Kondromalazi patella'dan muzdarip olanlar

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@BerkEvren
Bisikelt sadece size yarıyor herhalde ? Ben 60km üzerine çıkınca dizim ağrıyor. Her gün güçlendirme egzersizleri yapıyorum. Bisiklet sürme alışkanlığınız nasıl acaba? %5-7 gibi uzun yokuşlar dizinizi ağrıtmıyor mu? Kıskanıyorum sizi :hımm:

Scudo

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@Yegah
Haftada 150-200km sürüş 1000-1500 m arası yükseklik kazancım oluyor. Hafta içi en az 3 gün işe gidip geliyorum. Hafta sonu grup sürüşlerimiz oluyor. Spd'siz sürmüyorum ve uzun sürüşlerde ortalama kadansımı 80 ve üstünde tutmaya özen gösteriyorum. Yokuşlar artık özel zevkim oldu. Tırmanış yoksa sürdüm saymıyorum. Anadolu Feneri, Riva, Mahmutşevketpaşa gibi cici rampalar favorim ? Çok mu iyi tırmanıyorum? Hayır... Ama tırmanabiliyor olmak bile büyük keyif. Hele zamanında ağrıdan kitlenen dizlerimi düşününce daha da keyif alıyorum ?

• Beğen
Tepkiler: notforheaven

Akurgal

Üye
Tepki
13
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Mr. Sonucum 3 derece chondromalacia patella diyor. 4 ay önce rampada boşa düşen pedalın hatırası. Ben daha geçen aya kadar da sürüyorum yaralandığım günde dahil binmeyi kesmedim ve bu ay mr çekip doktor yaptım kütürtü ses vardı dizde şüphe ettim. Doktor sürme dedi fakat ben de ağrı yok hiç bir hareketinde kısıtlama yok. Galiba normal yollarla zaman çalışma vs.. kıkırdak yumuşadı ve bisiklet darbeye neden oldu fakat sanırım yine bisiklet sayesinde ağrım olmadı şimdi sürmeyeceğim bakalım bacak zayıf düşerse ağrı olacakmı. Aklınızda diziniz içerisinde bir mutfak rendesi olduğu hissi varken sürmek zevk vermeyecek zaten. Yurtdışı da bir fizyoterapist yarın mr sonuçlarımı inceleyecek işinde uzman biri ortopedi doktorlarının ameliyat edecekleri hastalara karar vermesi için da ışıkları biri. Kendisi ilk olarak bisiklet süre bilirmiyim süremezmiyim bu soruyu cevaplayacak.

Edit: Arkadaşlar mr sonuçlarımı inceleyen doktor sol 3 sağ 2. Derece aşınma tespit etti. Şimdi aklımda olan tekşey bu dizlerin beni kaç yıl ayakta tuta bileceği.. aklımdan hiç çıkmıyor. Bu sorun hızlı ilerlemesi durumunda kireçlenme aşamasına kaç yılda geliyor bilgisi olan varmı. Ayrıca doktor bisiklet sürmemi önerdi fakat bunu sanırım mutlu olmam için istiyor.

igneli

Üye
Tepki
36
İsim
Serdar
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Geçmiş olsun. Mutlu olmanız için size zarar verecek bir şeyi doktorun tavsiye edeceğini sanmıyorum.

