İlk disk fren kaza haberi, Paris Roubaix'den geldi...

televole2

Daimi Üye
Tepki
576
Bisiklet
Cube
@yns2ylmz Bana göre estetik farkı var. Disk fren çok büyük hava katıyor bisiklete. V fren çok amatörce geliyor bana.

Scudo

mfurkan

Forum Demirbaşı
Tepki
551
İsim
Furkan
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Offf çok kötü duruyor... Ya korumasını yapacaksın ya da kullanmayacaksın aklın yolu bir...

CevdetBilge

Forum Demirbaşı
Tepki
576
Bisiklet
Colnago
@Serkan Mıstınoğlu haberin linki var mı? uci nin sitesinden bakmaya çalıştım ama ayrıntılı arayamadım linki varsa okumak isterim teşekkürler

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.080
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kaval kemiğindeki yara da iyileşmek bilmez, çok pis bir yerden yara almış kemiği gözüküyor neredeyse.
Disk fren kullanımı olacaksa mtb mantığında değil de yol bisikletine uygun olacak şekilde geliştirilmeli, koruyucu vs gibi bir şeyler yapılmalı, yoksa bundan daha kötü yaralanmalara da nede olabilir.
Bana kalırsa V-Fren Candır :asik: disk fren heyecandır :hihi:

• Beğen
Tepkiler: kadir doğan

Yusuf Z. Şipal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.476
Bisiklet
Cannondale
Bir de yüzüne temas ettiğini düşünelim. Bence saçmalıktan başka birşey değil disk fren. Muhtemelen birileri yaptığı yatırımı kurtarmaya çalışıyor. Koruma olsa ne olacak. Zaten bu kadar hafif ve hızlı bir aracın o kadar ani bir şekilde durması mantıksız. Mevcut fren sistemi optimal güvenlikte yavaşlamaı- durmayı sağlıyordu zaten. Bence...

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
Ayy kudurdular bir şeyi sokuşturup satamadılar diye. Yalan arkadaşım 23-25 mm lastik üzerinden neyin diski ben 130 kg yim normal U fren ile tekerler kilitleniyor yolda 8 çiziyorum neyin kafası.
Disk fren uzun inişlerde ısınma problemi hariç hiç bir artısı yok zaten yarışta fren kaza harici pek kullanılmıyor.
Mtb de teker kilitlenmez ise bazı dönemeçler ve haraketler yapılamıyor ve Zaman kaybı yaratıyor. Mtb çok kesin noktalarda çok küçük tolare aralığında mm olarak fren gerekiyor. Taştan aşşağı indiğinizde hemen durmanız ve dönmeniz gereken durumlarda fren ölümcül oranda önemli ki bunu karşılayan 40-50 mm dişli lastik ve asfalttan daha pürüzlü yüzey var.
image.jpeg
Yarış sahalarını üstün teknoloji diyip şu şapkayı sokasalar bisiklet pazarında milyon satma ihtimalivar, alan adam çok.

• Beğen
Tepkiler: kadir doğan

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.300
Bisiklet
Salcano
Şu kazayı gördükten sonra gerek yok diyorum. Öyle bir yara vermesi bile tehlikenin boyutuna dair ilk sinyaldir. Sonuçta dağ bisikleti gibi ani fren ihtiyacı olmayacağı için yol bisikleti yarışlarında kullanılması pek gerekli değilmiş. O yara nedir öyle arkadaşlar. Hiç gerek yok böyle olacaksa.

Örümböcük

Daimi Üye
Tepki
363
Bence burda algı operasyonu var. Nasıl bacağına denk getirmiş anlayamadım. Düşme anı videosu var mı? Bazı arkadaşlar disk fren kalksın demiş ona bakarsak aynakoluda kaldıralım disk frenden daha tehlikeli sonuçta???

