İzmir'in bisiklet yolları, projeleri, izban, metro ve zorlu tırmanışları

Başlık
0
Tepki
15
İzmir Metro'ya e.mail attım.
Bakalım ne cevap gelecek.

Bakalım cevap gelecek mi?

Hatay Nokta'da oturuyorum, niyetim evden çıkıp, sahile inip, konak taraflarına gitmek.
Sonra da Konak'dan metroya binip, Üçyol'da inip eve gelmek.
Alt yoldan yukarı rampa çıkmak korkutuyor beni :)
Yıllardır binmiyorum bisiklete, hamlaşmışım iyice..

Metro'dan cevap biraz önce geldi...

---------------

Salih bey merhaba

Metro ulaşımında bisikletin yolcu ile birlikte sisteme ve trenlere alınması yolculuk kurulları bakamından mümkün değildir. Metro araçları fiziki olarak sadece insan taşımaya uygundur, yoğunluk fazladır ve yolcular çoğu zamanda ayakta ve yanyana seyahat etmektedir. Sadece bisiklet değil, yolcuların emniyet ve konforunu olumsuz etkilecek her türlü büyük hacimli eşya vei yük taşımak da mümkün değildir. >buna karşın hemen istasyonunun girişinde bisiklet parkları bulunmaktadır.
bilginize sunar iyi günler dileriz.

----------------

Yani sonuç olarak bisikletle metroya binemiyoruz...

funq

Forum Demirbaşı
Başlık
11
Tepki
338
Bisiklet
Geotech
şu anda bulamadım ama izmirbisiklet.org 'da derneğin bu konuyla ilgili önerilerinden oluşan bir sunum vardı, çok güzel metrolar var bisiklet sokulan, fotoğraflarla göstermişler. "Metro ulaşımında bisikletin yolcu ile birlikte sisteme ve trenlere alınması yolculuk kurulları bakamından mümkün değildir." demek cehalet midir nedir anlamadım ki?

Asmirk

Forum Demirbaşı
Başlık
28
Tepki
1.212
@funq

@Asmirk

Aynen bende biliyorum o projeyi ama bulamamadım kardeşim bir türlü. Arayıp bir sormak lazım.Sonuçlanmış mı diye?

• Beğen
Tepkiler: seçkin erden

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Başlık
56
Tepki
1.473
Arkadaşlar maaalesef belediye haklı; çünkü metronun kullanımı gerçekten çok yoğun :( Keşke projenin başında bunu ihtimale alıp, bir bölüm düşünselermiş...

funq

Forum Demirbaşı
Başlık
11
Tepki
338
Bisiklet
Geotech
iş giriş çıkış saatlerinde almasınlar öyle bir sorun varsa, ki bu da kabul edilebilir değil ya neyse.
pazar günü tüm gün boyunca, diğer günler belirli saat aralıklarında metro boş oluyor, bisiklet yeri yaparlarsa kimseye sıkışıklık da yaratmaz sonuçta. bunlar bahane değil belediyeler için, bir de pişkin pişkin "Metro ulaşımında bisikletin yolcu ile birlikte sisteme ve trenlere alınması yolculuk kurulları bakamından mümkün değildir." demeleriyse çok sinir bozucu.

o lafın dendiği postaya cevaben o projedeki fotoğrafları bulup göndermemiz gerekiyor kesinlikle diye düşünüyorum.

• Beğen

tolg...

Aktif Üye
Başlık
10
Tepki
38
Bisiklet
Mosso
Şimdi kanunlar ne diyo bisiklet ile girmemiz yasak mı? yasaksa yapıcak bişi yok direk grev yaparız :] ama yasak değilse ve yasak diyosa ozman iş başka metro ile ilgili yasa tasarılarını nasıl bulabiliriz...

• Beğen
Başlık
1
Tepki
7
Bu konuyla ilgili mutlaka bişeyler yapılmalı bana göre zira metro genişletildiğinde bu bizler için büyük kolaylık olacaktır. Uygun bir dille anlatılırsa sonuç alınabilir malum seçimler sonrası laftan ziyade icraat yapmak belediyenin işi.

Başlık
0
Tepki
15
Bugün evden çıktım, hatay noktadan aşağı sahile indim, konağa gittim
ve dönüş için varyantı seçtim, tabii tıkandım ve bisikleti yanımda sürükleyerek çıktım.
Halbuki Konak'tan metroya binip, üçyol'da inebilsem harika olurdu.

http://www.bikeblognyc.com/wp-content/uploads/2009/01/metro_north_bike_hook.jpg

http://img253.imageshack.us/img253/9623/phoenixltrail003.jpg

http://www.iconocast.com/B000000000000028/K1/News1_0.jpg

http://your.kingcounty.gov/kcdot/news/photos/2002/bikeracklg.jpg

http://blogs.ridemetro.org/images/write_on/biketrain.jpg

funq

Forum Demirbaşı
Başlık
11
Tepki
338
Bisiklet
Geotech
Sn. Salih_Alpbaz, bunları cevap olarak belediyeye gönderdiniz mi?

• Beğen

Asmirk

Forum Demirbaşı
Başlık
28
Tepki
1.212
Bencede mükemmel bir cevap olur ama Sanıyorum orası Avrupa :) Adamlar bizim çoğu insanımızın dediği yaahuu ne gerek var şimdi buna dedikleri şeylere değer verip icraat ortaya koyuyorlar baksanıza

• Beğen

tolg...

