Lastik hakkında sorular ve cevaplar

irfanyazicitunc

Forum Bağımlısı
Tepki
842
İsim
İrfan
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Batuhan KalemTabiki takabilirsin.kalkis yaparken patinaj çekersin, durmak için frene bastığında
Kayak yapmış olursun, eğlenceli olur bence[emoji2]

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: Batuhan Kalem
Scudo

Semih34

Üye
Tepki
26
İsim
Semih
Bisiklet
Scott
Cam kırıkları başta olmak üzere kesici delici parçalardan etkilenmeyecek/patlamayacak dış lastik tavsiye edebilirmisiniz

ardaaydms

Üye
Tepki
5
İsim
Arda Aydoğmuş
Bisiklet
Salcano
Herkese merhabalar, 29 inç dağ bisikleti kullanıyorum fakat arka lastik uzun vadede kullanım sonucu neredeyse slick lastik diyecek kadar aşındı ve malum önümüz kış, değiştirmek istiyorum.
Benim size sorum şu, bisikletimde şuan fabrika çıkışı (stock) lastikler takılı ve 29x2.20 kalınlığında. internetten yeni dış lastik aradığımda ise sürekli karşıma 2.10 veya 2.25 kalınlıkta lastikler çıkıyor 2.20 bulamıyorum. Acaba 2.10 alsam iç lastiğime uyumlu olur mu veya illa değiştirmem mi gerek? İç lastikler belli bir aralıkta uyumlular bunu biliyorum fakat şuan iç lastiği söküp üstündeki değere bakmam mümkün değil bu yüzden tecrübelerinize dayanarak size soruyorum.

alprkaan

Üye
Tepki
0
İsim
Alper Kaan
Bisiklet
Salcano
Herkese merhabalar. 27.5 jant için schrader valfli iç lastik alacağım ancak valfi 40 mm mi yoksa 48 mm mi bilemedim. Nerden öğrenebileceğim konusunda yardımcı olabilecek olan var mı? ☺

firestone

Forum Bağımlısı
Tepki
2.151
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Lastiklerim ıslak zeminde güven vermediği için değiştirmek istiyorum ama kafama takılan bi soru var. 26 x 1.95 lastiklerime 60 PSI basıyorum, almayı düşündüğüm lastikler 26 x 1.75 ve max 50 PSI sınırı var. Daha ince lastikte daha düşük basınçla rahat edebilir miyim? Düşününce sanki lastiğin akıcılığında eskiye göre sorun olur gibi geliyo bana. Aydınlatan olursa sevinirim.

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
arkadaşlar şimdi şu 2 lastikleri yüzelsel olarak söyler misiniz hangisi daha performanslıdır?
(link)
(link)
şu anda bisikletimde km saati olmadığından böyle 1 soru soruyorum
bu arada başka konu açmama sebebiyle şöyle 1 durum var arkadaşım 1981 model 2x6 vitesli yarış bisikleti aldı bunu 6.vitese attığımda yaptığım hız 47km, kendi 27.5x2.25 lastikli bisikletimde ise 18.vitese atarak 45km hız yaptım

Ruhullah.Grbz

Daimi Üye
Tepki
366
Bisiklet
Diğer
@Semih34 (link)

Buradaki lastik 5mm zırha sahip ben 1mm zırhlısını kullanıyorum 2 senedir daha patlamadı hiç.

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.806
Bisiklet
Scott
@alprkaan kendi iç lastiği nizi ölçüp ona göre karar verebilirsiniz. Jantiniz çok yüksek değil ise sorun çıkmaz ama yüksek kenarlı bir piramit jantta kısa sibop güdük kalır ve pompayla sisirirken diğer elinizle iyice bastırarak tutmaniz vs gerekebilir yani bazen sıkıntı çıkarabilir.

firestone

Forum Bağımlısı
Tepki
2.151
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@firestone

Yeni konu açmak yerine konuyu yukarı çıkarayım, en kısa zamanda karar verip almam lazım.

C.Koc

Forum Bağımlısı
Tepki
1.089
İsim
Cem
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar merhaba 27,5 jant 585x19 jant a 1,28-1,40 arası lastik bulan varmı ? Türk sitelerinde çok aradım ama bulamadım...

Lenovo P1a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

efeozata

Forum Demirbaşı
Tepki
764
İsim
Efe
@ardaaydms

ıslak havada dişli dişsiz lastik pek farketmez her türlü kayma düşme ihtimalin çok yüksek. en iyisi zorunluluk yoksa hava kötüyken hiç binmemek. hem bisiklet temiz kalır hem de binmeyi özlersin. şükür ülkemiz ingiltere gibi güzel havaya hasret kalacağımız bir ülke değil.

iç lastik 2.0 da alsan, 2.35 de alsan uyar sıkıntı olmaz.

srtkmc

Aktif Üye
Tepki
472
İsim
Serhat
Schwalbe marathon plus MTB modeli 2.10 genişiliğinde ,bu lastiğin akıcılığı nasıldır acaba şuan 2.0 basit bir mtb lastiği kullanıyorum asfaltta beni çok farkedilir yorar mı?

