Kick Boks ile Bisiklet

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında berk öndül tarafından paylaşıldı.

 1. berk öndül

  berk öndül Aktif Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2009
  Mesajlar:
  159
  Beğeniler:
  50
  Şehir:
  İzmir / Karşıyaka
  Seviye:
  Selamlar, Takım sporcusu olarak bisikletle uğraşmaktayım aynı zamanda amatör olarak haftada 2 gün Kick Boks yapıyorum.

  - Bu iki sporun çalıştırdığı kaslar birbirine ters midir? Bisikletteki performansı düşürür mü? Teşekkürler.
   
 2. Derya Keçeci

  Derya Keçeci Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.748
  Beğeniler:
  4.308
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Derya
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Hiç bir spor dalı,bir diğeriyle tamamen uyumsuz değildir.Üstelik Boks/kickboks gibi çok ağır spor yapanlar,kondüsyon açısından çok daha avantajlıdırlar.Bu elbette,ağır sporlar yapanların daha başarılı olacağı anlamına gelmez ancak kickboks gibi hemen hemen tüm kas gruplarının çalıştığı bir sporla uğraşıyor olmanız,sizin bisiklet performansınızı düşürmez.Asıl sorulması gereken kickboks'un bisiklet performansınızı düşürüp düşürmeyeceği değil,bisikletin kickboks performansınızı düşürüp düşürmeyeceği.Uzakdoğu sporlarıyla uğraştığım yıllarda haftada 2 gün 3000 m cicarı koşar,yarım saat bağ esnetme,15-20 dk da vücut ısıtma hareketleri yapar dövüşme teknikl ve uygulamaları çalışmanın en sonunda yer alırdı.Zannediyorum ki boksta da koşu ve kondüsyon ağırlıklı ağır idmanlar vardır ve bu idman şekliyle de bisikletten ayrılır.Sakatlık sonrası form tutma ve kondüsyon kazanma süreci haricinde bisiklette koşu-kros antrenmanı yoktur.Bisikletin idmanı yine bisiklettir diyelim.
   
  berk öndül bunu beğendi.
 3. #3
  berk öndül

  berk öndül Aktif Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2009
  Mesajlar:
  159
  Beğeniler:
  50
  Şehir:
  İzmir / Karşıyaka
  Seviye:
  Teşekkürler Derya Bey, zaten çok yoğun koşu antrenmanları yapmıyoruz o yüzden bir sorun olacağını düşünmüyorum.
   
 4. M.Burcu Cebesoy

  M.Burcu Cebesoy Forum Bağımlısı

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  31 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  614
  Beğeniler:
  385
  Şehir:
  -
  Seviye:
  Mrb , ben de haftanın 3 günü kickboks eğitimi alıyorum . Bisiklet konusunda herhangi bir sıkıntı yaşatmıyor . Yine de hocalarınıza danışın . Karşı çıkabilirler ilk başta .
   
  berk öndül bunu beğendi.
 5. Cem Unden

  Cem Unden Onursal Üye

  Kayıt:
  12 Şubat 2010
  Mesajlar:
  3.461
  Beğeniler:
  5.564
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Boks , kick boks , güreş gibi sporlar patlayıcı gücün ön planda olduğu , uzun süreli dayanıklılık yerine kısa-orta süreli dayanıklılık + üst düzey güç gerektiren sporlardır . Bu sporlar , bisikletle tamamen terstir , ayrıca farklı kas grupları çalıştırır . Örneğin bisiklet sporunda bacak yan kaslarının uzama ve kısalma dışında bir çalışması yoktur ama bahsedilen spor dallarında yana koşular-hareketler, sizin bacak kas yapınızı bisiklet sporuna farklı yönde geliştirir . Ayrıca fiziksel temaslar , geç iyileşen kas incinmelerine neden olabilir .

  Örneğin basketbol sporu bile patlayıcı gücün , bisikletten çok daha ön planda ve sık olduğu bir spordur . Devamlı atak ,savunma , geri ve ileri koşular,zıplama vs. ; basketbol sporcusunun %50 aerobik , %50 anaerobik bir kardiyovasküler sisteme sahip olmasını gerektirir.

  Örneğin koşu sporunu yaparken bile (eğer ana sporunuz bisiklet ise), koşu fuleleriniz kısa olmalıdır . Eğer uzun fuleler atarsanız , pedal ritminiz ve kuvvetiniz bozulabilir.

  Bence uzak doğu sporları yerine , yumuşak zeminde koşular bisiklet sporuna daha faydalı olur .
   
  berk öndül bunu beğendi.
 6. Mehmet Ser

  Mehmet Ser Bisikletkolik

  Kayıt:
  21 Mart 2011
  Mesajlar:
  1.206
  Beğeniler:
  527
  Şehir:
  İstanbul-Pendik-Aydos
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Refleksinizi düşürür bisiklet ama hobi olarak haftada 1 sürecekseniz dayanıklılığınızı artırır. Bende judo yapıyorum
   

İlginizi Çekebilir

2.JPG
Bisiklete yaptığımız faydalı yükseltmelerden biri kilitli pedal. Kilitli pedalın güç aktarmada faydası, çalışmayan bazı kasları da çalıştırarak sadece itme değil çekme kuvvetini de uygulatması,...
upload_2016-9-26_14-15-1.png
Birkaç yıldır yazdığım mesajlarda 'yokuş özürlü' olmaktan bahsediyordum. Bunu hep yazıyorum da, sakın ola bundan övündüğüm veya buna güvenip rakiplerimi yolda alt etme niyetim olduğu anlaşılmasın...
upload_2016-8-14_11-34-16.png
Merhaba. Power metre almayı düşünenlere fikir vermesi için yeni satın aldığım power metreyle edindiğim tecrübeleri burada paylaşacağım. Antrenmanlarımın detaylarını foruma yazmayı sevmem. Çünkü bu...