Grup sürüşü adı altında yapılan sahte sürüşler

furkantrojka

Forum Bağımlısı
Tepki
1.142
İsim
Furkan
Bisiklet
Diğer
Grup sürüşlerine katılmadan önce neredeyse tüm grupları facebook'tan v.s takip ettim. İçime en çok ısınan grupla da tura çıkma kararı aldım. Grup her hafta salı ve 15 günde bir cuma ve pazar günleri tura çıkıyor. Cumalar performans, pazarlar doğa turu. Salılar ise gezi. Grupta gönüllülük esasıyla bir yönetim var. Bu kişiler öncü, artçı ve yancı şeklinde görevler paylaşıyorlar ve grubu bir arada ve kontrollü bir tutuyorlar. Her turdan önce kaskı olmayanın katılamayacağını söylüyorlar, gerekli olmadıkça kimsenin birbirini geçmemesini v.s gibi kurallarını her tur öncesinde tüm gruba açıklıyorlar. Bahsettiğim grup 110-130 kişi civarında oluyor. Arkada ışığa takılan grubu, lastıiği patlayıp değiştirenleri v.s bekleyip, gruba bir arada tutuyorlar.

Cuma günkü performans turunda kişi sayısı çok daha az tabi ki. Turdan önce ortalama hızın 30 olacağı söyleniyor ve gelenler tabi ki neredeyse tamamen yol bisikleti. Şehirden çıkana kadar ortalama bir tempo, ardından devam. Geride kalan olursa bekleneceği nokta söyleniyor ve herkes basıp gidiyor o noktaya kadar. Şehir içerisindeyken lastiği patlayan oldu mesela, hemen durduk hızlı bir şekilde lastiği tamir edip, devam ettik.

Scudo

altughansinan

Aktif Üye
Tepki
327
İsim
Altuğhan Sinan Aydınoğlu
Bisiklet
Salcano
Birlikte sürdüğüm 2-3 arkadaşım var, yani 3-4 kişiden daha fazla sürüş yapmıyoruz. Onun dışında da hiç bir grup sürüşüne falan katılmıyorum. Gerçekten de sadece başkalarının birbirlerine hava atmaları için oluşturdukları etkinlikler bunlar. Hem öyle kalabalık sürüşler de hoşlandığım şeyler de değil. İster istemez bi kargaşa söz konusu olabiliyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
30 kilometrelik bir şehir turundan henüz döndüm, grup hâlinde şehir turu deneyimimi sıcağı sıcağına paylaşayım. Yaşadığım şehirde iki bisiklet derneği var; biri salı, diğeri perşembe akşamları aynı yerden ve aynı saatte hareket eden şehir turu düzenliyorlar. Bir de bu aydan itibaren, her ayın ilk çarşambası ortak, geniş katılımlı ama daha kolay ve kısa mesafeli bir tur ilan ettiler. Salı günkü turlara henüz katılma fırsatını bulamadım ama perşembe akşamki turlara iki kere katıldım, bir de çarşamba turuna katıldım. Benim turlara katılmaktaki ilk amacım, şehir trafiğinde bisikletlilerin görünürlüğüne ve trafiği paylaşmasına katkıda bulunmak, dayanışmaya ve organizasyona destek vermek. Toplu gezinti, arkadaşlık ortamı, sosyalleşme ve benzeri beklentiler ikincil önem taşıyorlar.

Katıldığım turlarda, grup üyelerinin gezinti sırasındaki sorunlarının dikkate alınmaması, başlarına bir iş geldiğinde durulmaması, kendi başının çaresine bakmaya terk edilmesi, yanından geçip gitmek ya da grup içinde nasıl olsa tanıyanlar vardır, onlar yardım etsin anlayışıyla sorumluluğu meçhul birilerine havale etmek gibi davranışların hiçbirine ama hiçbirine şahit olmadım. Birinin tekeri mazgala mı girdi, ardındaki kişi hemen durdu, müdahale etti, konvoy sorumlularına haber verildi ve konvoy durduruldu, sorun çözülene kadar beklendi ve sorunu yaşayan arkadaş kendini iyi hissedene, tamam ben devam etmeye hazırım diyene kadar konvoy asla hareket etmedi. İlk katıldığım gece, bir cahillik edip bir anlık akıl durgunluğuyla ön frene asıldım ve gidon üstünden yola uçtum, anında başımda üç beş kişi gördüm, konvoy yine durdu, bisikletim kaldırıldı, dirseğime spreyler sıkıldı, elimden tutup kaldırdılar, iyi misiniz, ağrıyan bir yerleriniz varsa, durumunuz kötüyse hastaneye götürelim dendi, ben kendimi iyi hissedince yola devam ettik, yol boyunca en az iki kişi daha yanıma yaklaşarak durumumu sordular, molalarda konvoy sorumluları benimle yeniden ilgilendiler, aradan üç hafta geçti, bu gece katıldığım turda dernek sorumlularından biri sağlığımı yeniden sordu, kolumun iyileşip iyileşmediğini merak etti. Bu gece, bir arkadaşımızın zinciri iki kere yerinden çıktı, ikisinde de anında müdahale edildi; bir başka arkadaşın lastiği patladı, sadece bir lastik değişimi için konvoy durduruldu, arkadaşın evi o konuma çok yakınmış, ben evde hallederim deyip konvoydan ayrılmaya karar verdi, biz de yola devam ettik.

