Hani yol'cular dosttu? Hani arkadaştı? Hani yoldaştı?

Scudo
Tepki
211
Bisiklet
Scott
Bisiklet üzerinde oluşan yüksek ego açığı, çok kişide farkında veya farkında olmadan gerçekleşen bir şey.Gerçekten bir kesim özellikle yol bisikletçileri selam alıp verme/yardım etme/yardım alma gibi insani paylaşımcı konulardan uzak kaçmakta.Genellemiyorum fakat böyle arkadaşlara denk gelmek mümkün.Hatta bazısı işi azıtıp alaycı ve kibirli bir bakış bile atabiliyor.Tabi tam aksine yardımsever bisikletçi insan sayıca daha fazla.Sahil boyu kesimlerde o güven hissi yetiyor.

Durumu çok ciddiye alma dostum.Senin şansızlığın o an öylelerine denk gelmişsin.Yarın başına daha güzel bir anı gelir,bu olumsuz fikirler düşünceler unutulur.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.389
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Rahatligini düsünen kisi bisikletle yola cikmaz, cikiyorsada rahatligini düyünmez ve yanina birtane sirt cantasi alir icine hic yoktan bir el pompasi ve ic lastik koyar. Bukadar basit. Yaninda hic bir ekipmanin yoksa sucu kendi de ara ve kimsenin arkasindan konusma. Ayip birsey bunlar, millet mecbur degil durupta yardim etmeye.

chizer.adam

SOSYAL ŞEBEKE
Tepki
1.496
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Hiçbir yorumu okumadan sadece senin sorunu cevaplıyorum kardeşim. Bazı bisikletçiler "strava" denilen olayı bölmek istemiyorlar"mış". Yani ortalama hızı düşürmek istemiyorlarmış. Bu yüzden yanında durup da iki dakikalarını ayırmıyorlar. Sanki profesyonel bisikletçilermiş gibi..

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Hani Nasrettin Hoca demiş ya “sen de haklısın” diye. Burada da iki taraf da haklı.
Elbette lastiği patlamış, zinciri atmış vs birine yardım etmek gerekir. Doğrusu, mantıklısı budur. Bizim için 15tl’lik iç lastik başkası için altın değerindedir. Bizim kaybettiğimiz 5 dakika başkasına 2 saat kazandırır. Dolayısıyla evet yardımcı olmalıyız.
Ama kimse de yardım etmek ZORUNDA değildir. Yardım etmeyen kişileri eleştirmek yersiz olur. Ne halde olduğunu, ne düşündüğünü, ne yaptığını, ne yapacağını, ekipmanı olup olmadığını, acelesi olup olmadığını, görüp görmediğini, tempo yapıp yapmadığını bilemeyiz. Bilsek de insanlar güvenlik-zaman vs gibi sebeplerle yardım etmek istemeyebilirler ve sonuna kadar haklarıdır. Eleştiremezsiniz bile... Ama yardım edenleri de övmek ve örnek göstermek gereklidir.
Görüyorsunuz iki taraf da haklı... Haklı olmadıkları yan, rasyonel olmayı bırakıp fazlaca duygusal düşünmeleri. Yardım edilmeyince gereksiz yere sinirlenmeleri veya yardım etmedikleri için suçlanınca “zaten yardım etmeye gerek yok” manasında bir şeyler söylemeleri.
Yardım bekleyip alamayan arkadaş fazlaca duygusal davranıp burada biraz fazlaca tepki göstermiş. Halbuki yardım istediğini beklediğini açıkça belli etse yardım alırdı. Ben de sahilde sık sık bisiklet sürdüm, paça bandımı düzelteyim dediğimde bile yardım lazım mı diye soranlar oldu. Ben de defalarca birilerine yardım ettim. Bu yardımları yapıp unutursunuz bunlar çok normal şeylerdir ve yardım eden kişi de bu işi yapmaktan keyif alır.
Ama işte dediğim gibi yardım istemeden kenarda beklerseniz, çekingen olursanız insanlar geçip gider...
Yardım isteseniz de bazı insanlar bakmadan geçip gidebilir. Bu çok doğal bir şey. Bu durumu kişiselleştirip kızmak öfkelenmek mantıksız. Hani biz kardeştik yola çıkmadan bir birimize söz vermiştik triplerine girmek de yanlış.
Bu yanlışı anlatmak üzere bu konuya yazanlar da belki yanlış anlaşılacak şekilde yazmış olabilirler. Her koyun kendi bacağından asılır mantığı da yanlış. Yukarıda da yazdığım gibi sizin için çok düşük bir değeri olan şey yardıma ihtiyacı olanlar için altın değerinde. Yine de durmamakta haklı olanlar durmadıkları için suçlanınca belki de biraz doğal olarak bu defa biraz fazla soğuk yazmış olabilirler. Tabii karşılık olarak yine olması gerekenden bir adım daha fazla sert cevaplarla ve daha fazla suçlamayla karşılaşmışlar.
Sonuç: yardım edene teşekkür, etmeyene de eyvallah etmek lazım. Aynı şey selam konusu için de geçerli, selam verildiğinde karşılık vermek, selamınız alındığında memnuniyet duymak gayet normal. Ancak selamınız alınmadığı zaman da kızmak çok saçma.

