Film izlemek bir hobi midir?

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
Evet arkadaşlar,

Film izleme bir hobi midir? Güzel film, hakikaten boş vakitlerde insana zevk veriyor ama hepsi bu mu?
CV'mizi doldururken hobi kısmına film izlemek yazabilir miyiz?
Müstakbel işveren filmin hobi olarak bize ne kazandırdığını sorsa, neler denebilir?
Şu filmden şunu, şundan şunu.
Veya bize sorulabilecek birşeyler olabilir, sen bu filmden ne anladın diye.
Ne dersiniz?

Scudo

emre0x5d

Forum Demirbaşı
Tepki
267
Hobiden sayılmalı. Bazıları film izlemenin boş beleş bir iş olduğunu düşünür ama bence kararında bırakıldığı vakit faydalı bir aktivite film izlemek. Değişik kültürler mekanlar görüyoruz, stres atıyoruz eğleniyoruz.
"One image worth thousand words." Yani "Bir resim bin kelimeye bedeldir" O zaman bir film kaç kelimeye bedeldir sizce?

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
2500'ü aşkın film arşivim var(dı dağıttım hepsini), bilgisayarımda 1000'den fazla diğer bir arşivim ve sayısız izlediğim tv+sinema filmleri. Bana çok şey kattı, yaşamadığım duyguları gözlemledim, ihaneti gördüm, aşkı izledim, ölümleri acıları izledim kimi zaman gözlerim doldu vs. Film seyreden değil de çok film seyreden insanların normal seyredenlerden daha farklı olması gerekiyor diye düşünüyorum. Ama günlük hayatta yaşadığım en bariz fark, film zevkimin etrafımdaki insanların bir çoğundan farklı olması ve artık çok zor film beğenen biri olmam (konuların tarzları ile ilgili 100'lerce film seyredince zor beğeniyor insan) Çok kitap okumak gibi çok seyretmek de insana tecrübe kazandırıyor.

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.749
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Eğer hayata dair mesajı olan bir filmi izliyor ve mesajı alıp yaşantınıza adapte ediyorsanız film izlemek bir kişisel gelişim faaliyetidir.

İzlememiş olan varsa bir de tavsiye vereyim:

Pursuit of happiness - 2003

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
Tavsiye etmem, çok sert eleştiririm, kalp kırarım ;). Şaka bi yana tereddütte kaldığın filmler hakkında eğer izlediysem tavsiye niteliğinde bir şeyler söyleyebilirim.

• Beğen
Tepkiler: hogutmen

Atacan

Daimi Üye
Tepki
385
Bisiklet
Giant
hobilerim kısmının önemli bir bölüm olduğunu düşündüğüm için gelen CV'de film izlemek, müzik dinlemek ve internette gezinmek yazdığında dikkate almıyorum açıkçası. gerçekten bu işi hobi amacı ile yapan birinin basmakalip 3'lu disina cikip kendini anlatmasi gerek. Mesela @Kerem Özbayrak beyin bahsettiği 2500 filmi izlemiş, değerlendiriyor olmak ciddi bir hobi, düz bir şekilde film izlemek değildir bence. Film editorlugune oynasaniz sansiniz var :)

Yeni mezun oldugun zamanlarda CV'imde satranc yazdigi icin is gorusmesine cagirildigim olmustu, gorusmenin yarisi satranc muhabbeti ile gecmisti. Algida seçicilik, bende bisiklet gördüğüm CV'leri daha bir dikkatli inceliyorum ;)

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
@Cihan Şar Kesinlikle, bugünkü "İngilizceyi anlıyorum ama konuşamıyorum" cümlesindeki "anlıyorum" bölümü pc oyun ve film alt yazıları sayesinde oluşmuştur diyebilirim. Gerçi filmlerin ingilizceme kattığı ilk ders "küfür" olmuştur orası da ayrı :) Hani "ayvayı yedik" gibilerinden..

