Paslanıp sıkışmış sele borusu nasıl çıkartılır?

sadık özer

Forum Demirbaşı
Tepki
158
Bisiklet
Beldeyama
Sorunun büyüklugune göre wd-40 veya baska kimyasal islem etki etmiyor(tuzruhuna kadar denedim) illaki fiziksel işlem gerekiyor. Isıl işlem hiç denemedim. Kadroya ne kadar zarar verir ön göremiyorum.

Scudo

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
7.001
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
RJ The Bike Guy sırf zevk için 2. el sıkışmış sele borulu bisiklet alıyor. bu onu en çok zorlayan boruydu. manyak herif sırf sele borusu çıkartmak için özel mengene yaptı çıkarttı boruyu:koptum:

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.573
İsim
Çağdaş
@can_celik sanayide buna benzer alete " çektirme " derler . Genelde rulman çıkarmada kullanılır.
41jG68k0IJL._AC_SY400_.jpg

Bende de tam tersi sorun var. Bir kere yağlamıştım, artık ne kadar silsem de sıkmaya çalışsam da aşağıya iniyor. Belki de kelepçe de sorun vardır. Kadro kısmında birşey olmasın da, gerekirse boru değişir.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
7.001
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Çağdaş78 çektirmede kollar çekerken, döndürülen civata mili itiyor. bunda tam tersi, döndürülen civata çekiyor, yan kollar basıya zorlanıyor. o sebeple çektirme demedim. "ittirme" olabilir :)

• Beğen
Tepkiler: Çağdaş78

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
7.154
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
MTB desteği aldığım bisikletçim (Yavuz'u herkes tanır) pastan sıkışmış aksamı çözmek için dükkanında hidrolik yağı bulunduruyor.
En sıkışmış yere dahi girer ve gevşetir diyor. Biraz bekletip sonra yine zorlayarak da olsa kaç parçayı söktüğünü gördüm.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
7.001
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Özcan yağlar alu sele borularında işe yarıyor evet. ama 40 yıllık çelik sele borulu çelik bisiklette arka boruyu spiralle yarıp boruyu çıkardıktan sonra tekrar kaynak yapmaktan başka çare kalmıyor bazen.

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.989
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
MTB desteği aldığım bisikletçim (Yavuz'u herkes tanır) pastan sıkışmış aksamı çözmek için dükkanında hidrolik yağı bulunduruyor.
En sıkışmış yere dahi girer ve gevşetir diyor. Biraz bekletip sonra yine zorlayarak da olsa kaç parçayı söktüğünü gördüm.
Benim bisikletçim de aynı şekilde arka süspansiyonumu açtı. Dot gerçekten işe yarıyor.
@can_celik sanayide buna benzer alete " çektirme " derler . Genelde rulman çıkarmada kullanılır.
226473 dosyayı görüntüle

Bende de tam tersi sorun var. Bir kere yağlamıştım, artık ne kadar silsem de sıkmaya çalışsam da aşağıya iniyor. Belki de kelepçe de sorun vardır. Kadro kısmında birşey olmasın da, gerekirse boru değişir.
Orta göbeği ve sele borusunu söküp yağ seat tube' a yağ sökücü sıkabilirsiniz bence. Sonra da tüfek temizledikleri zımbırtıyla içini bir güzel temizlersiniz. Bence iş görür.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
7.001
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Bir aklı evvel, kadroyu ağaca, boruyu da 4x4 arazi aracına bağlayarak çıkarmış. Boruyu 2. bir iple kadroya bağlayıp araca doğru fırlamasını engelleseymiş iyi olurmuş :komik:

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
7.001
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@can onur Eritip yok etmektense çıkarmak daha zevkli geliyor. Sıkışmış ve gerçekten zorlayan bir sele borusunu çıkarınca tattığım mutluluğu pek az şeyden alırım hayatta. Yıllarca sökülmemiş sağ orta göbek çanağı, aynakol kaması, vidalı rublenin en küçük dişlisi... Bunlar adeta hayata zevk katan detaylar :p

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.289
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@can onur Eritip yok etmektense çıkarmak daha zevkli geliyor. Sıkışmış ve gerçekten zorlayan bir sele borusunu çıkarınca tattığım mutluluğu pek az şeyden alırım hayatta. Yıllarca sökülmemiş sağ orta göbek çanağı, aynakol kaması, vidalı rublenin en küçük dişlisi... Bunlar adeta hayata zevk katan detaylar :p
Bunu çıkarmana imkan yok. Yapılacak her şeyi yaptım.

s0n3r

Üye
Tepki
203
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benim böyle bir bisiklet var sele borusu oynamayan, bisikletçiye götürdüm genel bakım yanında şu sele borusu çıkacak dedim. Tamam yeaaa hallederiz dedi. Bakımı yapmış. Sele borusu çıkmamış. Sordum niye çıkarmadın. Yalandan bir diplerine yağ sıktı, dedi böyle kullan o açılır. İçimden sövdüm. 2 yıldır sele borusu sabit halde kullanıyorum.

En temizi o şekliyle kullanmak:)

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
7.001
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@can onur Yaşadığın yerde çelik bisiklet çok kullanıldığı için oradaki bisikletçilerde bunun için yapılmış çektirmelerden vardır kesin. Onlara da çıkarttırabilirdin.

@s0n3r Bi gün boruyu yükseltmek/değiştirmek istersen yardımcı olurum sökmede.

• Beğen
Tepkiler: Özcan ve s0n3r

s0n3r

Üye
Tepki
203
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@can onur Yaşadığın yerde çelik bisiklet çok kullanıldığı için oradaki bisikletçilerde bunun için yapılmış çektirmelerden vardır kesin. Onlara da çıkarttırabilirdin.

abi çok sağol Can'sın :) aynı şehirde olsak muhakkak uğrardım yanına. 🙋‍♂️

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.289
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Bunlar çıkarılması mümkün olan borular. Mekanik olarak çıkma ihtimali olan her boruyu çıkarırım. Kaynamış boruyu bu şekilde çıkarmaya kalkarsan kadroya, kaynak yerlerine zarar verirsin. Kaynamış borular bu şekilde çıkmaz. Yaşadığım yer çok nemli ve yağış alıyor. İnsanlar da bisikletlerini hep dışarıda bırakıyorlar. Dolayısıyla boru sökme konusunda oldukça deneyimliyim. Mecbur kaldığım için bu yolu tercih ettim.

Burada bisiklet tamirini ve restorasyonunu benden daha iyi bilen kimsenin olduğunu düşünmüyorum.

B

BF Okuru

Misafir
WD-40 pası söküyormuş, o zaman sıkışan yeri de açabileceği aklıma geldi. Kadroya sıkarsanız pası kimyasal olarak kalan gövdeden ayırdığını, böylece paslanmayı durdurduğunu söylüyorlar.

Atasoy

Terörü ve destekcilerini Lanetliyorum
Tepki
12.491
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Başımıza geldi bolca Wd 40 kullanıp 1
Gün bekledikten sonra, sele bağlantı yerinden ters bir şekilde mengeneye sıkıca sabitleyip kadroyu çevire çevire çıkarmıştık.

• Beğen
Tepkiler: mcanerg

kanbozli

Daimi Üye
Tepki
216
İsim
Emre Y.
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Isıtmakta güzel fikir tabi ki tamamen pastan kaynak olmadıysa.