İlk disk fren kaza haberi, Paris Roubaix'den geldi...

muhiddin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.031
Bisiklet
Giant
@tolgahantanguc

ikisinide kullandım..v fren çok basıt ve etkıli.disk frende çok kullanışlı ama yerine göre..yol bisikletinde v fren olmalı bence..dağ bisikletine gelincede hidrolik fren olmalı..ikisininde kendine göre avantajları ve dezavantajları var.

Scudo

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@çimtay
O dediğiniz disk frenin suçu değil lastiklerin suçu:eek:
İyi bir lastik alırsanız o sorun ortadan kalkar(Schwalbe,Bontrager,Continental...vs. gibi):harika::harika:

• Beğen
Tepkiler: çimtay

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
evet yol bisikleti kumpas olmalı. Dozajlamayı daha iyi yapabiliyorsun. O tekeri kilitleme ile kaydırmama arasındaki ince çizgiyi daha iyi kontrol ediyorsun.

fahrettin akansu

Daimi Üye
Tepki
596
Bisiklet
Focus
Marka fanatikliği yapmayacağım ama Shimano disklerinin soğutma tasarımı değişmedikçe benzeri gerçek ve manuplatif haberler bir arada artmaya devam edecektir.

Aynı kadronun disk ve jant frenli versiyonunu kullanan biri olarak disk freni daha verimli buluyorum, tabi bu noktada kişisel tercihler ve kullanım alışkanlıkları ile hareket etmek gerekli,
Yani jant frenli düzende memnun olan arkadaşlara saygım sonsuz olduğu gibi disk frenli kullanıcıyı da dışlamak veya mantıksız bulmak da yüzeysel bir bakış bana göre.

Bu arada disk frenin kitleme gücü emin olun ki direct mount bir dura-ace veya uygun kartuş kullanılmış bir red donanımdan fazla değil, bu noktada doğru lastik ve tabiri yerindeyse elinin ayarı gerekli.

Üst seviyeye çıktıkça sürücülerin diskten beklentisi daha iyi durmak değil daha konforlu ve keskin dozajlamaya sahip olmak.

Bir medyacı olarak yaşanan kazaların daha çok izlenmeye eş olduğunu söyleyebilirim, beni korkutan doğru standartların belirlenmeden bilinçli olarak sıkıntılara göz yumulması,
-ve son bikaç senedir gördüğümüz ince detaylar bu yönde :/

• Beğen
Tepkiler: Groims ve Özcan

anzolot

Forum Demirbaşı
Tepki
1.295
İsim
murat yücedemir
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Sadettin Z. Ben motosiklet sporu ile profesyonel olarak ilgilendiğim için yorumumu yaptım. Biz o aparatları takım halinde kullanıyoruz, disk, amortisör, karter koruması olarak. Yüksek hızdan ziyade arazide ki taşlardan, çarpmalardan diskin eğilip yamulması, bir şekilde soğutma aralıklarına taş vs. girmesini önlemek için, motosiklette disk frenin kaza sırasında kullanıcısına tehlike oluşturduğunu gösteren hiç bir veri yok bildiğim kadarıyla (arızalı fren merkezi dışında).
Ama güzel fikir, koruma kıyafetleri olmadan kullanılan bisikletler için güvenlik önlemi olabilir hatta girişimci birisine para kazandırabilir

ÇaNakkaLeRuHu

Forum Bağımlısı
Tepki
5.645
İsim
MuHammeT
Bisiklet
Merida
İkisini de kullandım. Yarış felan yapmıyor ve teker tekere gitmiyorsan kesinlikle disk fren diyorum. Disk frenin şu anki kullandığım modeli hidrolik değil fakat v frenden yine de çok iyi. Hidrolik disk freni v fren ile kıyaslamam bile şahsen...

.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Serkan Mıstınoğlu

(link)

Videoda doull'un kittelden önce düştüğü görülüyo :D Öyle diyolar yani ben sadece piksel görüyorum. Bu kavga baya sürer:)
Bence hepsi fixed gear kullansın kimse fren yapmasın bu tartışmada bitsin artık :D

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
20.347
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Bu haber sonrası çıkan fren sistemi tartışmasına yorumum.

[emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23]

Cemal Ç.

• Beğen
Tepkiler: Halilibrahim

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bir kaza haberi de Abu Dhabi Tour'dan. Kesinlikle aynakoldan daha tehlikeli, en fazla dişler bi yerinize saplanır. Ancak disk çok hızlı döndüğü için kemiğe kadar girebilir. CRC'de olayı incelemişler buyrun.
(link)

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
@Soykan U. bu kaza sonrası internette çok fazla video çekildi, yazılar yazıldı. "Disk fren öyle kesmez" videoları çekildi. Bu işten kârı olan ne kadar kişi ve kuruluş varsa "disk fren değildir o" dedi yani. Yine CRC adlı ticari firma, disk fren kesmez birader demiş :D Yani gerizekalı yerine koyulmaya çalışıyoruz ve hiç hoş değil şunu yapmaları. Yarıştaki kazanın simulasyonunu birebir yapmaları mümkün değil. Bunu onlar da biliyor ama kimi keklesek kâr diye düşünüyorlar.

