Ön vites ayarı

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@filyasatakan
Vites kablosunu tutan ön aktarıcının vidası gevşemiş olabilir, belkide vites teli kopmuş olabilir hocam. Video koyabilirmisiniz buraya?

Scudo

opysium

Üye
Tepki
3
İsim
Musa
Bisiklet
Salcano
Vites 1'den 2'ye atmıyor ancak 3'e aldığımda 2'ye atıyordu. Gördüğüm kadarıyla ön aktarıcının vitesten gelen teli gevşemişti. Oradaki somunu çıkartıp teli iyice çektikten sonra vidanın arasına tekrar sıkıştırıp somunu iyice sıktım. Artık 1'den 2'ye atıyor ancak 3'e atmıyor. Ne yapmam gerek?

Tepki
0
İsim
Niyazi
Merhaba arkadaşlar benim ön vites 2 den 3 e geçmiyor hep orta dişlide kalıyor aktarıcı yeteri kadar yer açmıyor 3 e geçmek için yani,bir de 1 e atınca zincir atıyor daima,attırıcı zincire değiyor, son olarak da yeni yapmaya başladı mesela pedal çevirirken zincir arkadan da ses yapıyor nedeni nedir,bilen varsa yardımcı olabilir mi?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Merhaba arkadaşlar,
Forumda aradım ama bulamadım. İkinci el aldığım bisiklette vites tellerini çıkarıp gresle yağladım. Ama tekrar takınca şimdi vitesi en büyük çarktan ikinciye düşüremiyorum. İkinciden en küçüğe düşüyor ama en büyükten ikinciye düşmüyor, koldan bir daha tıklatıyorum doğrudan en alta atıyor, ikinciye geçirmek için en alta atıp tekrar yükseltmek zorunda kalıyorum. Ne kadar ayar yaptıysam çözemedim.

Vites kolu boştayken (tel bağlı değilken) normal çalışıyor. Yukarı çıkışlarda da sorun yok, biraz kuvvet gerekse de büyük çarklara alabiliyorum vitesi. Ama sorun inerken oluyor. Aktarıcı çok akıcı değil ama kolun her hareketinde hareket ediyor, yine de zincir en büyük çarktayken yaptığı hareket zinciri alttaki çarka düşürmeye yetmiyor. Kolu biraz daha ittirince bu sefer en alt vitese düşüyor ve hoop en küçük çarkta.

Bu neden olur, bilen var mı acaba? Aktarıcı mı sıkıntılı? Biraz gidondan çıkan vites dış hortumları da uzun gibi ama çok etkiler mi bilemedim.

Bir gün sonra ekleme:
Teli çıkardım, sildim, dış kabloları ve teli gres değil normal pfte zincir yağı ile hafifçe yağladım, özellikle de dış kabloları. Bu arada aktarıcıyı da temizleyip yağladım. Ayar bile yapmaya gerek kalmadı, şıkır şıkır geçiyor vitesler:). Şaka gibi...
Oysa dün saatlerce ayar yapmaya uğraşmıştım.
Shimano el kitabında notlardan biri olarak normal gresle yağlamayın yazıyor:(

Kook

Aktif Üye
Tepki
170
@bartsimpson

Sorunum üsttekinin neredeyse aynısı
Triban500' üm var. Sol sti kolda vites düşürmek için bastığımda 3 ten 1e takır takır düşüyor. 3 ten 2 ye geçiremiyorum. 1e düşünce tekrar yükseltiyorum. Vites teli gerginliği mümkün olan en düşük gerginlikte. Vites ayarı tam, teli değiştirdim. Sti kolu açtım,tekrar topladım. Sti kol tel takılı değilken normal çalışıyor. Sorun nerede olabilir? Garantisi dolmadı. Decathlona götürsem değişim yapılır mı?

Kadirgrblk

Üye
Tepki
0
İsim
Kadir Gürbulak
Bisiklet
Diğer
Arkadaşlar benim ön vitesi ayarı bozuldu anladığıma göre baya ince iş bisikletçiyede yaptıra bilirim ama kendim yapmayı öğrenmek istiyorum lütfen yardım edin

Kook

Aktif Üye
Tepki
170
@Kadirgrblk Hocam ingilizcen varsa parktool un videosunu tavsiye ederim. Gerçekten kapsamlı anlatmış.

Arka vites ayarından daha uğraştırıcı. İlk yaparken biraz vakit alabilir ama zaten bozukmuş hiç olmadı zaten bisikletçiye götürürsün.

