Gürkan Genç'in bisikletle yaptığı dünya turu

Evliya

Daimi Üye
Tepki
67
İsim
Tarık
Allah umresini kabul etsin. Surly topluyabilirsem Allah'da nasip ederse hac veya umre yapmak istiyorum bende.(link)

• Beğen
Tepkiler: Fikret Öztürk
Scudo

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
http://www.gurkangenc.com/frontend/slides/8.jpg

(link) den bir fotoğraf... Muhteşem...

Gurkan Genc

Aktif Üye
Tepki
851
Bisiklet
Kron
Baya olmuş yola çıkalı. Candan buralarda mısın? : ) Tabi 3 sene geçti yola çıkalı iş güç derken zaman kalmıyor bir çok şeye.. Neyse Birleşik Arap Emirliğin'de yola devam 36.000 kilometreye doğru gidiyor sayaç. Türkiye den kargo bekliyorum. Bisikletin lastikler 14000 kilometreyi geçti değiştirmem lazım yarıklar ve dış lastik yamalarla dolu. Genellikle arazide gezerken taşlar lastik kenarını sağlam yırtıyor bu ağırlıkla birlikte. 36.000 kilometre geçti hala aynı aktarıcıları ve ayna kolu kullanmaya devam ediyorum. Kaset ve zincir değiştirdim her 10.000 kilometre de o kadar : ) Shimano XT ve XTR setten oluşan sistem takır takır işliyor. Kron bisiklet kadrosu da bunca araziye hava koşuluna yüke, hoplamaya zıplamaya, düşmeye her şeye dayanıyor. Metal yorgunluğu bir yerde illaki başlayacaktır fakat şimdilik iyi gidiyor. Maşa sisteminde fren ayaklarının o ayar vidasının girdiği ufak delikler kırıldı. Hepsini ataç, elektirik bandı ve ince yaş ağaç dalları ile hallettim. Gayet güzel fren tutuyor. Çantalardan biri tam ek yerinden kırıldı. Hırdavatçıdan aldığım Spatulanın tutuğumuz arka tarafını kesip kırılan ek yerine alüminyum dan destek atıp kelepçelerle sağlamlaştırdım. Çok nizami ve sağlam oldu. Çantaların kumaşları erimeye başladı önümüzdeki süreçte sanırım değiştirmek zorunda kalacağım.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.471
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Gurkan Genc

Gürkan genç bisikletçi dostumuz her türlü övgüyü hak ediyorsun, yolun açık olsun.

Gurkan Genc

Aktif Üye
Tepki
851
Bisiklet
Kron
- 991 gün süresince hiç hasta olmadım.
- İsveç'de sol bacak baldırımda kas yırttım 20 gün bisiklete binemedim.
- İsviçre'de bisiklet yolunda bir kadın şoför çarptı. Çarpmasıyla önce duvarla araba arasına sıkıştım sonra yere düştüm. Sol ön çanta yırtıldı tamir ettim yoluma devam ettim.
- Hollanda geçme hakkı bende olmasına rağmen bir araç çantalarıma çarptı.Hasar yok
- İngiltere de MTB parkurunda kaza yaptım sağ kaburgalarım da 2 kırık oldu
- Ürdün'de bisikletten düştüm sol kaburgalarımda 2 kırık
- İsrail'de arazide çalılıklara düştüğümde içime Siyah Akrep girmiş. Çıkarana kadar 4 defa soktu iki tanesi kalbe yakın bölgeden. Ambulans geldi serum bağlandı.
- Cezayir'de açık sular içerek Afrika da yer alan mikrop ve bakterileri vücuduma alarak zehirlendim 20 gün zehirlenme etkisini gösterdi. Uydu telefonundan doktorumla Serum hazırladım. Zehirlenme anı ilk gün Sahra çölünde oldu. Hem kusarak hem altıma sıçarak yaklaşık 63 kilometre gidip Ain Madhi köy Meydanın 58 derecede fenalaşarak bayıldım. 4 gün köyde olmak üzere 20 gün çok yavaş tempoda ve dinlenerek seyahat ettim.
- Suudi Arabistan'da emniyet şeridinde tır çarptı. Kaskın hemen altında bir demir kafama girdi, Ön dudaklarımdan bir başka demir ağzıma girdi. Üst damakta kemik kaybı, dişlerin kırılması Dudak yırtılması, ağza giren demir çubuk burun altından tüm dudağı ikiye ayırıp yırttı attı. kafa tası üst deri yırtılması boydan boya. arkaya doğru uçmamla kasktaki köpüklerin patlaması sonucu kafayı kırmaktan kurtardım. Sol kolumu 4 gün kullanamadım, bedenin sol tarafı çürükler içinde kaldı. 2 gün hastane MR ve Röntgen. 40 dikiş. İki gün sonra kaldığım yerden pedallamaya devam.

