İzmir'in bisiklet yolları, projeleri, izban, metro ve zorlu tırmanışları

Scudo

semdekor

Daimi Üye
Tepki
312
@Süleyman Uzunköprü

bugün tesadüfen okuduğum bir yazıda ankaradaki funda arkadaşımız belirtmiş. benim için geç olmuş oldu ama bir sonraki seferde faydalı olacaktır:)

Unutmamalı ki 2918 sayılı TCK KARAYOLLARI Trafik kanununda Bisiklet için ;

Madde 3 c (10) bendi : Bisiklet motorsuz bir Taşıttır.
Madde 37 Sürücü için Ehliyet ve Taşıt için Plaka gerekmez.
Madde 46 Karayolunda en sağ şeridi kullanır ve diğer taşıtlar ile aynı sorumlulukla hareket eder.
Madde 66 Bisiklet yolu olan yerlerde karayolunda sürülemez.
Madde 66 a.) bendi Karayolunda ikiden fazla bisiklet yanyana sürülmez.
Madde 66 b.) İşaret verme dışında, çift elle sürülmesi ve genel kurallara uyulması zorunludur.
Madde 66 c.) Yük ve eşya taşınamaz.
Madde 37 Bisikleti karayolunda sürmek için 11 yaşını bitirmiş olmak yeterlidir.
maddeleri geçerlidir.

gecekusu333

Daimi Üye
Tepki
275
havlayan her köpeğe hoşt demekle ömür geçmez... kim neye havlıyosa havlasın böle bilinçsiz bir yaklaşımı ciddiyete alıp cevap vermek dahi gerekmez...

• Beğen
Tepkiler: Selim Siliğ

semdekor

Daimi Üye
Tepki
312
@gecekusu333

Bence bu şekilde düşünmemek gerekir. Herkes mantıklı bir cevapla etkilenecektir. Geçenlerde de önüme kırıp önümde duran adama benim hareket ettiğimi unutuyorsun biraz beklesen de arkamda dursan daha iyi olmaz mı demiştim. özür dilemişti. bence bu tarz hatalarını (bugün yaptığım gibi değil de) sakin bi şekilde insanlara söylesek bisikleti yaşama katma konusunda daha etkili oluruz.

gecekusu333

Daimi Üye
Tepki
275
doğru diyosunda bunu herkese uygulucak olursan boşa nefesini tüketmiş olursun.adam olana elbette güzel bir üslupla doruyu söleyebiliriz.ama bi örnek vereyim 5-6 yıl önce sahilde başıma gelen.o bisiklet yolu adındaki halka açık yolda 2 arkadaş sürüyoruz yine birgün.ben de artık fobi olduğu için yoldaki çocukları ve balık tutanları gözetliyorum sürerken.ben onları gözetlerken genç bi akradaş elindeki oltayı sallıyo denize atmak üzere.aklıma geldi şimdi beni görmez üzerime sallar diye biraz hızlanıyım geçiyim dedim.yerdede misina vardı güneşten parlayınca farkettim.ben bi misinaya bi oltaya bakarken suratımda balığı farkettim.nerdeyse çupra boyunda bi balık milletin gözü önünde yüzüme yapıştı ve kucağıma düştü.o an çok sinirlendim ve bisikletten inip çocuğun üzerine giderken ordan bikaç veled daha çıkıp bir olup benim üstüme gelmeye başladılar.bi anda 8-10 veledin arasında kaldım.hayır ya o balık oltanın ucunda olmasaydıda oltanın inesi yüzüme gelseydi.ona sinirlendim.ama arkadaş beni yatıştırmaya çalışırken bir an için o sahne aklıma gelince gülesim geldi(balığı suratıma yediğim sahne) ve sakinleştim.yani böle embesillere ne kadar tatlı dil sarfetsende boş.anlatmak istediğim bu.

semdekor

Daimi Üye
Tepki
312
@gecekusu333

Haklısın da yine de bi yerden başlamak gerekir. boşa nefes harcamak olarak görmeyelim. bir kişiyi ikna edersek o tanıdıklarını uyarabilir falan. yılmamamız gerekiyor. çünkü zor bir iş yapıyoruz. belki meyvalarını biz toplayamayız ama çocuklarımız belki de torunlarımız toplar meyvalarını. ben mesela ne uğraşıyorsun diyenlere sizin de torunlarınız için uğraşıyorum deyince etkili oluyor:)

• Beğen
Tepkiler: FAHRİ AYTAÇ

gecekusu333

Daimi Üye
Tepki
275
bak buna katılırım işte gerçekten güzel tespit.sizinde torunlarınız için sözü damardan gidiş izleri taşıyor(=

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
İnsan olanı uyaracağız.Değişime açık olanlara açıklayacağız, çünkü onlar bizi doğru algıladıkça, bizim tarafa bir kişi daha kazandırmış oluyoruz.Onların tanıdıkları da yanında bonus olarak geliyor :)

Ama anlamayana davul zurna az demişler.Onu da sele borusu, pompa, eldiven güçlerini kullanarak ilkel eğitim verebiliriz.Çünkü böylesinden anlayan da çok.