Turun organizasyonuna, konvoyun yönetimine dair beğenilerimi ifade etmeye gerek var mı, bilmiyorum. Şehir turu yapan bir konvoy nasıl yönetilmesi gerekiyorsa öyle yönetiliyor. En önde ve en arkadaki sorumlular birbirleriyle sürekli telsiz haberleşmesi yaparak sürüyorlar. Kavşaklarda, göbeklerde, girişlerde, çıkışlarda, trafiğe müdahale ediliyor, gerekirse durduruluyor, konvoyun tamamen geçişi sağlanana kadar müdahale devam ediyor. Bu disiplin ve organizasyon kabiliyeti grup üyelerini de motive ediyor, kurallara uymaya, sorumluların yönlendirici sözlerini dikkate almaya teşvik ediyor. Kişisel hislerimi ifade edecek olursam, konvoy içinde kendimi hem kendimden hem de bütün konvoydan sorumlu hissediyorum; tek başıma sürdüğümden çok daha dikkatli kullanıyorum bisikletimi, başkalarının hareketlerini sürekli izliyorum, yanımda yöremde süren arkadaşlarımın rahatı ve güvenliği için kendi sürüşümü denetliyorum. Yanlış yaparsam, yeterince özenli davranmazsam, bundan başkalarının zarar görme ihtimali beni hep korkutuyor, tetikte tutuyor. Kasksız, eldivensiz, aydınlatmasız katılmıyorum, yanımda iç lastik, yama, levye vb ekipmanı hazır tutuyorum, zaten tur organizasyonunda bunlar kural hâline getirilmiş, ben de bunlara harfiyen uyuyorum.

Uzun sözün kısası, eskilerin deyişiyle hülasa, bu başlık altında şikâyet eden arkadaşın bütün eleştirilerine ve hissiyatına destek veriyorum. İster şehir içinde, ister şehirler arasında, ister gezinti amacıyla, isterse de performans geliştirme amacıyla, her ne amaçla ve ölçekte olursa olsun, grup bir kez oluştuğunda, grup üyelerinin bir bütün olarak davranması, her üyenin sadece kendinden değil, grubun diğer üyelerinden de tek tek sorumlu olduğunu düşünmesi, sorumluluk duygusunu benmerkezcilikten kurtarım dayanışmacı, kolektif bir ruh içine yerleştirmesi, bence de, bir grubun temel ve en önemli özelliği olmalıdır. Bu ruhla yapılanmayan faaliyetlere asla katılmadım ve asla katılmam, eğer böyle bir duruma şahit olursam grubu hemen oracıkta terk ederim, kendime bu ruha uygun davranacak insanlar ararım. Kolektif faaliyetlerin kendine özgü arızaları, hastalıkları, suistimal kaynakları ve sair olumsuz yönleri elbette olur, bunları uzun uzun anlatabilir, grup hâlinde faaliyetlere neden daima mesafeli ve belli ölçüde şüpheci yaklaştığımın sebeplerini açıklayabilirim. Ama bütün çekincelerim ve tedirginliklerimi masanın bir kenarına iterek, bir grup faaliyetinde aradığım temel ve en önemli özelliğin dayanışma ve kolektivite ruhu olduğunun altını bir kez daha çizmek isterim. Ben yukarıda anlattığım tur deneyimlerimi yaşamak için üstelik evden şehre 25 kilometre daha sürüyor ve aynı yolu gece yarısı bir de dönüyorum. Her koyunun kendi bacağından asıldığı bir etkinlik anlayışına bu heves ve azmi feda eder miyim sizce?

