Jantların biri büyük diğeri küçük?

henrygale

Üye
Tepki
15
Selamlar,
Geçenlerde satın aldığım ikinci el eski bir yol bisikletini restore ediyorken farkettim ki yeni aldığım lastiklerin bir tanesi janta geniş geliyor. Önce lastiklerde problem var sandım ama sonra yaptığım ölçümlerden sonra gördüm ki arka jant ön janttan bariz bir şekilde daha küçük.
Çapları arasında yaklaşık 3-4 mm çevreleri arasında ise neredeyse 1,5 cm fark var. Dış lastikler, küçük olan janta geniş geldiği için lastik tam oturmuyor ve şişirince bombe yapıyor.

Jantı değiştirmekten başka çözümü var mı bu durumun? Teşekkürler.

Scudo

Berk Mercancı

Forum Bağımlısı
Tepki
887
Bisiklet
Raleigh-USA
Biri 27" biri 28" ölçüsünde olabilir. 27" olan büyük olan, diğeri ise 28". Eğer bu şekildeyse CST'nin 27" lastikleri mevcut.

henrygale

Üye
Tepki
15
@Berk Mercancı

İşin ilginç tarafı, jantların üzerinde gelen eski lastiklerin boyutu aynı. Yani ikisi de 27 lik. Zaten biri 28 lik olsaydı fark daha çok olurdu diye tahmin ediyorum.

burhanozer

Forum Demirbaşı
Tepki
85
yanliz enteresan bi durum var 27" jantlar 28"jantlardan buyuk

Sinyor

Daimi Üye
Tepki
188
İsim
Can
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Şehir - Tur
IMG_20240111_162602.jpg
Teker ölçülerinde, böyle bir farklılık yaptım. ön 20 arka 28. Yokuşlarda daha rahat çıkar mıyım sizce?

• Hahaha
Tepkiler: seljuk11

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.723
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Küçük ebatta tekere geçerek hafifleme dışında bir pozitiflik sağlayamazsın.

• Beğen
Tepkiler: Sinyor

Batuhan B.

Aktif Üye
Tepki
123
İsim
Batuhan Bora
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Küçük ebatta tekere geçerek hafifleme dışında bir pozitiflik sağlayamazsın.
sizin icin pek onemli olmasada hafiflikten ziyade saglamlik ve viraj almada daha iyi kucuk jant

Sinyor

Daimi Üye
Tepki
188
İsim
Can
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Şehir - Tur
sizin icin pek onemli olmasada hafiflikten ziyade saglamlik ve viraj almada daha iyi kucuk jant
Eski 26 jant bisikletim ile yokuşlarda rahat çıkıyordum. 29 janta geçince zorlandığımı fark ettim. Ama bu yaptığım hali, yarın rampada test edeceğim. Beklentim yüksek aslında, bakalım...

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.627
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Eski 26 jant bisikletim ile yokuşlarda rahat çıkıyordum. 29 janta geçince zorlandığımı fark ettim. Ama bu yaptığım hali, yarın rampada test edeceğim. Beklentim yüksek aslında, bakalım...
O arka tekerin büyüklüğüyle ilgili, çünkü bir pedal çevriminin yola aktarılma oranı değişiyor. Ön tekerleğin bu konuda bir etkisi yok.
Bu haliyle sadece aşırı bozulmuş geometriden kaynaklı sorunlar yaşanır, en basitinden pedal çevirirken ayakkabı yere sürtüp tehlikeli durum yaşatabilir (ön ~4" alçalmış, pedal neredeyse yere değecek gibi görünüyor, binip süspansiyon kapanınca az daha alçalır, pedal çevirirken salınımla daha da alçalır). Ön tekerleği bu kadar küçültmek için bisikletin önünü eski yüksekliğine getirecek bir modifikasyon lazım.

speedymammy

Daimi Üye
Tepki
375
İsim
speeddymammy
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
2000 lerin başında bir akrabam böyle ön tekeri küçük arkayı büyük yapmıştı.Gözümün önünde küçük bir kasise denk geldi ,takla atıp ön tekerlek parçalanmıştı.

seljuk11

Aktif Üye
Tepki
365
İsim
selçuk
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hiç birşey olmaz sök eski jantını tak güzel güzel sür. Birde o arka tekerde elektrik motoru yok mu neden yokuşları dert ediyorsunuz ?

Sinyor

Daimi Üye
Tepki
188
İsim
Can
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Hiç birşey olmaz sök eski jantını tak güzel güzel sür. Birde o arka tekerde elektrik motoru yok mu neden yokuşları dert ediyorsunuz ?
Ayen öyle yaptım. Elektrik motoru var da, Çap küçüldükçe ivmelenme artar diye düşündüm, rampada ani kalkışlarda rahatlatır dedim.arkadaşım canlı görünce baya güldü bisikletin haline:)
2000 lerin başında bir akrabam böyle ön tekeri küçük arkayı büyük yapmıştı.Gözümün önünde küçük bir kasise denk geldi ,takla atıp ön tekerlek parçalanmıştı.
Tehlikeli oluyormuş, 40 km sürdüm. Ellerimi bırakamıyordum dengeyi kaybediyordu alet.
O arka tekerin büyüklüğüyle ilgili, çünkü bir pedal çevriminin yola aktarılma oranı değişiyor. Ön tekerleğin bu konuda bir etkisi yok.
Bu haliyle sadece aşırı bozulmuş geometriden kaynaklı sorunlar yaşanır, en basitinden pedal çevirirken ayakkabı yere sürtüp tehlikeli durum yaşatabilir (ön ~4" alçalmış, pedal neredeyse yere değecek gibi görünüyor, binip süspansiyon kapanınca az daha alçalır, pedal çevirirken salınımla daha da alçalır). Ön tekerleği bu kadar küçültmek için bisikletin önünü eski yüksekliğine getirecek bir modifikasyon lazım.
Bugün ki deneyim de; selede öne kayıp duruyordum. Waow denecek kadar rampada fark göremedim. Çukur yol bozukluğu fazlasıyla hissettiriyor. Ani menevra kabiliyeti azaldı.

• Beğen
Tepkiler: Eray BAYĞAR

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Basligi gorunce bir an son gunlerde mavic ile ilgili cok magdur (!) olan bir arkadas yeni bir jant seti daha aldi ve setteki iki jantin boyu birbirinden farkli cikti sandim.