Hidrolik fren sorunları ve çözümleri

Emirhan.k

Üye
Tepki
49
İsim
Emirhan K.
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Teşekkür ediyorum cevaplar için. Benim arka disk frenim aldığımdan beri sıkıntılı. Ön diskimde hiçbir sıkıntı yok onu söküp taktıktan sonra sürtse bile 2 dakikada halledebiliyorum. Ama arka diskim sürterse yarım saat- bir saat uğraşmam gerekiyor. Ki çok iyi bir bisikletçiye de götürdüm, o da kaliper yamuk gidiyor dedi. Kaliper kulelerini törpüledi, sorun büyük ölçüde azaldı ama dediğim gibi kalipere bakınca çok az da olsa sürtüyor. Yol da ses de çıkarmıyor bana. Tekeri çevirdiğimde rahat dönüyor diyebilirim. Yakında yarışlara da katılacağım, bu az da olsa sürtme bana ciddi performans kaybına neden olur mu?

Scudo

teyteydragon

Daimi Üye
Tepki
422
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Evde sessiz bir ortamda bisikleti bir sehpaya/standa koyup, pedalı çevirip, kulağınızı balatalara yaklaştırdığınızda ses geliyor mu? Gelmiyorsa sürttüğünü nereden anlıyorsunuz?

Balataları mahvetmese keçeli kalemle vs. rotora çizik atıp frene basmadığımda boya kayboluyor mu diye bakardım ben, ama sanırım kalemin mürekkebi balatalara zarar verebilir, emin değilim.

• Beğen
Tepkiler: Emirhan.k

Emre Tuna Mirliva

Aktif Üye
Tepki
134
İsim
Emre T.
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşlar selamlar. Benim arka diskim ne kadar iyi ayarlarsam ayarlayayım kalipere az da olsa sürtüyor-ses çıkarmayacak kadar.- Aklımda tek şu soru var; bu az da olsa sürtme performans kaybına yol açar mı? Çok az bir kayıp mı olur yoksa hissetmez miyim bile? Günlerdir aklımda bu soru valla, rahatsız ediyor beni sürüş esnasında. Performanstan kayıp verecekse v frene bile geçmeyi düşünebilirim.
Kaliperi hizalarken geleneksel sıkıp bırakma yöntemiyle değil gözle bakarak ayarlamayı deneyin. Eğer çok ufak bir şekilde sürtüyorsa (ki bu mümkün değil ölçüler ona göre ayarlanır) birkaç km sürdükten sonra sürten kısım eriyeceği için ses kalmayacaktır. Zamanında ne çektim ya bu disk frenlerden :D

• Beğen

Emirhan.k

Üye
Tepki
49
İsim
Emirhan K.
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Evde sessiz bir ortamda bisikleti bir sehpaya/standa koyup, pedalı çevirip, kulağınızı balatalara yaklaştırdığınızda ses geliyor mu? Gelmiyorsa sürttüğünü nereden anlıyorsunuz?

Balataları mahvetmese keçeli kalemle vs. rotora çizik atıp frene basmadığımda boya kayboluyor mu diye bakardım ben, ama sanırım kalemin mürekkebi balatalara zarar verebilir, emin değilim.
Hayır ses gelmiyor, yolda da sorun olmuyor bana. Tekeri çeviriyorum dönüşünden anlıyorum sürtüp sürtmediğini, hemen durmuyor ama çok az sürtüyor kalipere. Dediğim gibi çok az bir sürtme var ses çıkarmayacak kadar, biraz da ben takıntılıyım veya paranoyaklaşmış da olabilirim :)
Bisikletçiye götürdüğümde ömrü hayatımda ilk defa böyle bir şey görüyorum dedi; ya üretim hatası ya da ilk sahibi kötü kullanmış. Kaliper vidalarını gevşetiyorum, geri sıkarken kaliper yamuk oturuyor sanırsam kaliper yuvaları aşınmış. Bisikletçi törpüledi %95 halloldu sorun ama yine de çok az sürtme var gibi geliyor bana.
Kaliperi hizalarken geleneksel sıkıp bırakma yöntemiyle değil gözle bakarak ayarlamayı deneyin. Eğer çok ufak bir şekilde sürtüyorsa (ki bu mümkün değil ölçüler ona göre ayarlanır) birkaç km sürdükten sonra sürten kısım eriyeceği için ses kalmayacaktır. Zamanında ne çektim ya bu disk frenlerden :D
Ses çıkarmıyorsa sorun yok mu demektir o zaman hocam?