Belki bir gün kısa yazmayı da öğrenebilirim. Sabırla okudunuz, sağ olun.

Mehmet H.

Forum Bağımlısı
Tepki
363
Bisiklet
Ghost
yazan arkadaşla alalası yok
yama pompa iç lastik getirmemekte ısrar edenler için beklemek ve yardım etmek istemem açıkcası. nasıl davranılırsa sende öyle davranırsın. iki üç grup varda ordada varsa dene tarafını seç

Erkan24

Üye
Tepki
43
İsim
Erkan Özdemir
@ozgurgokalp Gruptakilere elbette söylemedim bu biraz şey gibi olurdu şeriat ile yönetilen bir ülkede demokrasi istemek gibi. Sonuçta söylenecek pek bir şey yok adama neden beklemiyor musun mu diyeceğim ? Koca koca adamlar.

@Serkan Mıstınoğlu Vay be ... Ben çok fakir kalmışım o zaman fakir bir gruptaymış anlaşıldı.@I am the Uptown C. Aynı yerde mi yaşıyoruz acaba ? Aşağı yukarı aynı durumları bahsediyorsun yahu öyle garip ki, bir kaç kişiye bir soruyu soruyorum hepsi farklı cevaplar veriyor hani en başta en azından bilgi edinir bu konu da kendimi geliştiririm diye düşündüm ama nafile.

@trainspotting35 Gerçekten mi :D Bende Beylikdüzünde olacağım vallahi çok güzel olur.

@Serkan Mıstınoğlu Evet bu konduda biraz gerginlik hakim. :D

@BF Okuru Şimdi şöyle belli bir grup var ise ben bu grup içerisinde şahsen herkesin birbirini ileriye doğru iteklemesini beklerim bir bilgi bollugu ve herkesin bu bilgilerden nimetlenmesini bekliyordum ama tamamen hüsran gerçekten bir bisiklet ortamında duymak istemeyeceğiz bir çok konuya şahit oldum.

@furkantrojka Keşke hepsi öyle olabilse ya da ne bileyim bu düzeyde kötü olmasa.

@altughansinan Gerçekten çok rezil ortamlar olabiliyor 2-3 grup beraber bir yere gittik grubu organize eden kişiler düşünmeden iş yapmışlar grubun teki ayakta kaldı. Hani bir şeyi geliştireyim derken batırmak tam anlamıyla bunun karşılıgı olurdu.

@cahitakin Gerçekten böyle grupların böyle insaların bisiklet sürdüğünü görebilmek ne kadar güzel oysa gerçekten çok fazla bozulmuştum acaba hepsi mi böyledir gibi hurafelere kapılmıştım. Gerçekten yazınızı düşüncelerinizi okumak büyük bir keyifti ve bence yazınız oldukça da akışkan bu konuda şüpheniz olmasın. :) Bence burası bir yani biraz da olsa ordu mantığı ile yönetilmelidir diye düşünüyorum sonuçta bir grupsun sen şimdi kolun koptugunda kolunu yarı yolda mı bırakacaksın ? Yani grupta bir bütünlük içeren bir durumdur diyorum.

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
@Erkan24

aynı tempoda gidebilmek için senkronunuzun uyması gerekiyor, bu da hemen ilk günlerden olmaz, yada temponuzun uyduğu birileriyle grup içinde daha küçük bi grup oluşturacaksınız, kaçış grubuyla hedefte buluşacaksınız.
gezinti turlarında herkes birbirini bekleyerek gidiyor ama, yoldaysanız hızlı gitmek istiyosunuz, arada anlamsız sprint atakları yapmak çok eğlenceli oluyor. belki daha hep beraber giden bi grupla yola çıkabilirsiniz, ama yolda giderken kimse sizi beklemek zorunda değil, beklemek çok sıkıcı, gidebildiğin kadar gitmek istiyosun. o yüzden bunu anlayışla karşılayıp ya daha yavaş turlara, ya da temponuzun uyduğu bir kişiyle tura çıkın.

manita yapmak için bisiklete binmek fikri iyimiş :) benim anlamadığım o kadar hızlı giderken nasıl manita yapıyolar, halk otobüsündeki kızla mı kesişiyor yani nasıl ?

