Ön vites ayarı

Scudo

hanilci01

Üye
Tepki
5
İsim
Ömer H.
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhabalar değerli forumdaşlarım, derdime en yakın konu başlığı burası gibi duruyor. Ön vites limit ayarını yaparken vidaya biraz zarar verdim yani vida işe yaramaz hale geldi. Yenisini arıyorum ancak bir türlü bulamadım; ne sanayide ne bisikletçide bulamadım o vidayı. Acaba ölçülerini bilenler yazabilir mi?

CeRKeZ

Kağnı Arabası
Tepki
1.188
İsim
Yunus Emre Cebe
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@hanilci01
Vidaya nasıl bir zarar verdiniz? Düz tornavida ile kullanılamıyor mu?

hanilci01

Üye
Tepki
5
İsim
Ömer H.
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@CeRKeZ
Bisikleti geçen hafta aldım ve limit ayarında vidayı sıktığımızda ileri giden kısmı fazla ittirilmişti. Yani vida o parçayı geçmiş ve sıkışmıştı. Çıkarmaya çalışırken bayağı zarar gördü ama sonunda çıkarabildim. Onu çıkarıp cebime koymuştum ölçülerini almak için ama düşmüş bir yerlere.. O yüzden eğer internet üzerinden alınabiliyorsa ölçülerini yoksa nerede bulabileceğimi sordum.

Unica

Üye
Tepki
0
İsim
Özgün SUNGAR
Arkadaşlar merhaba . Benim de bir sorunum var. Orta aktarıcıda L vidasını sıkıp gevşettiğim zaman aktarıcı sağa sola oynama yapıyor zaten de olması gereken bu lakin H vidasını döndürdüğüm zaman aktarıcı hiçbir şekilde oynamıyor sebebi nedir ? Bu yüzden büyük vites ayarını yapamıyorum.

alisirin

Aktif Üye
Tepki
213
İsim
ali
Bisiklet
Scott
Tel yeterince gergin mi acaba? Aktarıcı H vidasıyla ayar yapılacak aralığa ulaşmamış olabilir. Zincir dış yaprağa rahatlıkla geçtiği halde sorun varsa vida işlevini kaybetmiş olabilir.

Unica

Üye
Tepki
0
İsim
Özgün SUNGAR
@alisirin

Telin yeterince gergin olduğunu düşünüyorum. Elimle bastırdığımda kopacak gibi oluyor.Zincir boştayken değil de dişliye oturduğu kısım sürtüyor aktarıcının pozisyonu da yanlış değil dişlilere paralel duruyor. Umarım aktarıcıyı değiştirmem gerekmez.

alisirin

Aktif Üye
Tepki
213
İsim
ali
Bisiklet
Scott
Alttan bakın vidayı sıkınca vidanın aktarıcıyı iteklemesini sağlayan küçük bir parça var, orayı gözle kontrol edin. Vidayı sıkınca ulaşmıyor yada parça zarar görmüş olabilir.

yenhesa

Aktif Üye
Tepki
212
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
@Unica
Vites teli gerginliği çok düşüktür. Biraz arttırun gerginliği.

Unica

Üye
Tepki
0
İsim
Özgün SUNGAR
@yenhesa

L vidası da bozuldu. 10dk öncesinde vidayı sıktığımda aktarıcı hareket ederken hiçbir şekilde hareket etmemeye başladı.Tel gerginliği ile oynamadım. Hala aynı. Tel ile bağlantılı değil yani. İki vidayı sıkıp gevşettiğimde hiçbir şekilde oynamıyor

CeRKeZ

Kağnı Arabası
Tepki
1.188
İsim
Yunus Emre Cebe
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Unica
Bu olay tel gerginliği ile alakalı tecrübe ile sabit. Tel gerginliğini değiştirip ardından ayar yapmaya çalıştığınızda başarıya ulaşacaksınız.

Unica

Üye
Tepki
0
İsim
Özgün SUNGAR
@CeRKeZ

Tel en gevşek halinde iken mi yapmam gerekiyor yoksa doğru gerginliği deneyerek mi bulacağım ?

Snapdroid

Üye
Tepki
2
İsim
Yahya A.
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşlar kusura bakmayın yeni konu açamadığım için buraya yazıyorum. Konuyla biraz alakasız.
Kron xc250 buldum 650 ye. Yarın alacağım inşallah. Şöyle bi problemi varmış ama.
Satıcı arkadaş vites geçişlerinde biraz zorlanma var dedi. Ön aktarıcıyle ilgili ve vites teliyle ilgili bi problem olabilir dedi.
Sizce bu hata neyden kaynaklanıyor olabilir? Ve ne kadara mâl olur?
Bisiklet gitmeye gidiyormuş ama

pentagram

Üye
Tepki
0
İsim
Uğur
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Selamlar. Bisikletimin ön aktarıcısını değiştireceğim. Üzerinde 42T ön aktarıcı var bunun yerine 48T ön aktarıcı alsam sorun olur mu? 42T 48T arasındaki farkı da anlamadım. Bilgi verirseniz sevinirim.

CeRKeZ

Kağnı Arabası
Tepki
1.188
İsim
Yunus Emre Cebe
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@pentagram
Bahsettiğiniz parça ön aktarıcı değil de aynakol gibi görünüyor. 42t aynakol yaprağında 42 diş bulunduğunu söylüyor.

Feunard

Üye
Tepki
140
İsim
Murat
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Selamlar, yeni bir kron tx 100 bisiklet aldım bu işlerde yeniyim, problem şu;
Ön vites geçişlerinde 1'den 2'ye geçerken problem yaşıyorum, bisiklet vitesini boşta denerken sıkıntı yok rahatça geçiyor, ancak üzerine binip vites atmaya kalktığımda bazen geçiyor bazen geçmiyor, iki kere atıp 3'e geçip tekrar 2'ye düşürmem gerekebiliyor, nasıl ayarlayabilirim?

Feunard

Üye
Tepki
140
İsim
Murat
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Insécateur
Vites kolundan teli ayarlayarak vites geçişi sorununu çözdüm ama şimdide özellikle 2. dişlideyken zincir aktarıcıya sürtüyor, 1'de iken sorun yok 3'ye ise daha hafif, nasıl çözebilirim?

CeRKeZ

Kağnı Arabası
Tepki
1.188
İsim
Yunus Emre Cebe
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Insécateur
Sanırsam limit ayarlarınızda bir problem mevcut. Yeniden ayarlamanız gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: yenhesa

Feunard

Üye
Tepki
140
İsim
Murat
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@CeRKeZ

Düzelteyim diye hepten bozdum, artık geri dönüş yok ya yapıcam yada bisikletçi yolu gözüktü

Feunard

Üye
Tepki
140
İsim
Murat
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Vitesin çalışma mantığını çözdüm ve tekrardan ayarlayıp çalışır hale getirdim ama sorunu hala çözemedim, 1 ve 3'te sorun yok, ama 2. dişlide iç kadro tarafına sürtüyor zincir, bunu ayarlamak için teli gevşettiğimde ise vites geçişinini sğalayamıyorum o yüzden teli gergin tutmak zorunda kalıyorum, bu şekilde idare etsem bana sorun çıkartır mı?