samet akkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
3.484
İsim
Samet Akkaya
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Açıkcası " yol " bisikleti ile gördüklerim hep bu modeldi.Ne selamları var nede yardım anlayışları tabiki hepsi değil ama insan olmak zor . . .

Volg

Aktif Üye
Tepki
122
İsim
Hüseyin Eren Kurt
Bisiklet
Diğer
@samet akkaya
Açıkcası ben de mtbcilerin dediğin insanlardan olduğunu düşünüyorum. Ne kadar yolcu görsem hepsi selam verdi ve aldı. Mtbciler genelde selam vermiyor ve hatta selam almayanlar bile oldukça fazla.

LG-H542 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

samet akkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
3.484
İsim
Samet Akkaya
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@Volg Tabiki insan olmak mühim olay burada en sıcak gördüğüm insanlar genelde heybeli çadırlı tur bisikletçileri sanki aileden biriymiş gibiler.

• Beğen
Tepkiler: Volg

Volg

Aktif Üye
Tepki
122
İsim
Hüseyin Eren Kurt
Bisiklet
Diğer
@samet akkaya
Tur bisikletlilerin genelde herhangi bir performans yapma uğraşı olmadığı için hepsi adamın dibi oluyor galiba. [emoji3]

LG-H542 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Exxplosive

Üye
Tepki
39
@Murat Cömez yama vardı, sırt çantam da vardı, alyanım da vardı, iç lastiğimde , pompamda.
İlk mesajımda anlattığım gibi pompa düşmüş, yani ben mi anlatamıyorum, siz mi anlamıyorsunuz , okumaktan mı üşeniyorsunuz ben anlayamadım. Bir sürü sizin gibi boş çıkma diyen arkadaş çıkmış, ben sadece pompa ihtiyacım olduğundan bahsettim.
Hayır daha paragrafı okumadan , konuyu anlamadan yorum yapmaya çalışan kişiden zaten durmasını, yardım etmesini beklemek hata , zira şurada 2 satır yazıyı okuyamayacak kadar acelesi olan insanları boşa tutmak gereksiz.

• Beğen
Tepkiler: Murtega ve Volg

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
6.862
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
Explosive Bey, keşke yanınızdan geçen bisikletlilere pompası olan var mı diye seslenseydiniz.Mutlaka duran olurdu. Her yol kenarında durana niye duruyor acaba, durup bir sorayım demek aklına gelmeyebilir insanların.
Hatta dikkatlerini bile çekmeyebilir. Ama yine de bir kişinin dikkatini çekmiş.