bu konuda yorumlarınızı merak ediyorum dediğin için yazdım, grupta tempo konusunda benim düşüncem böyle, birbirini tanımak içinde zaman gerekli, bisikleti aldım, gruba girdim diye hemen kaynaşmayı da bekleme. ve bu sadece senin açından nasıl göründüğü, belki diğer insanları rahatsız olduğu bişey vardır. beklentileri biraz fazla olan biri olabilir misin, neredeyse trafikteki taciz dediğin olaylarıda gruba bağlama eyilimindesin, ya da fazla ilgi bekliyorsan karşındakiler bununla uğraşmak istemeyip seni ekmiş olabilirler.öte yandan tamamen senin anlattığın gibi sebepsiz yere sana gıcıklık yapmış olabilir, ama yinede gezinin başında hedef belirlenip orada buluşulacağı gibi konular netleştirilir. biliyor olman lazımdı yani.

ek: çok fazla mesaj var hepsini okuyamadım ama genel bi şikayetçi olma durumu var, hiç gitmeyenlerde bi önyargılar.
beğenmediğiniz birşeye dahil olmak zorunda değilsiniz, gidip görüp karar verebilir, ya da kendi grubunuzu oluşturabilirsiniz, yolcusu da var, mangalcısı da, bisiklet yolunda çocuk gibi 100 kişi doluşup gidenide, eğer hala doğru grupta olmadığınızı düşünüyorsanız sizin gibi düşünen birilerini bulup onlarla pedallamak.

• Beğen
Tepkiler: mithgor

Erkan24

Üye
Tepki
43
İsim
Erkan Özdemir
@Tasogare Hocam ben arkadaşlarla 2 senedir beraberim. Zaten kimseden beni okşasınlar beni sevsinler diye bir durumum yok benim bildiğim yolda kalana yani daha yola çıkamadık ama bir sorulur ne var ne yok gibisinden anlatabiliyor muyum. Evet hocam grup ile gitseydim Allah ın motosikletlisi 6-7 kişi varken sence musallat olabilir miydi ? Ayrıca hedef bir nokta yok herkes dağılıp eve gidiyor yani önce olan evine önce gidiyor kimsenin tur bitiminde durdugu v.s yok yani. Manita konusuna neden bu kadar takıldın anlamadım onu grup sürüşlerinde v.s demedim dışarıda normal sosyal hayattan ele almıştım.

• Beğen
Tepkiler: Çaylak-24

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
@Erkan24
2 senedir beraber pedalladığın insanlarsa aranda başka bi sorun olabilir, en iyisi bunu gidip onlarlada bi konuşman, konuşmadıkça büyür anlamsız bişeye dönüşür. yola çıkmadan senin lastiğine ne olduki, dışarıdan anlaşılmayan birşeymiydi, ya da madem yardım gerekiyordu neden söylemedin. bakışlarından anlamamış olabilirler.*

allahın motosikletlisi bitmez, ben pek takılmıyorum, geçende yokuş aşağı giderken adam benden ateş istiyo, motosikletli işte dedim boşverdim.
manita olayınada şu yüzden takıldım, bisiklete binerken hiç manita yapamadım, iki el bırakıyorum, çukulata yerken mesaj atabiliyorum ama henüz manita yapamadım, acaba tarzımı mı değiştirmeliyim diye :)

*https://devdala.files.wordpress.com/2014/11/download_20141109_074855.jpeg

Erkan24

Üye
Tepki
43
İsim
Erkan Özdemir
@Tasogare Kesinlikle herhangi bir sorun olacağını sanmıyorum yani ne çok samimiyim ne hiç konuşmayacak kadar ilişkileri orta düzeyde tuttugumdan herkesle konuşurum. Lastiklerin havası hafif inikti makinede de problem vardı sanırım bir türlü havasını denkleşltiremedim basit bir şeydi aslında sorun orda gidipte arka aktarıcım kırılmadı yani o yüzden beklemediklerini söylemiyorum sadece lastik havası :)

• Beğen
Tepkiler: Tasogare

vraptor

Daimi Üye
Tepki
240
İsim
Serkan
Bisiklet
Salcano
Kayserideki PAB grubumuzda öncü artçı ve sağımızda solumuzda şeritte kalmaları için uyarıda bulunan arkadaşlarımız var. Tempo genelde 15km/h oluyor ve amacımız kimseye hava atmak ya da benim bisikletim karbon senin ki çelik muhabbeti değil. Öyle yapanlarda zaten gereken egosunu kasamadığı için bir sonraki tura gelmiyor. Grubumuzu seviyorum :)

