorun nediyle diğer mahvettigim kadrolar cabası.

adilmusazafer

Forum Demirbaşı
Tepki
255
İsim
Adil Musa ZAFER
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
WD40 bu konuyu çözer gibi geliyor bana..

sadık özer

Forum Demirbaşı
Tepki
158
Bisiklet
Beldeyama
Ha bu arada şimdi en babası gelse Üstesinden gelirim. Tecrübe ucuza olmuyor.;)

• Beğen