Kontra tekniği ve kaza

Scudo

YusufM

Üye
Tepki
41
İsim
Yusuf MENTEŞ
Bisiklet
Scott
Buraya gözatabilirsiniz. Altın Elbiseli Adam..

• Beğen
Tepkiler: Rocketman

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Kontra gizemli bi teknik, hala tam olarak oturtamadım. Virajları alabiliyorum ama yine de tedirginim.
2 sefer yol bisikletinde, asfalt zemin U virajında önden kaydırdım. 2 seferde topladım ama yine de virajda limitlerde dönecek kadar cesur değilim

YusufM

Üye
Tepki
41
İsim
Yusuf MENTEŞ
Bisiklet
Scott
Gizemli gibi görünen fakat gayet basit bir teknik.Önümüze çıkan herhangi bir engelden çok kolaylıkla kaçabilmemizi sağlayan şey, racing motorlarını virajlarda yere değecek kadar yatıran şey kontra tekniğidir.Boş bir yolda pratik yapmakta fayda var.Viraj almayla ilgili yine motosiklet kullanıcıların videoları var.Sonuçta her ikiside iki tekerli ve mantık aynıdır.Sanırım önden kaydırmanın nedeni ağırlığın öne yığılmasından ötürü.Hızlı girdiğiniz virajda tereddüt yaşayıp hız kesmenizden veya frenajdan kaynaklanabilir.Birde bakış kaçırma olayı söz konusu. Virajın sonuna doğru bakmak yerine " ulan çok hızlı girdim galiba" diye düşünerek virajın dışına bakarsak ya yoldan çıkarız ya da olduğumuz yere yapışmamız kaçınılmaz olur.Ayrıca siz üzerinize düşen herşeyi yerliyerinde yapsanız bile yol zemin şartları kazaya davetiye çıkarabilir.Tekeriniz düz bassın

• Beğen
Tepki
65
Bisiklet
Salcano
4 teker ile 2 tekerde uygulanan kontra tekniği teorik olarak aynı galiba ama kullanım amacı farklı. benim başıma virajda arkadan kayma (fren yüzünden) birkaç sefer geldi ama ciddi bi sorun yaşamadım. bir arkadaşımın bisikletini kullanırken düşük hızda arka fren hassasiyetini bilmediğim için problem olacak gibiydi arkadan kayma ama freni bırakınca bisiklet ön tekerin çizgisine geri geldi. hızım yüksek olsa o kadar kolay olmaz düşerdim muhtemelen. 2 teker üstündeyken arkadan kaymada 4 tekerdeki amaçla kullanılan kontra tekniği, yani arka tekerin kaydığı yöne doğru gidonu çevirmek işe yarayabilir (arka teker bizi gitmek istediği tarafa doğru çekerken bizde gidon yönünü o tarafa doğru çevirirsek-arka tekerin isteklerine itiraz etmezsek :) bozulan dengeleri geri getirmek daha kolay olur diye düşünüyorum ama benimki sadece düşünce) denemek lazım.
Lakin önden kaymaya bi çare bulamadım kendimce

Carcass06

Daimi Üye
Tepki
199
İsim
Mustafa
Bisiklet
Merida
@Fatih Koçak 4 tekerde kontra olmaz. Kontra 2 tekerlekli araçlarin manevra/dönmesini sağlıyan tekniktir başka türlü dönmez. Virajda arka teker dışa kayar sebep yol topraklı olur kaydırır su olur kaydırır arka frene basarsin kayarsin. Aman gözünü seveyim bir eğitim al 2 teker için yoksa dediğini uygularsan arka tekerin kaydığı yöne doğru gidonu çevirmek diyorsun karşı şeritten gelen arabaya kafa atarsınız.

