Hidrolik fren sorunları ve çözümleri

Scudo

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Ben de kirikkaledeyim. Bi gün buluşup turlayalim müsait olduğunda😊
Bu hafta aslında izin alacaktım gezerdik fakat bayram sonrasına kaldı o işim. Bayramdan sonra Dinek dağ A gitmeyi planlıyorum :) sonrada cesnıgır koprusu

Haber ederim sizede gideceğim zaman

• Beğen
Tepkiler: allmylife

knnplt

Üye
Tepki
6
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhabalar. Öncelikle değerli bilgileriniz için teşekkür ederim. Daha önce de yazmıştım. Arka frende sorun vardı. Bu nedenle iki servise götürdüm. Yapmak yerine daha da bozdular. Shimano fren sistemine ilk servis dot3 yağ koymuş. İkinci servis ise dot3 olmaz, dot4 koymamız lazım dedi ve koydu. Ben nerede okuduysam mineral yağ konması gerektiği yazmasına rağmen servisleri ikna edemedim. Umarım kalıcı bir hasar olmaz. Bununla birlikte her yere yağ bulaştırdılar. Gidonda, maşada kadroda ve tabiki kaliper ve balatalarda yağ vardı. Bu kadar y.vşaklık olur dedim. Şimdi ben bakacağım. Set aldım ancak benim fren kolu ile vites kolu birlikte. Nerede izlediysem doldurdukları sistemde fren kolu ayrı. Bende ikisi birlikte olduğu için nereden dolduracağımı bilemedim. Bu konuda yardımınız rica ediyorum. Teşekkür ederim şimdiden.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@knnplt freninizin modelini yazar veya fotografini atarsaniz belki yardimci olabiliriz.

knnplt

Üye
Tepki
6
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur

Dosyalar

hasanben

Forum Demirbaşı
Tepki
805
İsim
Hasan
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer
Şunu merak ediyorum diskler 1 yıllık balatalar 3 aylık arka frene basınca neder hır hır diye sürtme gibi bir ses geliyor ve öne göre zor tutuyor arka fren.

knnplt

Üye
Tepki
6
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Şunu merak ediyorum diskler 1 yıllık balatalar 3 aylık arka frene basınca neder hır hır diye sürtme gibi bir ses geliyor ve öne göre zor tutuyor arka fren.
Aynı sorun bende de var. Şu an çözmeye çalışıyorum. Muhtemelen yağlanma sorunudur. Temizledim ancak çözülmedi. Muhtemelen balata değişimi gerek.

• Beğen
Tepkiler: hasanben

hasanben

Forum Demirbaşı
Tepki
805
İsim
Hasan
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer
Yağlanma olması imkansız çok iyi biliyorum sorun başka.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Modeli: SHIMANO BL-MT200 (HYD)
Kolun Modeli: Shimano Altus ST-EF505-8R Hidrolik Fren Vites Kolu Sağ 8 li

Gorselde gonderdigim gibi once ust kapagi çıkarıyorsunuz. Sonra A ile isaretli yag haznesinin vidasini aciyorsunuz.

IMG_20210716_003448.jpg

Asagidaki linkte DEALERS MANUEL sekmesindeki PDF dosyada 20. sayfada nasil yapildigina bakabilirsiniz. Ancak kullanma kılavuzu ingilizce.

(link)

Turkcesi mevcutsa bile su an goremedim.

Son düzenleme:

Levent11

Aktif Üye
Tepki
980
İsim
levent
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Metal balata takılınca bu ses gelmişti. Organik balata ile tekrar değiştirdim keslildi o "hır hır" sesi. Yeni takılan balatalarınız metal ise ondan olabilir.

• Beğen
Tepkiler: hasanben

gleeman

Üye
Tepki
1
İsim
ozan
Başlangıç
2001—02
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşlar Kron XC 100 HD aldım ve bisiklete arka bagaj takarken, arka fren teline sürtme yaptı ve şuan arka frene yavaş basınca takırdama sesi geliyor aniden asılınca sorun yok acaba bu bir sorun mu? Bagajı takarken ben mi hasar verdim acaba?

Tepki
1
İsim
samet
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
fotoğraf varmı ozan bey

Tepki
1
İsim
samet
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
vites telinemi geliyor yoksa hidrolik kablosunamı hidrolik ses yapmaz ama siz fren ve diskin vidalarına bakın alhonga üzerindeki frenler fazla güvenme sol taraf kırıldı gittim shimano taktım

• Beğen
Tepkiler: gleeman

gleeman

Üye
Tepki
1
İsim
ozan
Başlangıç
2001—02
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
vites telinemi geliyor yoksa hidrolik kablosunamı hidrolik ses yapmaz ama siz fren ve diskin vidalarına bakın alhonga üzerindeki frenler fazla güvenme sol taraf kırıldı gittim shimano taktım
Bu ayrıntıyı söylediğiniz için sağolun kontrol ettiğimde bu kablo sağda ki vites koluna bağlanıyor. Frenle alakası yokmuş. Bu arada hayırlı bayramlar.
Peki bu çatırdama sesi için ne yapmalıyım? Sizce mesele nedir? Şuan garantisi devam ediyor.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: samet.xc100

bgcx

Üye
Tepki
25
vites teline baskı varsa vites bir üst vitese geçme eğilimindedir bu yüzden ses gelebilir vites ayarlarınızı tekrar yapın veya tele baskı olmamasına dikkat edin

• Beğen
Tepkiler: gleeman

gleeman

Üye
Tepki
1
İsim
ozan
Başlangıç
2001—02
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
vites teline baskı varsa vites bir üst vitese geçme eğilimindedir bu yüzden ses gelebilir vites ayarlarınızı tekrar yapın veya tele baskı olmamasına dikkat edin
Ama frenlerken takırtı yapması normal mi? Ve hafif frende. Üst tele geçme eğilimi olsa sürerken de hissetmez miyim?