Akurgal

Üye
Tepki
13
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Teşekkürler. Ne yazıkki bu öyle bir olay ki attığınız adımla bile zarar görüyorsunuz minimal seviyede belki ama böyle. İşte bunu bilen hastalara doktoru madem dönüşü yok bari çömelme yada basamak çıkma onun yerine bisiklet sür diyor. Kafamda binlerce soru var eskisi gibi olmayacak ama ameliyat olmak istemiyorum. Yinede bisiklet sürdüğüm için olması muhtemel çok sağlıklı bir durumdayım herşey normal hiç ağrım yok kandeğerleri çok iyi diz kıkırdak hariç genel durumu iyi fakat artık kafam sağlıklı değil onu geçen hafta doktorda bırakıp çıktım. Ben çok ağır bir işte çalışıyorum ve üzerine bisiklet sürdüm hergün 7 tepe İstanbul şimdi bisiklete binip bir rampaya geldiğimde inememki. ? Doktor bunu bilmiyor. Muhtemelen doktor son bisiklet sürdüğünde ergen dönemdeydi bisikletin önünü kaldırmakla uğraşıyordu. Satmak istemiyorum galiba bir derneğe bağaşlarım. Ondan kazandığım hareket şansımıda neden koşmuyorsun hadi arkamdan koş diyen 6 yaşında bir çocuğun arkasından koşmaya harcayacağım. Tek keşke şimdi olmasaydı dediğim şey bu, çocuğunu sırtına almak bile yasak onunla top oynayamıyorum, saklambaç vs... İmkansız çünkü koşamıyorum. Bir an önce duruma alışmam toparlanmam gerek. İyi olan şey iyi bakarsanız ilerlemiyor ?? süründürmez yani. Bu artrit bir hastalık bu duruma alışıp kendinize bir reçete oluşturup onunla mutlu mesut yaşarsınız her gün esnemeler yapar egzersizleri geçer işinize gücünüze bakar bir kaç hareketi mecbur kalmadıkça yapmamaya özen gösterirsiniz. Ama benim gibi tiplerde kabullenme ve alışma evresi hastalıktan daha beter bir süreç. Ve dip not: hasta olmadan önce en az iki defa burada yazılanları okumuştum. Beni hasta eden şey hala çalışmakta olduğum iş. Kıkırdak yumuşamasına bu neden oldu darbe bisiklet olmasa başka bir gün başka bir şeyden gelecekti. Yazmak iyi geldi herkese anlatamıyorum bu şeyleri çünkü. teşekkür ederim. Herkese geçmiş olsun.

eSEOZdee

Aktif Üye
Tepki
107
@Akurgal oncelikle bi sakin olmanizi tavsiye ederim. Ne is yapiyorsunuz yas ve kilonuz nedir? Agri hangi durumlarda oluyor?Evet forumda okuduklarimiz benzer rahatsizliklara sahip uyelerin bazilari buyuk sikintilar cekmis olabilirler lakin oyle gecmiyecek de bi rahatsizlik degil, egzersizler var beslenme var, ek gidalar var,.. karamsar olmayin

• Beğen
Tepkiler: Akurgal

Akurgal

Üye
Tepki
13
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yaşım 40 yaşa göre yumuşama başlangıcı normal ama doktorlara göre yoğun tempo çalışmaktan. 6 - 7 saat ayakta kalıyordum bunun 4 sati çökerek çalışmak. Şimdi elden geldikçe sandalye çekiyorum iş yeri durumu bildiği için sorun çıkarmıyor ama bu her zaman mümkün olmuyor tabi. Takviye almaya başladım yavaşlaması için çocuklarda bile iyileşme zor zaten. Yere bastığım da ara ara sızıları his ediyorum ama sürekli ağrılar yok ve yürürken doku hissi var. Ses geliyor bu iki şeyi fark edince hızlı bir şekilde doktora gittim ama işte olan olmuş. Kilom doktora göre çok değil 75 istersen ver dedi. ama ben 10 kg en az vereceğim. Zorlanıyorum örneğin metroda her gün haliç durağından geçiyorum ve her sabah özellikle galata köprüsünü göreceğim tarafa oturuyorum. Çünkü karşı tarafta unkapanı var bisikletimle her sabah işe giderken geçerdim ara sıra durur kahvaltımı orada yapardım. Alışkanlıklarımı değişmeye çalışıyorum yürüyen merdivene geliyorum tam koşarak inecekken duruyorum. Ben hiper aktifim? inanılmaz zorluk çekiyorum. Biliyorum geçecek bu aşama alışacağım böyle yaşamaya ama işte. Bir kaç güne olmadı psikolog desteği alacağım.

