Film izlemek bir hobi midir?

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Bu arada film konusu açılmışken sormak istiyorum"Son Efsane"filmine giden oldu mu??? Giden olduysa film nasıl??? :harika::cool:

• Beğen
Tepkiler: hogutmen
Scudo

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@Emre Tekinarslan
Ben de ABD'li bir basketçide görmüştüm.Evinin bir odasını(oda dediğim bayaaaa büyük:D) sinema salonuna çevirmişti.Çok güzeldi,bütün koltuklarda ayak uzatma vardı:D:harika::harika:

• Beğen

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
@Emre Yönlüer Güzel bi uğraş aslında, yerleşik hayata geçersem ilerde planlarım arasında bir hobi odası :)

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@Emre Tekinarslan
Şimdi yerleşik değil misiniz???Yörük müsünüz yoksa??:D:p

• Beğen
Tepkiler: sspl

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
Sinema olayını hobiden görmeme eğilimimiz belki de neredeyse herkesin bu aktiviteyi az/çok yapıyor olmasından kaynaklıdır. Üst yorumlarda bir arkadaşın da dediği gibi hobi aktivitesi biraz daha açıklanmalı ve aktivite birden fazla yeni aktivite doğurmalı. Köşe/forum yazarlığı/eleştirmenliği, film arşivi yapmak(arşiv için dolap yaptırmak ve bu uğurda zaman harcamak), sinema teknolojilerini araştırmak vs yani diyeceksiniz ki kardeşim izliyorum, geziyorum, satın alıyorum, biriktiriyorum, tozunu alıyorum, yazıyorum, tartışıyorum kısaca hayatımın önemli bir sürecini bu uğurda harcıyorum. Son yıllarda bende filizlenen bisiklet hobisi gibi. Bugüne kadar kaç tane sitede bisiklet baktım, donanım, sağlık, teknik konularında yazılar okudum ben bile bilmiyorum. Hala gelecekte alacağım bisiklet için ön araştırma yapıp kendimi tanımaya çalışıyorum ve bu arada bu forumu düzenli takip ediyorum. Harcadığım bu efor sonucunda sadece kendimi geliştirmiyorum aynı zamanda çevremde bisikletle ciddi uğraşan, bisiklet dendi mi akla gelen kişi oluyorum. Hepsinin sonucunda da bisiklet benim için ciddi bir uğraş hobi diyebiliyorum.

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
@Kerem Özbayrak

Uğraşı varsa birazcık onun ismine hobi diyebiliriz. Uğraşmak lazım yani. İlgilenmek, zaman ayırmak, yorumlamak, sizde yarattığı heyecan, meyan kökü şerbeti gibi bazen sonradan bıraktığı tat.

@Kerem Özbayrak @ateizus@Mustafa Kocabaş ve diğer arkadaşlar şimdi şunu sorayım. Bu hobi ile nasıl uğraşılır?
Yani puzzle ile uğraşanlar nasıl yapıyor bilmiyorum. Puzzle halıları varmış. Renklere, tonlara göre ayırıyorlarmış falan filan.
Şimdi ben Türkçe dublaj izlemiyorum. Orijinal alt yazı ile izliyorum. Seslendirme filmin ambiyansını, inandırıcılığını bozuyor bence.
Sizler de dublaja karşı mısınız benim gibi. Altyazı okurken kaçırdıklarımız çok etkili olur mu?
Sinema oyuncularının aynı zamanda sesleri ile de oyuncu olduklarını düşünüyorum.
Türkiye'de Türk oyuncular bile bazen yeniden başkaları tarafından seslendiriliyor.
Komik olacak belki ama Al Pacino, Leonardo Di Caprio, Christian Bale aynı zamanda kendi sesleri ile oynuyorlar değil mi?

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
Yaşın, yaşanmışlıkların, kazanımların, görgünün, cinsiyetin, hatta o anki ruh halinin bile filmden alınacak zevki etkileyeceğini, filmin mesajını almada etkili olacağını düşünüyorum.
Mesela, 20-30 yıl evvel Atilla Dorsay'ın "Hababam Sınıfı"nın olumsuz eleştirdiği, filmi beğenmediğini yazdığını hatırlıyorum yorumunda.
O dönemde yaşım gençti. Sinema o kadar gelişmiş değildi, çocuktuk, paramız yoktu. İzlediğimiz "Boynu Bükükler", "Amansız Yol" falandı. Anlayamamıştım.
En lüks filmimiz komşunun videosunda izlediğimiz "Tango ve Cash"ti o derece yani. Ama yaş ilerledikçe, daha çok izledikçe, insan daha zor film beğeniliyor sanki.