• Beğen
Tepkiler: Hami Bulut

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
@Atacan Açık söylemek gerekirse cv'me "sinema", yazma konusunda tereddüt içerisindeyim, sizin de bahsettiğiniz gibi kitap, sinema, gezme 3'lüsü insanlarda eğer bu alanları hobilerinin dışına taşırıp hayatının parçası haline getirmemişlerse bir farkındalık yaratmıyor. Aksine bu adamın meziyeti yok ki bu 3'lüden medet umuyor havası yaratıyor. Ben de iş veren olsam ya da cv değerlendirsem algıda seçicilik yapıp "bisiklet" yazan kişiyi görmek ve sohbet etmek isterdim.

Elzem

Üye
Tepki
38
İsim
Elif Zemzem Hebiloğlu
Bisiklet
Salcano
film izlemek bence hobi olsa da cvde gereksizdir oldukça. daha farklı şeyler yazılabilir film izlemek yerine başka hobileriniz varsa.

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
@Kerem Özbayrak

Bakın önemli bir hususa değindiniz. 1 hafta evvel yine bir topikte hiç hobim olmadığını belirtmiştim.
Millet puzzle yapar, ne bileyim benzinli model araç peşindedir. Ben de hiçbiri yok. Geçen gün farkettim bunu.
Ot geldim saman gidiyorum hesabı yani. CV'me kitap okumak, müzik dinlemek, film izlemek yazmak gerçekten sıkıcı bir durum.
Yani bir evcil hayvan olur. Bir dergi aboneliği olur. Bir roman okumak olur. Hiçbirini yapamıyorum.
Müstakbel işçi işveren mülakatında ortak bir zevk, hobi vb. yaratmanın ben de önemli olduğunu düşünüyorum.
Yani ben işveren olsam, bazen oturup o yeni işe aldığım adamla oturup aynı zamanda iki kelam etmek isterim yani.

Saturn

Aktif Üye
Tepki
90
Ben olsam film izlemeyi hobi olarak saymam direk. Onun üstüne bir şeyler yazılıyorsa, araştırma yapılıyorsa tamam da diğer türlü herkes bir şekilde film izler. 1000 üzeri film izlemiş biri olarak ben böyle düşünüyorum. Özgeçmişte hobilerin yazılması biraz da diğerlerinden ayıran özellikler için bence.

• Beğen
Tepkiler: Elzem ve hogutmen

Atacan

Daimi Üye
Tepki
385
Bisiklet
Giant
@hogutmen film izlemek, müzik dinlemek, internette gezinmek

yerine, mesela

Sinema eleştirilerinde yer almak,beste yapmaya çalışmak, forum ve blogları takip etmek

yazılabilir. Twitter değil ki bu 140 karakter sınırı yok ;)

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
@Saturn

İyi izlemişsiniz. 40 yaşındayım. Saymadım ama 500 film falan izlemişimdir belki de. Hobilerin ayırıcı özellik olması önemli bence. Çünkü herkes vasıf olarak birbirine çok benziyor.
Memlekette Çin'e yetecek kadar işletme bölümü mezunu var mesela. Ancak ben işveren olsam önüme gelen cvler aynı olsa (ceteris paribus) hobisi çok olanı, veya hobisi benimle aynı olanı tercih ederim.
Neden? Çünkü bu adam boş vakitlerinde boş durmamış. Belki dedikodu yapmamış yada boşboş duvara bakmamış. 3 milyarlık telefonunda candy crush saga oynayacağına, film izlemiş olsun.

@Atacan

Galiba forumdan bir yıldız daha kayıyor. :) Neyse şaka da olsa biraz mütevazi olayım. Beyazperde, sinemalar forumlarına doğru kaymalı. Var mı tavsiyeler blog, forum olarak?

20 yıllık memurum. Yaş vurmasa 3 sene sonra emekliyim. Yazarsak bir cv o zaman vakit te bol, bol bol izler, yazarız cvmize.