Yaşanan bu olayların tamamını evlerinde misafir olduğum, okullara sunumlarına gittiğim öğrenciler, Büyükelçiliklerimizin haberi vardır. Düştüğüm yerden kalkar yola devam ederim. Ne ağlar ne sızlanır ne başka bir şey! Bu anlatıklarım başımdan geçen kazaların bir bölümüdür. Bunca zamandır paylaşmadın da şimdi neden paylaştın. Bir kaç gün önce emniyet şeridinde dostum jean'a çarptılar Marmaris yolunda. Üzgünüm diyecekte sözüm yok. Aklıma gelen tek şey sevdiği bir şeyleri yaparken öldü. Huzur içinde pedallasın öbür taraftaki yolculuğunda. Annem veya babam haberi başka yerlerden görmüş veya duymuş olabilir fakat ben paylaşıp bir daha onları üzmek istemedim. Yaşlı insanlar.

Bazı arkadaşlar toplumu bilinçlendirmek için yaptıkları veya yapacakları çalışmalara destek vermemi istiyorlar. Arkadaşlar 5 senedir üzerime düşen vazifeyi birey olarak fazlasıyla yaptığıma inanıyorum. Empati kuramayan arkadaşlar var veya ne yaptığımı anlayamamış. Ricam ne yaptığımı anlayabilen birileri varsa siz onlara anlatın. Heyecan yapıp sinirlenip boş yere anlamsız e-postalar veya mesajlar atmasınlar.

kıvanç özkarayel

Daimi Üye
Tepki
150
Bisiklet
b'Twin
Gürkan bey sizi tebrik ediyorum. Bıkmadan, yorulmadan ve asla pes etmeden bisiklet sürmeye devam ediyorsunuz. Gerçekten takdire şayan.

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.013
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
@Gurkan Genc, sabah sabah başına gelen kazaları sıralayarak mahfettin bizi dostum. :) Okurken fenalaştım. :D

Allah yolunu ve bahtını açık etsin. Senin sayende buralardan geçen bir turcu görsem sarılıp öpesim geliyor. :)

Not: Facebook'tan takip ediyorum seni ama buranın yeri başka Vakit ayırıp forumumuzda bunları paylaştığın için tekrar teşekkür ederim.

taskin

Aktif Üye
Tepki
227
İsim
Taşkın
Gürkan yazılarını okuyorum, seninle ben de dünyayı geziyorum zincirlendiğim işyerimdeki bu koltuktan, kendimden daha inatçı biri yoktur sanıyordum ama yanılmışım :) , yolun açık olsun kardeşim, gezi yazılarından okuduklarımdan anladığım şu; Allah seni koruyor ama ben tekrar sana dua etmek istiyorum, Allah yolunu açık etsin, kazadan beladan korusun, hayırlı yolculuklar, sağlık sıhhat versin. Allah'a emanet ol. (Amin).

Senin sayende ne zaman bir gezgin görsem ortam müsaitse gidiip sohbet etmeye bir ihtiyacı var mı öğrenmeye çalışıyorum artık...