Birileri bu disk frenden köşeyi iyi dönüyor, ve ısrarla bunu pelotona sokacak. Başlığı açtığım haberdeki sporcu gibi çok sporcunun bacağı karpuz gibi açılacak daha :snzdglsn:

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Arkadaşlar disk fren peloton içinde tehlike oluşturuyor fakat hem disk frenin avantajlarından yararlanıp hem de disk freni daha güvenli hale getirmenin bir yolu var. Rotoru dışarıdan izole edecek bir muhafaza tasarlanıp bütün bisikletlere adapte edilmeli. Bu iş bu kadar zor mu? UCI bunu düşünemiyor mu? Herhalde birkaç kişinin yaralanmasını bekliyorlar...

• Beğen
Tepkiler: Kızılçam

hayatçokgarip

Daimi Üye
Tepki
348
İsim
Deniz
Bisiklet
b'Twin
ya o değil de o yara görüntülerini kapatmadan konuyu açan şahsa da selamlarımı ayrıca iletiyorum.
manyak mısınız ulan?

tameryc

Aktif Üye
Tepki
207
İsim
Tamer
Bisiklet
Scott
@Serkan Mıstınoğlu Konuyu açtığınız kaza görüntülerinin sonradan disk fren yüzünden olmadığı ortaya çıkmıştı. Ama kazanın sıcaklığıyla günah keçisi hemen disk fren ilan edilmiş. Bu arada yanlış anlaşılmasın disk fren iyidir kötüdür, pelotonda olmalı olmamalıyı savunmuyorum. Objektif olma anlamında söyleyim dedim.

İkinci olarak yukarıda link verilen CRC testinin 2nci youtube videosunda tavuk ve domuz etiyle test yapıyorlar. İlk videoya gelen negatif yorumlar üzerine(gerekli kuvveti uygulamadınız vs gibi.) trainer üzerinde bisiklet yerde iken ve sürekli pedal çeviren biriyle testi yapıyorlar. O videoda disk fren eti kesiyor ama ayakkabıyı kesmekte yine başarısız oluyor, artık sona doğru iyice kuvvet uyguluyor, yükleniyor da öyle kesebiliyor.

Yanlış anlaşılmasın diye tekrar yazıyorum, iyidir kötüdür demiyorum sadece objektif olarak okuduğumu ve izlediğimi aktarıyorum.

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
Yol bisikleti için aero gidon takıp, tekerin yanında dönen bir disk taşımak(Değişen jant setleri-ölçüler). Yol bisikletinde mantık olarak yanlış. Aerodinami, ağırlık, güvenlik sıkıntları. Yıllardır tek pivotlu frenlerle yarışan sporcular varken, şu anda kullanılan frenler zaten yeterince güçlü ve hissi güzel. Hatta jant-pabuç uyumunuz iyiyse, çoğu disk frenden daha dozajlı frene sahip oluyorsunuz. Yol bisikletinde disk frene ne gerek var? Durmak için kullanmıyoruz bu yol bisikletlerini :)

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
@Raven_35
Katılmıyorum. Yol bisikleti alan herkes Paris-Roubaix koşacak diye birşey yok. O yüzden bisiklete eklenen 0.5-1kg ağırlığın ve artan sürüklenme katsayısının biz amatörler için bir etkisi olacağını düşünmüyorum. Ne de olsa saniyelerle yarışmıyoruz...

Ismaildmr

Forum Demirbaşı
Tepki
396
İsim
Ismail demir
Bisiklet
Salcano
Grandprix diye tabir edilen yarislarda takimlar disk freni tercih etmezler. Rotorun agirli, kumpas frenin komplesinin agirligi kadar zaten..balata kismida ilave yuk..boyle bir yaristada durma kolay kolay olmaz..ya millet birbirine girer yada girer..inislerde virajlarda adamlar neredeyse fren yapmiyorlar..Allah ne verdiyse yapistiriyolar..ama biz kullanicilara yol bisikletinde disk fren denk olur..tabi isteyene..ben kendim en dusuk bisiklet kullaniyorum. En dandik v fren var fazlasiyla yetiyor..

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Özcan.
Buna bile gerek yok aslında. Diskin kenarını yuvarlıcaklar olup bitcek kendimiz bile yapabiliriz tornada. İyice yüzey yumuşatılıp keskinliği alınınca kesme ihtimali yok. Ya da diskin dış tarafına farklı bir malzemeden çember eklencek. Ben bi sefer yanlışlıkla elimi çarpmıştım duran diske. Bi hafta yara bandıyla gezdim:)

3rsin

Daimi Üye
Tepki
194
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
gecen sene fran ventoso`nun bacagindaki yaralanmadan dolayi disk kullanimi yasaklanmisti. yol yarislari icin hic uygun degil bu diskler. isteyen herkes ozel hayatinda kullanabilir. disk fren serbest olmadan once sporcular bu tur yaralanmalarin olacagini soyleyip uyarmislardi, bu uygulama devam ettikce illa birinin kafasi patlamasi lazim galiba sonsuza kadar yasaklanmasi icin.
disk fren durmak icindir, v fren yavaslamak icindir! MTB kullanicilari arazide ani duruslar yapiyor, disk burasi icin uygun. yol bisikleti freni yavaslamak icin kullanir, ani durmak olumcul olabilir. uzun tur bisikletcileri bile diski onermiyor (gurkan genc)

• Beğen
Tepkiler: sleepy112

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.057
Bisiklet
Diğer
Disk nasıl yapar bunu. Hd fren kullanıyorum hiç aklıma gelmez böyle bir olay