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@bforummurat
Büyük bir ihtimal birbirlerine çok yakın gittikleri için başka bir bisikletlinin disk frenine denk gelmiştir...:eek:

Recep-Şahin

Daimi Üye
Tepki
476
Bisiklet
KTM
Lampre Merida'nın Sportif Direktörü Ventoso'yu ziyaret ettikten sonra yaralanmanın sol bacakta, disklerin de solda olması sebebiyle diskten olması pek inandırıcı gelmedi, belki aero tellerden de olmuş olabilir demiş.

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@Recep-Şahin
Bence futbolcuların çorap içine taktığı kaval kemiği koruyucusundan kullanmaları lazım.....:kötü::kötü: Hem daha aerodinamik yaparak bir kaç saniye kazanabilirler belki...:harika::harika:

Efe Yamac Yarbasi

Daimi Üye
Tepki
311
Bisiklet
Cannondale
pro pelotondaki disk fren kullanımı askıya alınmış. vatana millete hayırlı olsun.

bu arada bir çoğunuzun bir yanlışı var, disk frenin asıl avantajı fren gücünü arttırması değil (bunun limiti fren değil, lastik zaten) fren modülasyonunun kaliper frenlere göre çok daha iyi olması. sevilmesinin asıl nedeni buydu. özellikle ıslakta kaliper frenlerin ne kadar kötü olduğunu hepimiz biliyoruz zaten. ama yol bisikleti gibi 50 sporcunun üstüste yığıldığı kazaların yaşandığı bir ortamda ısınmış disklerin birinin bacağına girmesi bayaa kötü sonuçlar doğurabiliyormuş. bunu görmüş olduk.

Taner35

Üye
Tepki
46
İsim
Taner
Bisiklet
Salcano
Bence genel olarak herkesin dediği gibi disk fren yol bisikletinde gereksiz ve kazada gördüğümüz kadarıyla tehlikeli. Ama dağ bisikletinde disk bir nimet çünkü inişlerde yağmur çamur vs disk hem fren mesafesi açısından iyi hemde ömür olarak avantajlı bence .Dağda disk şart diyorum.yolda V fren benzeri tavsiye diyorum.

• Beğen
Tepkiler: Örümböcük

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
@Efe Yamac Yarbasi UCI hiç istemedi belkide baskıdan kurtulmak için bu yaralanmayı diske bağlayıp tamamen kurtuldu alma zaten esas hata bir kısmının kullanıp diğer kısmının kullanmaması çok büyük tehlike ufakta olsa performans farkı var ev azından disk frende tekerin kilitlenme pik noktasına varma süresi daha kısa olacağından farklı yavaşlama eğrisi gösterir. Bu fark kaçınılmaz kaza getirir.

• Beğen
Tepkiler: Örümböcük

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
1- Islak ortamda, çamurlu alanlarda kaliper frenin disk frene göre zayıf olmasının nedeni kayganlaşan jant yüzeyi nedeni ile fren pabuçlarının tekeri daha zor durdurması mı? Bunu netleştirmek gerekli. 2- kuru ortamlarda hidrolik disk ile kaliper fren arasında tutma mesafesi açısından pek anlamlı fark yok aksini söyleyen varsa burada yazmasında fayda var. bu konuda kesin bir nokta koymak lazım tekrar tekrar aynı şeyleri tartışmamak için yazıyorum )

CevdetBilge

Forum Demirbaşı
Tepki
576
Bisiklet
Colnago
@Serkan Mıstınoğlu teşekkür ederim.Anladığım kadarı ile yönetim birinin doğruladığı fakat henüz resmi açıklama olarak yapılmamış pek yakında da resmi olarak duyacağımız bir vaziyet var.

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner

Murat Ak.

Üye
Tepki
24
Bisiklet
Mosso
Bencede disk fren road bike larda yatırımı kurtarmaya yönelik gibi ,ayrıca kaza eğer disk frendense (ki öyle duruyor) sporcu bir daha zaten disk frenli bisiklete binmek istemez (kaza geçiren)
Askıya alınması disk frenlerin bence isabet olmuş.