• Beğen
Tepkiler: Erkan24

amd

Sic ad nauseam !
Tepki
709
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bir kaç yıl önce MTB ile katıldığım Pazar günü doğa turlarında (adını tam hatırlamıyorum ancak o zamanki Antalya Perşembe Akşamı Bisikletçileri düzenliyordu), birlikte hareket etme, ekibi bir arada tutma, yardımlaşma vs. hepsi vardı. Lastiğim patladığında koca grup, durup beni beklemişti hatta. Aynı şekilde başkasının lastiği patladığında ben de aynı saygıyı göstermiştim. Ancak yol bisikletine geçip, kondisyon olarak kendimi geliştirdikten sonra yine Pazar günü ve Antalya'da, ismini vermek istemediğim bir yol bisikleti grubu ile performans turuna çıkmıştım. Bilenler için; Kepez rampasını tırmanırken (henüz turun başları sayılır) lastiğim patladı ve bir Allah'ın kulu da dönüp, bu adam nerede diye bakmadı. Aradan 45dk geçtikten sonra gruptan tek tanıdığım kişi arayıp nerede olduğumu sormuştu ki; o sırada aramızdaki fark bir hayli açılmıştı. Lastiğim patlamamış fakat kaza geçirmiş de olabilirdim. Hatta başka bir gün yine o tanıdığım kişi, aynı grupla turdayken ciddi bir kaza geçiriyor ve gruptakilerden biri bile farketmeden devam ediyorlar. Grup olarak çıkmanın amacı sadece rüzgarı yarmak, 3-4km daha hızlı gitmek değildir diye düşünüyorum.

Gruptakiler profesyonel kişiler vs. değillerdi, gruba ilk kez katılıyor olmamdan dolayı bana ilk defa bisiklete biniyormuşum gibi davranıp, biz yıllardır yol bisikletine biniyoruz, çok şey biliyoruz türünde tavırlar içindeymiş gibi geldi ve bir daha tövbe ettim aynı ya da benzer grupla turlara çıkmaya. Kesinlikle duygusal düşünmüyorum bu konuda o yüzden alınganlık yapıyorum gibi algılanmasını istemem ancak benim grup halinde sürmekten anladığım, içinde bulunmak istediğim şey bu değil. Tek artısı rüzgarın etkisini azaltmak, benden daha iyi olanı görüp, gaza gelerek kendimi geliştirmek olacaksa eğer hiç almayayım.

İyi ve seviyeli bir bisiklet grubunda olup, gerçekten tadını çıkaranlar üstüne alınmasın lütfen.

• Beğen
Tepkiler: Çaylak-24

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Aynı veya benzer tip insana hayatın her alanında rastlamak mümkün. 4 senedir aktif olarak bisiklet kullanıyorum 2 ya da 3 kişiyle yaptığım antrenman bir elin parmakları kadar değildir. Yalnız çevremde kızlı erkekli bir ortam için girdiğini söyleyen, fosur fosur sigara içen, suluğuna bira koyan "bisiklet sevdalıları" da var. Asosyal birinin karşı cinsle iletişim kurmak ya da kilolu birinin zayıflamak için bisikleti aracı etmesi çok masum bir davranış ancak sigara ve alkol ile hiçbir sporu bağdaştıramıyorum.(bir dönem alkol ve aşırı oranda nargile kullanan birisiydim) Hor görme ve kıyaslama ahlakı da maalesef yine toplumsal bir sorunumuz. Yani bokunda boncuk çıksa gerçekten bununla övünecek insanlar hemen hepimizin çevresinde var. Zenginliğin ölçüsü otomobil veya 5+1 daire değil mi bu ülkede ? Temelinde bir eğitim sorunu olduğu aşikar. Ancak nispeten halka yakın olan bu sporu her hangi bir derecede icra eden kimsenin, gerek bilgisini gerekse üst seviye bisikletinin albenisini kullanarak maddenin esiri olmuş şekilde, başkası üzerinde üstünlük kurma çabası gruplarda yoğun olduğu gibi maalesef bu forumda da var.(Bunlar isim isim de bellidir) Bunları görmezden gelip, fiziksel ve zihinsel gelişmeye önem vermek gerekiyor.

Bekir Ş.