• Beğen
Tepkiler: mazot

eSEOZdee

Aktif Üye
Tepki
107
@Akurgal gecmis olsun. bi kac farkli doktora gorunmeyi denediniz mi? fizik tedavi ve spor hekimligini de tavsiye ederim, karamsar olmayin ortopedik rahatsizliklarin tedavisinde sabirli olmakta fayda var iyilesme zaman aliyor.moralinizi bozmayın.

• Beğen

Akurgal

Üye
Tepki
13
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Gittiğim ikinci doktordu ilk sonuç el kontrolü yapılarak söylenmişti. Mr görmek için başka doktora gittim. Süre gelen Ağrı yok ya işte diyorsun ola ki hatalı bir sonuç olsun. Ve sol dizim rahatsız demişti ilk doktor sağa bakmamıştı bile. İkinci doktorda sol mr istedi ben gidip iki dizide görüntüledim ve daha kötü haberi almış oldum sorun her iki dizde vardı. Şimdi fizyoterapist için randevu boşluğu bekliyorum yurt dışında mr bakıp kamera ile bağlanacak bir kaç önerisi olacak istiyorsa emin değilim muhtemelen kendim çözeceğim ama belki gidip orada biraz eğitim alacağım. Dünyada yaşamak böyle birşey biraz ağrılı sorunlu ama güzel bir yer burası.. bir arkadaşın söylediği gibi ne yapacaksın.. Koşmak için Marsa mı gideceksin?

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Mutlu olmanız için değil, bacak kaslarınızı çalıştırdıkça şikayetleriniz azalacağı için söylemiştir. Ben bütün şikayetlerimi düzenli bisiklet antrenmanıyla yendim. Sporu aksatmamanızı öneririm.

• Beğen

Akurgal

Üye
Tepki
13
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu hastalıkta öğrendiğim şey bu sonuç için iyi bir ortopedist doktor'a gitmek sonuç kesin olduktan sonra tedavi için iyi fizyoterapist'e gitmek. Dokudaki yara iyileşmez bu işin tedavisi fizyoterapi yardımıyla ağrılardan kurtulmak. Kas yapıma bakarak bir fizyo terapist bana sür demedikçe sürmem çok sakıncalı çünkü herkeste yaralanma farklı şekilde ve farklı bölgelerde oluşuyor. Bende bunu bekliyorum sanırım %90 üzeri kararla sür diyecektir. Benim size sormak istediğim rampalardan ne yapıyorsunuz. Sizde derece kaçıncı evrede ve çökme yada merdiven kullanıyor musunuz. Sitenize baktım bu arada ? sorularıma cevabınız bana ilaç etkisi yapacak sizin hikayeniz çok güzel ve umut verici.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
İyi bir doktor tabiki çok önemli. Özellikle spor hekimleri bu açıdan çok farklı yaklaşıyor olaya. Bisiklete başladığım günden beri kilitli pedal kullanıyorum. Doğru pedal tekniği dizdeki yükü cidden azaltıyor. Rampa işine gelirsek artık tırmanış kovalıyorum. Düz rotalarda keyif almıyorum bisikletten. Yılda yaklaşık 80bin metre tırmanış yapıyorum. Dizim için tek endişem yere çömelmem gereken işler artık. Onun dışında hiç sıkıntım yok.

Akurgal

Üye
Tepki
13
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Teşekkürler kaç yıldır rahatsızsınız ve ilerleme oldum benim 3 evrede rahatsızlığım. Ayrıca tekniğiniz hakkında bilgi almam gerek nasıl başlamalı, önereceğiniz başlangıç için bisiklet ve spd nasıl olmalı bana bir kaç ay dinmen gerekiyor dediler sonra süre bilirmişim. Şehir bisikleti dahamı iyi olur acaba? ? Rampa fikri korkutuyor başladığımda çıkacağım kesin ? Arkadaşlar gelip mesajları benim gibi tek tek okuyan olur diye güncelleme yapayım. Ne yazık ki Türkiye'de göründüğüm özel prof.doktoru yanlış teşhis bırakmış iki dizimde aynı sorun var demişti Avrupa'da bir fizyoterapist raporlara bakıp tek dizde sorun olduğunu söyledi. Hastalığın korkunç bir şey olmadığını gelirsem iki seansta ev de yapacağım egzersizler vereceğini ve hastalığın ilerlemeyeceğini ve rahatlayacağımı söyledi. Çok iyi sonuçlar aldıklarını bu işin asıl ilacın da bu olduğunu, bisiklet kullanmamın sakıncalı olduğunu egzersizler başladıktan sonra sürmenin kıkırdağı korumak için daha doğru olduğunu zira kemiğin muhtemelen şuan temas noktalarının hatalı olduğunu bu hatanın düzelmesi sonrası bisiklet sürmekte hiç bir sakınca olmadığını söyledi. Bende durum bu baya günlük hayatıma kaldığım yerden devam ediyorum ?