• Beğen
Tepkiler: emre yılmaz

semdekor

Daimi Üye
Tepki
312
damardan girmek gerekiyor bazen:) işte burda herkesin damardan girdiği cümleleri öğrenirsek güzel olur kanımca:)

semdekor

Daimi Üye
Tepki
312
@Mustafa Tufan

Bu şekilde davranarak nasıl toplumdan saygı bekleriz ki? sen biber gazı sıkıp kaçarsan o adam sonra bana da kötü davranacak. bence toplumdan bisikletlerimize ve kendimize saygı istiyorsak önce o saygıyı haketmemiz gerekiyor.

gecekusu333

Daimi Üye
Tepki
275
damardan sele borusu verelim ozaman en güzeli bu yol olsagerek(=
toparlıycak olusak Senem'in dediği gibi damardan girmeli.nadir durumlardada kasmayıp direk athletic kardeşimizin dediği gibi seleyi sökmeye geçebiliriz.aslında gidonda iyi iş görür ama uzun sürer çıkarması (=

Tepki
51
Hiç birini tanımadığım çok sevgili arkadaşlarım!Gösterilecek tepki konusunda ben de şöyle UÇUK KAÇIK bir öneri getirsem ne dersiniz?:Bu gibi durumlarda elinizden bir şey gelmiyor ya da gelse bile kendinize yakıştıramıyorsanız,bisikletinizin pedal ve zincir sesini dinleyin...Belki de o ses,iyi bir yorumcudan dinlenen güzel bir şiir kadar sizi rahatlatır...ve sakinleştirir...

Selim Siliğ

Forum Bağımlısı
Tepki
904
Laflara bak ya =) Çok güldüm ben de ama insanlarımız da haklı bir yandan aslında. O kadar araç trafiğinde ki bir de motorların aralardan vızıldmaları vs. yanında bisikletleri de görünce çılgına dönüyorlar. Evet 30 sn. bekleyerek bir yol verse belki gerektiğinde hiç bir sorun yaşanmayacak ama olmuyor işte, bu da güzel Türkiye'min cehalet değerlerinden bir tanesi belki de: "Bisiklete ve genel anlamda saygı"

Ben de dün gün içerisinde ufak bir kaza yaptım ki bugünlerde 3 kaza haberi aldım forumdan ki içler acısı durumlar bile var. Biri taksici hızından, diğeri hususi araç dikkatsizliğinden, bir diğeri de sinyalsiz dönüşten vs. muzdarip. Sonuç itibariyle hepimiz aynı bayrağa ulaşmak istiyoruz; amacımız tek hedefimiz aynı!

Biraz konu dışına çıkmış olsam da toparlamak gerekirse; bence sataşmaya da dil sürtüşmesine de gerek yok sürücülerle. Ben de araç sürücüsü oluyorum zaman zaman ve bazen öyle bisiklet sürücüleri oluyor ki arkadan geliyor önüme geçiyor, aniden makasa giriyor falan derken ben bile sinir küpü oluyorum ki bir bisiklet sürücüsü olarak da yani. Bir de bisiklete hiç saygısı olmayan sürücüleri göz önüne alırsanız onları da anlarsınız. Ben dünkü kazamda beni park halindeki araca çarpmaya maruz bırakan hareketli aracın şoförünü büyük bir hiddetle aracından indirerek kendi masraflarımı da zarar gören aracın da masraflarını ödettim. Biraz stres sinir, biraz tatlı dil, biraz bilgi...

Sakin ve sabırlı olmak her şeyin çaresidir diyorum şahsen hiç bir konuda olamasam da.

• Beğen
Tepkiler: semdekor

Mustafa Tufan

Daimi Üye
Tepki
223
@semdekor
Biz bisiklete binerek, vatana, millete, dünyaya ve insanlığa yeterince saygı gösteriyoruz diye düşünüyorum. Sıra onlarda olmalı. Saygı yok, biber var :D

• Beğen
Tepkiler: semdekor

Mustafa Tufan

Daimi Üye
Tepki
223
@semdekor
En güzel tepki Turist taklidi yapmak :D Gerçekten işe yarıyor. Mesela
Beyaz Şahinliler: Çekil len yolun ortasından!
Bisikletçi: What did you say? I don't know Turkish.Can you speak English?
Beyaz Şahinliler: Geç abi geç, adam gavur çıktı.

Bunun tek kötülüğü anlamadığınızı sandıkları için küfür ederler. xD