Üye
Tepki
22
Bisiklet
Specialized
Okuduğum kadarıyla neredeyse herkes grup sürüşlerini kötülemiş ben buna pek de katılmıyorum iş doğru insanları bulmakta bitiyor.
İstanbul adına konuşursam, Asya yakasında velocity216, Avrupa yakasında Hi-Ride son derece kaliteli kişilerden oluşuyor...

Erkan24

Üye
Tepki
43
İsim
Erkan Özdemir
@Melih Demir Kesinlikle ben de bu şekilde düşünüyorum hocam zaten amaç gerçekten çok fazla hız yapmak ise kusura bakma ama git motosiklet al eğer bisiklet sürüyorken insanlıgını unutuyorsan sen bisikleti değil bisiklet senin sahibin olmuş demektir.

@srdrmrs Kesinliklee en doğrusunu yapıyorsunuz. Pedalınıza kuvvet kendinize iyi bakın.

@Onur YCL Hocam sigara konusunu şu yüzden açtım geçen yeşilay etkinliği vardı yahu YEŞİLAY ın ne olduğunu bilmeyen yoktur herhalde etkinlik bitti bitmedi herkes çıkardı sigara içmeye ve etkinlik ortamındayız ordan buraya getirdim. Cümlemde eksik bilgi vardı haklısın ama yani çok ilginç değil mi ? Ben bu kişilerin bisikleti ne için kullandıgını anlamıyorum.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.457
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Erkan24 Sigara konusunda size katılmıyorum. Ne amaçla bisiklet kullanırsak kullanalım sigara kötü bir alışkanlık olsa da alışkanlıktır. Ben grupla 3 saat bisiklet sürdükten sonra canım sigara istiyor ve içiyorum. Nasıl içiyorum, içmeyen arkadaşların yanından uzaklaşarak ve kusura bakmayın arkadaşlar diyerek. Bu benim spor yapmama engel ama aynı zamanda bağımlılığım. Bisiklette öyle kimsenin bana sigara içiyorsun bisiklete binme şeklinde uyarıda bulunamayacağı gibi, bisiklete biniyorsun sigara içmede diyemez.:):)

Erkan24

Üye
Tepki
43
İsim
Erkan Özdemir
@trainspotting35 Evet burda haklı olabilirsiniz fakat bahsettiğim arkadaşlar toplum içinde içtiği için bunu söyleme gereği duydum yoksa sizin yaptıgınız gibi olsa durum başka olurdu.

• Beğen
Tepkiler: trainspotting35

Ömer Faruk MUMCUOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.827
İsim
Ömer Faruk Mumcuoğlu
Bisiklet
Scott
Grup sürüşü için önce kendi performansını ve nasıl bir tur istediğini belirleyerek tura çıkmak gerekli. Bir çok şehirde öyledir ki, farklı modlarda tur yapan gruplar var. Kimi performans/antrenman, kimi gezi/eğlence, kimi uzun mesafeli/düşük tempolu, kimi ormanda amatörce, kimi ormanda ileri düzeyde vb vb gibi gruplar var.
Tahminimce grup seçiminden sonra beklentin karşılanacak ve grup içerisindeki şikayetin azalacaktır.

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
antrenman yapan 30 ortalama ile gidende yavaş gidenleri grubuna almayacak sigara içenlerde kendi aralarında grup yapıcaklar bu kadar basit. sonuçta gruba güvenerek uzun tura çıkıyorsan yarı yolda seni bırakıp basıp gidiyorlarsa onlar grup falan değil baştan söylemeleri lazım. biz şu ortalama ile gidiyoruz. demeleri lazım bir şey olursa basıp gideriz kamyon falan çarpar ne bilim bişey olur yanında tanık bile bulamazsın. biz antrenman yapıyoruz demeleri lazım baştan söylemeleri lazım.

• Beğen
Tepkiler: dodurgalı_06

Fat1h

Forum Demirbaşı
Tepki
592
İsim
Fatih ÇAKMAKCI
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Single Speed
Bisiklet dünyasının afrikasında yaşıyoruz, ehliyeti ve cesareti olmadığı için doğan-şahin almak yerine bir bisiklet alıp onunla hava atma derdinde olan kekolarda işin içine girince bu afrika çekilmez oluyor.

"2-3 kez bir motosikletli tarafından tacize uğradım hem hakeret ettiler hemde düşürmeye çalıştılar"

Senin canına kasteden adamı öldürme hakkın var. Kanunen meşru, dinen helaldir.

• Beğen
Tepkiler: Erkan24