ali önder

Forum Demirbaşı
Tepki
1.242
İsim
ali önder büyüksünetçi
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Akurgal hastayi görmeden konuşma üzerine yorumlar üretmeyi seven bir kişi değilim. Kondramalezi ptella daha çok kas dengesizliğin bağlı olarak pattellanin çekme açısının değişmesi sonucu kikirdakta yarattığı harabiyettir. Testini yaparsın sana yorum verir. Öncelikle kas dengesi için kısa olanlar esnetilcek, zayıf olanlar kuvvetlendirilecek.kassal dengesizlik en büyük problemimiz. Benim için önemli olan uzun kuvvetli kas kıymetli.. Ve fizik tedavi ile de süreci atlatacaksin. Kıkırdak hasarı için glukozamin kullanılabilir. Faydası olup olmadığına yönelik araştırmalar var orası ayrı mesele. Kızım aktif spor yapıyor ve ona kullandittiriyorum.. Aynı problem koşu için de var. Çok koşmaya bağlı olarak kikirdaklrda Asinma olduğu söyleniyor ama yapılan başka bir araştırma da kosunun kıkırdak üzerine olumlu etkisi var

Akurgal

Üye
Tepki
13
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ali önder Size katılıyorum. Sorunun bir nedeni var ve ilerlemesi için kasları bir fizyoterapist tarafından kişiye özel egzersizler yardımıyla normale çevirmek gerek başkada bir şey gerekmiyor elbette bazı sakıncalı hareketleri yapmamak lazım. Beni üzen şey her iki dizimde sorun olduğunun söylenmesi ve yap diye önerdikleri şeylerden örneğin ”bisiklet sürmek” doktorun emin olmadan konuşması oldu bu benim piskolojimi bozdu. Bana verdikleri bitkisel takviyeleri çöpe attım kullanmıyorum. Çünkü bu ürünleri ithal eden firma ile görüştüm doktorumu tanıyorlardı. Filimlere bence doğru düzgün bakmamış bile. Yabancı bir doktorun Radyoloji raporlarımda rahtlıkla fark ettiği şey tek dizde sorun olduğunun raporda ayrıca belirtilmiş olması. Üzücü bir şey Türkiye'de iyi doktorlar var fakat bazıları gerçekten garipler. İşlerimden dolayı yabancı doktoruma çok güvenmeme rağmen ”benim gibi hastaları olan ve insan anatomisi hakkında oldukça yetkin biri” tedavi için yurt dışına çıkmayacağım Türkiye'de halledeceğim bizde iyi fizyoterapistler var sadece şuan kimler bunu bilmiyorum. Burada arkadaşlar çok değerli türk ortopedi doktorlarını paylaşmış ama birde fizyoterapist listesi hazırlamak lazım ? ortopedist hastasın diyecek fizyoterapist iyi edecek. Kırk tane ortopediste bile gidilse bu değişmiyor. Tabi ameliyatlık durumları saymıyorum. Ben şimdi kardiyo yapıyorum formda kalmaya çalışacağım. Kışın dinlenip yaza Mr. çekip duruma göre daha hafif ve konforlu bir bisiklet yardımıyla pedellamaya devam edeceğim. Doktorlar insan elbette yanıla bilirler ama benim başıma gelen böyle bir şey değil sayın profesör rapor okumaya üşenmiş. Durumunuza göre en azından iki doktora görünün biri ortopedist biri fizyoterapist olursa bence daha iyi. Bitkisel ürünler kullanmak kişiye kalmış bir şey ben etkisine inanmıyorum ve ticari olduğunu düşünüyorum. Bakınız mesela Türkiye'de yumurta zarından üretilen bir ürün ithal bile değil 125 TL fiyatlı bu garip bir rakam bu gerçekten garip. Sanıyorum bir kısım doktor piskolojik etkisinden dolayı bunları öneriyor. Hasta ilaç alıp iyi his ediyor. Kendi bilgimi paylaşayım yurt dışında şuan en çok ”cartilamin, cartilamine.. vb" kullanılıyor ama reçetesiz takviyeler gibi değil doktor reçete karşılığında hastaya veriyor yani ilaç kabulü görüyor. Yeni bir şeyler öğrenirsem burada yazarım. Şuan Yaptığım şeyler bana ciddi zarar vere bilir kimseye bunu yapın demiyorum "kardiyo" yapmak gibi, takviyeleri çöpe atmak gibi, doktoruna güvenmemek gibi herkeste hastalık Farklı seyreder bana iyi gelen şey başkasına gelmeye bilir. Sevgiler