Aktif Üye
Başlık
10
Tepki
38
Bisiklet
Mosso
Anamızın karnından borçlu doğan bir sürüye bağlı koyun gibi yaşamaktan.Ve daha isteyip de yapamadığımız herşey için yarın pedal basıcam :]

• Beğen

iskoc

Aktif Üye
Başlık
6
Tepki
88
resimlerde görülen yerler Amerika'dan. Şu anda Amerika'da oldugumdan ötürü resim cekip yolliyacaktım foruma. Burada metroya bisikletinizi alıp girebliyorsunuz vs hiç kimsede sizlere birsey demiyor. isteriş çıkış saatleri olsun isterse olmasın durum farketmiyor ona göre metroya vagon ekliyorlar. eger vagon sayısı yetersiz kalıyorsa izmir gibi bir yerde neden nüfusu hesaba katıp ona göre sayıda vagon almadın bunun sorulması gerekli bence.

• Beğen
Başlık
0
Tepki
15
Benim tekrar gönderdiğim mesaj

---

Merhabalar,

Mailinizin sonuna isminizi ve ünvanınızı yazmadığınız için size adınızla hitap edemiyorum.

Yoğun olan saatlerde metroda bisiklet taşınamaması gerçekten mantıklı, bu konuda sizinle hemfikirim.

Ama yoğun olmayan saatlerde yani 9:30 ile 16:30 arası ve 20:30’dan sonra olabilir.

İstanbul’da metro ile uygulamadan bir örnek:

Bağlantıyı görüntüleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.
adresinden alıntıdır.
---
Büyük boy bisiklet ile seyahat etmek isteyen yolcularımız yoğun saatler dışında (07:30-09:30 ve 16:00-20:30 saatleri dışında) seyahat edebilirler ve bisiklet bedeli olarak 1 jeton ya da akbil ödemeleri gerekmektedir.
--

Size Avrupa ve Amerika’dan birkaç örnek gönderiyorum. Gelişmiş ülkelerde çevre dostu olan bisiklete ve bisikletçilere gösterilen özenin tanığı olarak.

Akdeniz’in incisi olan İzmir’imizde bisikletçileri düşünen bu uygulamaları görmeyi gerçekten arzulamaktayız. Umarız zamanla bu yönde gelişmeler olur.

Saygılarımla

Salih ALPBAZ
Makina Mühendisi
-----------

VE GELEN CEVAP

Salih bey merhaba

Her ulaşım sisteminin kendi yapısına ve işleyişine göre belirlediği kuralları oluyor. İstanbul Metrosu İzmir'e göre daha yaygın bir ağ, İzmir'de ise kısa ve pik saat çok yaygın. Ege Üniversitesinin ve hastanenin yoğunluğu gün boyu özellikle öğlen saatlerinde artarak sürer; keza saat 15.00 civarı güzergah üzerindeki okulların dağılma saatidir. Dolayısıyla araçlara büyük hacimli yük ve bisiklet alınması mümkün olamamaktadır. Bilginize,

Aydın Yıldırım

Forum Demirbaşı
Başlık
49
Tepki
428
Bisiklet
Giant
Şimdi yapacağımız başvurular hemen sonuç vermese de belki 10 yıl sonrası için işe yarar.Yeni yapılacak metrolarda buna uygun düzenlemeler yapmak zorunda kalırlar.Bu yüzden topluca talepte bulunalım derim..

Başlık
5
Tepki
47
bu konuyu izmir bisiklet derneği olarak sonuna kadar seçimde desteklediğimiz büyükşehir belediye başkanımızdan randevu alarak birebir iletilmesinin daha etkili olacağı kanaatindeyim.

timurdigital

Daimi Üye
Başlık
31
Tepki
468
Bisiklet
Merida
selamlar,izmir bisiklet derneğinin üç yıllık üyesiyim.yönetimde değilim. derneğimiz bu konu başta olmak üzere izmirde bisikletle ilgili bir çok çalışma yaptı,yapıyor ve yapacak.
metro konusunda yetkililerden gelen cevap şu şekilde:şu anki mevcut metro araçları bisiklet taşımaya göre yapılmamış.
bundan sonra gelecek metro vagonları için,istenirse yapılır.çünkü avrupadan gelen metro vagonlarına bisiklet yeri olan vagon istemek adamlar için sorun değil.çünkü bir çok avrupa şehirinde bisiklet taşıma metro ile yapılıyor.bu konu bizim başımızdaki idarecilerin duyarsızlığı.
ben bornovada oturuyorum.bölge durağından metroya bisikletimle binsem oradan üçyolda insem kötümü olur.yada evi üçyol da olan işi bornovada olan birisi metro ile bornovada inse bisikleti ile işine gitse akşamda aynı şekilde eve dönse ne zararı olur.
ne olacağını ben söyleyim:
trafikten bir araç eksilmiş olur.
bir araçlık park yeri açılmış olur.
bir aracın egzoz gazı atmosfere gitmemiş olur.
bir aracın çevreye verdiği gürültü sonlanmış olur................
bu satırları yazarken aklıma şimdi geldi,yazıyorum.bence yetkililerin bizim bisiklete binmemizi istememe nedenlerinden biride; araçla giden insan ne yapacak,dünyanın en pahalı yakıtını kullanacak,yakıttan alınan fahiş orandaki vergiyi de böylece ödemiş olacak.
saygılarımla.

sercan_pa

Aktif Üye
Başlık
18
Tepki
165
geçtiğimiz cuma günü eşrefpaşadan inerken ikiçeşmelik yokuşu başlangıcında bu çukura girerek kaza geçirdim, yolda o anda araç olmayışı büyük kazayı önledi. Ayrıca mtb yerine yol bisikleti kullanıyor olsaydım kazanın hasarı çok daha fazla olacaktı. Kolumdaki yaralar dışında ciddi sorunlar yok. Konuyu açmamın nedeni, izmirde bu çukurların sayısı oldukça fazla ve bizlerin hayatı tehlikede... Bu çukulara tamamen gömülmemek için dikkatli olmanızı tavsiye ederim!

Yukarı Alt