teyteydragon

Daimi Üye
Tepki
422
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kaliper vidalarını gevşetiyorum, geri sıkarken kaliper yamuk oturuyor sanırsam kaliper yuvaları aşınmış
Bu sanırım normal, benim sıfır bisiklette de oluyor. Vidaların ikisini de azar azar sıka sıka ilerlemek gerekiyor ama bazen o da olmuyor, elle sabit tutmak gerekiyor kaliperleri vidaları sıkarken.

• Beğen
Tepkiler: Emre Tuna Mirliva

Emre Tuna Mirliva

Aktif Üye
Tepki
134
İsim
Emre T.
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Hayır ses gelmiyor, yolda da sorun olmuyor bana. Tekeri çeviriyorum dönüşünden anlıyorum sürtüp sürtmediğini, hemen durmuyor ama çok az sürtüyor kalipere. Dediğim gibi çok az bir sürtme var ses çıkarmayacak kadar, biraz da ben takıntılıyım veya paranoyaklaşmış da olabilirim :)
Bisikletçiye götürdüğümde ömrü hayatımda ilk defa böyle bir şey görüyorum dedi; ya üretim hatası ya da ilk sahibi kötü kullanmış. Kaliper vidalarını gevşetiyorum, geri sıkarken kaliper yamuk oturuyor sanırsam kaliper yuvaları aşınmış. Bisikletçi törpüledi %95 halloldu sorun ama yine de çok az sürtme var gibi geliyor bana.

Ses çıkarmıyorsa sorun yok mu demektir o zaman hocam?
Kaliper vidalarını sıkarken normal olarak sabit durduğu geometriyi de değiştiriyorsun yani anormal bir durum yok. Çok çok az açacaksın vidaları. Evet sürtünme sesi çok azsa veya tamamen kesilmişse, kaliper ile rotor sabitse ve fren performansı yerindeyse herhangi bir sorun yoktur.

• Beğen

Heicks

Daimi Üye
Tepki
767
İsim
Heics
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Disk takılı değilken yanlıșlıkla freni sıktım arkadașlar, piston yerinden çıktı. Tam oturtamadım, nasıl geri yerine itebilirim?

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.899
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Disk takılı değilken yanlıșlıkla freni sıktım arkadașlar, piston yerinden çıktı. Tam oturtamadım, nasıl geri yerine itebilirim?
Postonu cizmeden zedelemeden uzwrine baski uygulayacaginoz herhangi bir obje olabilir. Ben mini lastik levyesi kullaniyorum oyle bir durumda.

Size 2 ornek video:
İlk video uerine oturmayan pistonu bahsettigim sekilde itmek icin

İkinci video pistonu sokup degistiriyor. Full bakim yaptigi icin kaliperide sökmüş. Kaliperi dagitmadan yapabilirsiniz.

Heicks

Daimi Üye
Tepki
767
İsim
Heics
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Postonu cizmeden zedelemeden uzwrine baski uygulayacaginoz herhangi bir obje olabilir. Ben mini lastik levyesi kullaniyorum oyle bir durumda.

