Film izlemek bir hobi midir?

Scudo

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
Hobilerin ciddiye alınmaması sadece iş çevresinde de yaşanmıyor. 2014 kasım ayında bisikletten düşüp alnımı yardım dikiş atıldı, el bileğim ve omzumu 3 ay kullanamadım. Eşimin babasının ilk tepkisi "geçmiş olsun"dan önce "Bu yaşta bisiklete niye biniyo ki bi de düşüyo" şeklinde olmuştu.

MeTaLioNs

Daimi Üye
Tepki
211
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@hogutmen

terimlerde sıkıntı yok. Sinema hakkında yazıp çizmenin, profesyonel olmasanız bile profesyonelmiş gibi bilgi birikimi ve akademik ilgi gerektireceğini düşünüyorum. Sinema alanında ihtisas yapıyor olmanız, o işi hobi olmaktan çıkarır. Çünkü hobi, iş dışı, eğitim dışı bir etkinliktir. Sen Sinema-Tv lisans/Yüksek lisans/doktora öğrencisi olabilirsin. Sinema ilgini çekiyordu, seviyordun. Buraya kadar olay Hobi'nın sınırlarında. Ama ne zaman ki eğitim alıp olayı akademik düzleme döktün o zaman bu iş senin için bir yerde zorunluluğa başladı. Ödev yapman için film izlemen gerekiyor. Filmi yorumlamak için sağlam bir sosyoloji, psikoloji, sosyal psikoloji daha bir çok alanda bilgiye sahip olman gerekir. böylesi bir çaba da hobi sayılamaz.

• Beğen
Tepkiler: hogutmen

MeTaLioNs

Daimi Üye
Tepki
211
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu arada bence CV'lere asla ve asla hobi kısmında sinemaya gitmek ve kitap okumak gibi klişeler yazılmamalı. Daha spesifik hobiler yazılmalı. İşverenin önüne hergün yüzlerce CV geliyordur ve bir çoğunda bu tip hobiler yazılıdır. Tecrübelerime göre işverenler kolektif çalışmayı gerektiren hobilerle, özgüven gerektiren hobilerle ilgilenen kişileri tercih ediyor.

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Kesinlikle katılıyorum. Misal bir akademisyenin üniversitede bir kadro ilanına başvurulurken hobilerine kitap okumak yazdığını düşünebiliyor musunuz? Yada makale okumak :) Adamın işi zaten kitap okumak olmalı, ama adam bu işi boş zamanlarında hobi olarak yapıyor falan :) @MeTaLioNs

Kürşatt

Daimi Üye
Tepki
156
İsim
Kürşat
Bisiklet
Cube
Hobi lerini düşündükçe ne çok vaktim varmış dedim her türlü hobim var ayran gönüllülük sanırım :D ayrı zamanlarda bi sürü evcil hayvanim oldu (sırayla kedi kuş köpek balık ) kitap okumaktan sıkılıp film dizi izleyip arşiv yapmışligim oldu tesbih koleksiyonu bicak yapimi aklima gelmeyen daha bi sürü uğraş.. hepsi bir yana gerçek hobi bisikletmış onu anladım CV de tek yazdigim hobi bu :D

Kürşatt

Daimi Üye
Tepki
156
İsim
Kürşat
Bisiklet
Cube
@MeTaLioNs
Köpek hariç diğer hayvanlarda uzmanım diyebilirim :) ama gerçekten hobi kısmı işveren tarafından ciddiye alınacağını zannetmiyorum benden önceki cv de daha kariyerli ise sırf patronla aynı hobimiz olduğu için beni tercih etmez heralde bilemiyorum aramızda patron varmı :cool:

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@hogutmen
dostum son zamanlarda şunu fark ettim ki artık her önüme geleni izlemekten keyif almıyorum, bunun yerine kendi sevdiğim klasikleri izlemek daha hoşuma gidiyor ( yeşil yol , esaretin bedeli, dövüş klübü vs )

mariokaldato

Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Sadettin Z.
turkçesini yazar mısın rica etsem

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
@aknorl

Stockholm sendromu diyelim biz ona. Bir kere esir düşmüşler ve aralarında bir duygusal bağ oluşmuş.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
@mariokaldato

Her çeviri aslına ihanettir aslında ama siz yabancı değilsiniz. "umudunu kaybetme" imiş. Ben olsam "mutluluğun peşinde" yazardım. Moda mod oldu benimki. İzlemeden filmin adını çevirmek doğru değil.

Mesela adam, the shawshank redemption'ı esaretin bedeli yapmış.

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
@mariokaldato

Taklit olduğunu varsayarsak, her taklit te aslına bir övgü. Demek ki güzel filmmiş. Fight club. Onu da izleyeyim hehehe

• Beğen

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
Bir de turkçe dublajın tek avantajını yazayım. Hakaretler usturuplu idi. Seni bir avuç dolusu kusmuk, seni bir elime geçirirsem idi. Adam fuck, yada son of bitch'i öyle bir çeviriyor ki. Anam anam anam. E bakiyorum film guzel. Ailece izleyelim esle dostla çocukla ooooo en galiz küfürler.

Fuck bazen hatta genelde kahretsin hay aksi falan demek. Ama bizim milletin yada mütercimin bilinçaltında cinsellik mi var hakaret isyan söz konusu olduğunda.

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Yok abi filmlerden hayatımıza bir şey kattığımız yok.En fazla bir hafta sürer belki arada bir akla gelir ama uygulama ve değer katma olayı malesef yok.Varsada müstesna kişiler için geçerli bir durum.Çünkü dışardaki hayat farklı ve bir ikilem söz konusu.

• Beğen

mariokaldato

Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
dövüş klübü benim zaten içimde olan genel hayat görüşlerime paralel bir filmdi çok etkilenmiştim. Kavga dövüş filmi kafasına gidersen bi mesaj alamayacağın filmdir

mariokaldato

Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Kerem Özbayrak
son zamanlarda izlediğim en etkileyici film ve tabiki yine avrupa sineması bir alman yapımı olan " ben kimim "
(link)

mariokaldato

Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@uguryilmaz144
ahahahaha bu iyiydi bilader sevdim bunu :D oysaki bass gitar muziğin kalbidir ama çok az insan bunu algılar zira düşük frekanslar genelde kulakta değil insanın böğründe etki yapan seslerdir :D basçının kaderi abi bu çalarsın çalarsın kimse seni tınmaz ama meraklanma ben seni dinlemeye gelsem bırak dinlemeyi bde eleştirirdim tarzını filan :D