Kick Boks ile Bisiklet

berk öndül

Aktif Üye
Tepki
50
Selamlar, Takım sporcusu olarak bisikletle uğraşmaktayım aynı zamanda amatör olarak haftada 2 gün Kick Boks yapıyorum.

- Bu iki sporun çalıştırdığı kaslar birbirine ters midir? Bisikletteki performansı düşürür mü? Teşekkürler.

Scudo

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hiç bir spor dalı,bir diğeriyle tamamen uyumsuz değildir.Üstelik Boks/kickboks gibi çok ağır spor yapanlar,kondüsyon açısından çok daha avantajlıdırlar.Bu elbette,ağır sporlar yapanların daha başarılı olacağı anlamına gelmez ancak kickboks gibi hemen hemen tüm kas gruplarının çalıştığı bir sporla uğraşıyor olmanız,sizin bisiklet performansınızı düşürmez.Asıl sorulması gereken kickboks'un bisiklet performansınızı düşürüp düşürmeyeceği değil,bisikletin kickboks performansınızı düşürüp düşürmeyeceği.Uzakdoğu sporlarıyla uğraştığım yıllarda haftada 2 gün 3000 m cicarı koşar,yarım saat bağ esnetme,15-20 dk da vücut ısıtma hareketleri yapar dövüşme teknikl ve uygulamaları çalışmanın en sonunda yer alırdı.Zannediyorum ki boksta da koşu ve kondüsyon ağırlıklı ağır idmanlar vardır ve bu idman şekliyle de bisikletten ayrılır.Sakatlık sonrası form tutma ve kondüsyon kazanma süreci haricinde bisiklette koşu-kros antrenmanı yoktur.Bisikletin idmanı yine bisiklettir diyelim.

• Beğen
Tepkiler: berk öndül

berk öndül

Aktif Üye
Tepki
50
Teşekkürler Derya Bey, zaten çok yoğun koşu antrenmanları yapmıyoruz o yüzden bir sorun olacağını düşünmüyorum.

M.Burcu Cebesoy

Forum Bağımlısı
Tepki
341
Mrb , ben de haftanın 3 günü kickboks eğitimi alıyorum . Bisiklet konusunda herhangi bir sıkıntı yaşatmıyor . Yine de hocalarınıza danışın . Karşı çıkabilirler ilk başta .

• Beğen

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Boks , kick boks , güreş gibi sporlar patlayıcı gücün ön planda olduğu , uzun süreli dayanıklılık yerine kısa-orta süreli dayanıklılık + üst düzey güç gerektiren sporlardır . Bu sporlar , bisikletle tamamen terstir , ayrıca farklı kas grupları çalıştırır . Örneğin bisiklet sporunda bacak yan kaslarının uzama ve kısalma dışında bir çalışması yoktur ama bahsedilen spor dallarında yana koşular-hareketler, sizin bacak kas yapınızı bisiklet sporuna farklı yönde geliştirir . Ayrıca fiziksel temaslar , geç iyileşen kas incinmelerine neden olabilir .

Örneğin basketbol sporu bile patlayıcı gücün , bisikletten çok daha ön planda ve sık olduğu bir spordur . Devamlı atak ,savunma , geri ve ileri koşular,zıplama vs. ; basketbol sporcusunun %50 aerobik , %50 anaerobik bir kardiyovasküler sisteme sahip olmasını gerektirir.

Örneğin koşu sporunu yaparken bile (eğer ana sporunuz bisiklet ise), koşu fuleleriniz kısa olmalıdır . Eğer uzun fuleler atarsanız , pedal ritminiz ve kuvvetiniz bozulabilir.

Bence uzak doğu sporları yerine , yumuşak zeminde koşular bisiklet sporuna daha faydalı olur .

• Beğen

Mehmet Ser

Forum Bağımlısı
Tepki
462
Bisiklet
Giant
Refleksinizi düşürür bisiklet ama hobi olarak haftada 1 sürecekseniz dayanıklılığınızı artırır. Bende judo yapıyorum