Size 2 ornek video:
İlk video uerine oturmayan pistonu bahsettigim sekilde itmek icin

İkinci video pistonu sokup degistiriyor. Full bakim yaptigi icin kaliperide sökmüş. Kaliperi dagitmadan yapabilirsiniz.
Çok teșekkür ederim, pistonu yerine ittim tekrardan. 🙃

• Beğen
Tepkiler: suat akman

teyteydragon

Daimi Üye
Tepki
422
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benim bisikletin hidrolik disk freni ile alakalı şöyle bir problem farkettim bugün. Hemen hemen her gün sürüyorum. Sürmeye başladıktan bir süre sonra balatanın diske sürttüğünü farkediyordum bir süredir fakat ilk sürmeye başladığımda sorun yok, bir süre sonra başlıyor sürtme. Bir ara bakarım diye erteledim. Bugün evde bisikleti tamir standına oturttum ve kesinlikle hiçbir şekilde sürtme yok. Alttan ışık tuttum, rotorun balatalara mesafesini teker dönerken inceledim vs. yok. Ses de gelmiyor.

Yani uzun lafın kısası sürmeye başladığımda herhangi bir sürtme yok, fakat bir süre sonra Ankara'nın bayırlarında frenledikçe balatalar rotora sürtmeye başlıyor. Sokağın gürültüsüyle bile ses duyuluyor, o kadar sürtüyor. Rotorun tamamı sürtmuyor, sadece bir kısmında.

Bu normal midir? Nasıl çözülür? Acaba rotor, balata, veya hidrolik sıvı ısınıyor ve genleşiyor olabilir mi?

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.899
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@teyteydragon sadece tahmin yurutuyorum ve basima gelen bir durumu aciklamak istiyorum.
Surekli frenleme sonrasi yag ve pistonlar ısınınca yerine tam donmuyor olabilir mi?
Veya balatalarinizi uzun suredir kullanıyorsanız balatalari iterek pistonlarinda geri donmesini saglayan catal deforme olmus olabilir mi?

Bir ara sizinkine benzer bir sorun beni cildirma asamasına getirdi. Cozum olarak temsili gorselde balatalarin arasında duran catali disa dogru az miktar actım. Yerine yerlestirdigimde balatalara daha guclu bir direnc gostermeye basladi. Her fren sıkılması sonrasi balata ve dolayisi ile pistonlari daha guclu olarak geri ittigi icin surtme sorunu kayboldu.
Umarim sorununuzun kaynagi bu olur ve cozumlenir.

A1.jpg

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Frenleri veya yağı ısıtmak bu kadar kolay değil diye düşünüyorum ben :)

• Beğen
Tepkiler: Kadir İLBAY
Tepki
16
İsim
H
Bisiklet
Carraro
Selam magura v fren istanbulda nerede bakımını yaptırabiliriz anadolu yakasında bulamadım anlayan birini ön frenim çok zayıf

teyteydragon

Daimi Üye
Tepki
422
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@teyteydragon sadece tahmin yurutuyorum ve basima gelen bir durumu aciklamak istiyorum.
Surekli frenleme sonrasi yag ve pistonlar ısınınca yerine tam donmuyor olabilir mi?
Veya balatalarinizi uzun suredir kullanıyorsanız balatalari iterek pistonlarinda geri donmesini saglayan catal deforme olmus olabilir mi?

Bir ara sizinkine benzer bir sorun beni cildirma asamasına getirdi. Cozum olarak temsili gorselde balatalarin arasında duran catali disa dogru az miktar actım. Yerine yerlestirdigimde balatalara daha guclu bir direnc gostermeye basladi. Her fren sıkılması sonrasi balata ve dolayisi ile pistonlari daha guclu olarak geri ittigi icin surtme sorunu kayboldu.
Umarim sorununuzun kaynagi bu olur ve cozumlenir.

268586 dosyayı görüntüle
Bunu deneyeceğim, fakat pek umudum yok. Çünkü sorun bu olsa zamanla eski, rotor'a değmeyen haline gelmezdi sanırım.

Bu arada siz balatalarla beraber gelen, sizin fotoda gözüken metal pimi mi kullanıyorsunuz yoksa vida mı? Benim bisikletin üstünde bir vida var balataları kalipere sabitleyen. Ben onu kullanıyorum. Onunla alakalı bir fark olamaz herhalde değil mi?

• Beğen
Tepkiler: suat akman

reiner

Üye
Tepki
0
İsim
furkan
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Klasik
Hepinize merhabalar arkadaşlar.
bisan mts 4300 24 jant bisikletimiz var bunun jantları boyalı.bisikletin frenleri ne yaparsam yapayım tutmuyor tellerini değiştirdim pabuçlarını değiştirdim 20-30km sonra aynı oluyor malesef.
Nasıl bir çözüm önerirsiniz jantları değiştirip beyaz jant takmak çözüm müdür acaba yoksa yeni bir fren takımı takmak ?

knnplt

Üye
Tepki
6
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Herkese merhaba. Mosso legarda bisikletim var. Shimano hidrolik fren var. Arka fren tutmuyor. Bugün kontrol etti. Fren kolunun ittiği piston kısmında yağ olduğunu fark ettim. Sol tarafa baktım, orada böyle bir sorun yok gibi geldi. Kulak çöpü ile her iki tarafı kontrol ettim. Sağ tarafta yağ ve kirlilik olduğunu gördüm. Sol taraf sağ taraf kadar yağlı ve kirli değildi. Bisikletim 2 aylık bisiklet. Ne önerebilirsiniz?

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Herkese merhaba. Mosso legarda bisikletim var. Shimano hidrolik fren var. Arka fren tutmuyor. Bugün kontrol etti. Fren kolunun ittiği piston kısmında yağ olduğunu fark ettim. Sol tarafa baktım, orada böyle bir sorun yok gibi geldi. Kulak çöpü ile her iki tarafı kontrol ettim. Sağ tarafta yağ ve kirlilik olduğunu gördüm. Sol taraf sağ taraf kadar yağlı ve kirli değildi. Bisikletim 2 aylık bisiklet. Ne önerebilirsiniz?
Balata spray i deneyin bi miktar sonra yıkayın. Muhtemelen geçmiyecektir. Zımpara da deneyebılırsınız balatalara o şekilde de geçmez ise balata değişimi lazım. Balata değişimi yaparken rotoruda iyice temizleyin kalan yağ bılasmasın

• Beğen
Tepkiler: allmylife

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.899
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bu arada siz balatalarla beraber gelen, sizin fotoda gözüken metal pimi mi kullanıyorsunuz yoksa vida mı? Benim bisikletin üstünde bir vida var balataları kalipere sabitleyen. Ben onu kullanıyorum. Onunla alakalı bir fark olamaz herhalde değil mi?
Evet ben pimi kullanıyorum. Zaten benim frenlerim ilk geldiginde pim vardı uzerinde.
Modellerde farklar olabiliyor ama mantık aynı. Vida veya pim kullanmanız balatanın yerinden firlamasini önlemek icin. Uretici ilk olarak nasil tasarladiysa o sekilde devam etmek en mantiklisi. Vida oldugu icin sorun yasiyor olamazsiniz.

• Beğen
Tepkiler: teyteydragon

allmylife

Üye
Tepki
5
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
b'Twin
Balata spray i deneyin bi miktar sonra yıkayın. Muhtemelen geçmiyecektir. Zımpara da deneyebılırsınız balatalara o şekilde de geçmez ise balata değişimi lazım. Balata değişimi yaparken rotoruda iyice temizleyin kalan yağ bılasmasın
Hocam kirikkalede mi ikamet ediyorsunuz? Özel mesaj gönderemedim, burdan yazdım.

• Beğen
Tepkiler: osmancan71

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Hocam kirikkalede mi ikamet ediyorsunuz? Özel mesaj gönderemedim, burdan yazdım.
Şuan kırıkkaledeyım birazdan kırsehır e dönerim :) haftada 1-2 defa gelıyorum

• Beğen
Tepkiler: allmylife