Yav, illa birilerine cv vermemiz gerek miyor ki. O bize de lazım. Hayatımızın özgeçmişi o aynı zamanda. Mesela eş, dostumuza, çocuğumuza da lazım.

40 yıldır babamın oğluyum beraber oturup izlediğimiz film olarak sadece Raj Kapoor'un "Avare" filmini biliyorum. Başka izlediğimiz var mı hatırlamıyorum.

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
Kaliteli bir filmin iyi bir kitaptan farkı yoktur ama o kadar boş beleş film var ki izlediğiniz filme göre değişir.

Eğer kült filmleri seçebiliyor, yorum ve eleştiri yapabiliyorsanız, hobinize ve hayatınıza özgün bir bakış açısı gelişiyor ve hayatınıza yansıyor ise bir hobi sahibisiniz demektir. Recep ivedik gibi filmler izliyorsanız sinemayla sadece vakit geçirmişsiniz demektir, hobiye girdiğini düşünmüyorum.

ateizus

Üye
Tepki
17
İsim
Sergen Yoldaş
Bisiklet
Salcano
filim kitapların canlandırılmış halidir bir çok sonuc cıkarılabilir tecrübe edilebilir nasil kitap okurken farklı bir kişilige bölünüyorsak filim izlerkende olur bu merak duygusu algı duygusu farklı kültürlere adapte olma bir çok şey denilebilir en önemlisi ihtiyacdır filim izlememiş bi insanla filimlere hakim birini yan yana getirin farkı goruceksiniz :D

• Beğen
Tepkiler: hogutmen

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
550 Gb film arşivim var harddiskimde. Şahsen ben hobi olarak görmüyorum. Tabi bazı filmler var bize çok şey katıyor, ufkumuzu açıyor falan. Bana kalırsa film boş vakit değerlendirme aracı, cv'me yazmam yani. Ve film izlemek hobi kısmına yazılmış bir cv alan bir iş veren olsam bi düşünürdüm, bula bula bunu mu buldun? doldurmak için doldurmuşsun resmen? dedirtebilir.
Mis gibi bisiklet hobimiz var, onu yazın tamir ediyorum, topluyorum, sürüyorum vb. vb. :)

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Eklemek gerekirse, bir tanıdığım evinin odasını sinema salonuna çevirmişti. Bununla uğraşmak belki hobi olarak nitelendirilebilinir :)

MeTaLioNs

Daimi Üye
Tepki
210
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu soruya cevap verebilmek için hobi'nin tanımlanması lazım. Sosyolog Prof. Dr. Mahmut Tezcan'a göre hobi, "insanların boş zamanlarında başvurdukları bir eylem biçimidir". Tezcan, 3 temel hobi biçimi olduğunu söyler:
  1. Bilgi edinilen hobiler (kitap okumak, seyahat etmek gibi)
  2. Bir şey elde edilen, toplanılan hobiler (çeşitli koleksiyonlar)
  3. Bir şey yaratılan, yapılan hobiler (yemek yapmak, bir şey icat etmek gibi)
Bu tanıma göre "film izlemek" bir hobi olarak tanımlanabilir ve bilgi edinilen hobiler arasına sokulabilir. Neticede bu bir rekreasyon (boş vakit) etkinliği. Ayrıca bu hobinin kapsamı daraltılabilir. Örneğin belli bir türde filmleri izlemek, belli bir yönetmenin sinemasını takip etmek; Fransız yeni dalga, İtalyan yeni gerçekçiliği gibi akımların örneklerini seyretmek gibi. Ama @Saturn'un bahsettiği gibi "film hakkında araştırma yapmak, yazı yazmak" gibi bir eylem hobi sayılamaz. Bu, profesyonelliğe girer. İletişim fakültelerinin sinema-Televizyon bölümlerindeki akademisyenler, sinema dergilerindeki yazarlar tam bu bu işi yapar ve bu bir hobi değil; meslektir.