Orkun KnighTR34

Kara atlı prens
Tepki
2.038
İsim
Orkun
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Peugeot
Merhaba Arkadaşlar;

Bisikletime yeni ön vites teli takmam gerekiyor. Bugün bir deneme yaptım ve başaramayıp bisikletçiye gittim. Teli ezerek çöp haline getirmişim meğerse. Bisikletçi yeni tel takacak ve 30 lira vermem gerekiyor. Teli doğubanktan 3 liraya aldım bu arada. 3 liralık telin takılmasına bu kadar yüksek ücret ödeyemem. Yedekte bir telim daha var, onu takacam. Ya o teli takacam ya da bisikletsiz kalacam. Ön vites telini nasıl takacağımı hiçbir noktasını, en ufak ayrıntılarını bile atlamadan anlatmanızı istiyorum. İşi iyi bilene önemsiz gibi görünen bazı ayrıntılar acemisi için çok önemli olabilir, lütfen bu ayrıntıları atlamayın. Çünkü tek atımlık kurşunum kaldı ve 12'den vurmam lazım.

Turisti

Daimi Üye
Tepki
792
İsim
Enes
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
upp... aynı sorunu bende yaşıyorum bilen abilerimiz varsa açıklarsa sevinirim.

Tepki
1.982
İsim
Ceyhun Özkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mab1K Efsane hort olmuş öncelikle tebrikler.Sorun büyük ihtimalle vites teli tansiyonundan kaynaklanıyordur.Bunun için vites kolundaki ayar vidasından telin boşluğunu alarak ince ayar yapabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: :DDD ve Turisti

Turisti

Daimi Üye
Tepki
792
İsim
Enes
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti

OgulcanGuven

Aktif Üye
Tepki
191
İsim
Oğulcan
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mab1K
Bu video sayesinde geçen hafta ön vites ayarını kendim yaptım. Belki yardımcı olur.

Tepki
64
İsim
Diyar Tunçyüzlü
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Aynısı başıma geliyordu h, l vidaları ile denedim şansımı onları ayarladım yine kurtarmadı bende rel gerginliği ile oynadım artık geçiyor.
Gerçi sürtme var ama tel anca o kadar geriliyor sürtmenin sebebi ise orta mil yamuk dönüyor.

• Beğen
Tepkiler: Turisti

CeRKeZ

Kağnı Arabası
Tepki
1.188
İsim
Yunus Emre Cebe
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sorun telin yeteri kadar gergin olmamasından kaynaklanıyor. Ön attırıca giden teli gerdirerek problemi çözebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Turisti

Turisti

Daimi Üye
Tepki
792
İsim
Enes
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sorun çözüldü herkese teşekkür ederim tekrardan

dgntkn

Aktif Üye
Tepki
137
İsim
dgntkn
Bisiklet
Kron
merhaba arkadaslar,

18 aylık oğlum için bisiklet koltuğu aldım almasına ama hesaba katmadığım bir husus varmış, ön vites teli yolu ne yazikki bisiklet koltugunun kadroya sabitlenen aparatinin altinda kaliyor durum boyle olunca on vites ayarlari bozuluyor tel gerginligi alt ust oluyor ve on vites iptal... On vites teli kadronun sele altindaki borusundan geciyor bu telin yolunu değiştirip, alt yatay borunun altindan gecirebilme ilmakim varmidir acaba? Kadro uzerinde sabit aparatlar yok haliyle kaynakda munkun degil ama bu kabloyu bir sekilde orta borudan alip alta tasimam lazim sirf bu yuzden bisiklet degistirmek istemem bu yuzden yardimlarinizi engin bilgilerinizi rica ediyorum.....IMG_20190421_172657-01.jpeg

• Beğen
Tepkiler: BarkinD
Tepki
1.982
İsim
Ceyhun Özkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba, bu dediğiniz mevcut aktarıcınız ile pek mümkün gibi gözükmüyor.Çünkü üstten çektirmeli bir aktarıcınız var.Eğer ki bir şekilde kabloyu alttan geçirmeyi başardınız diyelim, alttan çektirmeli bir ön aktarıcı almanız gerekecek.

• Beğen
Tepkiler: dgntkn

BarkinD

Yola bakan,lastik yakan :)
Tepki
487
İsim
Barkın DEMİRKIRAN
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şunu deneyebilirsiniz:
-Aparatı takın
-telin aparatın üzerine gelen kısmına dış vites teli kablosu montajlayın
Not: Kablo telin rahat hareket etmesini sağlayacaktır.
Dış kablo eklemek için yeni vites teli gerekebilir dolayısıyla yeni ayarda yapmanız gerekebilir.
Fikir sahibinin notu :): Önceden kadro üstünden geçen tellerimin üzerine çanta takmak için bu yöntemi uyguladım bende sorun çıkmadı umarım işinize yarar :)
Bol pedallar

Siyah kablo aparat ile kadro arasında kalmayacak aparatın etrafından dolaştırın

• Beğen
Tepkiler: dgntkn