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.855
Allah yardımcın olsun Gürkan. Yolun her daim açık olsun. Sevgiler.

karaomermustafa

Kozan Bisiklet ( KOZBİ)
Tepki
779
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Allahına gurban. Yolun açık olsun.

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.058
Bisiklet
Diğer
bende bisiklet kullanıyorum seviyorum da kullanmayı başımdan bir kaza da geçti dişlerim kırıldı dudak açıldı yinede kullanıyorum vaz geçmedim ama bisiklet için ölmeye deymez diye düşünüyorum dikkat etmek lazım trafikte sonuçta her canlı bir kez ölebiliyor.

Gurkan Genc

Aktif Üye
Tepki
851
Bisiklet
Kron
@mustafa genç

Bisiklet binmek için ölmeye değmez haklısınız zaten böyle bir risk de almayın. Bisiklet binmeyi sevmek farklı bir olay, dünyayı bisikletle gezmek Göremediğim yerlere o bisikletle gitmek farklı bir olay. kimse size yarın şehir içinde tercihleriniz doğrultusunda güvenli düşündüğünüz yaşam sınırları içinde araba çarpmayacağını veya soyulmayacağınızı veya başınızdan bir kaza geçmeyeceğini garanti edemez. Bisikletle dünya turu atmaksa aldığın risk boyutuna göre inanılmaz bir özgürlüktür. Bunu (link) sayfasını okuduğunuzda net bir şekilde anlarsınız.

Yukarıda paylaştığım olayları ailemin ve sevenlerimin az ulaştığı bir sosyal mecrada sizlerle paylaştım. Yapılan seyahat her zaman güle oynaya geçmiyor desemde Kazalardan sonra çektiğim görüntüleri gelecekte seyrettiğinizde hepinizin güleceğinden eminim : ).

Her canlı bir kez ölebildiği gibi tek bir yaşamınız olduğunuda ben ekleyeyim

@BF Okuru Amin .. Zaman su gibi akıp geçmiş di mi :D

@taskin teşekkürler taskin. Aman o gezginleri atlamayın misafir edin yardımcı olun çok önemli bir olay ve çok dua alıyorsunuz inanın

@Kerem Özbayrak her zaman şaka şaka diye diye millet keyif çata çata çata gezdiğimizi düşünüyor. Kötü vukuatları paylaşmamın sebebi üzülmeyin diye. Aman çok ciddi söylüyorum yukarıda anlatıklarım çok küçük bir kısmı hikayenin. Bak Enes Şensoy bir ara benle seyahat etmek nasıl adlı bir yazı yayınlayacak. internet sayfamda yazdıklarımı ve yaşadıklarımızı görünce aynen şunu dedi " hasiktir sen hiç bir halt paylaşmıyorssun" : )

@serdar k Vazgeçme gibi bir niyetim yok :)

HikmetYılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
791
Bisiklet
KTM
Biz de buradan takip edince sanıyoruz ki Gürkan Genç laylaylom geziyor, gününü gün ediyor :)

Gurkan Genc

Aktif Üye
Tepki
851
Bisiklet
Kron
@KaanG bir elim yaaağğğğdaaaaa bir elim baaldaaaaa aynen öyle :D :D

@BF Okuru onu geçen Almanya'dan bir abide aynen şöyle dile getirdi " Ula sen buraya geldiğinde ben Almanya'dan Türkiye'ye bisikletle gidecektim anasını satayum Sen iki kıta geçtin biz hala bir boka gidemedik ben böyle hayatunda senünde" Abi aradan bize kaydı ama olsun. Niyeti var yapacak ben inanıyorum : )

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.110
Bisiklet
Salcano
kazaları okurken direkt aklıma ufaklık geldi. yazmadığınıza göre kendisine bir zarar gelmedi sanırım. umarım öyle olmuştur.

• Beğen
Tepkiler: Soner Sarihan