Arada sırada da olsa araziye giriyorum ( Yazın hergün giriyorum) bu sebeple ince lastik almak istemiyorum. Tam alma arifesindeyim sadece akıcılığı hakkında kafamda soru işareti kaldı.Kulanan bilen varsa yardımcı olursa süper olur,teşekkür ederim şimdiden. :)

Marathon plus mtb modelı hakkında pek bılgı yoktu genelde tur modellerı için yorum var, ben de fazla kurcalamadan aldım ve az once ufak bır deneme surusu yaptım.

27.5 2.00 btwin lastıge gore 2.10 luk agır lastıgın akıcılıgından korkuyodum ama ortadaki dişler sık yapılmıs ve lastık kalın değil 2.00 lastıgımle farkı yok, halıyle ilk yola cıktıgımda kendı lastıgımden daha akıcı oldugunu anında hıssettırdı.Umarım patlamama konusunda da aynı sekılde memnun kalırım.Almak ısteyıpte soru ısaretı olana yardımcı olmusumdur umarım.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek

one of you

Üye
Tepki
25
Merhaba,
Bir gün bisiklet ile eve dönerken arka lastiğim patladı.Bisikletçi iç lastiği değiştirdi 15 liralık dandik bir lastik taktı.Arka tekere max seviyede hava basılmasına rağmen seleye oturduğum zaman lastik şöyle oluyor. (link) iç lastiği değiştirip kaliteli bir iç lastik almam sorunu çözer mi ? yoksa alacağım lastikten hem ön hem de arka için mi almam daha iyi olur.Önerdiğiniz bir iç lastik var mı 700x32 için _? teşekkürler

B

BF Okuru

Misafir
@firestone Hocam yanlış bilmiyorsam lastik kalınlığı azaldıkça daha çok basınçlı hava basılabiliyordu. Mesela 28" şehir lastikleri(32-42) ile 28" yol lastikleri(18-32) basınçlarını örnek gösterebiliriz.

Bisikleti kaydırınca lastiklerin ömrü neredeyse 10 kata yakın azalıyor sanki arkadaşlar, bu yüzden bazı zamanlarda arka lastik ile ön lastiği değiştiriyorum.
1100 kilometreye yakındır kenda 1.95 çin malı lastikler kullanıyorum, ortalama olarak yarıya kadar indiler sayılır.
Yağmurda şaşırtıcı bir biçimde çok iyi olsalar da arazide neredeyse ölüler. Asfaltta ise orta ve üstü diyebilirim. Sürekli asfaltta kullandığım için lastiğin yan tarafları sapasağlam duruyor, ortaları ise dümdüz oldu.

Uzun yolda ortaları dümdüz olduğu için haliyle sürtünme de çok az, akıyor bisiklet :)
Çok ilginç bir lastik, bir zamanlar yanlış hatırlamıyorsam 2 günde 3 defa patlamıştı.
Ama 600-650 kilometredir patlamıyor :D

Ayxan

Üye
Tepki
2
İsim
Ayxan Məmmədli
Bisiklet
Diğer
As salam aleyum ben azərbaycandan Ayxan hepinizi salamlarım20171108_134037.jpg 20171108_134037.jpg . Bisikletimin arka lastigi kadroya surtuyor baktim gobek mili egilmis neden olurmu sürtünmeye? Ayrıca lastik sekiz ciziyor bu da milin eğri olmasından dolayı mı ? Yardım edin Allah rizası için

Dosyalar

eopFnc

Üye
Tepki
0
İsim
a
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar ben okuluma gitmek için bisikletimi kullanacağım yaklaşık 1-1.5 saat civarı gidip geleceğim ama yoldayken lastiğim patlarsa ayvayı yedim demektir bunun için lastik zırhları varmış internet den araştırdım ama neye göre alacağımı bilmiyorum lastiğimin boyutlarına göre mi alacağım ? Ve daha ucuz lastiği koruyan materyal var mıdır ? Teşekkür ederim.

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.989
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Düzenlenmiştir.

Özet geçiyorum, arazide trail sürüşüne yönelik 2.1- 2.3 arasında 27,5 lastik arıyorum. Şimdiki lastiğim beyaz şeritli ve yine beyaz şeritli olsun istiyorum. Çifti için bütçem maaaaaksimum 200. Kullanım alanım %85 arazi %15 asfalt olacak.

Aradığım özellikler ise;

Virajlarda güven vermesi ve yere iyi yapışması. Özellikle kış geldiği için tavsiyeyi buna göre yapmanız iyi olur.

Asfaltta ise tek beklentim durduk yere kaymaması. Patlak korumaya ihtiyacım yok, ağırlığı da aşırı olmadığı sürece sıkıntı değil. Akışkanlıktan yana da endişeli değilim. Dediğim gibi sadece zemini iyi kavramasını, virajlarda güven vermesini istiyorum.

Not: hemen eriyip bitmemesi de iyi olur :D
Benim bulduğum lastik şu :
(link)

Dosyalar

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato