Hani yol'cular dosttu? Hani arkadaştı? Hani yoldaştı?

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@drumbanger Ben oyle amaclari tanimiyorum. Amac sporda oncelikli olarak yardimlasmadir. Birbirine destek olmaktir. Kapanin 40 a ama insanliginizida acik tutun cok zor degil

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@mariokaldato Tanımazsın tabii saygı duyulacak bir şey. Ama sürekli provokatif bir şekilde laf sokmak ayrı bir durum. Ben kimsenin gelip de burada "20 KG'lık Eti Sarı Bisiklete binip bisiklete bindiklerini sanıyor ya insanlar." dediğini görmüyorum. Ama yol bisikleti kullananlara karşı bir "O kadar para vermeyin, o kadar pahalı giyime para harcamayın, tayt giymeyin, forma giymeyin." tarzı sanki kendi hayatında değişim yapıyormuş gibi laf eden insanların konularına son 6 ayda rastladığım oldu.

Herkes istediği amaç ile sürüyor bisikletini. Vay niye yardım etmedin, vay niye sahilde bisiklet yolu varken hızlı gidicem diye araç yoluna iniyorsun, vay niye tıntıntın sürüyorsun, vay niye veledroma gelip o çamur parkura giriyorsun gibi düşüncelere mahal vermeyelim ya da veriyorsak da bu düşünceleri kendimize saklayalım. Ucundan, kıyısından bisiklete dokunan insan biraz olsun sağlıklı bir yaşama adım atıyor. Bu da neresinden bakılırsa bakılsın olumlu bir şey.

mariokaldato

Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yol bisikleti olanlara provakatif sekilde laf soktugum sonucuna vardiysan sen kusura kalmada olayi anlamisin ama yanlis anlamisin

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Markadan ziyade cinsiyet faktörü de önemli. Kadın olsaydınız hemen yardımcı olurlardı. Bizim milletimiz süpermen olmayı sever :)

• Beğen
Tepkiler: Yucel D Tri

VolkanÖzcan

Forum Demirbaşı
Tepki
414
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Exxplosive

ben de bu taşınabilir pompa aparatlarını anlamıyorum zaten. arkadaşım, belki iki ayda belki üç ayda bir o pompa çıkacak oradan, neden titreşimle pompayı düşürecek bir tasarım? klips ekle bişey ekle, ya da eklemesen bile dar yap çıkarken zor çıksın.

paça bandı ile sararak da sabitliyorum ben pompayı, ormanda sürdüysem hele çoğu zaman pompa yerinden çıkmış paça bandına tutunuyor oluyor zaten. (link)

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

eren konu

Forum Bağımlısı
Tepki
565
Bisiklet
Specialized
@Exxplosive
Arkadaşım geçmiş olsun öncelikle.
Bisikletçilikte malesef lastik patlaması, gibi sorunlar hep oluyor.
Temkinli olmana rağmen pompanın düşmesi ayrı bir şanssızlık.
Benim de sele altı çantanın açık kalması sebebiyle levyelerim, alyen takımım, yamalar düşmüştü benzer bir talihsizlik üzerine talihsizlik yaşamıştım. Ve çok sağolsun festivalde benden yaşça oldukça büyük yol'cu bir ağabeyim hiç bir zorunluluğu yokken 40 derece sıcak altında, siyah sky forma içinde, ekipmanı ve çabası ile fedakarlık yapmıştı. Benim bisikletim salcanoydu(hala şuanki en sevdiğim bisikletim). Onunki roubaix (Ama senin yaşadığının tam tersi olmasına bu olumlu durumda da genelleme yapılıp yol'cular kesinlikle fedakardırlar diyemem)

Bisiklet sürdüğümüz sürede "yaptığımızı düşündüğümüz" fedakarlıkları yazsak sanırım sayfalar doldurur, bunu yapmayacağım.
Kimseyi haklı yada haksız bulmak benim haddim değildir ama bazen tamamının lastiğini yamadığın bisiklet grubu bile patlak lastikle yanından bakmadan geçebilir(hayatın gerçekleri).

Yani bu şunun gibi hayatın boyunca her zaman fedakarlık yaptığın insan sana hayatının en büyük kazığını atar.
Bu olayın üzerine ise yapılması gereken bu durumdan ders çıkarmak, temkinli olmak, kimseden tekrar aynı kazığı yememek, kimsenin seni üzmesine izin vermemektir. Yani bu olayı paylaşmak malesef bize, duyarsız olduğunu düşündüğümüz bisiklet grubuna, insanlığa ve bisikletçiğe bir şey kazandırmaz, geçmişe veya geleceğe dair bir sorunu çözmez.

Yaşadığın talihsizlik kesinlikle üzücü ama bunun bisikletçilikle, markacılıkla yada yol'culukla hiç bir ilgisi yok. Hayatta malesef buna benzer, bisiklet alanı dışında da pek çok tecrübeye şahit olunabiliyor.

Tekrar geçmiş olsun.

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Bisiklete ilk başladığım zamanlarda yanımda hiçbir ekipmanım olmadan yola çıkmıştım. Evden 10km uzaklaştığımda lastiğim patladı. O an, yaptığım yanlış kafama dank etti ve bisiklete binerken her türlü tedbirin önceden alınması gerektiğini geç de olsa anladım. Çok geçmeden 50'li yaşlarda bisikletçi bir abim 29" iç lastik verip günümü kurtarmıştı. Peki sonuç? Tanımadığım, muhtemelen bir daha hiç görmeyeceğim, benden hiçbir maddi beklentisi olmayan bir bisikletçi zor durumda kaldığımda bana yardım etti. Ben de o gün, ne zaman yol kenarında bir bisikletçi görsem yardım edeceğim diyerek kendime söz verdim. O günden sonra tahmin ediyorum 20-30 civarında bisikletçiye yardım etmiştimdir. Kimisinin zinciri atmıştı, kimisinin lastiği patlamıştı, kimisinin freni sürtüyordu, kimisinin de yanında içecek suyu kalmamıştı.

Bir kere bile olsa yolda kalıp çaresizlik hissini yaşayanlar, günün birinde o duruma düşen biriyle karşılaştığında yardım ederler. İnsan olabilmek antremandan da ortalama hızdan da daha önemli.

alpyese

Forum Demirbaşı
Tepki
660
İsim
Alper
Bisiklet
Canyon
@mariokaldato hocam sen işini bilirsin valla korkulur senden hem karbonlaşmamak dileği ile selam çakıyorsun sonra yola karşı garezim yok diyorsun, karbon şehir bmx mtb kullanan yoktur sanırım varsada ben laf sokarım onlara o ayrı :)ama açıkca karbon alan yol kullanıcısıdır... Amaç kafalar karbonlaşmasın diyorsan eyvallah

Kendim için yazıyorum ve birkaç arkadaş daha gördüm, demişsin ki birgün başlarına gelir onların diye zaten geliyor her türlü, olayı drama çevirmeden birşekilde ya düldülümüzü taşıyoruz yada taksi vs atla doğru eve,

açıkçası yardım bekleyen biri ya bu işe yeni girmiş bir arkadaşımız kardeşimiz abimiz ablamız olur yada büyük hata yapıp yanına ekipman almayan biridir, bu zamana kadar 3 4kişi ile karşılaştım hepsi benim yardımımı geri çevirdi çünkü kendileri hallediyordu, dağ başında değilsek sahil hattında yada şehir merkezinde durmayan yardım etmeyenleri ben hayıflamayı doğru bulmuyorum

acemi yakın bir arkadaşım var 120kg civarı kendisi dağ kullanıcısı hep lastik patlatır yanında ekipman almaz uğraşmak istemiyor tamirle, her seferinde de bisikletçi arıyor, birgün gelipte bana bunlar nasıl insanlar önümden geçen biride sormaz mı yardım edeyim diye.... demedi. :) böyle bakış açısında olanlarda var

• Beğen
Tepkiler: Volg

mariokaldato

Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@alpyese Peki arkadasim tum fikirlerinize saygi duyuyorum o zaman. Insanlara yardim etmek gereksizdir

alpyese

Forum Demirbaşı
Tepki
660
İsim
Alper
Bisiklet
Canyon
@mariokaldato ters psikoloji yapmaya gerek yok :) bilakis o kadar yazılandan sonra imkanı olan yardım edecek, yardım bekleyende kendi geliştirip basit işleri yapar hale gelecek sonucu çıkmalı,

geçen aylarda kadro kulağım kırıldı eve 15km uzaklıkta şimdi kim bana ne yapabilir?? Milyon da 1 ihtimal aynı kulak olup fazladan biri yanında olacak :) hiç düşünme doğru taksiyle eve

Araba lastiği patlayana kimse kriko lazım mı diye sormaz o iş zordur diye ama bisiklet 1 2 denemede çözülecek bir mekanik sisteme sahip

cezmi özdemir

Aktif Üye
Tepki
113
Bisiklet
Merida
@drumbanger @mariokaldato hocam siz anlamiyorsunuz heralde ordaki mevzu 40 la gidiyor olmam degil ben silede gerekirse 70 le giderkende durur geri donerim ama sahilde milyon tane bisikletli varken ben mi durayım? İkincisi zaten ne iclastiğim ne pompam uyar,he o arada sahil yolunda 40 yapmak zor bisey degil forumda ole insanar var siz hiç merak etmeyin

brdtl

Daimi Üye
Tepki
366
İsim
Bora Dutal
Bisiklet
Orbea
Genel konuşuyorum ve kimseyi hedef göstermiyorum öncelikle belirteyim.
Yolda durmuş, bekleyen ve bir sorunu olduğu belli olan bir bisikletçi gördüğü halde aman kondisyonum, ortalamam vs deyip durmak istemeyen arkadaşlardan bir pro takım çıkar da 2017'de yarışır mı acaba?
Allah aşkına yapmayın. Ölüm kalım meselesi değil. Durmak, hiçbir şey yapmasak da sormak lazım. Burası Avrupa değil, biz de soğuk insanlar değiliz Avrupalılar gibi.

• Beğen

Cevat_MD

Forum Bağımlısı
Tepki
1.978
İsim
Cevat Bayhan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
"Tırnağın varsa başını kaşı" diye bir laf var bizim oralarda. Ne yazık ki bu ülkede durum böyle. Tedbirsiz çıkmamak lazım, geleneksel Türk yardımseverliği mazide kaldı artık...

• Beğen

mirzaberk

Üye
Tepki
79
İsim
Fatih Mirzaberk ASLANTAŞ
Bisiklet
Carraro
konu nerelere gelmiş ya. yardım etmek veya etmemek kişinin kendi bileceği bir şeydir. belki acil işi vardır bir yere yetişmeye çalışıyordur ya da yanında ekipmanı yoktur yardım edemeyecek durumdadır bu tarz şeyleri bilemeyiz maalesef. eğer mümkünse yardım etmek tabii ki doğru olanıdır. ama yardım etmeyeni de suçlamak ya da kötülemek ne kadar doğru orası da tartışılır.

hiç tanımadığım bir bisikletçi akşamın 10 unda ( gidonumun vidası gevşemiş ve gidonum öne doğru yatmıştı ) yanımda durup alyanını çıkartarak bana yardım etmişti.

bu tarz şeyle tamamen ve tamamen kişilerin kendisine kalmış bir durum maalesef.

ama ben gördüğümde yanımda ekipman varsa ve yapabileceğim bir şey ise yardım etmeyi seçiyorum hep. çünkü hepimiz gün gelir benzer durumlarda olabiliriz ve bizler sosyal varlıklarız...

Yucel D Tri

Aktif Üye
Tepki
262
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dursanıza leyyn .off buda durmadı.... durumu.
bana denk gelmemişsin, Gelsen bam başka konu açardın.. Birbirinden kopma ivmesi artmış bir toplumdayız..duygusallık yok.. kızmak yok... fakat akşam o durmayanların hepsini bana gösteriyorsun. hepsine hesap sorucam neden daha hızlı geçmediniz..:cool:

• Beğen

dichter13

Üye
Tepki
9
bırak yolda kalmışsın yardım etmelerini adamlar selam bile vermiyor daha çoooook fırın ekmek yemek lazım çok.. bisiklet kültürünün oluşması için. selam yahu selam bi zile basıcan en kötü kafanla vermeye üşeniyorsan.nerdeee

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Exxplosive

Sonuç olarak birisi sana yardım etmiş. Neden şikayet ediyorsun?

• Beğen