Bir de unutmamalıyız, düşebilecek yere pompa takmamalıyız. Sırf pompa klipsime güvenmediğim için çanta taşıyorum yanımda fazladan :(

• Beğen

Berkayugur

Aktif Üye
Tepki
35
İsim
Berkay Uğur
Bisiklet
Giant
@Volg

Karbon bisiklet kullanmıyor da olabilirler :hhhhhh:

• Beğen

xDodo

Üye
Tepki
35
İsim
Dorukcan
Bisiklet
Salcano
Hocam doğru demişsiniz gruplar genelde durmuyor ve çok soğuklar örnek vereyim genelleme yapmiyorum izmirde bir grup isim vermicem çünkü diyalog bir kişiyle geçti 10 kişi felan vardı ama ben son kişiye sordum ;
İyi akşamlar abim kolay gelsin dedim adam +30 vardı sağol gibisinden bişi dedi bunlar durdu benle adamla durduk adama sordum abi grubun ismi ney adam önce bi bisiklete baktı sonra xxxx pedal dedi ( bisiklet salcano city fun 70) yani garibime gitti hızlıca kolay gelsin iyi akşamlar dedim bastım gittim .

Ben yanıma pompa değilde bi kapsül var gaz ama lastik onarım gibi dedorant şeklinde ve iç lastik alırım 28 jantlık kendime göre yolda duranlara sorarım bişi mi oldu diye genelde yok kardeşim eyvallah derler bay bayan olsun sorarım bu malzemelerde iki kerelik hani 15 lira o lastik onarım şeyi içinde ki gaz 2 kere doldurabiliyor . Fiyatını felan geçtim insanların zamanlarına yazık. Parayı kazanırsınız ama zamanı asla

• Beğen

Yağız Gökmen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.854
İsim
Yağız GÖKMEN
Bisiklet
Focus
grup sürüşü yapanların durmamaları normal ya bütün grup durucak yada içlerinde biri durup grubu kaçırıp bütün turu yanlız bitiricek bunlara yok durmadılar demek pek normal değil.

tek antremana çıkanlar için bir şey diyemiyeceğim talihsizlik olmuş pazar günü şahsen biz 3 kişi durup bir arkadaşa sorduk kibarca hallediyorum dedi gittik

burda kimse durmadı diye bütün yol cuları gömmek biraz abes kaçmış.

birde riva da şile gibi dağ başında görüp yardım etmeseler anlarım da sahil gibi işlek bir yerde bu kadar fazla büyütmenin anlamı yok diye düşünüyorum

Murat Cömez

Tepki
19.389
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Exxplosive
Ben yaziyada okudum pompanizin olmadiginida anladim. Herseyiniz vardida sadece pompami düsmüs sirtcantanizdan. Sonra okumaya üsenen bendegilim, galiba sizsiniz. Konunun benzeri varken yaklasik aynisini acmissiniz, yani bu durumda ben okumaya degilde siz konu aramasi yapmaya üsenmis oluyorsunuz.

• Beğen

Murat Cömez

Tepki
19.389
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Exxplosive
Demediniz ama bende neden sirtcantasinda degilde baska biryerde yani düsecek bir yerde tasidiniz diyorum. Önemli seyler sirtcantasinda tasinir.

• Beğen

Özgün

Aktif Üye
Tepki
126
İsim
Özgün
Bisiklet
Salcano
İmkanı olup da yardım etmeyen insan değildir benim gözümde. Yok performansmışda bilmemneymiş, yemişim sizin performansınızı, önce insanlık gelmeli. Bunlar arkasında trafik kazası olup da arabasıyla durmadan transit geçen adamlardan olmalı.. Bir gün aynı şeyi yaşarlarsa anlarlar anca..

xDodo

Üye
Tepki
35
İsim
Dorukcan
Bisiklet
Salcano
@Murat Cömez hocam kadroya bağlamıştır küçük uzun pompalar kadroya bağlanıyor.