Tahminim, komşuya misafirliğe gidince o anda tvde oynayan "Yarından Sonra" filmi ile olmaz yani bu hobi.
Evde izleniyorsa mümkünse karanlık olmalı. Mümkünse tek başına, o da olmuyorsa sessiz olunmalı gibi geliyor bana. Film esnasında çay ikramı bile konsantrasyonu bozabilir.

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
@hogutme Dublaj konusunda aslinda dunya capinda oldukca basariliyiz ancak benim açimdan olay tamamen o rolu oynayan kisinin rolune ve filme kattigi orjinal seslerinin filmin duygusunu daha iyi ve dogru yansittigi yonunde. Yani film abidik gubidik degilse illa ki alt yazili seyrederim. Sahne kacirma konusunda da evet kaciyor arada, kimi zaman geliyor filmi daha ozumsemek icin 2.defa daha seyredip bu sefer sahnelere odaklaniyorum.

hobi konusuna gelince herhangi bir formulun oldugunu dusunmuyorum. Bir konuya.merak saldiginizda ve biraz bakindiginizda zaten merakinizin dallanmaya basladigini goruyorsunuz. Iste o dallara da bakinmaya baslarsaniz isin icinde buluveriyorsunuz kendinizi. O sirada artik puzzle halisi mi bakarsiniz, halinin yumusakligina mi kafa yorarsiniz o sizin bileceginiz kisim.

• Beğen

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Dublajı bende sevmem, ne kadar iyi olursa olsun orjinalinin tadını vermiyor. Belirli bi yerden sonra alt yazılara kitlenmemeye basladım ben akışa göre, çıkıyor zaten. Hele biraz da ingilizce öğrenildiğinde tamamdır :)

• Beğen

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
@MeTaLioNs
Hocam amatör o işten para kazanmayan zevk için yapan profesyonel para kazanmak zorunda diye biliyorum. Şimdi terimleri net ortaya koymak için daha iyi anlamak için yazdım. Peki para kazanmayıp ta o hobide ihtisas yapana ne diyeceğiz? Ne dememiz gerekir?

Serrchi

Daimi Üye
Tepki
769
İsim
Serhat Özcan
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Cyclocross
Sleepy Hollow ve Turn dizileri bana sosyoloji birinci sınıf sınavlarında çok işime yaradı diyebilirim.

Zaten genel kültür, entellektüel bir bilgi-birikim kazandırsın diye okuyorduk, hobilerle pekiştirdik diyebilirim.

• Beğen

adilekci

Üye
Tepki
124
İsim
Abdurrahman Dilekçi
Film deyip geçmemek lazım bir çok film insanları etkiler. Bunlardan biri de Into the wild, kuşkusuz benim favorimdir. Bunun yanı sıra bir çok biyografi filmi vs de etklieyici olmaktadır. Cv kısmına hobi olarak yazılır, iş veren sorunca da Fight Club'tan örnekler verilir :)

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@Emre Yönlüer
Bu filme gidn yok mudur??? Kimse yazmadı bişey:agla::agla:

Serrchi

Daimi Üye
Tepki
769
İsim
Serhat Özcan
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Cyclocross
Yukarıda bahsettiklerime ilave olarak Dövüş klubü filmine dair detaylı inceleme ve değerlendirmeler içeren bir kitap okudum, Chomsky'den Platon'a, Jung'tan Freud'a kadar, modern sosyoloji kuramlardan ''Mağara İnsanı'' metaforuna, Yeni Maltusçulardan Kyrene'ye kadar ne varsa yükledi bana kitap.

Sonuç; Aöf Bana onur belgesi gönderdi :)

• Beğen

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
@adilekci

İkisini de izlemedim harika en kısa zamanda izleyeyim.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Emre Yönlüer

Ben pazar akşamı 21:15 matinesine gittim. Salonda 4 kişiydik. Beni şahsen oldukça etkiledi. Çekimler, konu, o yarış stresi, bir takımda sadece 1 kişinin olan şansı ve diğer takım arkadaşlarının o kişiyi koruması, gözetmesi vs... Ben çok beğendim...(film olarak)

Rahatlıkla hobisi bisiklet olan birisine tavsiye edebilirim...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@hogutmen

Bana göre gündelik iş ve aile yaşamı dışında yapılan her eylem hobi sayılır. Kitap okumak, film izlemek, vb. Ancak bunların CV ye yazılması konusunda tereddütlerim var.

Saturn

Aktif Üye
Tepki
90
@MeTaLioNs Yazdıklarınızda haklsınız. Benim bahsettiğim biraz geniş olmuş.

Bir ekleme yapayım. "Film izlemek" yerine "sinema" yazılarak daha profesyonel bir görüntü verilebilir.

• Beğen