• Beğen

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@Gökhan Akkaya
Lastikler neydi??? :kötü:

efeozata

Forum Demirbaşı
Tepki
764
İsim
Efe
ben de kontra deyince arka lastiği kaydırarak dönmekten bahsediliyor sandım. araçtaki kontra ile bisikletteki kontra aynı şey değil(miş). hatta bisikletteki "teknik" denen şey son derece basit. motogp izlediyseniz eğer adamlar zaten normal dönmüyor, hep bu şekilde dönüyor hatta neredeyse yatıyorlar. bu şekilde dönebilirsiniz ama lastiğiniz ne kadar kalınsa o kadar iyi uygulayabilirsiniz. incecik yol lastikleriyle çok abartmanızı tavsiye etmem.

Carcass06

Daimi Üye
Tepki
199
İsim
Mustafa
Bisiklet
Merida
  • @efeozata normal dönme diye bir şey yok 2 teker hep kontra ile döner. Düşük hızda g kuvveti etkisi fazla olmadığı için gidonun dönüş yönüne döner 3 km/s altında felan.

• Beğen

efeozata

Forum Demirbaşı
Tepki
764
İsim
Efe
@Carcass06 direk gidonu çevirerek dönersen normal araç prensibiyle döner. yatırarak dönmeye tabiriniz de kontra sanırım.

Carcass06

Daimi Üye
Tepki
199
İsim
Mustafa
Bisiklet
Merida
@efeozata yatarak dönme diye bir şey yok gidonu sola itersen yani sağa çevirirsen sola yatar ve sola dönersin bu kadar basit.

Normal araç prensibiyle dönmez sağa çevir sola , sola çevir sağa döner denemek bedava çık dışarı uygun bir yerde dene. Bunu bilmeden nasil bisiklet sürüyorsunuz anlamiyorum. Aslinda çoğu insan bunu istemsiz uyguluyor.

• Beğen

efeozata

Forum Demirbaşı
Tepki
764
İsim
Efe
@Carcass06 gidonu sağa sola itmek diye birşey yok güzel kardeşim. çok fazla kendinden emin konuşmaya uğraşıyorsun. lastiğin açısı düz giderken yere 90 derecedir. gidonu tamamen düz tutarak bu dereceyi azaltırsan, yani bisikleti yatırırsan, bisiklet yatırdığın tarafa dönmeye başlar. jetonu şöyle bir resimle düşürmeye çalışayım;

"normal" dönüş ise şudur ve araçların dönme prensibidir;

ancak bisiklette de motogp'de uygulanan yöntem uygulanabilir. lastikler ince olduğu için çok daha düşük bir açıyla;

umarım hafiften anlamaya başladın.

Carcass06

Daimi Üye
Tepki
199
İsim
Mustafa
Bisiklet
Merida
@efeozata size gülüyorum ve bisiklet sürüş hayatinizda başarılar diliyorum umarım virajı alamayıp bariyerlere kafayı çakmazsınız. İyi günler :)

Carcass06

Daimi Üye
Tepki
199
İsim
Mustafa
Bisiklet
Merida
@efeozata cahil cesareti bu olsa gerek dönmeyi bilmeden bisiklete binmek ;) motoru nasil yatiriyorlar onu merak ettim kendilerini yana yatırarak mı?

fury_x

Üye
Tepki
5
İsim
Onur Şahin
Bisiklet
Carraro
@Carcass06 Hocam şimdi ben anlamadım, sizin bahsettiğiniz şey sağa dönmek için gidonu sola çevirmek mi? bu toprakta pekala olur ama asfaltta gidonu sola çevirerek nasıl sağa döneceğiz?

Carcass06

Daimi Üye
Tepki
199
İsim
Mustafa
Bisiklet
Merida
@fury_x çık dışarı pedalla ve dene kardeşim aydınlanacaksın :)

fury_x

Üye
Tepki
5
İsim
Onur Şahin
Bisiklet
Carraro
@Carcass06 şimdi anlıyorum. ben başka bir açıdan yaklaşmışım olaya. arkadaşlar youtube'tan birkaç tane video izleyin anlarsınız