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: mazot

Akurgal

Üye
Tepki
13
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Yol bisikleti
buraya bir güncelleme geçeyim ? doktorum "fizyoterapist" son mr ve röntgen lere bakarak her iki dizin durumu iyi yanlızca sağ diz kıkırdağında yüzeysel bozulma var kapağının pozisyonu doğru yerde değil zaten buna içeride bir kas neden oluyor ve bir çok insanda diz pozisyonunu az çok etkiler dedi ben kendisine gitmekte sorun yaşadığım için diz kapağının pozisyonunu düzeltmem için gerekli egzersizlerimi atkafaşıma yaptırarak videoya çekip gönderdi. uzun yıllar sorun yaşamama ihtimalim daha yüksekmiş. ? normal hayata döndük ?

suyunsesi

Forum Bağımlısı
Tepki
5.887
İsim
Turgay
Başlangıç
1979—80
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
buraya bir güncelleme geçeyim ? doktorum "fizyoterapist" son mr ve röntgen lere bakarak her iki dizin durumu iyi yanlızca sağ diz kıkırdağında yüzeysel bozulma var kapağının pozisyonu doğru yerde değil zaten buna içeride bir kas neden oluyor ve bir çok insanda diz pozisyonunu az çok etkiler dedi ben kendisine gitmekte sorun yaşadığım için diz kapağının pozisyonunu düzeltmem için gerekli egzersizlerimi atkafaşıma yaptırarak videoya çekip gönderdi. uzun yıllar sorun yaşamama ihtimalim daha yüksekmiş. ? normal hayata döndük ?
Geçmiş olsun kardeşim. Pozitif yönde gelişen durumuna çok sevindim.
46 yaşındayım ve bu rahatsızlığı ilk kez bu forum sayesinde öğrendim. Henüz eklemlerimde bir ağrı yok. Ancak ben de zaten öyle çok aşırı spor yapan, çokça bisiklet kullanan bir kişi değildim. Yine de kullanırdım. Uzun yıllar (evlilik, çoluk çocuk, iş temposu vs. derken) uzak kalmıştım. Geçen aylarda 45 yaşımın bitiminde yeniden bir bisiklet alıp ufaktan kendime yol verdim. Soğuklar bastırmadan ufak bir kaç deneme yaptım. Şimdilik soğukların getirdiği olumsuz şartlar yüzünden bahara erteledim. Bakalım süreç ne gösterecek. Baharda işe gidiş gelişi tam anlamıyla bisikletimle yapmayı planlıyorum.

Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Akurgal tam olarak nasıl bir tanı konuldu size hatırlıyormusunuz yani patelladaki malazik sürece yol açan durumu pedal çevirmek tetikliyormuydu sizde? kaç km sonrası hissediyordunuz ağrıyı? kadans konusunda nsıl bir tarzınız vardı... ve verilen egzersizler içinde sguat varmı

Akurgal

Üye
Tepki
13
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Geçmiş olsun kardeşim. Pozitif yönde gelişen durumuna çok sevindim.
46 yaşındayım ve bu rahatsızlığı ilk kez bu forum sayesinde öğrendim. Henüz eklemlerimde bir ağrı yok. Ancak ben de zaten öyle çok aşırı spor yapan, çokça bisiklet kullanan bir kişi değildim. Yine de kullanırdım. Uzun yıllar (evlilik, çoluk çocuk, iş temposu vs. derken) uzak kalmıştım. Geçen aylarda 45 yaşımın bitiminde yeniden bir bisiklet alıp ufaktan kendime yol verdim. Soğuklar bastırmadan ufak bir kaç deneme yaptım. Şimdilik soğukların getirdiği olumsuz şartlar yüzünden bahara erteledim. Bakalım süreç ne gösterecek. Baharda işe gidiş gelişi tam anlamıyla bisikletimle yapmayı planlıyorum.
Bisikletin ölçülerine dikkat et ayakta ve rampada ayakta sürme, gereksiz kendinize yüklenmeyin. bir şey olmaz. Bana doktor diz darbe almış ola bilir gibime geliyor dedi ki bunu da doğru tahmin etti dizimden şüpelenmedim ama o dönemler kaza geçirmiş sol dize binmiştim birinde yolcu otobüsü çarpmıştı bir ötekinden yeşil ışıkta polis minibüsü ikisinde diz zorlandı bilmiyorum ama muhtemel.
@Akurgal tam olarak nasıl bir tanı konuldu size hatırlıyormusunuz yani patelladaki malazik sürece yol açan durumu pedal çevirmek tetikliyormuydu sizde? kaç km sonrası hissediyordunuz ağrıyı? kadans konusunda nsıl bir tarzınız vardı... ve verilen egzersizler içinde sguat varmı
Bisiklet sürerek zarar vermeniz için çok zorlamanız, hatalı sürmeniz, ölçünüze aykırı bisiklet ayarları, amaç dışı bisiklet tarzı ve kaza yapmanız lazım. benim sorunumun nedeni kaza ve işte dizimi aşırı kullanmam. şimdi Türkiye'de doktora göründüğümde eve döndüğüm gün alkol alıp cesaret vermesi için intiharı bile düşünmüştüm "doğru yanlış tartışmasına giremem ben arazide yaşayacağım ve dizlerim önemli kalbim kadar ha dizim durmuş ha kalbim fark etmez.". Halbuki dizimde çok büyük bir sorun yokmuş hatta iki dizinde arızalı demişlerdi oda doğru değildi. sorun bir şekilde diz kapağımın içe ve sola kayması kaymış bir dizle bisiklet sür yada yürü fark etmez kıkırdak bozulur. şimdi doktor yurt dışında sürekli konuşamıyorum fakat önerisi şöyle dizdeki kayma hatalı pozisyon düzelmedikçe bisikleti kullanmamın iyi olmadığı yönünde. egzersizler sonrası kullan diyor. egzersizler öyle deli gibi şeyler değil çocuk işi her gün 15dk falan alıyor 30 tekrar yapılıyor. suquad diz için iyi değil yapmanı önermem doktorlar da önermiyor normalde bile faydası zararı tartışılır bir hareket. ben sadece uyurken dizimden gece yatakta ses gelince ve bir iki defa sızlama gelince gittim büyük bir ağrım sorunum olmadı. bisikleti iş'e gidiş gelişte her gün 15km kullanıyordum Beyoğlu'na dönerken rampa çıkıyordum yaz kış sürerdim pazar günleri 40, 50 bazen 80,90km yapardım. öyle aşırı kullanmadım yani. Diz pozisyonunuz sorunluysa sürmeyin ama doktor bilir yani bak burada bir arkadaşın diz pozisyonu yıllar sonra bisiklet sürmesiyle düzelmiş ve ağrıları bitmişti ona da doktoru sür demişti. bana sür ama şimdilik bekle diyor.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: suyunsesi